اگر عاشق شفق قطبی باشید و آرزوی دیدن این پدیده زیبای آسمانی را داشته باشید، احتمالا نام مورمانسک در شمالگان برای شما آشنا باشد. اما حتی اگر ندانید مورمانسک کجاست چیز عجیبی نیست، تحمل دمای -۲۸ درجه و زمستان های سنگین، کار هر کسی نیست و مورمانسک را در رده جاذبه های گردشگری متفاوت برای ماجراجویان قرار می دهد. در ادامه این مطلب از مجله گردشگری فلای تودی با ما همراه باشید تا با مورمانسک بیشتر آشنا شوید.

مورمانسک کجاست؟

شاید از شهرهای روسیه تنها نام سن پترزبورگ و مسکو به گوش شما آشنا باشد. اما وقتی در پاسخ به سوال مورمانسک کجاست؟ نام روسیه را بشنوید متعجب شوید. مورمانسک (murmansk) یکی از شهرهای روسیه است که در شمال غرب روسیه و در مرز مشترک با نروژ و فنلاند واقع شده است.

این شهر در شبه جزیره کولا و کمی بالاتر از مدار قطب شمال واقع شده؛ شهری که طبق آخرین سرشماری ها حدود ۳۰۵,۰۰۰ نفر جمعیت دارد. فاصله مورمانسک از مسکو حدود ۱٫۸۵۰ کیلومتر و از سن پترزبورگ ۱,۳۳۰ کیلومتر است.

مورمانسک نقطه‌ای است  که می‌توانید یکی از زیباترین و شگفت‌انگیزترین پدیده های آسمانی یعنی شفق قطبی را مشاهده کنید. جایی که نور می‌رقصد و می‌رقصد! البته مورمانسک جاذبه های دیدنی دیگری نیز دارد، ولی بیشتر تورهای مورمانسک تحت عنوان تور شمالگان یا تور شفق قطبی برای دیدن این شال حریر سبز آسمان اجرا می‌شود.

شفق قطبی مورمانسک

مورمانسک روی نقشه گوگل مپ

چطور به مورمانسک برویم؟

برای رفتن به مورمانسک به این نکته توجه داشته باشید با توجه به این که این شهر یک پایگاه مهم دریایی روسیه است، قوانین سختگیرانه‌ای دارد. بنابراین برای این که دچار دردسر دریافت ویزا نشوید، بهتر است با تور مورمانسک سفر کنید. بهترین راه رفتن به این شهر، پرواز از سن پترزبورگ است. بعد از دیدن جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ می توانید با قطار یا هواپیما به مورمانسک بروید. همچنین پروازهای مورمانسک به مسکو و بالعکس نیز وجود دارد.

 
 

در این ویدیو به راهنمای سفر به مورمانسک می پدازیم تا شما با این منطقه بیشتر آشنا شوید:

آب و هوای مورمانسک | یخبندان یا معتدل؟

همانطور که اشاره کردیم مورمانسک در بالای مدار قطب شمال قرار دارد که در تمام طول سال آب و هوای سردی را تجربه می‌کند. در مورمانسک تابستان ها کوتاه و خنک، زمستان ها سرد و طولانی و همراه با بارش برف است. (البته نسبت به دیگر شهرهای روسیه، خبری از سرمای استخوان سوز و یخبندان نیست). در تمام طول سال هوا ابری و میانگین دما در تمام طول سال بین -۱۵ تا ۱۶ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

البته مورمانسک دمای -۲۸ درجه را نیز به خود دیده ولی به ندرت دمای هوا به این درجه می رسد، دلیل آن نیز جریان های گرم اقیانوس اطلس شمالی است که موجب شده تا بندر مورمانسک عاری از یخ باشد. همین نکته مهمترین تمایز بندر مورمانسک نسبت به دیگر بنادر شمالی و شمال غربی روسیه است.

آب و هوای مورمانسک

بهترین زمان سفر به مورمانسک برای دیدن شفق قطبی

مورمانسک یکی از مکان هایی در دنیا است که امکان دیدن شفق قطبی را مهیا می‌کند. مورمانسک مرکز استان مورمانسک روسیه محسوب می‌شود که در مدار قطبی واقع شده و به دلیل امکانات شهری، انتخاب اول مسافران و عاشقان رقص نور در آسمان شمالگان است. تیر و مرداد (جولای و آگوست) از نظر آب و هوا بهترین زمان سفر به مورمانسک است که دمای هوا معتدل‌تر به شمار می‌رود.

اما برای دیدن پدیده شفق قطبی، باید فصل زمستان را انتخاب کنید. اواخر ماه آگوست (مرداد) تا ماه آوریل (فروردین) بهترین زمان سفر به مورمانسک برای دیدن شفق قطبی است. البته در سایر نقاطی که امکان دیدن شفق قطبی وجود دارد، این زمان ممکن است تفاوت داشته باشد. اما برای سفر به مورمانسک و خرید تور مورمانسک فصل زمستان بهترین گزینه محسوب می‌شود.

مورمانسک

تاریخچه مورمانسک | شهری که تسلیم نشد!

مورمانسک خاطرات زیادی از جنگ جهانی اول دارد. در سال ۱۹۱۵ و با آغاز جنگ جهانی اول، راه آهن پتروزاوودسک در ساحل مورمان روسیه ساخته شد، راه آهنی که به عنوانی پلی میان غرب و اتحاد جماهیر شوروی برای ارسال و دریافت تجهیزات نظامی بود.

این شهرک به تدریج به یک پایگاه دریایی که حتی تاکنون نیز یکی از مهمترین پایگاه های نیروی دریایی ارتش روسیه است، مجهز شده و در ۴ اکتبر ۱۹۱۶، طی یک مراسم رسمی تبدیل به شهر شد. تاریخی که هم اکنون به عنوان روز مورمانسک شمرده شده و مردم به جشن و پایکوبی مشغول می‌شوند. شهری که در طی جنگ جهانی ۷۹۲ بار مورد حملات بمب افکن های آلمان نازی قرار گرفت و ویرانی های زیادی متحمل شد.

مهمترین عملیات، عملیاتی با نام روباه نقره ای بود که چهره شهر مورمانسک را با خون و وحشت ترکیب کرد. اما در نهایت، به دلیل مقاومت سربازان روس، سرمای بیش از حد هوا و زمینی سخت، مورمانسک تسلیم نازی نشد و عنوان شهر قهرمان را از آن خود کرد.

مورمانسک پایتخت شفق قطبی

جاذبه های دیدنی مورمانسک، شهر سر به هواها!

شاید با توجه به این که مورمانسک کجاست انتظار دیدن جاذبه های گردشگری مورمانسک در شمالی ترین نقطه روسیه را نداشته باشید. اما مورمانسک علاوه بر شفق قطبی، با دیدنی های زیادی از مهمانان و گردشگران میزبانی می کند. دیدنی هایی که یادبودهایی از جنگ جهانی و دوره پرافتخار این شهر هستند. 

یادبود آلیوشا | بلندترین ساختمان مدار قطب شمال

در طی سال های جنگ جهانی، این شهر بارها مورد تهاجم قرار گرفت و زمستان های سرد و مرگ های خونین و خاموش سربازان زیادی را دید. یادبود آلیوشا، یادبودی است که به یاد مدافعان قطب شمال شوروی ساخته شد. بنای یادبودی که در سال ۱۹۷۴ بر روی تپه زلنی میس ساخته شد.

یادبود آلیوشا، پیکر یک سربازی شوروی با بارانی و مسلسل بر دوش است که جهت سر سرباز به سمت مرز فنلاند ساخته شده، جایی که آلمان نازی موفق به فتح آن نشد! این یادبود بلندترین ساختمان مدار قطب شمال و بلندترین ساختمان تاریخی روسیه به شمار می‌رود.

یادبود آلیوشا

یادبود ملوانان کشته شده در زمان صلح

برج فانوس دریایی شش ضلعی که ۱۷٫۵ متر ارتفاع دارد تحت عنوان یادبود ملوانان کشته شده در زمان صلح یکی دیگر از جاذبه های دیدنی مورمانسک است. این جاذبه معماری جالبی دارد و در طبقه اول فانوس دریایی یک موزه یادبود طراحی شده است. همانطور که گفتیم، جاذبه های مورمانسک بیشتر بناهای یادبودی هستند که روزهای سخت و تاریک جنگ را یاداور می شود.

موزه منطقه ای مورمانسک، موزه نیروی دریایی ناوگان شمال، یخ شکن هسته ای لنین نیز از دیگر دیدنی های مورمانسک هستند. اگر در زمستان به مورمانسک رفتید، ۴۰ شبانه روز، در تاریکی مطلق خواهید بود و هر زمانی کافی است کمی زاویه سر و گردن خود را تغییر دهید و اجازه دهید تا رقص نور و رنگ در آسمان پرستاره و به دور از آلودگی نوری، شما را مدهوش کند!

جاذبه های دیدنی مورمانسک

چرا برای دیدن شفق قطبی به مورمانسک برویم؟

مرومانسک منطقه ای کم جمعیت با کمترین میزان آلودپی نوری است و راه دسترسی مناسبی دارد. روزانه پروازهای منظمی از مسکو یا سن پترزبورگ به مورمانسک انجام می شود و اگر به روسیه سفر کرده باشید، می توانید به آسانی از این منطقه دیدن کنید.

همچنین به دلیل مرز مشترک این منطقه با نروژ و فنلاند، می توانید سفر خود را ادامه داده و از این دو کشور نیز دیدن کنید. کافی است تا شرایط عبور از مرز روسیه به نروژ مطلع شوید. در میان دیگر مناطقی که امکان دیدن شفق قطبی وجود دارد، مورمانسک نسبتا یک سفر ارزان تر محسوب می شود، بنابراین از نظر قیمت نیز بهترین گزینه است. از طرف دیگر در این شهر، امکانات رفاهی و شهری، هتل و کلبه های زیادی برای اقامت توریست ها وجود دارد.

بهترین هتل های مورمانسک

مورمانسک از توریستی ترین شهرهای روسیه است، بنابراین در سفر به این شهر دغدغه ای در خصوص هتل و اقامتگاه نخواهید داشت. برخی از بهترین هتل های مورمانسک عبارتند از:

  • هتل کانگرس مریدین
  • هتل پارک این بای رادیسون پولیارنی زوری
  • هتل Congress Meridian
  • Azimut Hotel Murmansk 

سفر به مورمانسک با تجربه تماشای رقص نور و رنگ

در این مطلب با پاسخ سوال مورمانسک کجاست و معرفی پایتخت رقص ارواح یا شفق های قطبی با شما همراه بودیم. اگر شما هم به دنبال یک سفر متفاوت و تماشای شفق قطبی هستید، حتی با خواندن این مطلب هم لذت تجربه این سفر را حس کرده اید. سفری تماشایی که شما را سربه هوا می کند!

آیا تا به حال به روسیه سفر کرده اید؟

سوالات متداول مورمانسک

مورمانسک اوبلاست کجاست؟

مورمانسک اوبلاست، مرکز استان مورمانسک در شمال غربی روسیه است.

بهترین زمان سفر به مورمانسک کی است؟

برای دیدن شفق قطبی، بهترین زمان سفر به مورمانسک فصل زمستان است.

بهترین هتل مورمانسک کدام هتل است؟

بهترین هتل های مورمانسک، هتل آزیموت و هتل پارک این بای رادیسون پولیارنی زوری هستند.

 

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید