هاستل چیست و چه امکاناتی دارد؟ تفاوت هاستل با خوابگاه چیست؟ شاید این سوال بسیاری از مسافران و گردشگران باشد. در ادامه قصد داریم با این نوع اقامتگاه‌ها از صفر تا صد آشنا شویم و آن‌ها را از جنبه‌های مختلف مورد تحلیل و بررسی قرار دهیم. با خواندن این مطلب اطلاعات قابل قبولی درباره هاستل ها به دست خواهید آورد و شاید در آینده تصمیم گرفتید تجربه اقامت در یکی از آن‌ها را داشته باشید. با مجله گردشگری فلای‌تودی همراه شوید.

هاستل چیست؟

اول از همه باید بدانیم که هاستل به چه معناست؟ هاستل (Hostel) واژه‌ای انگلیسی است و از ترکیب دو واژه Host و Hotel تشکیل شده است. تا همینجا، این مطلب روشن است که با مکانی شبیه به هتل روبرو هستیم. پس چیزی که در ذهن شکل می‌گیرد این است که هاستل اقامتگاهی است که نظافتی مناسب و در حد هتل دارد و امکانات هتل را هم می‌شود از آن توقع داشت. تعریف هاستل به همین سادگی است!

هاستل چیست

اما واقعیت موضوع چیست و چه انتظاراتی باید از یک هاستل داشته باشیم؟ اگر بخواهیم خیلی مختصر و مفید یک هاستل را توصیف کنیم باید بگوییم هاستل، هتلی است که امکانات آن به صورت اشتراکی در اختیار همه مهمانان قرار می‌گیرد و اتاق های هاستل نیز حالت خوابگاه دارند. می‌توانید فقط تخت را اجاره کنید و در برخی موارد نیز می‌توانید اتاق‌هایی خصوصی را در این اقامتگاه‌ها رزرو کنید.

حال اگر علاقمندید تا درباره این اقامتگاه‌ها اطلاعات بیشتری به دست آورید و با آن‌ها بیشتر آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید تا همراه با هم جنبه‌های مختلف آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

در ابتدا باید بگوییم که هاستل ها برای اولین بار در سال ۱۹۱۲ و در کشور آلمان راه‌اندازی شدند. پس از گذشت حدود یک قرن، این اقامتگاه‌ها تغییرات زیادی کردند و پیشرفت‌های محسوسی در نحوه خدمات‌دهی و شکل کلی خود داشتند.

پس می‌توان مطمئن بود که در ابتدای مسیر قرار نداریم و بسیاری از آزمون و خطاها در راه مشخص شدن قالب کلی ارائه خدمات در این اقامتگاه‌ها را پشت سر گذاشته‌ایم. تنها جایی که شاهد تفاوت میان هاستل‌ها هستیم، جزئیات و خدمات جانبی مربوط به آن‌ها خواهد بود.

چرا هاستل را انتخاب کنیم؟

دلیل اصلی انتخاب این نوع از اقامتگاه‌ها می‌تواند این مورد باشد که قیمت هاستل ها به نسبت هتل‌ها بسیار پایین‌تر است، در عین حال امکاناتی که در اختیار مهمانان قرار می‌گیرد، بسیار مناسب بوده و رضایت آن‌ها را جلب خواهد کرد. همینطور در هاستل‌ها می‌توانیم از تجربیات دیگران نیز بهره‌مند شویم و دوستان جدیدی پیدا کنیم.

به طو کلی رزرو هاستل خارجی در میان گردشگران به دلیل ارزانقیمت بودن طرفداران زیادی دارد. رزرو هاستل در استانبول ، دبی و حتی مقاصد اروپایی مانند پاریس، رم و بسیاری از مقاصد توریستی محبوب جهان به راحتی امکانپذیر است.

اگر به دنبال اقامت ارزان در مقصد خود هستید پیشنهاد می‌کنیم مطلب نکات رزرو هتل ارزان را در مجله گردشگری فلای‌تودیم مطالعه کنید.

چرا هاستل را انتخاب کنیم

این سوال را نیز می‌توانیم مطرح کنیم که چرا نباید هاستل را برای اقامت انتخاب کنیم؟ در جواب این سوال باید گفت اگر خیلی از گفت و گو با دیگران در سفر خوشتان نمی‌آید و حریم خصوصی برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، رزرو هاستل‌ گزینه مناسبی برای شما نخواهند بود.

انواع اتاق در هاستل

فرقی ندارد در کجای دنیا قصد اقامت در هاستل را انتخاب می‌کنید. در هاستل‌ ها امکان انتخاب از میان دو مدل اتاق، اتاق های اشتراکی و اتاق های اختصاصی را خواهید داشت. اتاق های اشتراکی هاستل ها تعدادی تخت را در محیطی اشتراکی در اختیار مهمانان قرار می‌دهند. اما در برخی موارد امکان رزرو اتاق‌ های اختصاصی هاستل ها نیز برای مهمانان فراهم شده است.

رزرو هاستل خارجی

انواع تخت در هاستل ها

تخت‌هایی که در این اتاق‌ها قرار دارند، یا به صورت چوبی هستند و یا فلزی که نوع فلزی آن‌ها برای کسانی که خواب سبکی دارند، خیلی مناسب نیست چرا که با اندکی جابجایی سر و صدا ایجاد می‌کند. همین تخت‌ها نیز می‌توانند در دو مدل تکی و یا دو طبقه باشند. بهتر است قبل از رزرو هاستل، تمام این اطلاعات را توسط تماس به دست آورید تا در زمان اقامت مشکلی برای شما پیش نیاید.

امکانات هاستل ها

از امکاناتی که می‌توان گفت در اغلب هاستل ها به طور رایگان در اختیار مهمانان قرار خواهد گرفت، اینترنت است. همچنین اغلب هاستل ها، آشپزخانه‌ای اشتراکی را در اختیار مسافران قرار می‌دهند تا بتوانند به راحتی به پخت و پز بپردازند.

انواع اتاق در هاستل

در صورتی که از اتاق های اشتراکی هاستل ها استفاده کنید، شاید این سوال برایتان پیش بیاید که وسایلتان را باید در کجا نگهداری کنید. در بیشتر این هاستل ها یک کمد در اختیار شما قرار خواهد گرفت که می‌توانید وسایل خود را در آن نگهداری کنید ولی مسئولیت تهیه قفل برای درب آن‌ها با خودتان است و معمولا قفل ندارند.

با توجه به جمعیتی که در این اقامتگاه‌ها حضور دارند وجود چند سرویس بهداشتی و حمام، امری ضروری به نظر می‌رسد که در بیشتر موارد، توجه مناسبی به این موضوع می‌شود. نتیجه‌ای که می‌توان از این مطلب تا اینجا گرفت این است که هاستل ها همه امکانات هتل ها را به صورت اشتراکی و با هزینه کمتر در اختیار مسافران قرار می‌دهند.

امکانات هاستل ها

موقعیت مکانی هاستل ها

هاستل ها بر خلاف هتل ها که معمولا در نزدیکی اماکن گردشگری قرار دارند، در مناطق مرکزی شهرها ساخته می‌شوند تا دسترسی مناسبی به حمل و نقل عمومی و اماکن مهم برای آن‌ها مهیا شود. از طرفی در بسیاری از شهرهای کوچک، هیچ هتلی وجود ندارد و این در حالی است که هاستل های بسیاری را می‌توانید در این شهرها پیدا کنید.

تفاوت هاستل با هتل و دیگر اقامتگاه ها

شاید این فکر به نظر شما برسد که هاستل همان خوابگاه است ولی باید بگوییم تفاوت هاستل و خوابگاه ها به شکلی است که تشخیص دادن آن‌ها از یکدیگر به سادگی امکانپذیر است.

اول اینکه خوابگاه‌ها معمولا در نزدیکی شرکت‌ها، سازمان‌ها و یا دانشگاه‌ها ساخته می‌شوند و هدف از احداث آن‌ها، اسکان دادن بخشی از پرسنل یا دانشجویان همین مکان‌ها است. پس می‌توان گفت کسانی که در خوابگاه‌ها اقامت دارند، دست کم در این زمینه به یکدیگر شبیه بوده و نقطه اشتراک دارند. این در حالی است که افرادی که در یک هاستل ساکن می‌شوند، دارای خصوصیات بسیار متفاوتی بوده و مانند ساکنین خوابگاه‌ها از یک قشر نیستند.

تفاوت هاستل با هتل و دیگر اقامتگاه ها

دیگر فرق هاستل با اقامتگاه قوانین آنها است. قوانین خوابگاه ها معمولا سفت و سختی هستند، در حالی که هاستل‌ها اینگونه نیستند. خصوصیت بعدی خوابگاه‌ها این است که همواره یک نگهبان در آن‌ها حضور دارد، ولی این مورد معمولا در هاستل‌ها وجود ندارد و خوابگاه‌ها از این نظر امنیت بیشتری دارند.

همچنین در بیشتر خوابگاه‌ها به دلیل امکانات اختصاصی بیشتری که در اختیار مسافران قرار می‌گیرد، هزینه بالاتری بابت اقامت پرداخت خواهد شد.

موقعیت مکانی هاستل ها

درباره تفاوت هاستل با دیگر اقامتگاه‌ها تا اینجا به مواردی اشاره کردیم و باید چند مورد دیگر را نیز به آن‌ها اضافه کنیم. از این موارد می‌توان به تفاوت ساعت ورود خروج بین هاستل و هتل اشاره کرد که در هتل‌ها محدودیتی در این زمینه نداریم، ولی در هاستل‌ها به طور معمول به دلیل عدم حضور مالک ممکن است، برای بازگشت دیرهنگام به هاستل دچار مشکل شوید.

مورد دیگر مدت زمان سکوت در هاستل ها است که معمولا از ساعت ۱۰ الی ۱۱ شب تا ساعت ۷ صبح امکانپذیر است، چرا که آسایش تمامی مسافران باید در این فضاهای اشتراکی برقرار شود.

نکات مهم برای رزرو هاستل

قبل از رزرو هاستل حتما تمامی امکانات آن را مورد بررسی قرار دهید تا دچار مشکل نشوید. اگر این امکان را ندارید، توصیه می‌کنیم برای مدت یک شب رزرو خود را انجام دهید و بعد از بررسی شرایط هاستل نسبت به تمدید رزرو و یا اتمام آن اقدام کنید.

نکات مهم برای رزرو هاستل
  • لوازم بهداشتی خود را همراه داشته باشید، چرا که در هاستل‌ها این اقلام در اختیار شما قرار نخواهد گرفت.
  • این نکته نیز معمولا درست است که هرچه هاستل کوچک‌تر باشد، نظافت خیلی بهتر و خدمات مناسب‌تری دارد و شما از خلوتی و آسایش بیشتری نیز برخوردار خواهید شد.
  • در برخی از هاستل ها مکانی را برای برپایی چادر در نظر گرفته‌اند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاه کنید و هزینه به مراتب پایین‌تری را برای اقامت در آن‌جا با برپایی چادر شخصی پرداخت کنید.
  • به یاد داشته باشید که بهتر است هنگام خروج از هاستل ها، اشیا قیمتی خود را همراهتان ببرید.
  • چشمبند و گوشگیر هم از جمله لوازمی هستند که بهتر است در هاستل ها همراه داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید خواب راحتی داشته باشید.
مدت زمان سکوت در هاستل ها

بهترین هاستل های تهران

تهران، پایتخت ایران، یکی از شهرهای پربازدید جهان است. این شهر جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که هر ساله گردشگران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. علاوه بر رزرو متنوع‌ترین هتل‌ها در سفر به پایتخت امکان رزرو هاستل تهران نیز وجود دارد. هاستل‌ها گزینه‌های مناسبی برای مسافران تنها و کم بودجه هستند که می‌خواهند تجربه‌ای متفاوت از سفر داشته باشند.

در ادامه، به معرفی برخی از بهترین هاستل های تهران می‌پردازیم:

  • هاستل هریتیج
  • هاستل کرگدن
  • هاستل کوژین
  • هاستل بی بی
  • هاستل خودمونی

اقامت ارزان با رزرو هاستل

هر سفر خارجی با خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل و دریافت ویزا (در صورت نیاز) آغاز می‌شود. گردشگران بسیاری ترجیح می‌دهند محل اقامتی ارزان و مقرون به صرفه داشته باشند. هاستل های اقامتگاه هایی ارزان هستند و ما در این مطلب سعی کردیم به سوال هاستل چیست و چه امکاناتی دارد، پاسخ کاملی بدهیم. اگر اقامت در هاستل را انتخاب می‌کنید، توصیه ما این است که «اجتماعی باشید» و اگر گپ و گفتی جمعی شکل می‌گیرد در آن شرکت کنید. به این ترتیب، از اقامت خود لذتی دو چندان خواهید برد.

اگر تجربه اقامت در هاستل را دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره رزرو هاستل

مزایای اقامت در هاستل چیست؟

قیمت ارزان و فرصت آشنایی با افراد جدید از مزایای رزرو هاستل هستند.

هاستل چیست؟

هاستل، هتلی است که امکانات آن به صورت اشتراکی در اختیار همه مهمانان قرار می‌گیرد. البته برخی هاستل ها اتاق اختصاصی نیز در اختیارتان قرار می‌دهند.

چطور هاستل رزرو کنیم؟

برای رزرو هاستل در هر جای دنیا به سایت یا اپلیکیشن فلای‌تودی مراجعه کنید و رزرو خود را ریالی انجام دهید.

چه نوع اتاقی در هاستل می‌توان رزرو کرد؟

اتاق‌های هاستل‌ها به دو صورت اختصاصی و اشتراکی قابل رزرو هستند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید