در ارمنستان یک رسم ملی -مذهبی در تابستان برگزار می‌شود که شباهت زیادی به آب‌پاشی در جشن تیرگان ایرانیان دارد. این رسم ارمنی‌ها که با عنوان جشن وارداوار یا وارتاوار شناخته می‌شود، تاریخچه قدیمی و جالبی دارد. تاریخ برگزاری جشن آب ارمنستان ۲۴ جولای (۲ مرداد ۱۴۰۱) است. بنابراین اگر قصد دارید به ارمنستان سفر کنید، بلیط ایروان را برای این تاریخ بخرید و از این جشن مهیج لذت ببرید. در ادامه با مجله گردشگری فلای تودی همراه شوید تا اطلاعات کامل‌تری درباره این جشن در اختیارتان قرار دهیم.

جشن وارداوار چیست؟

وارداوار یک جشن آب‌ پاشی در ارمنستان است؛ جشنی سرشار از شادی و نشاط، با سابقه‌ای طولانی که هر ساله ۱۴ هفته بعد از عید پاک مسیحیان، در ماه جولای برگزار می‌شود.

کودکان عاشق این جشن هستند، جشنی که در آن همه افراد از بزرگ و کوچک با سطل‌های آب به هم آب می‌پاشند و در کنار خنده و شادی، از گرمای تابستان هم فرار می‌کنند. هر کس سعی می کند با هر وسیله‌ای از شلنگ و سطل گرفته تا تفنگ‌های آب‌پاش، از این رویداد لذت ببرد. حتی شهرداری و آتش‌نشانی هم با شلنگ‌های آب‌پاش، در این مراسم شرکت می‌کنند.

جشن آب ارمنستان

اگر می‌خواهید در زمان برگزاری این جشن به ارمنستان سفر کنید، حواستان باشد که در سرتاسر کشور این مراسم برگزار می‌شود و خود را آماده کنید، چون ممکن است ناگهان یک نفر از بالکن، سطل آبی را روی سرتان خالی کند! اما گرمای هوا تنها دلیل برگزاری جشن وارداوار ارمنستان نیست. این جشن باستانی، تاریخچه و فلسفه خود را دارد که در ادامه می‌خوانید.

تاریخچه جشن وارداوار

جشن وارداوار از قبل از ورود مسیحیت به ارمنستان، برگزار می‌شد. در آن زمان، مردم ارمنستان به «آستقیک» الهه آب، زیبایی، باروری و عشق باور داشتند. نام این جشن هم که ورداور گذاشته شد، از «ورد» گرفته شده که به معنای گل سرخ است. گل سرخ نماد آستقیک بود و «وار» هم مفهوم برخاستن داشت.

اما این رسم پس از مسیحیت نیز پابرجا ماند. با این تفاوت که آب پاشیدن افراد به یکدیگر، به تطهیر و شستن خود از گناهان و همچنین شفا معنا شد. در حال حاضر، این جشن در بین مردم ارمنستان و حتی مردم سایر کشورها بسیار محبوب است و همه دوست دارند در آن شرکت کنند.

کسی قبل از ریختن آب از شما اجازه نمی‌گیرد، پس قانون بازی را بدانید، خود را آماده کرده و فقط خوش بگذرانید.

آداب و رسوم جشن وارداوار چیست؟

صبح روز جشن، ابتدا مراسم تجلی مسیح در کلیساهای مختلف برگزار می‌شود. پس از آن، مراسم تقدیس آب و برکت‌بخشی به میوه‌ها، به ویژه سیب برگزار می‌شود.

آزاد سازی کبوترها، دعا برای جلوگیری از وقوع سیل در جهان، رقص و سرودهای محلی، بازی‌های سنتی، نمایش‌های بومی و آوازهای محلی، غذاهای آیینی و آثار هنری و برپایی غرفه‌های جشن وارداوار، از دیگر آیین و آداب برگزاری جشن آب ارمنستان است.

جشن آب ارمنستان

نکات مهم برای شرکت در جشن وارداوار ارمنستان

همانطور که گفتیم، اگر بخواهید در زمان برگزاری جشن آب در ارمنستان باشید، باید خودتان را برای خیس شدن کاملا آماده کنید. فرقی نمی‌کند که هستید و کجا می‌روید، حتی اگر با لباس عروسی هم باشید، در خطر آب‌پاشی دیگران قرار دارید! اما برای آماده شدن برای جشن وارداوار ارمنستان این نکات را در نظر بگیرید:

لباس‌های تیره بپوشید: حتی اگر برای یک خرید کوچک به بیرون می‌روید، سعی کنید لباس تیره بپوشید تا در صورت خیس شدن لباستان، معذب نشوید.

لباس اضافی همراه داشته باشید: از آنجا که ممکن است سرتاپای شما خیس شود، در صورت امکان، یک دست لباس همراه‌تان باشد.

وسایل برقی و گران همراه نداشته باشید: اگر می‌ترسید موبایل، لپ تاپ و دیگر وسایلتان خراب شود، آنها را با خود بیرون نبرید، زیرا ممکن است خیس شود. گرچه اگر بگویید موبایل همراهمه، از پاشیدن آب به سمتتان خودداری کنند، اما باز هم اطمینانی نیست!

سعی کنید خوش بگذرانید: در این مراسم نباید بابت آب‌پاشی دیگران عصبانی شد، باید همراهی‌شان کرده و فقط لذت ببرید.

جشن وارداوار ارمنستان کجا برگزار می‌شود؟

جشن آب ارمنستان در سرتاسر این کشور برگزار می‌شود، اما مهمترین محل برگزاری این آیین قدیمی، شهر ایروان، به خصوص در نزدیکی منابع آب و پارک‌ها، است. دریاچه سوان و میدان جمهوری ایروان، از مهمترین مکان‌هایی هستند که آیین جشن وارداوار ارمنستان در آنها برگزار می‌شود. در کنار بازدید از جاهای دیدنی ارمنستان می‌توانید از این جشن مهیج نیز لذت ببرید.

برگزاری جشن وارداوار در ارمنستان

از همین حالا اقدام کنید!

جشن وارداوار در سرتاسر ارمنستان برگزار می‌شود. اگر می‌خواهید سفری هیجان‌انگیز و به یادماندنی به ارمنستان داشته باشید، در زمان برگزاری جشن وارداوار یا آب‌پاشان که دوم مرداد ماه برگزار می‌شود، بلیط ایروان را تهیه کنید.

بلیط ارمنستان و رزرو هتل ارمنستان را می‌توانید با بهترین قیمت از فلای تودی تهیه کنید. تاریخ سفر خود را مشخص کنید تا فلای تودی، ارزان‌ترین گزینه‌ها را برای بلیط هواپیما و رزرو هتل در اختیارتان قرار دهد.

2 نظرات

    • ممنون از توجه شما دوست عزیز
      خوشحال میشیم اگه سال بعد توی جشنواره شرکت کردین، تجربه تون رو با ما به اشتراک بگذارید ?

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید