مشهورترین و زیباترین کاخ های تهران کدامند؟

0
9607
کاخ های تهران
زیباترین کاخ های تهران

آشنایی با معروف‌ترین و زیباترین کاخ های تهران

انتخاب تهران به عنوان پایتخت و اهمیت و جایگاه سیاسی که این شهر از دوره شاهان قاجار به بعد کسب کرد، باعث به وجود آمدن کاخ‌های بسیاری در تهران شد. شاهان قاجار برای استحراحت و پذیرایی از مهمانان ویژه خود کاخ‌های با عظمتی در مناطق خوش آب و هوای تهران به ویژه منطقه شمیرانات بنا کردند. شاهان پهلوی نیز به مراودات سیاسی با کشورهای خارجی و بازگشت به حکومت‌های سیاسی بسیار اهمیت می‌دادند. از این رو بسیاری از کاخ‌های قجری در دوران پهلوی ویران شدند و به جای آن‌ها کاخ‌هایی با شکوه و عظمت بیشتری در دوران پهلوی بنا شد. به دلیل قدمت نه چندان زیادی که کاخ های تهران دارند نسبت به سایر کاخ‌های ایران استوارتر مانده‌اند و چندان تخریب نشده‌اند.

خرید ارزانترین بلیط هواپیما تهران

کاخ های تهران
کاخ های تهران

وجود کاخ های تهران این شهر را از سایر شهرهای ایران متمایز کرده است و به همین دلیل بسیاری از گردشگران ایرانی و خارجی در سفر به تهران اولین جایی را که برای بازدید انتخاب می‌کنند، کاخ های تهران است. در ادامه شما را با زیباترین کاخ های تهران آشنا می‌کنیم. با فلای تودی همراه باشید.

کاخ گلستان

کاخ گلستان - کاخ های تهران
کاخ گلستان

کاخ گلستان تهران را می‌توان شاهکاری از دوره قاجار و یکی از زیباترین کاخ های تهران دانست که در سال ۲۰۱۳ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید. کاخ گلستان تجسمی از هنر و معماری ایرانی متاثر از فرهنگ غرب است. کاخ گلستان که محل حکومت شاهان قاجار بوده است یکی از قدیمی‌ترین کاخ های تهران محسوب می‌شود. این کاخ زیبا در باغی مصفا با چندین استخر ساخته شده است.

کاخ گلستان - کاخ های تهران
کاخ گلستان

تاریخچه ساخت کاخ گلستان به دوران صفویه و شاه عباس صفوی برمی‌گردد، اما این کاخ بعدها توسط خاندان قاجار به عنوان مرکز حکومت انتخاب شد و ناصرالدین شاه با تاثیر از کاخ‌های اروپایی بخش‌هایی مانند ” کاخ گل‌ها” را به این مجموعه اضافه کرد. در حال حاضر کاخ گلستان شامل هشت بخش اصلی است که از آن جمله می‌توان به موزه‌ها، باغ‌ها و مرکز سرسبز مجموعه که با دیوارها و دروازه ای احاطه شده است، اشاره کرد.

Link2 آشنایی با شهر تهران

تخت مرمر، خلوت کریمخانی، نگارخانه، موزه سلطنتی، تالارهای اصلی، حوضخانه، تالار برلیان، شمس العماره، عمارت بادگیر، عکاسخانه، تالار الماس و کاخ ابیض مهم‌ترین بخش‌های کاخ گلستان را تشکیل می‌دهند.

وب سایت کاخ گلستان تهران

ساعت کاری کاخ گلستان تهران:

بهار و تابستان: از ساعت ۹:۳۰ لغایت ۱۸:۳۰ (فروش بلیط شش ماهه اول سال تا ساعت ۱۷:۳۰)

 پاییز و زمستاناز ساعت ۹ لغایت ۱۸:۳۰ (فروش بلیط در شش ماهه دوم سال تاساعت ۱۷:۳۰)

برای بازدید از مجموعه کاخ گلستان حداقل به دو ساعت زمان نیاز است.

شماره تلفن کاخ گلستان تهران: ۰۲۱۳۳۱۱۱۸۱۱

آدرس کاخ گلستان تهران: تهران،خیابان پانزده خرداد،میدان ارگ

map

کاخ سعدآباد

کاخ سعدآباد - کاخ های تهران
کاخ سعدآباد

مجموعه فرهنگی و تاریخی سعدآباد در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار ساخته شده و در دامنه‌های فرح بخش توچال و دارآباد واقع شده است. امتداد کاخ سعدآباد از شمال به دامنه‌های البرز، از شرق به گلابدره، از غرب به ولنجک و از جنوب به تجریش می‌رسد. در دوره قاجاره کاخ سعدآباد به عنوان کاخ تابستانی خانواده سلطنتی استفاده می‌شد. این کاخ در دوران پهلوی توسعه پیدا کرد و با الحاق باغ‌های مختلف به آن، به کاخ تابستانی خاندان پهلوی تبدیل شد.

کاخ سعدآباد - کاخ های تهران
کاخ سعدآباد

بعدها و در ادوار مختلف، ویلاهای دیگری به این مجموعه اضافه شدند. در دوره پهلوی ۱۸ کاخ بزرگ و کوچک با هنر و معماری ایرانی به مجموعه کاخ سعدآباد افزوده شد. پس از انقلاب اسلامی ایران، کاخ سعدآباد تهران تبدیل به موزه شد که در حال حاضر از مجموعه این موزه تنها دو کاخ سفید و کاخ سبز برای بازدید عموم هستند و دیگر کاخ موزه‌ها و ساختمان‌های این مجموعه با توجه به ویژگی خاص خود به قشر خاصی از بازدیدکنندگان اختصاص پیدا کرده‌اند.

کاخ سعدآباد - کاخ های تهران
کاخ سعدآباد

از مجموعه کاخ سعدآباد می‌توان به کاخ موزه ملت (کاخ سفید)، موزه هنرهای زیبا، کاخ موزه سبز، موزه استاد بهزاد، موزه نظامی، موزه ظروف سلطنتی، موزه سلاح‌های سلطنتی، موزه ماشین‌های سلطنتی، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه خط و کتابت استاد میرعماد، موزه برادران امیدوار، موزه اسناد و مدارک تاریخی سعدآباد، موزه صنایع دستی و تاریخ معاصر، موزه هنرهای ملی و موزه آب سعدآباد اشاره کرد.

وب سایت کاخ سعد آباد تهران

ساعات کاری کاخ موزه سعدآباد تهران: همه روزه از ۹ صبح الی ۵ بعد از ظهر

شماره تلفن کاخ سعدآباد تهران: ۰۲۱۲۲۷۵۲۰۳۱

آدرس کاخ سعدآباد تهران: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان زعفرانیه، خیابان شهید کمال طاهری

map

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران - کاخ های تهران
کاخ نیاوران

کاخ نیاوران به مساحت ۹۰۰۰ متر مربع در شمال تهران واقع شده است. این کاخ متشکل از چندین ساختمان و موزه است. کاخ صابحقرانیه از زمان ناصرالدین شاه قاجار به این مجموعه اضافه شد. ساختمان اصلی کاخ نیاوران در سال ۱۳۴۷ تکمیل شد و تا انقلاب اسلامی ایران نخستین اقامتگاه محمد رضا شاه و خاندان پهلوی بود. کاخ اصلی در سال ۱۳۳۷ توسط محسن فروغی معمار مشهور ایرانی طراحی شد، اما ساخت آن به تعویق افتاد و تا سال ۱۳۴۶ به طول انجامید.

کاخ نیاوران - کاخ های تهران
کاخ نیاوران

در حال حاضر کاخ نیاوران متشکل از ۵ موزه (موزه کاخ نیاوران، کوشک احمد شاهی، کاخ صاحبقرانیه، موزه جهان نما و کتابخانه شخصی) است. از دیگر جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی کاخ نیاوران می‌توان به تالار آبی، سینمای اختصاصی کاخ نیاوران، گالری جهان نما و باغ نیاوران اشاره کرد.

وب سایت کاخ نیاوران تهران

ساعت کاری کاخ نیاوران: همه روزه از ۹ صبح الی ۵ بعد از ظهر

شماره تلفن کاخ نیاوران: ۰۲۱۲۲۲۸۲۰۱۲

آدرس کاخ نیاوران تهران: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

map

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه - کاخ های تهران
عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه در سال ۱۲۵۸ توسط مسعود میرزا ملقب به ظل السلطان، فززند ناصرالدین شاه قاجار در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع ساخته شد. ظل السلطان حاکم اصفهان بود و این کاخ را به عنوان محل اقامت خود در تهران بنا کرد. عمارت مسعودیه تهران یکی از زیباترین کاخ های تهران است که در نزدیکی میدان بهارستان قرار دارد. نزدیکی عمارت مسعودیه به میدان بهارستان و ساختمان مجلس تهران باعث شده تا این عمارت شاهد حوادث بیشماری در تاریخ کشور باشد.

ساعات کاری عمارت مسعودیه: یکشنبه تا جمعه از ۹ صبح الی ۸ شب

شماره تلفن عمارت مسعودیه: ۰۲۱۳۳۹۹۲۰۱۲

آدرس عمارت مسعودیه: تهران، خیابان جمهوری، نرسیده به بهارستان، خیابان ملت، تقاطع خیابان اکباتان

map

باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان - کاخ های تهران
باغ موزه نگارستان

قصر نگارستان یکی از بناهای تاریخی ایران است که در دوران فتحعلی شاه قاجار به عنوان اقامتگاهی ییلاقی بین سال‌های ۱۲۲۸-۱۲۲۲ ساخته شد. این قصر در ابتدا دارای وسعت زیادی بوده اما در طول تاریخ و پس از تخریب‌های بسیار، هم اکنون تنها ۱۱۴۶۹ متر مربع آن باقی مانده است.

باغ موزه نگارستان - کاخ های تهران
باغ موزه نگارستان

قصر نگارستان در ابتدا شامل باغ، عمارت‌ها و تالارهای باشکوهی چون عمارت دلگشا، تالار سلام، تالار قلمدان و چندین حوضخانه بوده است که در حال حاضر تنها از میان عمارت‌های این باغ دو عمارت دلگشا و تالار قلمدان باقی مانده است. این باغ دارای ۶۴ اتاق، چهار تالار، کتابخانه‌ای با چهار سالن و ۶۰۰ متر زیر بنا است. تالارهای این باغ مزین به آینه کاری، نقوش طلایی و چلچراغ‌های نفیس هستند.

وب سایت باغ موزه نگارستان تهران

شماره تلفن باغ موزه نگارستان: ۰۲۱۳۳۱۱۹۰۹۸

اطلاعات کافه و رستوران: ۳۳۹۰۰۱۳۸ و ۳۳۹۴۵۴۶۰

ساعات کاری باغ موزه نگارستان:

مجموعه موزه ها: از ساعت ۹ تا ۱۸
محوطه باغ: از ساعت ۹ تا ۲۲
کافهاز ساعت ۹ تا ۲۲ (شماره تماس: ۳۳۹۰۰۱۳۸)
رستوراناز ساعت ۱۲ تا ۱۷ (شماره تماس: ۳۳۹۴۵۴۶۰)

لازم به ذکر است دوشنبه ها فقط مجموعه موزه های باغ تعطیل است، اما امکان بازدید از فضای سبز و محوطه باغ نگارستان و کافه و رستوران فراهم می باشد.

آدرس باغ موزه نگارستان: تهران، میدان بهارستان، جنب ایستگاه مترو، خیابان دانش‌سرا، خیابان شریعت‌مدار رفیع

map

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید