آیا می‌دانستید شما به راحتی می‌توانید از سیم کارت همراه اول خود در سفرهای خارجی استفاده کنید؟ این شاید دغدغه بسیاری از مسافران باشد، چرا که به محض رسیدن به مقصد خط تلفن از دسترس خارج می‌شود. اگر تا به حال با چنین مشکلی مواجه شده‌اید، نگران نباشید چرا که راه حل آن بسیار ساده است. شما فقط باید بدانید چطور رومینگ همراه اول را فعال کنید، هرچند باید حواستان نیز به هزینه رومینگ باشد. پس در ادامه با ما در مجله گردشگری فلای تودی همراه باشید تا بیشتر درباره رومینگ و هزینه‌های آن بدانید.

رومینگ چیست؟

اپراتورهای تلفن همراه هر کشور به طور پیش فرض فقط در همان کشور قابل استفاده هستند، مگر اینکه قراردادهایی با اپراتورهای کشورهای دیگر داشته باشند که به موجب آن افرادی که سیم کارت یک کشوری را دارند، بتوانند از آن در کشور دیگر بهره‌مند شوند. به عنوان مثال، خدمات رومینگ به شما این امکان را می‌دهد از سیم کارت همراه اولتان در کشورهایی مانند ترکیه، ارمنستان یا عراق استفاده کنید، به این سرویس، رومینگ گفته می‌شود. یعنی سیم کارت شما در کشورهای دیگر قابل استفاده خواهد بود با این تفاوت که هزینه‌ متفاوتی خواهد داشت.

همراه اول و ایرانسل هر دو از اپراتورهای مطرح ایرانی هستند که این امکان را به دارندگان سیم‌کارت‌های خود می‌دهند که بتوانند به راحتی در کشورهای دیگر از سیم کارت‌شان برای برقراری تماس، ارسال پیامک و اتصال به اینترنت استفاده کنند. در حال حاضر با داشتن سیم کارت دائمی همراه اول می‌توانید در ۱۱۲ کشور به راحتی تلفن همراهتان را روشن کنید و از همان سیم کارتی که در گوشی دارید استفاده کنید، بنابراین در این مقاصد نیازی به خرید سیم کارت جدید نخواهید داشت.

هر آنچه باید درباره رومینگ همراه اول و هزینه آن بدانید

برای اینکه بدانید رومینگ همراه اول در کدام کشورها قابل استفاده است به سایت همراه اول مراجعه کنید و با جستجوی مقصد مورد نظرتان، ببینید آیا آن کشور در لیست قرار دارد یا خیر و هم درباره تعرفه رومینگ همراه اول در آن مقصد باخبر شوید.  

لازم است بدانید رومینگ همراه اول در حال حاضر در کشورهای پرتردد همانند ترکیه، امارات، ارمنستان، آذربایجان، قطر، مالزی و تایلند فعال است.

چطور رومینگ همراه اول را فعال کنیم؟

در بسیاری از مواقع ممکن است رومینگ همراه اول به طور پیش فرض فعال باشد و به راحتی با روشن کردن تلفن همراهتان در مقصد بتوانید از آن استفاده کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم پیش از سفر، نسبت به فعال بودن رومینگ همراه اول اطمینان حاصل کنید، چرا که پس از رسیدن به مقصد در صورت قطع بودن سیگنال سیم کارتتان دیگر قادر به انجام این کار نخواهید بود.

چند روش مختلف برای فعالسازی رومینگ همراه اول وجود دارد:

 1. استفاده از اپلیکیشن همراه اول: این روزها تمامی کارها با داشتن یک اپلیکیشن به روی تلفن همراه به راحتی انجام می‌شود. با نصب اپلیکیشن همراه من، به راحتی می‌توانید رومینگ همراه اول را روی سیم کارتتان فعال کنید.
 2. استفاده از کد دستوری یا USSD: کد دستوری فعالسازی رومینگ همراه اول *۱۰*۲۹۱# یا کد *۱# است. این کدهای دستوری هم در سیم کارت‌های دائمی و هم در سیم کارت‌های اعتباری قابل استفاده هستند.
 3. ارسال پیامک: اگر انجام روش اول برایتان دشوار بود، روش ساده دیگری برای فعالسازی رومینگ همراه اول وجود دارد که به سادگی ارسال عدد ۲۹ به شماره ۱۰ است. وقتی این پیامک را ارسال کنید، بعد از چند دقیقه پاسخ آن برایتان ارسال می‌شود. این پیام فعال بودن یا نبودن رومینگ را به اطلاع شما می‌رساند.

فعالسازی رومینگ همراه اول به روی گوشی‌های آیفون و اندروید

مرحله بعد زمانی است که شما از فعال بودن رومینگ به روی سیم کارتتان مطمئن هستید اما همچنان قادر به استفاده از آن نیستید. برای این کار فقط باید به تنظیمات رومینگ به روی تلفن همراهتان دقت کنید، چرا که ممکن است گزینه رومینگ به روی گوشی غیرفعال باشد. روش‌های زیر را با توجه به مدل تلفن همراهتان امتحان کنید:

فعالسازی رومینگ روی گوشی‌ های آیفون

 • به تنظیمات (Setting) گوشی خود وارد شوید.
 • گزینه Carrier را انتخاب کنید. در این بخش قرار است شبکه اپراتوری که می‌خواهید به آن متصل شوید را انتخاب کنید.
 • ممکن است Carrier به طور پیش فرض به روی همراه اول باقی مانده باشد یا به طور اتوماتیک شبکه خاصی را انتخاب کند. اگر هر یک از این گزینه‌ها بود آن را غیرفعال کنید.
 • جستجوی شبکه را به صورت دستی و با توجه به شبکه‌های اپراتور مقصدتان انتخاب کنید.

فعالسازی رومینگ روی گوشی‌ های اندروید

 • از بخش Setting وارد Connection شوید. ممکن است با توجه به نسخه اندرویدتان این گزینه با عنوان Network More وجود داشته باشد.
 • در این مرحله گزینه Mobile Network را انتخاب کنید.
 • ابتدا بررسی کنید گزینه Data Roaming فعال باشد.
 • سپس وارد Network Operators شوید و با انتخاب گزینه Select Manually از لیستی که به شما نمایش داده می‎‌شود، اپراتور و شبکه مورد نظرتان را انتخاب کنید.
 • شما همچنین می‌توانید گزینه Select Automatically را که در همین صفحه قرار دارد، انتخاب کنید تا به طور اتوماتیک به یکی از شبکه‌ها متصل شوید.
هر آنچه باید درباره رومینگ همراه اول و هزینه آن بدانید

تعرفه هزینه رومینگ همراه اول در کشورهای مختلف

همانطور که به آن اشاره شده بود هزینه رومینگ با هزینه همیشگی که شما بابت مکالمه و ارسال SMS پرداخت می‌کنید متفاوت و بیشتر است. با آگاهی از اینکه تعرفه هزینه رومینگ همراه اول در مقصدتان چقدر است می‌توانید از بالا رفتن هزینه‌های مکالماتتان در سفر صرفه جویی کنید. همراه اول تعرفه‌ها را با توجه به هر مقصد در سایت خود ارائه کرده است.

ما در اینجا تصمیم گرفتیم تعرفه رومینگ همراه اول در چند مقصد پرتردد را بررسی کنیم. اما در نظر داشته باشید با توجه به تاریخ سفرتان حتما هزینه‌ های رومینگ را به روی سایت همراه اول چک کنید که اگر تغییری در آن اعمال شده است، از آن آگاه شوید. تعرفه‌های این مقاله مربوط به شهریور ۱۴۰۱ است.تعرفه‌های این مقاله مربوط به شهریور ۱۴۰۱ است.

تعرفه رومینگ همراه اول در ترکیه

تماس از همره اول به:تعرفه یک دقیقه مکالمه بر مبنای تومان
تلفن ثابت۱۷۰۰
تلفن همراه AVEA۷,۵۰۰
VODAFONE     ۷۵۰۰
TURKCELL۸۰۰۰
سایر اپراتورها۷۵۰۰
پیامک بین الملل۲۵۰۰

هزینه رومینگ همراه اول در دبی

تماس از همره اول به:تعرفه یک دقیقه مکالمه بر مبنای تومان
تلفن ثابت۶۰۰۰
تلفن همراه۶۰۰۰
پیامک بین الملل۲۵۰۰

قیمت رومینگ همراه اول در کانادا

تماس از همره اول به:تعرفه یک دقیقه مکالمه بر مبنای تومان
تلفن ثابت۹۰۰
تلفن همراه۹۰۰
پیامک بین الملل۲۵۰۰

هزینه رومینگ همراه اول در آلمان

تماس از همره اول به:تعرفه یک دقیقه مکالمه بر مبنای تومان
تلفن ثابت۵۵۰
تلفن همراه۱۱۰۰۰
پیامک بین الملل۲۵۰۰

تعرفه رومینگ همراه اول در سوئد

تماس از همره اول به:تعرفه یک دقیقه مکالمه بر مبنای تومان
تلفن ثابت۲۰۰۰
تلفن همراه۱۴۵۰۰
پیامک بین الملل۲۵۰۰

همراه اول برای سهولت کار مسافران و کاهش هزینه های سفر پکیج‌هایی را با عنوان بسته‌های رومینگ ارائه کرده است که برای برخی مقاصد امکان استفاده از آن‌ها وجود دارد. برای خرید بسته رومینگ همراه اول حتما سایت همراه اول را بررسی کنید.

چطور رومینگ همراه اول را غیرفعال کنیم؟

همانطور که در جدول تعرفه رومینگ همراه اول در کشورهای مختلف مشاهده کردید، هزینه رومینگ کم نیست و از مقصدی تا مقصد دیگر متغیر است. با فعال کردن رومینگ ممکن است مجبور باشید هزینه هنگفتی به روی قبض موبایلتان ببینید. همین موجب شده برخی تمایل داشته باشند رومینگ را غیرفعال کنند. برای این کار می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • کد دستوری غیر فعال رومینگ همراه اول *۱۰*۲۹۱# یا #۱ است.
 • از طریق اپلیکیشن همراه اول نیز می‌توانید نسبت به غیرفعال کردن رومینگ به روی سیم کارتتان اقدام کنید.
 • عدد ۲۹۲ را به شماره ۰۰۹۸۱۰ یا +۹۸۱۰ ارسال کنید. رومینگ روی سیم کارت شما غیرفعال خواهد شد.

سخن پایانی

اگر نگرانی بابت برقراری تماس در سفرهای خارجی دارید یا نمی‌دانید برای خرید سیم کارت در مقصدتان باید به کجا مراجعه کنید، می‌توانید رومینگ همراه اول را برای مقصد مورد نظرتان فعال کنید. اما باید در نظر داشته باشید تعرفه و هزینه رومینگ با هزینه‌هایی که بابت برقراری تماس یا ارسال پیامک در ایران پرداخت می‌کنید بسیار متفاوت است و در برخی مقاصد ممکن است بالاتر باشد. با در نظر داشتن این نکته نسبت به فعالسازی رومینگ همراه اول اقدام کنید.

پاسخ به پرسش های متداول

آیا در صورت روشن بودن گوشی نیز هزینه رومینگ به روی خط محاسبه می‌شود؟

خیر، هزینه رومینگ فقط زمانی که در حال استفاده از خدمات سیم کارتتان هستید، محاسبه می‌شود.  یعنی تماس بگیرید یا تماس دریافت کنید، SMS بزنید و اینترنت سیم کارت شمال فعال باشد.

آیا می‌توان رومینگ را در مقصد فعال کرد؟

خیر، بهتر است پیش از اینکه سفرتان را آغاز کنید نسبت به فعال بودن رومینگ روی سیم کارت و تلفن همراهتان مطمئن شوید. هرچند فعالسازی رومینگ به روی تلفن همراه را می‌توانید در مقصد انجام دهید.

آیا با فعال کردن رومینگ همراه اول می‌توان از اینترنت خط استفاده کرد؟

با فعال کردن رومینگ از تمامی خدماتی که در کشور خودتان قادر به استفاده بودید می‌توانید در مقصد نیز استفاده کنید.

آیا همراه اول در ترکیه قابل استفاده است؟

بله، شما با فعالسازی رومینگ همراه اول می‌توانید از تمامی خدمات این اپراتور در کشور ترکیه بهره‌مند شوید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید