با قطار به کدام شهر‌ها می‌توان سفر کرد؟

0
451

با قطار می‌توان به کدام شهر‌ها سفر کرد؟ انتخاب وسیله سفر، یکی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام داد. برخی مسیر‌ها با اتوبوس مناسب است، برخی با خودروی شخصی. اما گاهی در مسافت‌های طولانی‌تر انتخاب قطار یا هواپیما منطقی‌تر به نظر می‌رسد. از آنجا که هزینه سفر با هواپیما زیاد است، از همین رو بسیاری ترجیح می‌دهند قطار را انتخاب کنند. سفری ارزان و اقتصادی و در عین حال راحت و کم خطر با قطار می‌تواند بهترین گزینه برای سفر به شهر‌های دور و نزدیک باشد. در این مطلب از مجله گردشگری فلای‌تودی به معرفی مسیر‌های قطار ایران می‌پردازیم و به شما خواهیم گفت که با قطار می‌توان به کدام شهر‌ها سفر کرد؟

کدام شهرهای ایران قطار دارند؟

حتما می‌دانید که خطوط ریلی در برخی شهر‌های ایران راه‌اندازی نشده است. پس اولین سوالی که باید برای آن به جواب برسید اینکه کدام شهر‌های ایران قطار دارند؟ در حال حاضر خطوط ریلی مختلفی در ایران در حال فعالیت هستند و روزانه هزاران مسافر را جابجا می‌کنند. با جستجویی کوتاه در اینترنت می‌توانید خطوط ریلی که در ایران وجود دارد را مشاهده کنید. برخی از شهر‌ها در میان راه هستند از همین رو اگر شهر شما‌ ایستگاه قطار در مسیر‌های ریلی داشته باشد، کار شما برای مسافرت با قطار آسان می‌شود.

حتی امکان حمل خودرو با قطار نیز وجود دارد، بنابراین به راحتی می‌توانید وسیله نقلیه خود را با قطار به شهر موردنظرتان بفرستید و در مقصد نگران دسترسی به جاذبه‌ها و تفریحات نباشید.

با قطار به کدام شهر‌ها می‌توان سفر کرد؟

مهمترین خطوط ریلی ایران

پیش از آنکه بخواهید بدانید با قطار به کدام شهر‌ها می‌توان سفر کرد؟ باید با خطوط اصلی قطار آشنا شوید. مهمترین خطوط ریلی ایران که در ایران وجود دارد، خطوط سه‌گانه زیر است:

  • محور شمال و خراسان: یکی از اصلی‌ترین خطوط راه آهن ایران مسیرهای شهر‌های شمالی و مشهد محسوب می‌شود. تردد مسافران روزانه در این خط بسیار زیاد است. از مهمترین‌ایستگاه‌هایی که میان راه این محور است شامل ورامین، گرمسار، سمنان، شاهرود، دامغان، جاجرم، اسفراین، نیشابور، کاشمر، فرامین و نقاب می‌باشد. البته که این خط دارای خط فرعی مختلفی مانند گرگان است که شما در صورت سفر به فیروزکوه و بهشهر و گرگان می‌توانید، در‌ایستگاه گرمسار برای تغییر خط سفر خود اقدام کنید.
  • محور جنوب، شرق و غرب: این محور ا می‌توان از خطوط پرتردد ریلی کشور دانست که مبدا آن از تهران است و قطار از این شهر تا ۷ شهر بزرگ ادامه دارد. شهر‌های یزد، شیراز، اصفهان و بندرعباس از پرترددترین شهر‌ها در این خط ریلی است و در مسیر آن ۳۰۰‌ایستگاه راه آهن قرار گرفته است.
  • محور آذربایجان: یکی از محور‌های زیبایی است که اگرچه آمار تردد مسافر در آن مانند محور جنوب، شرق و غرب نیست، با این وجود سالانه هزاران نفر از این محور به شهر مرزی جلفا و شهر‌های میانه راه سفر می‌کنند. قزوین‌ایستگاه مرکزی این محور است که قطار‌های آن با گذر از تهران، زنجان و مراغه در نهایت به تبریز می‌رسد. اگر شما قصد سفر به هر کدام از شهر‌های میان راه را داشته باشید، از این محور استفاده خواهید کرد.

بهترین شهر‌های ایران که می‌توان با قطار به آن‌ها سفر کرد؟

پس از آنکه با خطوط ریلی آشنا شدید، نوبت به دانستن این مطلب است که بدانید با قطار به کدام شهر‌ها می‌توان سفر کرد؟ البته در نظر داشته باشید که سفر با قطار نیازمند دانستن اطلاعاتی است، که اطلاع از آن سفر خوبی برای شما رقم خواهد زد. برای اینکار می‌توانید مطلب هر آنچه باید درباره سفر با قطار بدانید، را در مجله گردشگری فلای تودی بخوانید.

با قطار به کدام شهر‌ها می‌توان سفر کرد؟

برای پاسخ به این سؤال موارد مختلفی وجود دارد که با توجه به شرایط مسافر می‌توان به آن پاسخ داد. هدف مسافر، مسافت شهر مورد نظر از مبدا، کیفیت خدمات قطار، هزینه‌ها و… از جمله این موارد است. با خرید بلیط قطار می‌توانید به شهرهای پرطرفدار و توریستی ایران سفر کنید که شامل موارد زیر است:
خرید بلیط قطار مشهد
خرید بلیط قطار بندرعباس
خرید بلیط قطار تبریز
خرید بلیط قطار رشت
خرید بلیط قطار تهران
خرید بلیط قطار اصفهان
خرید بلیط قطار شیراز

قطار شمال به کدام شهرها می‌رود؟

اگر قصد دارید با قطار به شمال سفر کنید، بسته به شهری که در آن زندگی می‌کنید و مبدا سفر شما است می‌توانید برای این سفر برنامه‌ریزی و برای خرید بلیط قطار شمال اقدام کنید. یکی از بهترین مناظر طبیعی که در سفر با قطار می‌توانید از آن لذت ببرید مربوط به قطار شمال است. در حال حاضر دو قطار در مسیر شمال وجود دارد که می‌توانید از آن برای سفر خود استفاده کنید که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

کدام شهرهای ایران قطار دارند؟

تهران- ساری: این قطار یکی از زیباترین خطوط ریلی ایران به شمار می‌آید. برای انتخاب این مسیر باید از‌ایستگاه تهران استفاده کنید. با خرید بلیط قطار تهران ساری از مسیر ورامین، گرمسار، فیروزکوه و سوادکوه عبور می‌کند تا به ساری برسد. در این مسیر شما از پل تاریخی ورسک که منظره‌ای زیبا و جذاب دارد عبور خواهید کرد. این قطار را امروزه به عنوان قطار گردشگری نیز می‌شناسند.
تهران- گرگان: مسیر دومی که برای سفر به شمال با قطار پیش رو دارید، سفر به گرگان است. با خرید بلیط قطار تهران گرگان می‌توانید در این مسیر نیز از طبیعت زیبا و جنگل‌های سرسبز در مسیر لذت ببرید.

تهران- قائمشهر: پس از عبور قطار از سوادکوه به قائمشهر می‌رسیم. این شهرستان یکی از بزرگترین شهرهای استان مازندران محسوب می‌شود که می‌توانید از طریق این قطار به مازندران سفر کنید. بلیط این قطار از مقصد تهران به صورت روزانه عرضه می‌شود. اگر می‌خواهید برای سیاحت و تفریح به این شهر سفر کنید کافی است برای خرید بلیط قطار تهران- قائمشهر از طریق شرکت‌های معتبر اقدام کنید.

تهران- ساری تهران- رشت
تهران- بهشهرتهران- بندرترکمن
تهران- گرگانتهران- قائمشهر

تهران- رشت: طی سال‌های اخیر مسیر ریلی به شهرهای شمالی سفر را آسان کرده است. اگر می‌خواهید به راحتی به شهرهای شمالی سفر کنید و در ترافیک جاده‌های این شهرهای محبوب معطل نشوید، می توانید علاوه بر خرید بلیط تهران- رشت، برای حمل خودرو نیز از این قطارها استفاده کنید.

تهران- بهشهر: قطار دیگری که می‌توانید از طریق آن به شهرهای شمالی ایران سفر کنید، خرید بلیط قطار تهران- بهشهر است. این شهر یکی از ایستگاه‌های حومه‌ای است که در مسیر قطار مشهد می‌توانید از آن استفاده کنید. تجربه سفر به شهر تاریخی و زیبای بهشهر تجربه ای متفاوت از شهرهای شمالی را برای شما رقم بزند.

تهران- بندرترکمن: پس از عبور از ایستگاه قطار بهشهر، و عبور از شهر گلگاه، به استان گلستان می‌رسید که منظره زیبایی را می‌توانید از داخل قطار مشاهده کنید. شما می‌توانید با خرید بلیط قطار تهران- بندرترکمن، بلیط قطار حمل خودرو را نیز خریداری کنید، تا با خودروی شخصی به راحتی در این شهر به گشت و گذار بپردازید.

قطار شیراز به چه شهر هایی می رود؟

قطار مشهد به چه شهرهایی می رود؟

قطار مشهد یکی از پرترددترین خطوط ریلی ایران است که روزانه هزاران نفر را از شهرهای مختلف به شهر مشهد جابجا می‌کند. بسیاری از مسافران با هدف سیاحت و زیارت به این استان پهناور سفر می‌کنند.

قطار مشهد به چه شهرهایی می رود؟

از قطار مشهد می‌توانید به شهرهای مختلفی مانند قم، تهران، تبریز، کرج، شیراز، اهواز، رشت، قزوین، بندرعباس، خرمشهر، کرمان و زنجان سفر کنید.

مشهد- قممشهد- رشت
مشهد-تهرانمشهد- بندرعباس
مشهد- اصفهانمشهد-خرمشهر
مشهد- تبریزمشهد-کرمان
مشهد- کرجمشهد-زنجان
مشهد-اهواز مشهد- شیراز

قطار شیراز به چه شهر‌هایی می‌رود؟

اگر قصد سفر به شهر شعر و ادب پارسی، شهر حافظ و سعدی، شیراز زیبا را دارید، کافی است بلیط قطار به شیراز را رزرو کنید. شما با خرید بلیط قطار شیراز می‌توانید به راحتی به دیگر شهر‌ها نیز سفر کنید.

قطار شیراز به چه شهر‌هایی می‌رود؟

علاوه بر این شما می‌توانید با خرید بلیط قطار از شیراز به شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، قم، اهواز، تبریز، کرمان، رشت، کاشان، کرمانشاه، همدان و یزد سفر کنید.

شیراز- قمشیراز- رشت
شیراز- تهرانشیراز- کاشان
شیراز- اصفهانشیراز- همدان
شیراز-اهوازشیراز- یزد
شیراز- تبریزشیراز- مشهد
شیراز- کرمانشیراز- کرمانشاه

اصفهان به کدام شهر‌ها قطار دارد؟

اصفهان به عنوان یکی از شهر‌های بزرگ و توریستی ایران نیز مبدا و مقصد بسیاری از مسافران با خطوط ریلی است. اگر می‌خواهید با قطار از اصفهان به شهر‌های دیگر سفر کنید، می‌توانید برای خرید بلیط از طریق فلای تودی اقدام کنید.

اهواز به کدام شهر ها قطار دارد؟

لیست شهر‌هایی که اصفهان به مقصد آن قطار دارد، شامل مشهد، رشت، تبریز، تهران، ساری، شهرکرد، بندرعباس، زاهدان، یزد، شیراز، اهواز و کرمان می‌شود.

اصفهان-تهراناصفهان- تبریز
اصفهان-مشهداصفهان- رشت
اصفهان- ساریاصفهان- یزد
اصفهان-شهرکرداصفهان- اهواز
اصفهان- بندرعباساصفهان-کرمان
اصفهان- زاهداناصفهان- شیراز

اهواز به کدام شهر‌ها قطار دارد؟

اهواز هم یکی از خطوط پرتردد ریلی ایران به شمار می‌آید، بسیاری از مسافرانی که قصد دارند از مقصد اهواز به شهر‌های دیگر سفر کنند، می‌توانند برای مقاصد زیر اقدام به خرید بلیط قطار کنند.

محور های اصلی خطوط ریلی ایران 2

در حال حاضر بلیط قطار اهواز به شهرهای مشهد، قم، تهران، شیراز، بندرعباس، اصفهان، یزد، کاشان، همدان، ارومیه، اندیمشک، کرج، رشت، ساری و اراک در دسترس است.

اهواز- مشهداهواز- همدان
اهواز- قماهواز- ارومیه
اهواز- تهراناهواز- اندیمشک
اهواز- اصفهاناهواز- کرج
اهواز- بندرعبارساهواز- رشت
اهواز- یزداهواز- ساری
اهواز- کاشاناهواز- اراک

قطار بندرعباس به کدام شهرها می‌رود؟

قطار بندرعباس نیز یکی از مسیرهای پرکاربردی است که جنوب کشور را به شهرهای شمالی و شرقی متصل می‌کند. اگر قصد دارید به جزیره قشم و شهرهای حاشیه خلیج فارس را دارید باید از طریق این خط ریلی تردد کنید.

قطاربندرعباس

مهمترین مسیرهایی که با خرید بلیط قطار بندرعباس می‌توانید، طی کنید شامل شهرهای تهران، مشهد و اصفهان است. البته در این بین می‌توانید برای تردد به شهرهای دیگر از ایستگاه‌های بین راهی استفاده کنید. ایستگاه‌های مهم بین راهی قطار بندرعباس شامل شهرهای یزد، کاشان، قم، کرمان، سیستان بلوچستان است.

بندرعباس- تهرانبندرعباس- سیستان و بلوچستان
بندرعباس- مشهدبندرعباس- کرمان
بندرعباس- اصفهانبندرعباس- قم
بندرعباس- یزدبندرعباس-کاشان

انواع قطار‌ها در ایران

برای اینکه با قطار به شهر‌های مختلف ایران سفر کنید، گزینه‌های مختلفی از از انواع قطار با کیفیت خدمات متفاوت را پیش رو دارید که می‌توانید با توجه به بودجه خود هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید. اینکه برای خرید بلیط قطار کدام نوع را انتخاب کنید، کاملا به بودجه شما بستگی دارد. انواع قطار‌های بین شهری ایران که می‌توانید برای مسافرت خود انتخاب کنید عبارت است از:

قطار لوکس غزال

این قطار مجهز به سیستم صوتی، کوپه‌های راحت، سیستم احضار مهماندار و… است. در حال حاضر شهر‌های تهران، بندرعباس، یزد، اصفهان به مشهد امکان سفر با این قطار را برای مسافران فراهم کرده‌اند.

قطار پلور سبز

یکی دیگر از انواع قطار‌های لوکس ایران با واگن‌های ۴ نفره که ظرفیت ۲۵۰ مسافر را دارد، قطار پلور سبز است. این قطار مانند غزال، اغلب در مسیر مشهد قرار دارد. نکته مهم اینکه هزینه سفر با این قطار در مقایسه با انواع دیگر قطار‌های موجود در خطوط ریلی ایران بیشتر است.

قطار سبز و سیمرغ

از دیگر قطار‌های لوکس ایران که بسیار پرهزینه و گران هستند که برای برخی از سفر‌های خاص پیشنهاد می‌شود. این قطار امکانات تمامی قطار‌های لوکس مانند سیستم احضار مهماندار، کافی شاپ با کیفیت، مبلمان و سیستم صوتی تصویری و… از جمله ویژگی‌های این قطار است.

قطار لوکس ۴ نفره

این قطار‌ها که ظرفیت محدودی مسافر را جابجا می‌کنند، به قطار‌های آلمان غربی و شرقی شهرت دارند. قطار آلمان غربی ۳۲ نفره با ۸ کوپه و قطار آلمان شرقی ۹ کوپه با ۳۶ مسافر در مسیر‌های دور طراحی شده است. این قطار در حال حاضر مسافران را به مقاصد ترکیه، آذربایجان و ترکیه جابجا می‌کند. از مهمترین ویژگی‌های این قطار می‌توان به سرویس راحت خواب، سیستم صوتی و تهویه عالی آن اشاره کرد.

قطار لوکس ۶ نفره

این قطار که بیشترین کاربرد را در میان مسافران ایرانی دارد و سال‌ها مورد استفاده مسافران داخلی است. یکی از مهمترین مزایای این قطار‌ها را می‌توان هزینه مقرون به صرفه آن دانست. بیشتر خطوط ریلی ایران از این قطار برای جابجایی مسافران استفاده می‌کنند.

قطار ۵ ستاره

از دیگر قطار‌های لوکس ایران که از سال ۱۳۹۶ وارد خطوط ریلی ایران شده قطار ۵ ستاره است که در آن کوپه‌ها به صورت ۴ نفره طراحی شده است. امکانات رفاهی مانند اینترنت رایگان، سیستم صوتی و تصویری با کیفیت، تهویه قابل تنظیم و مناسب، غذا‌های لاکچری و کتابخانه و… از جمله خدماتی است که در این قطار به مسافران ارائه می‌شود. حتماً می‌توانید حدس بزنید که استفاده از این قطار نیز پرهزینه خواهد بود.

قطار تندرو پردیس

این قطار به دلیل سرعت بالا و خدمات لوکسی که ارائه می‌کند از محبوب‌ترین قطار‌ها در خط مشهد به شمار می‌آید ظاهر شیکف سرعت بالا، امکاناتی مانند سرو ناهار یا صبحانه رایگان، سیستم صورتی تصویری با کیفیت از جمله مزایای این قطار به شمار می‌آید. در حال حاضر ۱۱ قطار پردیس در ایران جابجایی مسافر را انجام می‌دهد.

قطار عادی

یکی از انواع ارزان و قدیمی قطار در ایران است که صندلی‌های چرمی و ظرفیت ۶ نفره کوپه‌های آن، خاطرات زیادی را یادآوری می‌کند. اگر می‌خواهید سفری ارزان و ساده داشته باشید، این گزینه مناسب است. اما پیش از رزرو باید بدانید که این قطار هیچ امکاناتی برای مسافران ندارد.

قطار دلیجان

این قطار در رده متوسط است که در حال حاضر در شرکت رجا از این قطار استفاده می‌شود. با خرید بلیط قطار دلیجان و دیگر قطارهای رجا می‌توانید سفری راحت و مقرون به صرفه را به هر یک از شهرهای ایران تجربه کنید.

قطار اتوبوسی

این قطار که در دسته قطار‌های سه ستاره جای دارد یکی دیگر از گزینه‌های اقتصادی است که می‌توانید از آن برای مسیر تهران مشهد استفاده کنید. این قطار مسیر تهران- مشهد را در ۱۰ ساعت طی می‌کند و امکان استفاده از رستوران را برای مسافران خود در نظر گرفته است.

سفر با قطار، ارزان و راحت

سفر یکی از بهترین تجربیاتی است که هر انسانی می‌تواند آن را در زندگی خود، داشته باشد. اما آنچه شاید مانع جدی باشد، هزینه‌های سفر است. سفر با قطار به دلیل هزینه کمتر یکی از محبوب‌ترین روش‌های سفر محسوب می‌شود. گزینه‌ای که تقریبا با هر بودجه‌ای سازگاری دارد و هر کسی با هر سطح اقتصادی می‌تواند، از آن استفاده کند. اگر شما هم دوست دارید، از شمال تا جنوب، از شرق تا غرب کشور را با هزینه‌ای منطقی ببینید و از زیبایی‌های ایران زیبا لذت ببرید، پیشنهاد می‌کنیم حتما یکبار آن را تجربه کنید.

شما کدامیک از انواع قطار را برای سفر ترجیح می‌دهید؟ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره مقاصد مناسب برای سفر با قطار 

بلیط قطار را از کجا بخریم؟

برای خرید بلیط قطار با ارزانترین قیمت و در تمامی مسیرهای داخلی کافی است از سایت فلای‌تودی استفاده کنید.

محور‌های اصلی ریلی ایران چیست؟

محور شمال و خراسان
محور آذربایجان
محور جنوب، غرب و شرق

قطار‌های لوکس ایران کدام هستند؟

قطار ۵ ستاره، قطار تندرو پردیس، قطار لوکس ۴ نفره، قطار سبز و سیمرغ، قطار پلور سبز، قطار لوکس غزال

اقتصادی‌ترین قطار‌های ایران کدام هستند؟

قطار دلیجان
قطار عادی
قطار اتوبوسی

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید