ویزای مسافرتی

سفر به هر کشور خارجی تابع قوانین آن کشور است؛ قوانینی که صدور ویزا و شرایط صدور ویزای مسافرتی نیز یکی از آنهاست. دریافت ویزا و آشنایی با انواع آن نیز یکی از چالش‌های همیشگی مسافران در سفرهای خارجی است. به همین دلیل هر زمان که تصمیم به سفر به کشوری خارجی گرفتید، در اولین قدم باید ویزای توریستی کشور مقصد را اخذ کنید. ویزا یا روادید سندی رسمی است که توسط سفارتخانه، کنسولگری و یا اداره مرزبانی کشور مقصد برای سفر اتباع بیگانه صادر می‌شود.
صدور ویزای مسافرتی پس از بررسی مدارک مسافر، توسط کشور مقصد صورت می‌گیرد و پس از صدور ویزا، شما اجازه ورود به آن کشور را دریافت کرده‌اید. ویزای مسافرتی برای مدت زمانی محدود صادر می‌شود و موقت است؛ مدت زمان اعتبار ویزای مسافرتی نیز به کشور مقصد و علت سفر بستگی دارد. بسیاری از افراد ویزا را با پاسپوت (گذرنامه) اشتباه می‌گیرند و دلیل این موضوع هم معمولا این است که ویزا به صورت مهر یا برچسب، در پاسپورت مشخص می‌شود.

چگونه ویزای توریستی بگیریم؟

برای اخذ ویزا باید با پاسپورت خود به سفارت خانه کشوری که قصد سفر به آن را دارید مراجعه کنید. فراموش نکنید مدارکی همچون کارت ملی یا شناسنامه به جای گذرنامه مورد قبول قرار نمی‌گیرد. شما باید حتما پاسپورت به همراه داشته باشید و پاسپورت شما نیز باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد تا بتوانید از کشور مقصد ویزا بگیرید. فرآیند گرفتن ویزا زمان‌بر است و نباید انتظار دریافت ویزا فوری داشته باشید. بهتر است مدت زمانی کافی برای دریافت ویزا مد نظر داشته باشید و برای گرفتن ویزای مسافرتی در اسرع وقت اقدام کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

یکی از مهمترین مراحل در دریافت ویزا، پرداخت هزینه ویزا است. مقدار هزینه بسته به کشور مقصد متفاوت است. در زمان اقدام برای اخذ ویزای توریستی، چه شینگن باشد و چه غیرشینگن، باید در خصوص هزینه ویزای کشور مقصد اطلاعات لازم را کسب کنید.

انواع ویزای مسافرتی
ویزای مسافرتی

چه نوع ویزایی بگیریم؟

ویزا انواع مختلفی دارد و با توجه به هدف شما از سفر و مدارک ارائه شده برای آن صادر می‌شود. ویزای توریستی، ویزای دانشجویی، ویزای تجاری، ویزای پژوهشی، و ... از رایج ترین انواع ویزا هستند. بهتر است بدانید ویزایی که میگیرید باید با فعالیت شما در کشور مقصد همخوانی داشته باشد، در غیر این صورت ممکن است در سفر، مشکلاتی برای شما پیش آید.

انواع ویزا

در این نوع تقسیم بندی انواع ویزا بر اساس دفعاتی که مسافر اجازه ورود به کشور مقصد را دارد، مقایسه می‌شوند.

ویزای سینگل (Single): شما در مدت زمان اعتبار ویزا تنها یک بار اجازه ورود و خروج به کشور مقصد را دارید و با خارج شدن شما از کشور مقصد، ویزای شما باطل می‌شود حتی اگر از اعتبار و مدت زمان آن باقی مانده باشد. به این نوع ویزا یک بار ورود نیز می‌گویند.

ویزای دابل (Double): این ویزا به مسافر اجازه می دهد دوبار به کشور مقصد سفر کند. شما در مدت زمان اعتبار ویزای خود می توانید دوبار به کشور مقصد وارد شوید. به این نوع ویزا دوبار ورود نیز می‌گویند.

ویزای مولتیپل (Multiple): با داشتن ویزای مولتی شما می توانید تا زمانی که اعتبار و مدت زمان ویزایتان تمام نشده به کشور مقصد سفر کنید. تعداد دفعات سفر در این نوع ویزا محدودیت ندارد.

ویزای ترانزیت فرودگاهی (Airport Transit): در برخی از مسیرهای پروازی، که در یک کشور خارجی دیگر غیر از مقصد سفر، توقف دارند باید از هواپیما پیاده شوید و احتمالا پس ازچند ساعت، زمان پرواز بعدی شما فرا می‌رسد. برخی کشورها برای این مدت زمان درخواست ویزا می‌کنند. بدین ترتیب ویزای ترانزیت فرودگاهی، مجوز خارج شدن از هواپیما، رفتن به سالن ترانزیت و سوار شدن مجدد به هواپیما برای مقصد بعدی است.

ویزای شینگن

یکی از رایج ترین انواع ویزا که برای سفر به کشورهای اروپایی مورداستفاده قرار می گیرد، ویزای توریستی اروپا یا همان ویزای شینگن است. این نوع ویزا برای ورود اتباع غیر اروپایی به کشورهای عضو شینگن لازم است. برای سفر به هر یک از 27 کشور شینگن، بایستی مدارک لازم را جهت اخذ ویزای توریستی شینگن به سفارت مربوطه تحویل دهید و جهت دریافت ویزا اقدام کنید.

در ادامه توضیحات کاملتر اخذ ویزای شینگن را مطالعه کنید.

شرایط ویزای شینگن

برای گرفتن ویزای شینگن چه ویزای توریستی و چه انواع دیگر آن، بایستی شرایط لازم را داشته باشید. مهمترین شرایط ویزای شینگن عبارتند از:

  • برخورداری از تمکن مالی (مدارک مربوط به حساب بانکی و گردش حساب، به خصوص موجودی حساب کافی به یورو)
  • دعوتنامه (این مورد الزامی نیست اما همراه داشتن مدرک دعوتنامه از سوی دوست یا فامیل در کشور شینگن در دریافت ویزای شینگن تاثیر مثبت دارد)
  • تاریخچه سفر (کسانی که درخواست ویزا اروپا می دهند بهتر است در تاریخچه سفر خود، چند سفر به کشورهای خارجی داشته باشند)

مدارک لازم برای ویزای شینگن

بالاتر به شرایط مهم برای اخذ ویزای توریستی شینگن اشاره کردیم. در زمان مصاحبه در سفارت کشور موردنظر، بایستی علاوه بر مدارک گفته شده شامل مدارک تمکن مالی، پاسپورت و دعوتنامه، فرم درخواست ویزا و مدرک پرداخت هزینه ویزای شینگن را همراه با موارد زیر همراه داشته باشید:

• گواهی رزرو بلیط هواپیما
• گوهی رزرو هتل یا مدرک اقامت
• مدرک تحصیلی نشان دهنده اشتغال به تحصیل برای دانشجویان و محصلان
• مدرک اشتغال به کار برای کارمندان شامل معرفی نامه کارفرما و گواهی مرخصی، در صورت خوداشتغالی پروانه کسب و کار
• بیمه مسافرتی

انواع ویزای شینگن

ویزای اتحادیه شینگن یا USV به سه نوع A، B و C تقسیم می شود. ویزای شینگن نوع A ویزای ترانزیت فرودگاهی است که به مسافر اجازه ورود به یکی از فرودگاه های عضو شینگن را می دهد اما اجازه خروج از فرودگاه و ورود به کشور عضو شینگن را به مسافر نمی دهد. ویزای نوع B از نوع ترانزیت است با این شرط که مسافر در کمتر از پنج روز باید کشور عضو شینگن را ترک کند.
ویزای نوع C که همان ویزای توریستی شینگن است، رایج ترین نوع ویزای شینگن است که همانند انواع ویزا که پیشتر گفتیم به سه نوع ویزای سینگل شینگن، ویزای دابل شینگن و ویزای مولتی شینگن تقسیم می شود.

ویزای توریستی کانادا

یکی از انواع ویزای مسافرتی محبوب بین ایرانیان، ویزای توریستی کانادا است. ویزای توریستی کانادا به دو نوع یکبار ورود و چند بار ورود تقسیم می شود. کسانی که ویزای یکبار ورود دارند، اتها یک بار می توانند با این ویزا وارد کانادا شوند، اما ویزای چند بار ورود به مسافران ایرانی اجازه می دهد در مدت اعتبار ویزا چندین بار به کانادا سفر کنند.

از جمله مدارکی که برای دریافت ویزای مسافرتی کانادا باید همراه داشته باشید عبارتند از: پاسپورت معتبر، اسنادی که نشان دهنده ارتباط شما با کشورتان باشد شامل وابستگی های خانوادگی، کاری و ...، دعوتنامه، اسناد مالی شامل حساب بانکی و گردش پول.

کشورهای بدون ویزا برای ایرانیان

سفر به تعدادی از کشورها در اروپا، اقیانوسیه، آفریقا، آمریکا و آسیا نیازیه به دریافت ویزای مسافرتی ندارد. البته ویزای ورود به این کشورها از نوع فرودگاهی است. تعدادی از این کشورها عبارتند از ترکیه، گرجستان، قطر، مالزی، ارمنستان، عمان، اکوادور، هائیتی، جزایر کوک، ونزوئلا، دومینیکا.

برای دریافت مشاوره و خدمات ویزا می توانید با کارشناسان ویزا در مجموعه فلای تودی تماس بگیرید.