این روزها قطر مقصد پرترددی برای علاقمندان به فوتبال است. در هر حال برگزاری مسابقات مهم و پرهیجان راهنمای سفر جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ باعث شده تا این مقصد امسال بیش از پیش مورد توجه گردشگران قرار بگیرد. یکی از مواردی که در سفر برای گردشگران اهمیت دارد نحوه تردد در شهر است، چرا که تاثیر مستقیم روی هزینه‌ها و زمانبندی سفرشان دارد. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله از مجله گردشگری فلای تودی به حمل و نقل عمومی در قطر بپردازیم.

 

اتوبوس | حمل و نقل عمومی در قطر

تمامی اتوبوس‌ های قطر تحت عنوان مواصالات کروه (Mowasalat Karwa) که یک شرکت دولتی حمل و نقل است، کار می‌کنند. این شرکت تاکسی‌هایی را نیز در سطح شهر دارد که توسط اپلیکیشن می‌توانید آن‌ها را درخواست دهید. برای حرکت اتوبوس‌ها نیز می‌توانید از اپلیکیشن مخصوص استفاده کنید. بنابراین در سفرتان به قطر حتما اپلیکیشن‌های کاربردی قطر را نصب کنید.

اتوبوس های دوحه تقریبا به تمامی نواحی این شهر می‌روند و ساعت کارشان ۵ صبح تا ۱۲ شب است. اما در روزهای جمعه و شنبه ممکن است این زمانبندی با تغییر اندکی همراه باشد. برای اینکه نقشه خطوط اتوبوس و ساعات حرکت آن‌ها را ببینید می‌توانید از سایت مواصالات (Mowasalat) استفاده کنید.

 حمل و نقل عمومی در قطر

چطور هزینه اتوبوس را پرداخت کنیم؟

به بخش مهم سفر یعنی پرداخت هزینه حمل و نقل رسیدیم. در نظر داشته باشید که رانندگان اتوبوس در قطر اجازه ندارند به شما بلیط بفروشند. شما برای اینکه بتوانید سوار اتوبوس‌ها شوید، باید کارت هوشمند کروه (Karwa Smartcard) داشته باشید. این کارت را می‌توانید در فرودگاه از طریق دستگاه‌هایی که در ورودی فرودگاه قرار گرفته است، تهیه کنید. فقط باید مقداری پول نقد (ریال قطر) داشته باشید تا به دستگاه بدهید و کارت بگیرید.

 حمل و نقل عمومی در قطر

نکته دیگری که باید بدانید این است که دستگاه خرید کارت، اسکناس‌های ۱، ۵، ۱۰، ۵۰ و ۱۰۰ ریالی را قبول می‌کند و هیچ مبلغی به عنوان باقی پول به شما پس نمی‌دهد. بنابراین اگر قرار باشد کارتی بخرید باید دقیقا به همان اندازه که می‌خواهید کارتتان شارژ داشته باشد به دستگاه پول بدهید. کارت‌هایی که می‌توانید بخرید نیز این شرایط را دارند:

  • کارت دو سفره ((Limited Cardمبلغ ۱۰ ریال قطری، قابل استفاده برای دو سفر طی ۲۴ ساعت
  • کارت کلاسیک (Classic Card)- مبلغ ۳۰ ریال قطری، دارای اعتبار ۲۰ ریالی و قابل شارژ و استفاده طولانی مدت
  • کارت نامحدود (Unlimited Card)- مبلغ ۲۰ ریال قطری، قابل استفاده برای تعداد نامحدود سفر در ۲۴ ساعت

کارت را باید هم زمان سوار شدن به اتوبوس و هم زمان خروج از اتوبوس به روی دستگاه بزنید. مبالغ ذکر شده صرفا مبلغ خرید کارت هستند، شما می‌توانید مبلغ بیشتری بابت اعتبار کارت به دستگاه بدهید تا مدت زمان بیشتری بتوانید از آن استفاده کنید.

با در دست داشتن کارت، هنگام سفر با اتوبوس در داخل شهر بین ۳ الی ۴ ریال قطر پرداخت خواهید کرد. در صورت سفر به حومه شهر این نرخ بین ۴ تا ۹ ریال قطر خواهد بود. در نظر داشته باشید اگر کارت نداشته باشید و بخواهید هزینه اتوبوس را نقدی پرداخت کنید ممکن است مبلغ بالاتری نسبت به این نرخ‌ها از شما دریافت شود. به عنوان مثال مجبور خواهید شد به جای ۴ ریال قطری ۱۰ ریال قطری پرداخت کنید که بصرفه نخواهد بود.

تاکسی گرفتن در قطر

سه نوع تاکسی در قطر وجود دارد که با نام‌های کروه (Karwa)، اوبر (Uber) و کریم (Careem) شناخته می‌شوند. هر سه تاکسی اپلیکیشن مخصوص خودشان را دارند که به کمک آن می‌توانید به راحتی تاکسی بگیرید. تاکسی‌ های کاروا را می‌توانید داخل خیابان نیز بیابید و برای مسیرهای کوتاه و مشخص از آن‌ها استفاده کنید.

هزینه تاکسی‌ در قطر بر اساس تاکسی متر محاسبه می‌شود، به جز تاکسی فرودگاه که به مرکز شهر نرخ ثابت ۲۰ ریال قطری را دارد، در بقیه شرایط بابت هر کیلومتر ۱٫۹ ریال قطری محاسبه می‌شود. اگر تاکسی مجبور به منتظر ماندن باشد، بابت هر ۱۵ دقیقه ۸ ریال قطری باید پرداخت کنید. به طور کلی کمترین کرایه تاکسی ۱۰ ریال قطری خواهد بود. اگر از اپلیکیشن‌ها استفاده کنید، مبلغ از پیش برایتان محاسبه خواهد شد و با اطمینان بیشتری می‌دانید برای مسیر مورد نظرتان چقدر باید پرداخت کنید.

 حمل و نقل عمومی در قطر

مترو دوحه | حمل و نقل عمومی در قطر

در شهر دوحه بیشتر افراد از تاکسی برای تردد استفاده می‎‌کنند. اما با توجه به اینکه ورزشگاه های جام جهانی قطر در شهرهای مختلف قرار دارند و جمعیت زیادی به این کشور سفر خواهند کرد، سیستم متروی قطر نیز برای این بازه زمانی به شکل کاملا اتوماتیک راه‌اندازی شده است. در حال حاضر سه خط مترو – قرمز، طلایی و سبز- در دوحه وجود دارد. مترو مسیری برابر با ۷۵ کیلومتر در سطح شهر را طی می‌کند و ۳۷ ایستگاه مترو در دوحه وجود دارد.

حمل و نقل عمومی در قطر

افرادی که سوار مترو می‌شوند باید از بین سه کلاس مختلف مترو یکی را انتخاب کنند: کلاس طلایی ۱۶ صندلی، کلاس خانوادگی ۲۶ صندلی و کلاس استاندارد که دو واگن را به خود اختصاص می‌دهد ۸۸ صندلی دارد. هر یک از این کلاس‌های مترو هزینه متفاوتی دارند:

  • بلیط تک سفره کلاس استاندارد ۲ ریال قطری هزینه دارد.
  • بلیط نامحدود روزانه کلاس استاندارد ۶ ریال قطری هزینه دارد.
  • بلیط تک سفره برای کلاس طلایی ۱۰ ریال قطری و برای یک روز نامحدود ۳۰ ریال قطری هزینه دارد.
  • بلیط هایی که برای کلاس خانوادگی تهیه می‌شود، هزینه‌ای برابر با کلاس استاندارد دارند با این تفاوت که فقط به خانم‌هایی که با کودکانشان سفر می‌کنند، داده می‌شود. در حقیقت واگن مخصوص خانواده برای زنان و کودکان است تا با راحتی بیشتری به تردد درون شهر بپردازند.
 حمل و نقل عمومی در قطر

در نظر داشته باشید با توجه به زمان جام جهانی، این مبالغ ممکن است تغییر کند. شما این اعداد را به عنوان حداقل هزینه حمل و نقل عمومی در قطر در نظر بگیرید.

دوچرخه سواری در دوحه

دوچرخه سواری برای بسیاری از افراد راه لذتبخشی برای گشتن در شهر است. هرچند در دوحه، آن هم زمان شلوغی همانند جام جهانی توصیه نمی‌شود، از این روش برای تردد در شهر استفاده کرد. مگر اینکه بخواهید تفریحی کمی کنار اسکله یا داخل پارک‌ها دوچرخه سواری کنید. دوچرخه‌ها در پارک‌های Aspire، Al Bidda و پارک شرایتون هتل اجاره داده می‌شوند. مبلغ اجاره دوچرخه در حال حاضر ساعتی ۲۵ ریال قطری است.

حمل و نقل عمومی در قطر

سخن پایانی

سفر به قطر در بازه زمانی که جام جهانی برگزار می‎‌شود یک تجربه متفاوت خواهد بود. با دانستن نحوه تردد در شهر و هزینه‌های حمل و نقل می‌توانید برنامه بهتری برای سفرتان به قطر بچینید. بنابراین با خیال راحت بلیط قطر را تهیه کرده و به این مقصد پرهیجان سفر کنید و بهترین اقامت را در هتل های دوحه تجربه کنید.

آیا تا به حال سفر به قطر را تجربه کرده‌اید؟ نظر شما درباره این مقصد گردشگری در همسایگی کشورمان چیست؟

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید