با فرودگاه شیراز بیشتر آشنا شوید

2
3729
فردوگاه شیراز
فردوگاه شیراز

با فرودگاه شیراز بیشتر آشنا شوید

شیراز، پایتخت فرهنگی ایران به دلیل جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بی‌نظیر، آب و هوای دلچسب و مهم‌تر از همه مردمان بسیار خونگرمش همواره مورد لطف گردشگران ایرانی و البته توریست‌های خارجی فراوانی قرار گرفته است. سفر با هواپیما به شیراز یکی از راحت‌ترین گزینه‌ها است و مسافران زیادی از سراسر دنیا توسط هواپیما به شیراز سفر می‌کنند. به این دلیل فرودگاه بین‌المللی شیراز یکی از پرترددترین فرودگاه‌های کشور به حساب می‌آید. در این مطلب از مجله گردشگری فلای تودی تصمیم گرفتیم فرودگاه بین‌المللی دستغیب شیراز را به صورت کامل خدمتتان شرح دهیم.

خرید بلیط هواپیما شیراز

تاریخچه فرودگاه شیراز

تاریخچه فرودگاه شیراز
تاریخچه فرودگاه شیراز

فرودگاه شهید دستغیب شیراز در واقع دومین فرودگاه شیراز به شمار می‌رود. قبل از آن فرودگاه قدیمی دیگری در این شهر وجود داشته که پرواز به چند مقصد محدود در آن صورت می‌پذیرفت؛ اما از آنجایی که فرودگاه قدیم وسعت کافی نداشت و امکان فرود آمدن هواپیماهای بزرگ در آن فرودگاه وجود نداشت، لذا تصمیم به ساخت فرودگاهی جدید گرفته شد.

در سال ۱۳۴۰ فرودگاه جدید شیراز با عنوان فرودگاه شهید دستغیب در زمینی به مساحت ۵۰۰ هکتار به بهره‌برداری رسید و در سال ۱۳۴۵ فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز نمود.

معرفی فرودگاه بین المللی شیراز (شهید دستغیب)

معرفی فرودگاه شیراز
معرفی فرودگاه بین المللی شیراز

فرودگاه دستغیب شیراز یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های کشور و چهارمین فرودگاه پرترافیک ایران بعد از فرودگاه امام خمینی، فرودگاه مهرآباد تهران و فرودگاه مشهد است و همچنین مجهزترین فرودگاه کشور بعد از فرودگاه امام خمینی تهران به شمار می‌رود. کد یاتا این فرودگاه SYZ و کد ایکائو آن OISS می‌باشد.

در حال حاضر فرودگاه بین‌المللی شیراز، فرودگاه مرکز استان پهناور فارس است که از تجهیزات پیشرفته و وسایل کمک ناوبری خوبی برخوردار است. شایان ذکر است که فرودگاه دستغیب به دلیل داشتن تجهیزات الکترونیک و ناوبری در زمینه هوایی به عنوان فرودگاه نظامی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. وجود پیشرفته‌ترین رادار موجود جهان MSSRIO در این فرودگاه به اهمیت استراتژیک آن افزوده است.

این فرودگاه دارای دو ترمینال برای پروازهای خروجی و ورودی است. ترمینال شماره یک این فرودگاه مورد استفاده پروازهای داخلی قرار می‌گیرد و ترمینال شماره دو نیز مختص پروازهای خارجی می‌باشد.

فرودگاه بین‌المللی شیراز دارای دو باند پرواز با طول ۴۲۷۲ و ۴۳۳۴ متر می‌باشد. در حال حاضر فرودگاه شیراز دارای ۱۳ مسیر هوایی است.

ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی شیراز

ترمینال‌های فرودگاه شیراز
ترمینال‌های فرودگاه بین‌المللی شیراز

فرودگاه بین‌المللی شیراز دارای دو ترمینال جداگانه برای پروازهای داخلی و بین‌المللی است.

ترمینال شماره یک: این ترمینال با وسعت ۱۶۰۰۰ متر مربع مخصوص پروازهای داخلی می‌باشد که به صورت روزانه حدود ۱۲۰ پرواز را پشتیبانی می‌کند.

ترمینال شماره دو: این ترمینال ویژه پروازهای بین‌المللی است که مساحت آن حدود ۲۱۰۰۰ مترمربع می‌باشد. در این ترمینال روزانه میانگن تعداد ۱۰ پرواز خارجی انجام می‌شود.

امکانات رفاهی فرودگاه شیراز

امکانات رفاهی فرودگاه شیراز
امکانات رفاهی فرودگاه شیراز

فرودگاه شیراز دارای رستوران، فست فود و کافی شاپ‌های متعدد با کیفیت بالا در ترمینال داخلی و بین‌المللی است که مسافران عزیز می‌توانند در این مکان‌ها به استراحت بپردازند. همچنین خودپرداز بانک‌های مختلف مانند بانک ملی، اقتصاد نوین، انصار و بانک شهر در هر دو ترمینال به چشم می‌خورند و امکان استفاده از وای فای رایگان برای مسافران نیز فراهم آورده شده است. وجود غرفه‌های فروش صنایع دستی و مواد خوراکی در راستای رفاه مسافران در فرودگاه نیز باعث رضایت هرچه بیشتر آن‌ها گردیده است البته برای رزرو هتل شیراز در نزدیکی فرودگاه می توانید از خدمات فلای تودی استفاده کنید.

فرودگاه بین‌المللی شیراز دارای دو پارکینگ است که شامل پارکینگ روباز با ظرفیت پذیرش ۱۲۰ خودرو و پارکینگ طبقاتی با ظرفیت ۷۵۰ خودرو می‌باشد. شایان ذکر است که به زودی پارکینگ روباز دیگری در این مجموعه با ظرفیت پذیرش ۸۰۰ خودرو به بهره‌برداری خواهد رسید.

خدمات CIP فرودگاه شیراز

فرودگاه شیراز همچنین دارای خدمات CIP برای متقاضیان خود است. سالن خدمات CIP این فرودگاه محیطی آرام را برای مسافران گرامی فراهم می‌آورد تا مراحل قبل از سوار شدن به هواپیما از قبیل چک این، تحویل بار و دریافت کارت پرواز را بدون دغدغه و ایستادن در صف‌های انتظار انجام دهند.

مسیرهای پروازی فرودگاه شیراز

مسیرهای پروازی فرودگاه شیراز
امکانات مسیرهای پروازی فرودگاه شیرازمسیرهای پروازی فرودگاه شیرازرفاهی فرودگاه شیراز

مسیرهای داخلی فرودگاه شیراز شامل فرودگاه‌های شهید هاشمی‌نژاد مشهد، مهر آباد تهران، شهید بهشتی اصفهان، اهواز، آبادان، بوشهر، کرمانشاه، لامرد، جزیره کیش، جزیره قشم، بندرعباس، عسلویه، خارگ، بندر لنگه، تبریز و کرمان می‌باشد.

پروازهای بین‌المللی این فرودگاه نیز به کشورهای حوزه خلیج فارس و همسایه صورت می‌پذیرد. مسیرهای خارجی فرودگاه بین‌المللی شیراز شامل دوحه، استانبول، مسقط و دبی و به صورت فصلی یا موردی به کشورهایی مثل عربستان و کویت می‌باشد.

شرکت های هواپیمایی مستقر در فرودگاه شیراز

در فرودگاه بین‌المللی دستغیب شیراز ۱۳ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی فعالیت دارند. شرکت‌های هواپیمایی داخلی شامل هواپیمایی ایران‌ایر، آسمان، ماهان، کیش‌ایر، ایران‌ایرتور، تابان، زاگرس، قشم‌ایر، نفت و سپهران می‌باشد و شرکت‌های هواپیمایی خارجی نیز ترکیش‌ایر، قطر ایرویز و ایر عربیا در این فرودگاه مستقر هستند.

2 نظرات

  1. با عرض سلا خدمت شما ببخشید من انگلستان با شما صحبت میکنم من نیمه شب وارد شیراز میشم و میخواستم محبت کنید واسه ریجستر کردن ی موبایل در اون ساعت ورود کسی هست انجام بدهد ممنون میشم که منو راهنمایی کنید با تشکر .

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید