دبی به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری خاورمیانه و دنیاست که در طول سال از گردشگران زیادی پذیرایی می‌کند. این تعداد از گردشگران نیازهای بسیاری دارند که در زمان سفر به دبی باید به آن نیازها پاسخ داده شود که یکی از آنها رفت و آمد در شهر است. از این رو، قصد داریم سیستم حمل و نقل عمومی دبی و هزینه های آن را مورد بررسی قرار دهیم و ببینیم. با مجله گردشگری فلای تودی همراه شوید تا کامل ترین راهنمای حمل و نقل عمومی در دبی را در اختیارتان قرار دهیم.

چگونه از حمل و نقل عمومی دبی استفاده کنیم؟

دبی در کل شهر کوچکی است و تمامی اماکن مهم و دیدنی آن با تراکم بسیار بالایی و در نزدیکی هم قرار دارند. این فاصله کم، شاید این تصور را به شما بدهد که می‌توانید جاهای دیدنی دبی را پیاده طی نمایید. اما این موضوع وقتی به آب و هوای دبی فکر کنیم روشن خواهد شد. در این آب و هوای بسیار گرم، پیاده روی کار جذابی به نظر نمی‌رسد. مگر در هوای پاییز و زمستان که کمی از گرمای هوا کاسته شده باشد. اما وقتی از تنوع سیستم حمل و نقل عمومی دبی خبردار شوید، ممکن است دیگر فکر پیاده روی هم به ذهن شما خطور نکند.

اجاره خودرو در دبی

این روش البته جزو سیستم حمل و نقل عمومی دبی به حساب نخواهد آمد ولی بسیاری از گردشگران در سفر به این شهر تمایل دارند سوار خودروهای لوکس دبی شوند و برای رفت و آمد از این روش استفاده می‌کنند.

اجاره خودرو در دبی

گرفتن تاکسی در دبی

تاکسی های دبی شاید دارای بالاترین هزینه حمل و نقل در دبی باشند ولی از طرفی راحت‌ترین آن‌ها نیز هستند. این تاکسی‌ها به صورت اختصاصی از مبدا تا مقصد در اختیار شما (و همراهانتان) قرار می‌گیرند و از این نظر نمی‌توان به آن‌ها عمومی گفت و به نوعی خصوصی هستند.

کامل ترین راهنمای حمل و نقل عمومی در دبی

تاکسی های دبی دو مدل دولتی و خصوصی دارند. مدل دولتی دارای بدنه کرم رنگ و سقف‌های رنگی است و تاکسی های خصوصی این ویژگی را ندارند. تاکسی های خصوصی نیز در قالب پلتفرم‌هایی مانند اوبر، کریم و دبی تاکسی فعالیت می‌کنند.

هزینه استفاده از این سرویس‌ها از قبل روی اپلیکیشن با توجه به مسیر بین مبدا و مقصد، مشخص شده و ثابت است. تاکسی های دولتی دبی نیز از پارکومتر استفاده می‌کنند و پس از محاسبه مبلغ ورودی با توجه به زمانی که سوار تاکسی می‌شوید، نسبت به مسافت طی شده، هزینه نهایی را محاسبه خواهند کرد.

اتوبوس درون شهری دبی

دبی دارای ناوگانی از اتوبوس‌ های شهری است که ۱۱۹ خط متفاوت را شامل می‌شوند و تقریبا به تمام نقاط دبی دسترسی دارند. از این رو شاید بهترین و ارزانترین روش حمل و نقل در دبی از نظر گستردگی همین روش باشد. اتوبوس در دبی جزو مقرون به صرفه‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی است. قیمت اتوبوس در دبی به نسبت پایین بوده و می‌توانید از طریق نول کارت هزینه آن را بپردازید.

اتوبوس دبی

نول کارت دبی کارتی شبیه به کارت مترو و اتوبوس ما است که انواع گوناگونی دارد و بعد از پرداخت هزینه خرید آن، می‌توانید تا هر مبلغی که خواستید، نسبت به شارژ آن اقدام کنید.

مونوریل دبی

اولین مونوریل خاورمیانه در دبی ساخته شد. مسیر مونوریل دبی در حال حاضر فقط مختص رفت و آمد به جزیره نخل جمیرا است. این مونوریل هر روز هفته از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب به مسافران و گردشگران این شهر سرویس می‌دهد.

مونوریل دبی

تراموا دبی

این تراموا که اولین تراموای ساخته شده در آسیا است، تنها ۱۱ ایستگاه دارد و به مناطق گردشگری دبی اختصاص دارد. این تراموا سه واگن دارد که یکی مختص به بانوان و کودکان، یک واگن عمومی و واگنی دیگر فرست کلاس است.

تنها فرق بزرگ آن با مترو همین تعداد ایستگاه‌ها است. تعداد ایستگاه های مترو دبی بسیار بیشتر از ایستگاه های ترامواست. پرداخت هزینه آن نیز با نول کارت انجام می‌شود، با این توضیح که با هر بار سوار و پیاده شدن و بدون توجه به مسافت طی شده، مبلغی ثابت از نول کارت شما کسر خواهد شد.

تراموا دبی

مترو دبی

متروی دبی روی زمین قرار دارد و فقط در برخی نقاط به زیر زمین می‌رود. این قطار دارای ۵ واگن است که ۴ واگن آن به واگن‌های نقره‌ای معروف هستند و به صورت عمومی سرویس دهی می‌کنند. یک واگن دیگر به دو بخش فرست کلاس و بخش مخصوص بانوان و کودکان تقسیم شده است.

با یک نگاه به نقشه مترو دبی متوجه خواهیم شد که دارای دو خط و در مجموع ۴۹ ایستگاه است. قطارهای آن نیز دارای خدمات ویژه‌ای مانند وای فای و خدمات مخصوص معلولان بوده و تمامی ایستگاه‌ها دارای آسانسور هستند. هزینه استفاده از مترو نیز تنها توسط نول کارت قابلیت پرداخت دارد و قیمت بلیط مترو دبی با توجه به مسافتی که طی کردید از شارژ نول کارت شما کسر خواهد شد.

مترو دبی

قوانین مترو دبی

قوانین مترو دبی نیز مانند دیگر نقاط جهان است با این تفاوت که برخی از آن‌ها فقط مختص به دبی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. آدامس جویدن، خوردن و آشامیدن در مترو دبی ممنوع است. همچنین قرار دادن پا روی صندلی مشمول پرداخت جریمه می‌شود، چرت زدن و خوابیدن و کشیدن بی دلیل ترمز اضطراری قطار نیز در مترو ممنوع بوده و در صورت انجام هر یک از این موارد باید جریمه پرداخت کنید.

حمل و نقل آبی در دبی

علاوه بر حمل و نقل زمینی، حمل و نقل آبی در دبی نیز بسیار مرسوم است. فری یا فرابر، تاکسی های آبی و اتوبوس های آبی از جمله وسایل حمل و نقل عمومی پرکاربرد در دبی هستند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

فرابر یا فری در دبی

یکی از بهترین راه‌های دسترسی به مناطق مختلف ساحلی استفاده از فری ها است. این فرابرها در شش مسیر رفت و آمد می‌کنند و هزینه آن‌ها به صورت نقدی، با کارت اعتباری و با نول کارت قابلیت پرداخت دارند. البته ناگفته نماند که هزینه استفاده از این خدمات به نسبت بالاست و روش ارزانی به حساب نمی‌آید.

کامل ترین راهنمای حمل و نقل عمومی در دبی

تاکسی دریایی دبی

در فصل‌هایی که جمعیت حاضر در دبی زیاد است، استفاده از تاکسی‌ های دریایی یکی از بهترین راه‌های فرار از ترافیک است. در حال حاضر ۴۴ ایستگاه تاکسی دریایی در مناطق مختلف در دسترس مسافران قرار دارد.

تاکسی دریایی دبی

اتوبوس دریایی دبی

این اتوبوس‌ها که قابلیت حرکت در آب و خشکی را دارند مخصوص به مسیر بین جزیره بلو واترز و سواحل مارینا هستند. هزینه استفاده از این وسیله بسیار مقرون به صرفه است و امکانات خوبی مانند سیستم سرمایشی مناسب را در اختیار مسافرانش قرار می‌دهد.

اتوبوس دریایی

سفر ارزانتر به دبی با حمل و نقل عمومی

در این مقاله تلاش بر این بود تمامی راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن‌ها در شهر رفت و آمد داشته باشید و از تفریحات دبی لذت ببرید، معرفی کنیم و به اختصار مورد بررسی قرار دهیم. شما می‌توانید با در نظر گرفتن اهداف سفرتان، میزان نیاز و استفاده از وسایل حمل و نقل و همچنین بودجه‌ای که در اختیار دارید، یکی از این سیستم‌ها را انتخاب کرده و به راحتی از آن استفاده کنید.

اگر تجربه سفر به دبی را داشته‌اید، نظرات خود را درباره سیستم حمل و نقل عمومی این شهر با خوانندگان ما در میان بگذارید.

ارزان ترین روش حمل و نقل در دبی چیست؟

استفاده از اتوبوس ارزان ترین روش حمل و نقل در دبی است

آسان ترین روش حمل و نقل در دبی کدام است؟

استفاده از تاکسی همانطور که راحتی بسیار زیادی دارد، هزینه بالایی نیز به دنبال دارد

آیا مونوریل دبی، کل سطح شهر را پوشش می‌دهد؟

در حال حاضر این مونوریل تنها برای رفت و آمد به جزیره نخل سرویس دهی می‌کند

برای استفاده از حمل و نقل عمومی دبی چه پیش نیازهایی وجود دارد؟

خرید و شارژ یکی از انواع “نول کارت” برای پرداخت هزینه استفاده از این خدمات در اغلب سیستم‌های حمل و نقل اجباری است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید