روسیه یکی از مقاصد محبوب گردشگری در فصل تابستان است و شهرهای مسکو و سن پترزبورگ از جمله مهمترین شهرهای این کشور وسیع هستند که گردشگران بسیاری سالانه از آن‌ها دیدن می‌کنند. این شهرها جاذبه‌های تاریخی و شگفت‌‌انگیزی دارند اما در سن پترزبورگ در یک تاریخ مشخص همه چیز متفاوت می‌شود، چرا که یک پدیده طبیعی خارق‌العاده با نام شب های سفید روسیه اتفاق می‌افتد. شب های سفید روسیه در سن پترزبورگ گردشگران زیادی را هر ساله به این شهر می‌کشاند تا شاهد این جاذبه طبیعی باشند. با مجله گردشگری فلای‌تودی همراه شوید تا بدانید چرا شب های روسیه سفید می‌شود!

شب های سفید روسیه چیست؟ | دلیل علمی پدیده شب های سفید روسیه

پدیده‌ای که با نام شبهای سفید شناخته شده است، زمانی رخ می‌دهد که خورشید هرگز آسمان شهر را ترک نمی‌کند، بنابراین شب‌های شهری که این پدیده را تجربه می‌کند تاریکی کامل نخواهد داشت. دلیل پدیده شب های سفید روسیه قرار گرفتن خورشید در فاصله نزدیکتری نسبت به ماه و زمین است. به این ترتیب نور خورشید بیشتر از ماه به زمین می‌تابد و در طول شب هوا تاریک نمی‌شود.

شب های سفید بدون شک یکی از بهترین جاذبه های سن پترزبورگ به شمار می‌رود. اگرچه این پدیده فقط مختص شهر سن پترزبورگ نیست و تقریبا هر شهری که در نزدیکی مدار قطب شمال قرار گرفته باشد در طول سال تاریک نشدن آسمان را تجربه خواهد کرد. اما بهترین مکان برای دیدن شب های سفید شهر سن پترزبورگ است، چرا که در این تاریخ‌، رویدادها، فستیوال‌ها و جشن‌های متعددی برگزار می‌شود که گردشگران را به شهر تزارها می‌کشاند.

شب های سفید روسیه

تاریخ شب های سفید روسیه

تاریخ شب های سفید روسیه در شهر سن پترزبورگ از ۱۲ ژوئن تا ۲ جولای (۲۱ خرداد تا ۱۱ تیر) میزبان این پدیده است. هرچند در تمام این روزها آسمان کاملا روشن نیست بلکه فقط خورشید از افق فراتر نمی‌رود و در ساعاتی از شب هوا حالت گرگ و میش به خود می‌گیرد. علت نامگذاری شبهای سفید به این اسم نیز همین مورد است.

در حقیقت تاریک نشدن شب در شهر سن پترزبورگ تجربه خاص‌تری خواهد بود چرا که این شهر به خودی خود یک شهر شاعرانه با چهره‌ای خاص و منحصر به فرد است. بنابراین تجربه کردن شب های سفید روسیه در این شهر متفاوت‌تر است.

اما بهترین زمان برای سفر به سن پترزبورگ برای مشاهده شب های سفید روسیه و شرکت در فستیوال‌های مرتبط با آن ۲۲ ژوئن (۲ تیر) است؛ چرا که این تاریخ خاص را روز انقلاب تابستان می‌نامند که در آن هوا در ساعت ۲۲:۲۳ دقیقه کمی تاریک می‌شود و طلوع خورشید در ساعت ۲ دقیقه بامداد رخ می‌دهد. این یعنی فقط حدود دو ساعت آسمان را کمی تاریک خواهید دید و در حقیقت ۲۴ ساعت کامل خورشید در آسمان خواهد بود.

آنچه پدیده شب‌های سفید را در سن پترزبورگ منحصر به فرد می‌سازد آسمانی رنگارنگ است که نه تاریکی مطلق را به خود خواهد دید نه کاملا مانند روز روشن است. همین مساله، اگرچه برای مدت زمان کوتاهی رخ می‌دهد، اما چشم‌های میلیون‌ها گردشگر را به آسمان خیره نگه می‌دارد.

تفریحات پرطرفدار در شبهای سفید روسیه

همانطور که گفته شد شب های سفید سن پترزبورگ فقط برای تماشای آسمان و ستایش خورشید نیست بلکه این روزها زمان مناسبی برای شرکت در جشن‌ها و تماشای فستیوال‌های مختلفی که در شهر سن پترزبورگ برگزار می‌شود نیز هستند. این فستیوال‌ها را با نام جشنواره شب های سفید روسیه می‌شنا سند که از سال ۱۹۹۳ آغاز شده و تا به امروز هر سال ادامه داشته است. در جشنواره شب های سفید روسیه چه خبر است؟

نمایش باله، اپرا و موسیقی | جشنواره شب های سفید روسیه

از جمله رویدادهای مهمی که می‌توانید در شب های سفید روسیه از آن لذت ببرید، تماشای نمایش‌های کلاسیک روسی از جمله اپرا، باله و موسیقی کلاسیک است که هر شب در تئاتر بولشوی مسکو و تئاتر مارینسکی برگزار می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید شب‌ های سفید سن پترزبورگ را همانند روس‌ها و محلی‌ها تجربه کنید بازدید از این تئاترها و نمایش‌های آن را هم در برنامه سفر خود قرار دهید.

نمایش آتش بازی و بادبان‌های سرخ | Scarlet Sails

یکی از تماشایی‌ترین رویدادها در شب های سفید روسیه با نام Scarlet Sails شناخته شده است. Scarlet sails به قایقی با بادبان‌های سرخ رنگ گفته می‌شود که در آن جشن فارغ‌التحصیلان دوره دبیرستان برگزار می‌شود. همزمان با حرکت این قایق با بادبان‌های سرخ روی رودخانه نوا آتش بازی نیز برگزار می‌شود که آسمان پشت سر این قایق بادبانی را باشکوه و مجلل می‌سازد. افراد زیادی شب هنگام کنار این رودخانه زیبا قدم می‌زنند تا بتوانند تصاویری رویایی و به یادماندنی از این رویداد ثبت کنند.

نمایش آتش بازی و بادبان‌های سرخ در شب های سفید روسیه

با توجه به افسانه‌ها و داستان‎‌هایی که درباره قایق اسکارلت گفته می‌شود، این رویداد سالانه نمادی از آزادی و ورود به بزرگسالی به شمار می‌رود. Scarlet Sails را می‌توانید در شب‌های ۲۶ و ۲۷ جون (۵ و ۶ تیر) ببینید.

بازدید رایگان و دیروقت از موزه‌ها | تفریح شبانه فرهنگی

در طی جشنواره شب های سفید روسیه بسیاری از موزه‌ های سن پترزبورگ تا دیروقت و حتی برخی تا صبح باز هستند. بنابراین شما فرصت بیشتری برای بازدید از موزه‌های مهم شهر از جمله موزه هرمیتاژ خواهید داشت. سایر موزه‌هایی که می‌توانید در طی این فستیوال سالانه تا دیروقت بازدید کنید موزه یادبود لنینگراد، موزه تاریخ مذهب و موزه عروسک‌های شهر سن پترزبورگ است. برخی از این موزه‌ها نیز در طی این فستیوال رایگان هستند، بنابراین این شانس را خواهید داشت که کلکسیونی زیبا از آثار هنری شهر سن پترزبورگ را به صورت رایگان ببینید.

بازدید رایگان و دیروقت از موزه‌ها در شب های سفید

ماراتون سالانه شب‌ های سفید | با بیش از ۵هزار شرکت کننده

اگر به دویدن و مسابقه دادن علاقه‌مند هستید، در جشنواره شب های سفید روسیه این فرصت را خواهید داشت که در ماراتون بین‌المللی آن شرکت کنید. این ماراتون ۱۰ کیلومتری در خیابان‌های شهر سن پترزبورگ برگزار می‌شود و قدمت آن به سال ۱۹۹۰ باز می‌گردد. هر سال بیش از ۵۰۰۰ شرکت‌کننده برای این ماراتون به شهر سن پترزبورگ می‌آیند تا تجربه دویدن در زمان این پدیده طبیعی نادر را نیز داشته باشند. ماراتون سالانه شب های سفید در سال ۲۰۲۲ در تاریخ ۱۸ جون (۲۸ خرداد) برگزار می‌شود.

ماراتون شب های سفید

کارناوال پترهف | Peterhof Carnaval

یکی از مشهورترین کارناوال‌هایی که طی جشنواره شبهای سفید روسیه برگزار می‌شود کارناوال پترهف است که در منطقه‌ای با نام Petergof برگزار می‌شود. این منطقه به خاطر مجموعه زیبا و چشمگیر کاخ پترهف شهرت دارد. این کارناوال که یک نمایش خیابانی است شامل نمایش‌هایی از رویدادهای مهم تاریخی شهر می‌شود که بازدید از آن رایگان خواهد بود.

کارناوال شب های سفید

چطور به روسیه سفر کنیم؟

اگر جزو افرادی هستید که پدیده‌های طبیعی و اتفاقاتی که در دل آسمان رخ می‌دهد، برای شما جذابیت دارد، سفر به روسیه و دیدن شب های سفید سن پترزبورگ را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای این کار می‌توانید ارزانترین قیمت خرید بلیط هواپیما سن پترزبورگ را به صورت آنلاین رزرو کنید.

در سن پترزبورگ کجا اقامت کنیم؟

در سن پترزبورگ کجا اقامت کنیم؟ اگر قصد سفر به روسیه را دارید، نگران محل اقامت نباشید، پیشنهادهای زیادی برای اقامت شما خصوصا در شهر سن پترزبورگ وجود دارد. از هتل های لوکس و چندستاره تا هاستل. برای این که بتوانید بهترین انتخاب برای اقامت زیر آسمان این شهر را داشته باشید، پیشنهاد می کنیم که از لیست زیر، هتل های سن پترزبورگ را مشاهده کنید.

شب های روشن روسیه را از دست ندهید!

اگر دوست دارید سفری متفاوت به روسیه داشته باشید و از یکی از نادرترین پدیده‌های طبیعی جهان دیدن کنید، برنامه سفرتان را طوری بچینید که بتوانید جشنواره شب های سفید روسیه را در شهر سن پترزبورگ ببینید. خرید تور مسافرتی بهترین راه برای تماشای شبهای سفید روسیه و بازدید از هر دو شهر مسکو و سن پترزبورگ است. همچنین با توجه به بودجه‌ای که در نظر دارید می‌توانید با خرید بلیط هواپیما و رزرو بهترین هتل‌های سن پترزبورگ، به راحتی به این شهر سفر کرده و این پدیده متفاوت و فستیوال‌های بی‌نظیر آن را از نزدیک ببینید. آیا تجربه سفر به روسیه در شب‌های سفید را دارید؟

سوالات متداول درباره شب های سفید روسیه

شبهای سفید روسیه چه زمانی است؟

زمان دقیق پدیده شب های سفید روسیه در تقویم شمسی برابر با ۲۱ خرداد تا ۱۱ تیر است.

علت پدیده شب های سفید روسیه چیست؟

علت اتفاق افتادن این پدیده حیرت انگیز وسعت مدار عرضی است که باعث می شود تا در یک زمان طلوع و غروب خورشید رخ بدهد. به عبارتی در این ایام، خورشید در فاصله نزدیکی به زمین (به نسبت ماه) قرار می‌گیرد.

بهترین زمان سفر به روسیه چه فصلی است؟

روسیه از کشورهای سردسیر است بنابراین بهترین زمان سفر به آن، فصل تابستان است. در فصل تابستان می‌توانید یک سفر جذاب به روسیه داشته و از تماشای شبهای سفید روسیه لذت ببرید.

بهترین شهر روسیه برای تماشای شب های سفید کدام است؟

در میان شهرهای مختلف روسیه این پدیده را در شهر سن پترزبورگ به شکل بهترین می‌توانید ببینید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید