آشنایی با فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

12
4224
فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان
فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان را بهتر بشناسید

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان یکی از پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های ایران محسوب می‌شود. شهر اصفهان به دلیل جاذبه‌های تاریخی و گردشگری فراوانی که دارد، بسیار مورد توجه ایرانیان و گردشگران خارجی است. همین امر سبب شده تا اصفهان به یکی از قطب‌های گردشگری در شرق ایران تبدیل شود. فرودگاه اصفهان یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران است. اگر می‌خواهید با این فرودگاه بیشتر آشنا شوید، با فلای تودی همراه باشید.

خرید بلیط هواپیما اصفهان

تاریخچه فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان

تاریخچه فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان
فرودگاه اصفهان جزو ۵ فرودگاه پر رفت و آمد کشور است

قبل از وقوع انقلاب، فرودگاه اصفهان راه‌اندازی شد، اما در سال ۱۳۶۱ رسما برای انجام فعالیت‌های نظامی در اختیار نیروی هوایی سپاه قرار گرفت. پس از چندی در سال ۱۳۶۳ فعالیت‌های مسافربری در این فرودگاه نیز آغاز شد. یکی از مزیت‌های فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان نزدیک نبودن به فضای شهری است.

به همین دلیل برای کاهش آلودگی‌های صوتی، این فرودگاه در شمال شرقی این شهر در منطقه کویری واقع شده است. فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان با کد یاتای IFN و کد ایکائو OIFM در سال ۹۹ جزو ۵ فرودگاه پرتردد در کشور شناخته شد. این فرودگاه دو ترمینال برای پروازهای خارجی و داخلی دارد.

Link 4 آشنایی با فرودگاه کیش

هرکدام از ترمینال‌ها مخصوص پروازهای داخلی و خارجی هستند. در ترمینال پروازهای داخلی ترانزیت بار، گیت دریافت پرواز، سالن پذیرش قرار دارد. مسافران برای سفرهای داخلی می‌توانند از رستوران، نمازخانه، صرافی، فروشگاه‌های متنوع غذایی و سوغاتی، کافی شاپ‌ها، اورژانس و شعبه بانک‌ها استفاده کنند.

قسمت ترمینال خارجی با وسعت ۷۳۰۰ متر، بخش گذرنامه، اطلاعات پرواز، سازمان حج و زیارت، گمرک، تحویل و بسته‌بندی بار و شعبات بانک‌ها وجود دارد. این روزها به دلیل شیوع کرونا مسافران می‌توانند برای خرید بلیط هواپیما به صورت اینترنتی اقدام نمایند.

هواپیمایی‌های فرودگاه اصفهان

بسیاری از ایرلاین‌ها در فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان در حال فعالیت هستند. البته، برخی از ایرلاین‌ها در این فرودگاه فعالیت بیشتری دارند. قسمت پروازهای داخلی، شرکت‌های هواپیمایی آتا، ایران ایر، اترک، کاسپین، ایران ایرتور، آسمان، کیش ایر، ماهان، معراج، نفت ایران، قشم، زاگرس، وارش و تابان در حال فعالیت هستند.

قسمت پروازهای خارجی، ایرلاین‌های ایرعربیا، اطلس گلوبال، آستریا ایر، فلای بغداد، فلای دبی، فری برد، ایرلاینز، قطر ایرویز، تیلویند ایرلاینز، ترکیش ایرلاینز و هواپیماهای سعودی و عراقی در این فرودگاه پرواز به مقاصد مختلف ارائه می‌دهند.

مقاصد محبوب اصفهان

هواپیمایی‌های فرودگاه اصفهان
بیشترین پرواز داخلی از اصفهان به تهران است

محبوب‌ترین مقاصد اصفهان را بر اساس تعداد پروازهای برنامه ریزی شده در سال  ۱۴۰۰ شامل شهرهای تهران (۵۷ پرواز در ماه)، مشهد (۲۸ پرواز) ، عسلویه (۱۱ پرواز)، اهواز (۱۰ پرواز)، استانبول (۹پرواز)، ساری (۹پرواز)‌، کیش(۸ پرواز)، شیراز(۷ پرواز)، دوحه (۶پرواز) و آبادان (۶پرواز) هستند. همچنین ۵ فرودگاه تهران، استانبول، کیش، دوحه و دبی پروازهای تجاری به مقصد اصفهان دارند.

پروازهای بین قاره‌ای از اصفهان

تنها پروازهای بین قاره‌ای از فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان میان اصفهان، خاورمیانه و جنوب آسیا انجام می‌شود.

* لطفاً توجه داشته باشید که هیچ پرواز مستقیمی بین اصفهان و اروپا، ایالات متحده، کانادا، آمریکای جنوبی، آمریکای مرکزی، کارائیب، آفریقا، چین، ژاپن، آسیای شرقی، آسیای جنوب شرقی، آسیای مرکزی یا اقیانوسیه وجود ندارد.

پروازهای بین قاره‌ای از اصفهان
تنها پروازهای بین المللی مستقیم بین اصفهان و خاورمیانه و جنوب آسیا در فرودگاه شهید بهشتی انجام می‌شود

پروازهای بدون توقف از اصفهان به خاورمیانه / آسیای غربی

خطوط هوایی کاسپین: در طول سال به نجف (NJF).

ایرلاین فلای دبی: در طول سال به دبی (DXB).

قطر ایرویز :در طول سال به دوحه (DOH).

خطوط هوایی ترکیه (اتحاد ستارگان): در طول سال به استانبول (IST).

پروازهای بدون توقف از اصفهان به هند / آسیای جنوبی

ایران ایر: در تمام طول سال به مشهد (MHD) و شیراز (SYZ).

ماهان ایر: در طول سال به تبریز (TBZ).

خطوط هوایی کاسپین: در طول سال به مشهد (MHD).

ایران ایر تور: در طول سال به مشهد (MHD).

خطوط هوایی وارش: در طول سال به مشهد (MHD).

پروازهای داخلی از اصفهان

تعداد زیادی پرواز داخلی از اصفهان (IFN) انجام می‌شود که ۱۳ فرودگاه ایران پرواز مستقیم از فرودگاه اصفهان دارند. مسافران برای پرواز به شهرهای آبادان اهواز می‌توانند از شرکت هواپیمایی ایران ایر و برای پرواز مستقیم به عسلویه با هواپیمایی کاسپین و ماهان ایر سفر کنند. تنها ایرلاینی که پرواز مستقیم به بوشهر دارد، ایران ایر است. کلیه پروازهای مستقیم اصفهان به کرمان و خارک توسط ماهان ایر انجام می‌شود.

برای سفر به جزیره کیش با ایران ایر یا ایران ایر تور می‌توان بدون توقف پرواز کرد. از اصفهان به مشهد ۴ شرکت هواپیمایی کاسپین، ایران ایر، ایران ایر تور و وارش پرواز دارند. با ایران ایر می‌توانید بدون توقف از اصفهان به رشت پرواز کنید. مسافران می‌توانند با هواپیمایی ایران ایر یا وارش بدون توقف به ساری پرواز کنند.

همچنین پروازهای مستقیم به شیراز توسط ایران ایر انجام می‌شود. ماهان ایر پروازهای اصفهان به تبریز را بدون توقف ارائه می‌دهد. مقصد پر رفت و آمد تهران به صورت مستقیم توسط خطوط هوایی آتا، ایران ایر و ماهان ایر انجام می‌شود.

Link 3 فرودگاه های بین المللی ایران کدام‌ها هستند؟

پروازهای بین المللی اصفهان

پروازهای بین المللی اصفهان
پروازهای مستقیم از اصفهان به نجف، دوحه، دبی و ترکیه انجام می‌شود

برای پرواز مستقیم به عراق می‌توان از اصفهان به نجف سفر کرد. پروازهای مستقیم نجف توسط شرکت هواپیمایی کاسپین انجام می‌شود. اگر قصد دارید به قطر سفر کنید، دوحه تنها مقصد مستقیم از اصفهان است. شرکت هواپیمایی قطر ایرویز پرواز مستقیم اصفهان به دوحه را انجام می‌دهد.

مسافران عازم ترکیه از اصفهان می‌توانند از طریق شرکت های هواپیمایی ترکیش ایرلاین به استانبول مستقیم سفر کنند. همچنین فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان پرواز مستقیم به امارات به مقصد دوبی(دبی) نیز دارد که این پروازها توسط شرکت هواپیمایی فلای دبی انجام می‌شود. مسافران می‌توانند از طریق اطلاعات تماس ایرلاین های ایران هرگونه مشکل و مسئله‌ای را بیان کنند.

امکانات فرودگاه اصفهان

فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان امکانات بسیاری علاوه بر سرویس‌های موجود در ترمینال‌ها دارد. یکی از امکانات مهم در روزهای سرد زمستانی، وجود ماشین های برف روب برای وضعیت‌های نابسمان آب و هوا است. بعبارتی مسافران در این فرودگاه دچار سختی عبور و مرور در روزهای سرد برفی نخواهند بود.

از طرفی دیگر پارکینگ طبقاتی برای مسافرانی که با ماشین شخصی به فرودگاه می‌روند، وجود دارد. مسافران می‌توانند از خدمات باربری، رزرو هتل، خدمات تاکسی‌های شهری و برون شهری، اورژانس و فروشگاه‌های مخصوص خطوط تلفن همراه استفاده کنند.

راه‌های دسترسی به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

راه‌های دسترسی به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان
برا دسترسی به فرودگاه اصفهان از تاکسی و ماشین شخصی می‌توان استفاده کرد

مسافرانی که وارد فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان می‌شوند می‌توانند با در دست داشتن اطلاعات تماس فرودگاه های ایران از خدمات حمل و نقل آنها اطلاع پیدا کنند. چرا که اتوبوس‌های شهری به مقصد فرودگاه وجود ندارد و مسافران باید با تاکسی‌های شهری از طریق بزرگراه چمران به این فرودگاه دست پیدا کنند. برای اطلاع دقیق از برنامه پروازی این فرودگاه به آدرس سایت فرودگاه اصفهان مراجعه کنید.

Map 1

12 نظرات

 1. کاش بین شهرهای ایران یه رقابتی شکل می گرفت تا بیشتر به فردوگاه ها رسیدگی کنن. بقیه فرودگاه ها رو هم معرفی کنید به نظرم و رده بندیشون کنید. شما که مربوط به پرواز هستید خوبه همچین مسئولیت اجتماعی رو به عهده بگیرید.

  • سلام امین جان
   دقیقا درصدد هستیم که هم مردم رو با فرودگاه ها و امکاناتشون مطلع کنیم هم تفاوت بین فرودگاه ها به خوبی دیده بشه . ممنون که وقت گذاشتین مطالعه کردین

  • سلام سنا جان
   دقیقا معماری فرودگاه متناسب با فضای شهری اصفهان طراحی شده. اخیرا به فرودگاه شهید بهشتی رفتین؟

  • جواد عزیز سلام
   واقعا درست میگی، مسافر یا توریست حس اولیه رو میگیره و باید زیبا و شیک ساخته بشه به نظر من.
   کدوم فرودگاه در ایران به نظرت جذابه؟

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید