١٢ نکته ایمنی در سفرهای بین المللی

0
2692
نکات ایمنی در سفرهای بین المللی
نکات ایمنی در سفرهای بین المللی

نکات ایمنی در سفرهای بین المللی

هنگامیکه به یک سفر بین المللی می‌روید، موارد بسیاری هستند که می‌توانند حتی از خود سفر برایتان هیجان انگیزتر باشند. وقتی از کشور خارج می‌شوید با فرهنگ‌های زیبای سراسر جهان مواجه می‌شوید. با این وجود بسیاری از افراد از ترس خطرناک بودن سفرهای بین المللی جوانب احتیاط را رعایت می کنند. در اکثر موارد، سفر در سراسر جهان بسیار ایمن است. با این حال رعایت برخی اقدامات ایمنی باعث می‌شوند تا از سفر خود نهایت لذت را ببرید. در این متن با فلای تودی همراه باشید تا با برخی از نکات ایمنی در سفرهای بین المللی آشنا شوید:

۱. چکاپ پزشکی و واکسن را فراموش نکنید

نکات ایمنی در سفرهای بین المللی
نکات ایمنی در سفرهای بین المللی

یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی که در سفرهای بین المللی باید به آن توجه کنید، چکاپ پزشکی است. همیشه قبل از سفرهای خارجی از سلامت جسمی خود اطمینان حاصل کنید و در جریان مشکلات بهداشتی کشوری که قصد سفر به آن را دارید قرار بگیرید. پیش از سفر به بسیاری از کشورهای خارجی حتما باید واکسن بزنید، بنابراین از اطلاعات واکسیناسیون و تزریق واکسن پیش از سفر اطمینان حاصل نمایید.

۲. از مدارک خود کپی الکترونیکی تهیه نمایید

قطعا هنگام سفر به خارج از کشور مدارک بسیاری با خود حمل می کنید. قبل از عزیمت، از اطلاعات واکسیناسیون، برنامه سفر، کارت بیمه پزشکی، گذرنامه، بلیط هواپیما، بیمه سفر و ویزا پشتیبان الکترونیکی تهیه کنید. پرونده را برای خود ایمیل کنید و در صندوق ورودی ایمیل نگه دارید. رعایت این نکته ایمنی در سفرهای بین المللی باعث می‌شود تا در صورت از بین رفتن یا آسیب رسیدن مدارک، از طریق اطلاعات تلفن هوشمند خود به آنها دسترسی داشته باشید.

٣. تمام وسایلتان را با هم حمل نکنید

نکات ایمنی در سفرهای بین المللی
نکات ایمنی در سفرهای بین المللی

شاید دوست داشته باشید تمامی پول نقد، کارت های اعتباری، شناسنامه و چک‌های مسافرتی را در کیف پول خود نگه دارید. اما توصیه ما به شما این است که از این کار اجتناب کنید. هنگام گشت و گذار در شهر، هرگونه پول، کارت اعتباری، شناسنامه و چک هایی را که به کار شما نمی‌آیند، در صندوق امانات اتاق هتل بگذارید و درب آن را قفل نمایید. همچنین اقلام پولی و شناسایی که باید به همراه داشته باشید را به صورت جداگانه با خود حمل کنید و همه را در یک کیف قرار ندهید. با رعایت این نکته در سفرهای بین المللی، در صورت سرقت کیف پول خود، می‌توانید بخشی از پول و مدارکتان را از دسترس سارقان دور نگه دارید.

۴. در جیب پشتی خود چیزی حمل نکنید

حالا که صحبت از سرقت شد باید بگوییم جیب بری در مناطق خاصی در سراسر جهان رایج است و بله، جیب برها در کمین گردشگران نشسته‌اند! بنابراین وسایل ضروری و اشیاء گرانبهایتان از جمله کیف پول، کیف پول کوچک، کلیدهای اتاق و … را در جیب پشت خود نگه ندارید. با این کار شما به هدفی آسان و در دسترس برای جیب برها تبدیل خواهید شد.

۵. وسایلتان را از جلوی چشمتان دور نکنید

نکات ایمنی در سفرهای بین المللی
نکات ایمنی در سفرهای بین المللی

شاید دوست داشته باشید کیفتان را به پشت صندلی آویزان کنید یا آن را پایین پاهایتان قرار دهید. اما این کار ایده خوبی نیست. چرا که ممکن است توجهتان به اطراف و جاهای دیدنی شهر جلب شود. بهتر است که کیفتان را در آغوشتان نگه دارید و یا جلوی پاهای خود زیر میز بگذارید و بندهای آن را به دور پایتان بپیچید.

۶. هنگام ترک محلی که در آن هستید به پشت سر خود نگاه کنید

رعایت نکته ایمنی اخیر در سفرهای بین المللی، معمولا به شما کمک می‌کند تا وسایلتان را جا نگذارید و به علاوه، اگر بند کیف خود را دور پایتان بپیچید، هنگام بلند شدن از جایتان متوجه آن خواهید شد. اما بیشتر افراد وقتی می‌خواهند به مقصد بعدی بروند، اغلب وسایل شخصی خود را پشت سرشان جا می‌گذارند. پس همانطور که می‌روید، به جایی که نشسته بودید نگاهی بیندازید، تا مطمئن شوید کیف، کیف خرید و یا هر وسیله مهم دیگری را که همراهتان داشته‌اید، فراموش نکرده‌اید.

٧. اشیاء گران قیمت خود را در خانه بگذارید

نکات ایمنی در سفرهای بین المللی
نکات ایمنی در سفرهای بین المللی

استفاده از جواهرات مورد علاقه‌تان در طول سفر یا عکسبرداری با دوربین گران قیمتی که به تازگی خریده‌اید، ممکن است وسوسه انگیز به نظر برسد، اما از این کار اجتناب کنید! اگر با پوشیدن لباسهای مختلف و انواع جواهرات گران قیمت، شروع به گشت و گذار در شهر کنید، به سارقان اعلام می کنید که هدفی مناسب برایشان هستید. سعی کنید ساده و متناسب با مکانی که از آن بازدید می کنید لباس بپوشید و دوربین خود را نیز در مواردی که از آن استفاده نمی کنید مخفی کنید.

٨. با غریبه ها صحبت نکنید

حتما در طول سفر خارجی با مردم آن کشور مواجه شده و صحبت خواهید کرد. در واقع می‌توان گفت ملاقات با افراد جدید، بهترین بخش سفر است. با این حال فریب افراد را نخورید و داستان زندگی یا اطلاعات شخصی خود را برای آن‌ها بازگو نکنید. به آنچه به فرزندانتان می‌گویید بیندیشید و خودتان هم به این توصیه‌ها پایبند باشید. با غریبه هایی که به نظر، افراد قابل اعتمادی نمی‌آیند صحبت نکنید، از آن‌ها غذا ونوشیدنی قبول نکنید و با آنها جایی نروید، مگر اینکه با راهنمای تور خود هماهنگ کرده باشید.

٩. به گدایان کمک نکنید

در هر کشوری مناطقی وجود دارند که مردم آن از فقر رنج می‌برند. بهتر است بدون هماهنگی با افراد آگاه و یا تور لیدر خود، از این مناطق عبور نکنید و مهم‌تر اینکه به افراد نیازمند این مناطق کمک نکنید. درست است که قصد شما کمک به آن‌ها است، اما اگر واقعا علاقه دارید که راهی برای کمک به آن‌ها پیدا کنید، می‌توانید در مورد خیریه‌های محلی تحقیق کنید و از این طریق به نیازمندان کمک کنید.

١٠. با سارقان درگیر نشوید

نکات ایمنی در سفرهای بین المللی
نکات ایمنی در سفرهای بین المللی

نکته مهمی که در سفرهای بین المللی باید به آن توجه کنید و در مورد قبل نیز به آن اشاره شد این است که، حتی اگر متاسفانه قربانی کلاهبرداری شدید، قهرمان بازی درنیاورید! به جای تلاش برای درگیر شدن با مجرم، وسایل خود را بدون مقاومت به او بدهید. کارت های اعتباری، شناسنامه و چک مسافرتی شما ارزش جراحت یا مرگ را ندارد! به سرعت وسایل خود را به سارق بدهید و به محض اینکه خود را از مهلکه نجات دادید، برای گزارش حادثه، خود را به نزدیکترین کنسولگری کشورتان و یا مرجعی مناسب برسانید.

١١. کارت اعتباری خود را در کافی نت ها استفاده نکنید

با ظهور اینترنت، مجرمان راهی جدید برای سرقت هویت پیدا کرده اند. کافی نت ها در میان گردشگران بسیار محبوب هستند. در حالی که با خوردن یک فنجان قهوه و با خیال راحت، در تلاش هستید تا آخرین جزئیات ماجراجویی خود را برای خانواده و دوستانتان ایمیل کنید، مجرمان در کمین شما نشسته‌اند و برای به دست آوردن اطلاعات کارت اعتباری شما، از رایانه‌های کافی نت استفاده می کنند، بنابراین حتما هزینه استفاده از رایانه را با پول نقد پرداخت کنید.

١٢. بیمه مناسب داشته باشید

نکات ایمنی در سفرهای بین المللی
نکات ایمنی در سفرهای بین المللی

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که حادثه برای آن‌ها اتفاق نمی‌افتد و در نتیجه برای سفر خارجی نیاز به بیمه مسافرتی ندارند. بیمه درمانی شما ممکن است برخی از پوشش های بین المللی را برای شما فراهم کند، اما این احتمال هم وجود دارد که در صورت حضور در خاک بیگانه، بیماری زمینه ای، آسیب دیدگی یا فوت را به طور کامل تحت پوشش قرار ندهد. حتی دارایی‌هایتان را هم باید از اتفاقاتی که ممکن است دلایلی بسیار ساده داشته باشند مصون نگه دارید و آن‌ها را بیمه کنید. قبل از عزیمت برای سفر خارجی مطمئن شوید که شما، همسفران و کلیه مواردی که در این سفر همراه خود دارید، به درستی و با پوشش کامل بیمه شده‌اند.

شاید با خواندن این نکات از سفر خارجی دلسرد شوید، اما سفر به سراسر دنیا یکی از سودمندترین و مهیج‌ترین تجربه‌هایی است که هر کسی می‌تواند در زندگی خود داشته باشد. لزوما نباید به تمام سفرها با ترس نگاه کنید. کافی است که قبل و در طول سفر خارجی، تمام جوانب احتیاط را در نظر بگیرید و با عمل به این ١٢ نکته ایمنی در سفرهای بین المللی، اوقات فوق العاده و فراموش نشدنی را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید