تصور کنید برنامه سفرتان را مشخص کرده‌اید و بی‌صبرانه منتظر آن هستید که سفر آغاز شود و ناگهان پیامی از سامانه خرید بلیط هواپیما دریافت می‌کنید که پرواز شما در تاریخ موردنظر کنسل شده است! حتما این سوال به سراغتان می‌آید که پس از کنسلی بلیط هواپیما چه باید کرد؟ این اتفاق باعث شده بسیاری از مسافران پس از رزرو بلیط هواپیما درصدد آگاهی از قوانین پیگیری کنسلی بلیط هواپیما باشند. توصیه می‌شود شما هم از زیر و بم قوانین کنسلی بلیط هواپیما اطلاع پیدا کنید تا در صورت بروز مشکل به راحتی بتوانید راه‌حل مناسب را بیابید. پس با این مطلب در مجله گردشگری فلای تودی همراه باشید تا اطلاعات مفیدی از کنسلی بلیط هواپیما به دست آورید.

علت کنسلی بلیط هواپیما چیست؟

شاید این تصور را داشته باشید که کنسلی بلیط هواپیما فقط در صورت مناسب نبودن آب و هوا رخ می‌دهد، در حالی که عدم رعایت برخی نکات هم باعث کنسلی شدن بلیط هواپیمای شما می‌شود. یکی از مهمترین نکاتی که باید در رزرو بلیط هواپیما در نظر داشته باشید، صحیح وارد کردن اطلاعات شخصی است. بسیاری از مسافران به دلیل مغایرت اطلاعات وارد شده با کارت شناسایی آنها، شاهد کنسلی بلیط هواپیمای موردنظرشان بوده‌اند. پس نسبت به وارد کردن مشخصات اولیه خود هنگام رزرو بلیط هواپیما توجه داشته باشید.

قبل از خرید بلیط هواپیما در سفرهای خارجی به تاریخ ویزا و پاسپورت خود توجه کنید، زیرا در صورتی که مدت زمانی کمی برای تمدید پاسپورت یا ویزا وجود داشته باشد، پروازتان را از دست خواهید داد و بلیط شما کنسل می‌شود. پاسپورت‌ شما باید بیش از ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

گاهی اوقات بلیط های هواپیما از طرف شرکت هواپیمایی صادر کننده کنسل می‌شوند که علت آن می‌تواند نقص فنی، ترافیک هوایی، اختلالات فنی و مسائل امنیتی باشد که در این مواقع قوانین کنسلی تفاوت می‌کند.

کنسلی و یا تاخیر در پرواز همواره جزو دغدغه های مسافران است و کسب اطلاعات کامل در این زمینه می‌تواند در مواقع موردنیاز بسیار به شما کمک کند. در این مطلب اطلاعات کاملی درباره قوانین کنسلی در اختیارتان قرار می دهیم. همچنین پیشنهاد می کنیم مطلب آشنایی با حقوق مسافران در تاخیر پرواز را نیز در مجله گردشگری فلای تودی مطالعه کنید.

کنسل کردن بلیط هواپیما

اما مواقعی نیز پیش می‌آید که خواسته یا ناخواسته مجبور به کنسل کردن بلیط هواپیمای خود می‌شوید. در پاسخ به این سوال که در چه صورت مجبور به کنسلی بلیط هواپیما می شویم، باید به دلایل زیر اشاره کرد:

  • ممکن است در زمان خرید بلیط هواپیما، اطلاعات و مشخصات خود را به اشتباه ثبت کنید، در این صورت باید بلیط خود را کنسل کرده و دوباره بلیط جدید با اطلاعات درست خریداری کنید.
  • در صورتی که دیر به فرودگاه برسید و نتوانید از گیت مربوطه در فرودگاه بگذرید، ناچار به کنسل کردن بلیط خود هستید، به منظور جلوگیری از این اتفاق باید حداقل یک ساعت قبل از پرواز، در فرودگاه حاضر شوید.
  • اگر در زمان مراجعه به فرودگاه، مدارک شناسایی همراه نداشته باشید، نمی توانید از بلیط خود استفاده کنید. از این رو حتما پیش از مراجعه به فرودگاه از همراه داشتن مدارک، اطمینان حاصل کنید.
  • در صورتی که وارد ترمینال اشتباه در فرودگاه شوید و از پرواز جا بمانید، ناچار به کنسل کردن بلیط خود هستید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله دلایل کنسلی بلیط هواپیما را مطالعه کنید.

کنسلی پرواز چه تفاوتی با کنسلی بلیط هواپیما دارد؟

گاهی ممکن است ایرلاین به دلیل شرایط جوی، شرایط سیاسی یا هر دلیل دیگری پروازی را لغو کند، در این صورت هزینه بلیط به صورت کامل به مسافر استرداد می‌شود. اما در صورتی که مسافر بلیط خود را کنسل کند، استرداد مبلغ با احتساب جریمه کنسلی انجام می شود.

راهنمای کنسلی بلیط هواپیما

مهمترین دغدغه مسافران پس از کنسلی بلیط هواپیما، دریافت بخشی یا کل هزینه رزرو بلیط است. قبل از درخواست استرداد هزینه بلیط هواپیما باید توجه داشته باشید که بلیط‌های چارتری در صورت کنسلی یا لغو شامل بازپرداخت هزینه نمی‌شوند، پس تنها برای کنسلی بلیط های سیستمی می‌توان اقداماتی انجام داد.

در پاسخ به این سوال که چگونه می توان بلیط را کنسل کرد، باید بگوییم؛ اولین کاری که مسافر پس از کنسل شدن بلیط هواپیما از سوی شرکت هواپیمایی باید انجام دهد، ارائه نسخه پرینت یا کپی شده از بلیط هواپیما به ایرلاین موردنظر است تا در طول مدت ۷۲ ساعت مبلغ بلیط به شما بازگردانده شود.

غالبا مبلغ به شماره کارتی که از آن پرداخت داشته‌اید یا به حساب کاربری شخصی‌تان در سامانه‌ای که از آن بلیط را خرید کرده‌اید، واریز خواهد شد. در صورتی که هزینه بلیط جایگزین بیشتر از مبلغ پرواز کنسل‌شده باشد، مسافر باید باقی‌مانده مبلغ را پرداخت کند.

در شرایطی که بلیط هواپیما قبل از موعد سفر از سوی شرکت هواپیمایی کنسل شود، می‌توانید با پشتیبانی سامانه فروش بلیط هواپیما موردنظرتان تماس بگیرید و با ارائه شماره بلیط، درخواست پیگیری بدهید. غالبا تیم پشتیبانی سامانه‌‌های فروش بلیط سعی می‌کنند پروازی را در آن تاریخ جایگزین پرواز کنسل شده شما کنند. درصورتی که از پرواز خود منصرف شده باشید، هزینه به حساب شخصی‌تان در سامانه برگردانده می‌شود تا برای پروازهای بعدی از آن استفاده کنید.

کنسل شدن پرواز

آیا قوانین کنسلی بلیط هواپیما خارجی با داخلی تفاوت دارد؟

قوانین کنسلی بلیط هواپیماهای داخلی با خارجی تفاوت دارد و باید از شرایط آنها به خوبی مطلع باشید تا در صورت بروز هر گونه مشکل، از حقوق خود به عنوان مسافر بتوانید دفاع کنید. برای اینکه دقیقا بدانید هر ایرلاین خارجی چه قوانینی برای کنسلی بلیط دارند، در قسمت penalty، شرایط کنسلی بلیط هواپیما خارجی را حتما بخوانید.

شرایط کنسلی بلیط هواپیما خارجی

در وهله اول قبل از رزرو بلیط هواپیما خارجی خود، شرایط و قوانین ایرلاین موردنظر را برای کنسلی مطالعه کنید. در صورتی که راهنمایی بیشتری می‌خواهید می‌توانید از پشتیبانی سایت فروش بلیط خارجی، بخواهید تا اطلاعات دقیق‌تری را در اختیارتان قرار دهد.

در صورتی که بلیط رفت و برگشت خارجی خود را از یک ایرلاین مشترک خریده باشید، باید بدانید که هزینه کنسلی بلیط های رفت و برگشت با کسر هزینه بلیط یک مسیر اما با بالاترین نرخ موجود آن محاسبه می‌شود.

اگر از پروازتان استفاده نکنید، شما به عنوان مسافر No Show شناخته می‌شوید و هزینه کنسلی در چنین شرایطی متناسب با نوع بلیط و شرایط ایرلاین و کسر جریمه بازگردانده می‌شود. توجه داشته باشید اگر مسافر ۲۴ ساعت قبل از پرواز هم بلیط خود را کنسل کند، هم جزو لیست No Show قرار می‌گیرد.

شرایط کنسل کردن بلیط

شرایط کنسلی بلیط هواپیما داخلی

قوانین کنسلی بلیط داخلی با پروازهای خارجی فرق می‌کند و تا حد زیادی شرایط کنسلی بلیط هواپیما به ایرلاین موردنظر بستگی دارد. مسافران می‌توانند هزینه را از طریق سامانه‌ای که از آن بلیط هواپیما خریده‌اند، درخواست کنند. البته، قوانین کنسلی بلیط هواپیما در کلاس‌های پروازی باهم تفاوت دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

قوانین کنسلی بلیط هواپیما در شناسه نرخی های متفاوت

اگر مطلب از اطلاعات روی بلیط هواپیما چه می‌دانید را خوانده باشید باید بدانید که شناسه‌های نرخی در تمامی بلیط‌های هواپیما دیده می‌شود. در واقع این حروف انگلیسی حکایت از قوانین و شرایط کنسلی بلیط موردنظر دارند. در این مطلب فایل جدول درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیما (داخلی) براساس شناسه را نرخی بارگذاری کرده‌ایم تا به صورت دقیق بدانید که هر کلاس پروازی چه شرایطی برای کنسلی بلیط هواپیما دارد.

البته برای اطلاع از جدول درصد جریمه بلیط های خارجی باید قوانین ایرلاین را در زمان خرید بلیط مطالعه کنید. همچنین برای اطلاع از جدول درصد جریمه بلیط های خارجی ترکیش و سایر ایرلاین‌ها می‌توانید از پشتیبانی فلای تودی کمک بگیرید.

جدول میزان درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیما

جریمه کنسلی بلیط هواپیما چقدر است؟

همانطور که در جدول بالا قابل مشاهده است، محاسبه درصد جریمه کنسلی بلیط برای ایرلاین‌های مختلف متفاوت است. طبق قوانین موجود، کنسلی مسافران نوشو، یعنی مسافرینی که در لحظات پایانی نزدیک پرواز بلیط خود را کنسل می‌کنند یا از پرواز جا می‌مانند، با درصد مشخص شده از سوی ایرلاین محاسبه می‌شود.

برای مثال:

  • درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیما آسمان، از ۵۰ تا ۷۰ درصد
  • درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیما کاسپین، ۵۰ تا ۱۰۰ درصد
  • درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیما زاگرس، ۵۰ تا ۹۰ درصد
  • درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیمایی تابان، ۵۰ تا ۶۰ درصد
  • درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیما وارش، ۷۰ تا ۹۰ درصد
  • و درصد جریمه در شرایط کنسلی بلیط هواپیما فلای پرشیا ۸۵ درصد است.

کدام بلیط هواپیما قابل کنسلی هستند؟

بلیط‌های سیستمی خارجی باید ۲۴ ساعت قبل از پرواز کنسل شوند، در غیر این صورت جریمه کنسلی بیشتری شامل آنها می‌شود. برای پروازهای داخلی باید به جدول جریمه هر کلاس پروازی مراجعه کنید و از میزان درصد جریمه‌ هر ایرلاین و مدت زمان قانونی که می‌توان بلیط را کنسل کرد اطلاع یابید.

بالاتر اشاره کردیم که بلیط‌های چارتری را نمی‌توان کنسل یا لغو کرد و هزینه بلیط قابل استرداد نیست. پس هنگام رزرو بلیط‌های لحظه آخری و چارتر به این قانون توجه داشته باشید که امکان لغو، کنسلی، تغییر ساعت پرواز و استرداد هزینه بلیط وجود ندارد.

لازم به ذکر است که جریمه کنسلی بلیط نوزاد بسیار اندک خواهد بود یا بدون جریمه است، زیرا نوزاد زیر دو سال صندلی اشغال نمی‌کند و خدمات خاصی نیز به نوزادان ارائه نمی‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مطلب تفاوت بلیط چارتری و سیستمی را در مجله فلای تودی مطالعه کنید.

جا ماندن از پرواز

چگونه به صورت تلفنی بلیط خود را کنسل کنیم؟

در صورتی که بلیط هواپیما داخلی یا خارجی را از سایت فلای تودی خریداری کرده باشید، جهت کنسل کردن بلیط خود می‌توانید به صورت تلفنی از پشتیبانی فلای تودی با شماره ۴۲۴۰۵۰۰۰ کمک بگیرید. علاوه بر این، امکان استرداد آنلاین بلیط نیز در این سایت فراهم شده است. با ورود به حساب کاربری خود در سایت و انتخاب گزینه استرداد آنلاین، می‌توانید فرآیند درخواست کنسلی و استرداد را به صورت اینترنتی انجام دهید.

در این مطلب تلاش کردیم از تمامی شرایط و قوانین کنسلی بلیط هواپیما برایتان بگوییم. اگر تجربه یا اطلاعات مفیدی در این زمینه دارید، با خوانندگان ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره کنسلی بلیط هواپیما

چطور برای کنسل کردن بلیط هواپیما اقدام کنیم؟

در صورتی که قصد داشته باشید بلیط هواپیما را کنسل کنید، باید از طریق ایرلاین اقدام کنید. اگر بلیط هواپیمای خود را از فلای تودی خریداری کرده اید، پشتیبانی فلای تودی شما را در جهت کنسل کردن و استرداد بلیط راهنمایی می کند.

کدام بلیط ها را می توان کنسل کرد؟

کنسل کردن بلیط های سیستمی و استرداد آن ساده تر از انواع دیگر بلیط هاست. اما چنانچه قصد داشته باشید بلیط چارتر خود را کنسل کنید، برطبق قوانین، درصدی به عنوان جریمه کنسلی از مبلغ بلیط کسر خواهد شد. توجه داشته باشید که همه بلیط های چارتری قابلیت کنسل شدن ندارند.

چطور از جریمه کنسلی ایرلاین های مختلف مطلع شویم؟

با مراجعه به جدول درصد جریمه کنسلی بلیط هواپیما که در سایت فلای تودی در اختیار شما قرار گرفته است، می توانید از جریمه کنسلی بلیط ایرلاین های مختلف مطلع شوید.

در صورت کنسل شدن پرواز از سوی ایرلاین چه باید کرد؟

در صورتی که به دلیل شرایط جوی یا دلایل دیگر پرواز از سوی ایرلاین کنسل شود، ایرلاین موظف است پرواز دیگری را به صورت جایگزین در اختیار شما قرار دهد یا مبلغ بلیط را به طور کامل استرداد کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید