شرایط کنسلی پروازهای خارجی پس از شیوع ویروس کرونا چگونه است؟

7
94610
شرایط کنسلی پروازهای خارجی
شرایط کنسلی پروازهای خارجی

شرایط کنسلی پروازهای خارجی پس از شیوع ویروس کرونا | آخرین به روز رسانی‌ ۲۰ فروردین ۹۹ ساعت ۱۷:۵۵

برخی از ایرلاین‌های خارجی پس از شیوع بیماری کرونا در ایران بخشنامه‌هایی را در خصوص شرایط کنسلی پروازهای خارجی صادر کرده‌اند که به شرح زیر اعلام خواهیم کرد. همچنین می‌توانید تمامی اخبار و اطلاعیه‌های مربوط به ایرلاین‌ها و فرودگاه‌های خارجی را در خصوص بیماری کرونا در این مطلب دنبال کنید.

در صورت تمایل به استرداد بلیط درخواست خود را از طریق فرم تماس با ما در وب سایت فلای تودی ارسال نمایید. درخواست شما در اسرع وقت پیگیری خواهد شد.

لازم به ذکر است براساس آخرین اخبار ۹۸/۱۲/۲۸، امکان پذیرش مسافران ایرانی در کشورهای زیر تا اطلاع ثانوی وجود ندارد:

ترکیه، عراق، عمان، گرجستان، تاجیکستان، لبنان، ارمنستان، ازبکستان، ترکمنستان، کویت، امارات، روسیه، جمهوری آذربایجان، مالزی، تایلند، فیجی، سوئد، اندونزی، سنگاپور، سوئد، ایالات متحده (امریکا)، استرالیا، هند، اردن، قطر، تاجیکستان، قزاقستان، عربستان سعودی

بخشنامه‌ها و شرایط کنسلی پروازهای خارجی بدون پرداخت جریمه برای ایرلاین‌های خارجی

هواپیمایی اتریشی

هواپیمایی ایرفلوت

هواپیمایی پگاسوس

هواپیمایی الکویتیه (کویت ایرویز)

هواپیمایی امارات

هواپیمایی آذربایجان (بوتا ایرویز)

هواپیمایی لوفتهانزا

هواپیمایی قطر ایرویز

هواپیمایی سلام ایر

هواپیمایی ترکیش

هواپیمایی آرمنیا

هواپیمایی فلای دبی

هواپیمایی ایرعربیا

هواپیمایی عمان ایر

بخشنامه‌ها و شرایط کنسلی پروازهای خارجی بدون پرداخت جریمه برای ایرلاین‌های داخلی

هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ایران ایر

هواپیمایی ایران ایرتور

هواپیمایی قشم ایر

آلمان در نظر دارد پروازهای ایران و چین را متوقف کند

به نقل از روزنامه بیلد مورخ ۹۸/۱۲/۲۶، دولت آلمان در نظر دارد برای کاهش شیوع ویروس کرونا ورود مسافران ایرانی و چینی به این کشور را ممنوع کند.

لزوم ارائه گواهینامه سلامت جهت ورود و یا عبور از کشور اندونزی

طبق آخرین بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری مورخ ۹۸/۱۲/۲۶ و با عطف به نامه سفارت اندونزی مورخ ۹۸/۱۲/۲۱ در تهران در خصوص لزوم ارائه گواهی سلامت جهت ورود یا عبور از کشور متبوع آن سفارت که به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا اتخاذ گردیده، به پیوست جهت اطلاع و اقدام مقتضی ایفاد می‌گردد.

اعلام ممنوعیت موقت اتباع ایران، مصر، چین، کره، الجزایر و ایتالیا به کشور آنگولا

طبق آخرین بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری مورخ ۹۸/ ۱۲/۲۴ و با توجه به نامه دریافتی سفارت کشورمان در سئول در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۵ در خصوص دریافت یادداشتی از سفارت کشور آفریقایی آنگولا در کره جنوبی، ورود اتباع کشورهای ایران، مصر، چین، کره، الجزایر و ایتالیا به کشور آنگولا از تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ به دلیل پیشگیری از اشاعه ویروس کرونا، موقتا ممنوع اعلام شد.

تغییرات موقت در ارائه خدمات روادید کشور بریتانیا

طبق آخرین بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری مورخ ۹۸/۱۲/۲۴ و نامه سفارت بریتانیا، دولت بریتانیا به وزارت امورخارجه ایران اعلام کرد تغییراتی موقتی در امکانات ارائه روادید بریتانیا به ایرانیانی که از داخل ایران اقدام می‌نمایند، ایجاد شده است.

محدودیت‌های پروازی که در اثر ویروس کرونا در ایران ایجاد شده بر نحوه عملکرد دفتر ویزا VAC تاثیر گذاشته است و بریتانیا امکان ارائه خدمات ویزا به مراجعین ایرانی داخل ایران را ندارد. به اطلاع می‌رساند که این تغییر موقتی است و به محض اینکه محدودیت‌های پروازی از میان برداشته شود انتظار می‌رود که خدمات به حالت قبلی بازگردد. این محدودیت ایجاد شده در مورد خدمات ویزایی فقط شامل ایرانیانی که از داخل ایران اقدام می‌کنند می‌شود و ایرانیان می‌توانند در خارج از ایران طبق روال قبل برای ویزا اقدام نمایند.

ابطال ویزاهای صادر شده توسط سفارت تایلند

طبق آخرین اطلاعیه سفارت تایلند، مطابق با اطلاعیه وزارت بهداشت همگانی تایلند با موضوع: کشورهای خارج از کشور پادشاهی تایلند که به عنوان مناطق آلوده به شیوع بیماری ویروس کرونا تعریف شده‌اند، که در آن کشور ایران به عنوان یکی از مناطق “آلوده به شیوع بیماری ویروس کرونا مشخص شده است و اطلاعیه سازمان هواپیمایی کشوری تایلند درباره راهکارهای عملی اپراتورهای هوایی مربوط به خدماتی که در کشورهای خارج از تایلند به عنوان مناطق آلوده به شیوع بیماری ویروس کرونا ارائه می‌شود، سفارت پادشاهی تایلند به استحضار می‌رساند تمام ویزاهای صادر شده توسط سفارت تایلند از تاریخ ۱ فوریه ۲۰۲۰ تا ۱۱ مارس ۲۰۲۰ باطل اعلام می‌شود. ویزاهای باطل شده برای ورود به کشور پادشاهی تایلند دیگر معتبر نمی‌باشد.

مسافران از مبدا ایران که ویزای توریستی آن‌ها در این بازه باطل شده است، پس از بازگشت شرایط به حالت عادی، می‌توانند درخواست ویزای Courtesy نمایند.

فاقد اعتبار بودن کلیه ویزاهای صادر شده توسط سفارت تایلند

با توجه به شیوع ویروس کرونا، طبق اطلاعیه سفارت تایلند در ایران، کلیه ویزاهای صادر شده توسط سفارت از تاریخ اول فوریه ۲۰۲۰ (۱۲ بهمن ۹۸) فاقد اعتبار می‌باشد.

لزوم دریافت ویزای ارمنستان برای مسافران ایرانی

طبق آخرین تصمیم دولت ارمنستان، سفر ایرانیان به ارمنستان که بدون ویزا ممکن بود در تاریخ ۱۵ اسفند موقتا به حالت تعلیق در آمده بود. طبق تجدید نظر جدید دولت ارمنستان و با توجه به تصمیم جدید این دولت مبنی بر ورود ایرانیان به ارمنستان  که در تاریخ ۱۷ اسفند روی داد، شهروندان جمهوری اسلامی ایران باید از طریق سفارت ارمنستان و یا دفاتر کنسولگری آن در کشورهای دیگر و یا از طریق ویزای الکترونیکی ارمنستان، برای اخذ ویزای این کشور اقدام کنند.

تعطیلی موقت سفارت تایلند در تهران

طبق آخرین بخشنامه مورخ ۹۸/۱۲/۱۹ با توجه به شیوع ویروس کرونا سفارت تایلند در تهران از تاریخ ۹۸/۱۲/۱۹ تا اطلاع ثانوی تعطیل می‌باشد.

محدودیت‌های ورود به مالزی برای ایرانیان

طبق اطلاعیه وزارت بهداشت مالزی مورخ ۹۸/۱۲/۱۶ در پی انتشار ویروس کرونا، مسافرانی که طی ۱۴ روز قبل از سفر خود در شهرهای تهران، قم و گیلان حضور داشته‌اند تا اطلاع ثانوی اجازه ورود به مالزی را نخواهند داشت. البته این قانون مشمول افرادی که گذرنامه مالزی، اقامت دائم مالزی و ویزای دانشجویی دارند، نخواهد شد.

همچنین هواپیمایی ماهان تا تاریخ ۱۰ مارچ جابجایی مسافران از مالزی به تهران را انجام خواهد داد.

تعطیلی موقت بخش صدور ویزای بریتانیا در تهران

طبق آخرین بخشنامه مورخ ۹۸/۱۲/۱۵ در پی انتشار ویروس کرونا، ایالت بریتانیا موقتا از ارائه خدمات ویزا به مسافران ایرانی معذور است. در این راستا تمامی قرار ملاقات‌ها برای هفته آینده کنسل خواهد بود و در همین اثنا مسافران اجازه مراجعه حضوری به دفتر صدور ویزای بریتانیا را نخواهند داشت.

ممنوعیت ورود مسافران ایرانی به امریکا

طبق آخرین اخبار، به تمامی ایرانیانی که ویزای این کشور را دارند اجازه ورود داده نخوهد شد. اما ورود ایرانیان دارای گرین کارت و پاسپورت به این کشور بلامانع است.

تعطیلی دفتر هواپیمایی اوکراین

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی اوکراین مورخ ۹۸/۱۲/۱۵ پیرو شیوع بیماری کرونا به استحضار می‌رساند، این دفتر تا پایان اسفند ماه تعطیل می‌باشد.

هواپیمایی اتریشی

دستورالعمل تغییر بلیط‌ها هواپیمایی اتریشی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی اتریشی مورخ ۹۹/۱/۶ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، راهکار جدیدی را برای لغو پروازها ارائه داده است. این قانون جدید جایگزین کلیه قوانین قبلی است و تمامی بخشنامه‌ها و قوانین اعلام شده قبلی در خصوص تغییر و استرداد بلیط پروازهای کنسل شده، فاقد اعتبار است.

طبق این قانون مسافران می‌توانند تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ برنامه سفر خود را تنظیم کنند و تا قبل از ۳۱ دسامبر بدون محدودیت اعتبار از بلیط خود استفاده نمایند. ( بلیط رفت و برگشت) مسافران می‌توانند بلیط خود را برای پروازهای آتی حفظ کنند، بدون اینکه نیاز به تصمیم گیری فوری در مورد تاریخ جایگزین یا مسیر دیگری برای پرواز جدید باشند.

مسافرانی که هیچکدام از گزینه های پیشنهاد شده برای تغییر بلیت را نمی پذیرند گزینه ریفاند طبق قوانین بلیت بدون کسر هزینه قابل اجرا است.

قابل ذکر است که روند ریفاند بلیت در شرایط فعلی، طولانی تر از قبل خواهد بود و ماه‌ها به طول خواهد انجامید.

«اعتبار سفر» بدین معنا است که مسافر قادر به استفاده از اعتبار بلیط خود در سفر بعدی خواهد بود. به این ترتیب که هزینه بلیط مسافر نزد ایرلاین باقی می‌ماند تا مسافر در سفر بعدی خود از تراول واچر (کوپن سفر) خود استفاده کند. در این شرایط اگر هزینه بلیط جدید از تراول واچر مسافر بیشتر باشد مسافر ملزم به پرداخت مابه التفاوت بلیط در سفر بعدی خود خواهد بود و چنانچه هزینه بلیط جدید از تراول واچر کمتر باشد، مابقی اعتبار سفر نزد شرکت هواپیمایی باقی می‌ماند تا مسافر در سفر بعدی و در بازه زمانی مشخص شده از آن استفاده کند.

شرایط کنسلی هواپیمایی اتریشی در پروازهای خارجی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی اتریشی در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ به دلیل شیوع ویروس کرونا، تمامی پروازهای این شرکت تا پایان ماه اپریل کنسل شد.

بر این اساس دو راه حل زیر جهت پروازهای کنسل شده در نظر گرفته شده است:

استرداد بلیط‌های استفاده نشده: بلیط بدون جریمه استرداد می‌شود. ( بلیط‌هایی که در ایران صادر شده‌اند)

استرداد بلیط‌هایی که یک طرف آن استفاده شده است: بلیط طبق قوانین اعلام شده قبلی به شرح زیر استرداد می‌شود:

مبلغ NUC کوپن‌های استفاده نشده + Q-Surcharge استفاده نشده + Tax استفاده نشده

هواپیمایی ایرفلوت

شرایط کنسلی هواپیمایی ایرفلوت در پروازهای خارجی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایرفلوت مورخ ۹۸/۱۲/۱۳ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، به دستور دفتر مرکزی ایرفلوت در مسکو به اطلاع می‌رساند از تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ تا اطلاع ثانوی این شرکت امکان انتقال مسافرین با گذرنامه چین در هیچ مسیری را نداشته و از پرواز آن‌ها جلوگیری خواهد نمود. لذا از صدور بلیط برای افراد اشاره شده خودداری خواهد شد.

همچنین در خصوص صدور بلیط برای مسافرین دارای گذرنامه جمهوری اسلامی ایران با ویزای توریستی نیز به اطلاع می‌رساند این امر تا اطلاع ثانوی ممکن نبوده و برای انواع ویزاهای تجاری و غیره نیز حتما باید تصویر ویزا جهت تایید به دفتر نمایندگی ایرفلوت ارسال شود.

همچنین عطف به آخرین دستور رسیده از دفتر مرکزی ایرفلوت در مسکو، این شرکت به اطلاع می‌رساند از تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ تا اطلاع ثانوی مسافرین با هر گذرنامه و ملیت اجازه سفر از ایران به مقصد چین و هنگ کنگ را ندارند.

بر همین اساس:

 • کلیه بلیط‌های صادر شده مربوط به مسافرین به مقصد چین و هنگ کنگ و همچنین مسافرین به مقصد روسیه که نوع ویزای آن‌ها مجاز به ورود به کشور روسیه نباشد قابلیت استرداد بدون جریمه با کد    mowzdsu041750/feb20 را دارند که خواهشمند است آژانس‌های صادر کننده، در بلیط‌های استردادی و گزارش فروش کد فوق را درج نمایند.
 • در مورد کلیه بلیط‌های غیر قابل استرداد (به غیر از بلیط‌های گروهی) نیز نظر به اعلام سازمان هواپیمایی کشوری در خصوص ممنوعیت فروش بلیط غیر قابل استرداد خواهشمند است این نوع از بلیط‌ها با محاسبه ۴۲ دلار جریمه استرداد و ۸۵ دلار جریمه اضافه در صورت No-show شدن مسافر و با کد Mowzdsu061451 استرداد گردند و در این موارد نیز آژانس‌های صادر کننده، در بلیط‌های استردادی و گزارش فروش کد فوق را درج نمایند.

شرایط جدید مسافرت توسط هواپیمایی ایرفلوت به دلیل شیوع ویروس کرونا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایرفلوت مورخ ۹۸/۱۲/۲۴ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، عطف به آخرین دستور رسیده از دفتر مرکزی ایرفلوت در مسکو بدینوسیله به اطلاع می‌رساند از تاریخ ۳۱ مارچ ۲۰۲۰ تا ۳۰ اپریل ۲۰۲۰، پروازهای شرکت هواپیمایی ایرفلوت فقط روزهای یکشنبه از تهران به مسکو انجام می‌شود.

تا اطلاع ثانوی، کلیه مسافرین با هر گذرنامه و ملیت اجازه سفر از کشور ایران به صورت ترانزیت به هیچ مقصد پروازی این شرکت را ندارند.

مسافرین با ملیت اوراسیا ( روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، و ارمنستان) مجاز به پرواز به شهرهای منطقه و کشور خود هستند.

در مورد کلیه مسافرین با هر ملیتی که فقط با ویزای تجاری روسیه قصد سفر به این کشور را دارند خواهشمند است قبل از صدور بلیط، تصویر ویزای ایشان را جهت تایید به دفتر مرکزی ارسال فرمایید. یادآوری می‌گردد ویزاهای توریستی و برخی از انواع ویزاهای دیگر روسیه همچنان مجاز به سفر به کشور روسیه نیستند.

هر گونه تغییر در بلیط اعم از استرداد و غیره با کد MOWZDSU132312/MAR20 درج در بلیط گردد.

هواپیمایی پگاسوس

شرایط کنسلی هواپیمایی پگاسوس در پروازهای خارجی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی پگاسوس مورخ ۹۸/۱۲/۱۳ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، این شرکت هواپیمایی کلیه پروازهای خود تا تاریخ ۳۱ مارچ ۲۰۲۰ مقارن با ۹۹/۱/۱۲ به/ از ایران را لغو کرد. همچنین شرایط بلیط‌های خریداری شده که انجام پرواز آن‌ها پیش از این تاریخ می‌باشد به شرح زیر خواهد بود:

بلیط‌های استفاده نشده: بلیط‌هایی که تاریخ پرواز آن‌ها تا تاریخ ۹۸/۱۲/۲۱ می‌باشد و استفاده نشده‌اند بدون پرداخت جریمه کنسل خواهند شد و کل مبلغ به مسافرین عودت داده خواهد شد.

بلیط‌های مصرف شده: بلیط‌های رفت و برگشتی که تاریخ پرواز آن‌ها تا تاریخ ۹۸/۱۲/۲۱ می‌باشند و فقط بخشی از آن‌ها استفاده شده (رفت)، بخشی از بلیط که بدون استفاده باقی مانده است(برگشت) بدون کسر هزینه کنسل خواهند شد.

لازم به ذکر است تاکنون هیچ گونه پرواز جایگزینی برای پروازهای پگاسوس به/ از ایران در نظر گرفته نشده است.

هواپیمایی الکویتیه (کویت ایرویز)

شرایط کنسلی هواپیمایی الکویتیه در مسیرهای خارجی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی الکویتیه مورخ ۹۸/۱۲/۱۲ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، بدینوسیله مراحل استرداد بلیط‌های صادره این هواپیمایی بر روی پروازهای کنسل شده به دنبال انتشار ویروس کرونا به شرح زیر اعلام می‌گردد:

 • استرداد شامل پروازهای کنسل شده ۲۱ فوریه ۲۰۲۰ الی ۱۰ مارس ۲۰۲۰ (تهران) و ۲۲ فوریه ۲۰۲۰ الی ۷ مارس ۲۰۲۰ (مشهد)
 • بلیط‌های قابل استرداد و قسمتی از مسیر استفاده شده (Partially Used)

استرداد بدون جریمه و طبق قانون نرخی

 • جهت بلیط‌های غیر قابل ریفاند و بلیط‌هایی که اصلا استفاده نشده باشند (Unused)

۱. مبلغ استرداد به صورت صدور EMD با نام مسافر جهت خرید بلیط با پرداخت اضافه بار در سیستم هواپیمایی کویت اعمال می‌گردد. واضح است که صدور EMD به عهده دفاتر فروش هواپیمایی کویت می‌باشد.

۲. اعتبار EMD به مدت شش ماه از تاریخ صدور می‌باشد.

۳. مبلغ استرداد بدون کسر جریمه می‌باشد.

 • تغییر تاریخ و تغییر مسیر:

۱. تغییر تاریخ و مسیر در بلیط‌های فوق الذکر بدون جریمه و با صدور مجدد امکان پذیر می‌باشد.

۲. اختلاف نرخ بلیط در صورت تغییر مسیر دریافت می‌گردد.

کنسلی پروازهای الکویتیه (کویت ایرویز)

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی الکویتیه مورخ ۹۹/۱/۲۰ در پی انتشار ویروس کرونا، تمامی پروازهای هواپیمایی الکویتیه (کویت ایرویز) از/ به ایران تا تاریخ ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ کنسل شد.

اصلاحیه شرایط ریفاند و استرداد بلیط‌های کنسل شده به علت بیماری کرونا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی الکویتیه مورخ ۹۹/۱/۶ مقررات استرداد بلیط‌های صادره این هواپیمایی بر روی پروازهای کنسل شده به دلیل انتشار ویروس کرونا و به عنوان اصلاحیه بر بخشنامه مورخ ۹۸/۱۲/۱۲ به شرح زیر اعلام می‌شود:

 • استرداد شامل پروازهای کنسل شده ۲۲ فوریه ۲۰۲۰ الی ۱۳ اپرریل ۲۰۲۰
 • بلیط‌های قابل استرداد

۱. استرداد بلیط‌های استفاده نشده (Unutilized Tickets) بدون جریمه

۲. استرداد لگ استفاده نشده از بلیط‌هایی که قسمتی از آن‌ها استفاده شده(Partially Utilized Tickets)بدون جریمه و از روی محاسبه نرخی (Fare Calculation)

مثال:

BOM KU KW1200.00 KU BOM 180.00 NUC380.00 END

UNUSED COMPONENT : KWI/BOM (180.00) TO BE REFUND

۳. RE-ROUTE/RE-ISSUE بدون جریمه ولی در صورت اختلاف نرخ در مسیر جدید، تفاوت اخذ می‌گردد.

 • جهت بلیط‌های غیر قابل ریفاند شامل بلیط‌های استفاده نشده باشند (UNUSED) و قسمتی استفاده شده (PARTIALLY UTILIZED)

۱. قابل تغییر تاریخ و یا مسیر بدون کسر جریمه و فقط در صورت اختلاف نرخی مبلغ اخد می‌گردد.

۲. اعتبار بلیط‌های تغییر یافته تا آخر دسامبر ۲۰۲۰ می‌باشد.

۳. درج TOUR CODE در بلیط‌های RE-ISSUE/REROUTE شده الزامیست.

شرایط و نکات استرداد:

 • در قسمت REMARKS بلیط‌های استرداد شده درج کد RH/20-015 الزامیست.
 • RE-ROUTE/RE-ISSUE روی کلیه پروازهای هواپیمایی کویت تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ بدون جریمه امکان پذیر می‌باشد.
 • چنانچه بلیطی پس از تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ جهت تغییر ارائه شود مشمول اعفاء جریمه نمی‌گردد.

هواپیمایی امارات

شرایط کنسلی هواپیمایی امارات در مسیرهای خارجی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات مورخ ۹۸/۱۲/۲۰ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، تغییر تاریخ و صدور مجدد بلیط‌های مسافران بدون پرداخت جریمه انجام خواهد شد.

در خصوص بلیط‌هایی که تاریخ صدور آن‌ها ۴ مارچ ۲۰۲۰ و یا پیش از آن است و تاریخ پرواز آن‌ها بین ۲۳ ژانویه تا ۳۱ می می‌باشد

 • مسافران می‌توانند تا تاریخ ۳۱ جون تاریخ پرواز خود را بدون پرداخت هزینه تغییر دهند.
 • امکان کنسلی بدون پرداخت جریمه وجود دارد.

در خصوص بلیط‌هایی که از تاریخ ۵ تا ۳۱ مارچ صادر شده‌اند

 • در صورتی که کلاس نرخی پرواز با بلیط اولیه مسافر یکی باشد، تغییر تاریخ بدون پرداخت هزینه انجام خواهد شد.
 • در صورتی که کلاس نرخی پرواز با بلیط اولیه مسافر یکی نباشد، تغییر تاریخ با پرداخت مابه التفاوت کلاس نرخی انجام می‌پذیرد.
 • تغییر کلاس و تغییر مسیر با پرداخت مابه التفاوت‌های مربوطه امکان‌پذیر است.
 • بلیط‌هایی که در بازه زمانی ۵ الی ۳۱ مارچ صادر شده‌اند، کنسلی آن‌ها طبق جرایم تعریف شده در بلیط محاسبه خواهد شد.

تغییر ساعت کاری دفتر هواپیمایی امارات در تهران

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات مورخ ۹۸/۱۲/۱۷ ساعت کاری دفتر هواپیمایی امارات در تهران به صورت زیر خواهد بود:

 • مرکز تلفن و واحد رزرواسیون ۸ صبح تا ۳ بعدازظهر
 • واحد فروش و بازرگانی ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر
 • واحد مالی ۸ صبح تا ۳ بعدازظهر
 • واحد رسیدگی به امور مشتریان۸ صبح تا ۱ بعدازظهر
 • EK Holiday – از ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر
 • واحدهای عملیاتی شامل فروش حضوری بلیط در دفتر شهر، دفاتر فرودگاه، فنی و مهندسی و بخش بار نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل می باشد.

کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات به تهران

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات مورخ ۹۸/۱۲/۱۷ پیرو دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشوری کلیه پروازهای هواپیمایی امارات تا تاریخ ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ (معادل ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) کنسل گردیده است.

لغو پروازهای هواپیمایی امارات به تهران

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی امارات در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۴، کلیه پروازهای شرکت هواپیمایی امارات تا تاریخ ۱۳ فرودین ماه ۱۳۹۹ کنسل گردیده است.

کنسلی موقت پروازهای هواپیمایی امارات به تهران

پیرو بخشنامه‌های ۴۰۳۲۰ مورخ ۶ اسفند ۹۸ و ۴۰۶۲۰ مورخ ۱۱ اسفند ۹۸ ذیلا لیست به روز شده پروازهای کنسلی و جایگزین شده اعلام می‌گردد:

پروازهای ورودی به تهران:

پروازهای خروجی از تهران:

همچنین پروازهای EK971/EK972 که تا تاریخ ۱۵ مارچ ۲۰۲۰ کنسل می‌باشند، می‌توانند با پروازهای تاریخ ۲۰ مارچ به بعد بر روی کلاس نرخی بلیط اصلی (same RBD) جایگزین کردند.

هواپیمایی آذربایجان

شرایط کنسلی هواپیمایی آذربایجان در مسیرهای خارجی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی آذربایجان (بوتا ایرویز) مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای هواپیمایی آذربایجان (بوتا ایرویز)در مسیر باکو – تهران – باکو تا پایان ماه مارس (۳۱ مارچ ۲۰۲۰) باطل می‌باشد. بلیط‌های صادر شده با شرایط ذیل تغییر تاریخ یا به صورت کامل استرداد می‌گردد. برقراری مجدد پروازها در زمان مقتضی اعلام خواهد شد.

استرداد بلیط‌های صادر شده برابر دستورالعمل‌های هواپیمایی آذربایجان صورت خواهد گرفت.

تبریک سال نو و تغییر ساعت کاری هواپیمایی آذربایجان

طبق آخرین بخشنامه شرکت هواپیمایی آذربایجان مورخ ۹۸/۱۲/۲۷ این شرکت هواپیمایی ضمن تبریک سال نو و آرزوی سلامتی، به استحضار می‌رساند، اولین روز کاری دفتر هواپیمایی آذربایجان در سال جدید، روز شنبه ۹۹/۰۱/۱۶ خواهد بود.

تغییر ساعت کاری شرکت هواپیمایی آذربایجان

طبق آخرین بخشنامه شرکت هواپیمایی آذربایجان مورخ ۹۸/۱۲/۱۲ ساعت کاری شرکت هواپیمایی آذربایجان از تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ تا اطلاع ثانوی شنبه الی چهارشنبه از ساعت ۹ الی ۱۴:۳۰ و پنجشنبه از ساعت ۹ الی ۱۳ می‌باشد.

هواپیمایی لوفتهانزا

دستورالعمل تغییر بلیط‌ها هواپیمایی لوفتهانزا

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی لوفتهانزا مورخ ۹۹/۱/۶ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، راهکار جدیدی را برای لغو پروازها ارائه داده است. این قانون جدید جایگزین کلیه قوانین قبلی است و تمامی بخشنامه‌ها و قوانین اعلام شده قبلی در خصوص تغییر و استرداد بلیط پروازهای کنسل شده، فاقد اعتبار است.

طبق این قانون مسافران می‌توانند تا ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ برنامه سفر خود را تنظیم کنند و تا قبل از ۳۱ دسامبر بدون محدودیت اعتبار از بلیط خود استفاده نمایند. (بلیط رفت و برگشت) مسافران می‌توانند بلیط خود را برای پروازهای آینده حفظ کنند، بدون اینکه نیاز به تصمیم گیری فوری در مورد تاریخ جایگزین یا مسیر دیگری برای پرواز جدید باشند.

مسافرانی که هیچکدام از گزینه های پیشنهاد شده برای تغییر بلیت را نمی پذیرند گزینه ریفاند طبق قوانین بلیت بدون کسر هزینه قابل اجرا است.

قابل ذکر است که روند ریفاند بلیت در شرایط فعلی، طولانی تر از قبل خواهد بود و ماه‌ها به طول خواهد انجامید.

«اعتبار سفر» بدین معنا است که مسافر قادر به استفاده از اعتبار بلیط خود در سفر بعدی خواهد بود. به این ترتیب که هزینه بلیط مسافر نزد ایرلاین باقی می‌ماند تا مسافر در سفر بعدی خود از تراول واچر (کوپن سفر) خود استفاده کند. در این شرایط اگر هزینه بلیط جدید از تراول واچر مسافر بیشتر باشد مسافر ملزم به پرداخت مابه التفاوت بلیط در سفر بعدی خود خواهد بود و چنانچه هزینه بلیط جدید از تراول واچر کمتر باشد، مابقی اعتبار سفر نزد شرکت هواپیمایی باقی می‌ماند تا مسافر در سفر بعدی و در بازه زمانی مشخص شده از آن استفاده کند.

شرایط کنسلی هواپیمایی لوفتهانزا در مسیرهای خارجی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی لوفتهانزا در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۳ به دلیل شیوع ویروس کرونا، تمامی پروازهای این شرکت تا پایان ماه اپریل کنسل شد.

بر این اساس دو راه حل زیر جهت پروازهای کنسل شده در نظر گرفته شده است:

استرداد بلیط‌های استفاده نشده: بلیط بدون جریمه استرداد می‌شود. ( بلیط‌هایی که در ایران صادر شده‌اند)

استرداد بلیط‌هایی که یک طرف آن استفاده شده است: بلیط طبق قوانین اعلام شده قبلی به شرح زیر استرداد می‌شود:

مبلغ NUC کوپن‌های استفاده نشده + Q-Surcharge استفاده نشده + Tax استفاده نشده

تغییر ساعت کاری دفتر لوفتهانزا

ساعات کاری رزرواسیون گروه هواپیمایی لوفتهانزا از روز شنبه مورخ ۷ مارچ برابر با ۱۷ اسفند ماه، مطابق دستورالعمل مراجع ذیربط به ساعت ۸:۰۰ الی ۱۳:۰۰ تغییر یافت.

تمدید لغو پروازهای لوفتهانزا به ایران

روز دوشنبه مورخ ۹۸/۱۲/۱۲ هواپیمایی لوفت هانزا لغو پروازهای خود به کشورهای ایران و ایتالیا را در اثر شیوع بیماری کرونا تمدید کرد. پیشتر گروه هواپیمایی لوفتهانزا پروازهای خود به این دو کشور را تا تاریخ ۲۴ آوریل ۲۰۲۰ به حالت تعلیق در آورده بود. دیروز این تاریخ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۰ تمدید شد.

هواپیمایی قطر ایرویز

شرایط کنسلی هواپیمایی قطر ایرویز در مسیرهای خارجی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۹ پس از شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای قطر ایرویز بین ایران و قطر تا ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ کنسل شد. با این حال قطر ایرویز با شرایط زیر روزانه یک پرواز از/ به تهران خواهد داشت:

برای پروازهای دوحه- تهران- دوحه تا ۳۰ اپریل
 • تمامی مسافرانی که مقصد نهایی آن‌ها کشور قطر می‌باشد و تاریخ پرواز آن‌ها تا ۳۱ مارچ است، ۱۴ روز را در قرنطینه به سر خواهند برد.
 • مسافرانی که مدت انتظار آن‌ها در شهر دوحه به عنوان شهر ترانزیت، بیشتر از حالت معمول است که طبق روال عادی قطر مشمول دریافت هتل رایگان می‌باشند، این سرویس بابت شیوع ویروس کرونا به آن‌ها تعلق نخواهد گرفت.
 • فقط مسافرینی که به/ از ایران به فرودگاه بین المللی حمد قطر سفر می‌کنند و مقصد نهایی آن‌ها قطر نباشد اجازه سفر به قطر را خواهند داشت.
پروازهایی که واجد شرایط استرداد کامل می‌باشند پروازهایی هستند که:
 • تاریخ صدور بلیط آن‌ها ۷ مارچ و قبل از آن است.
 • تاریخ انجام پرواز آن‌ها از ۲۶ فوریه ۲۰۲۰ تا ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ می‌باشد.

لازم به ذکر است مسافرین هواپیمایی قطر تا تاریخ ۳۱ می ۲۰۲۰ می‌توانند نسبت به جابجایی پرواز خود اقدام کنند.

همچنین پرواز به شماره ۴۹۱ از مبدا تهران به مقصد دوحه و پرواز به شماره ۴۹۸ از مبدا دوحه به مقصد تهران هر روز برقرار هستند.

راهنمای مسافران جهت تغییرات در پروازها از/ به تهران و قوانین استردادی

طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز در تاریخ ۹۹/۱/۱۷ پس از شیوع بیماری کرونا، این شرکت هواپیمایی برای شفاف سازی و ابهام زدایی سوالات مسافران اقدام به تدوین راهنمایی کرده است. قوانین درج شده در این راهنما به صورت زیر می‌باشد:

عوامل موثر بر سفر

 • بسته شدن فرودگاه‌ها جدول (۱)
 • محدودیت‌های ورود و خروج که از طرف دولت‌ها اعمال شده است جدول (۲)
 • کنسلی پروازها
 • تغییر و یا کنسلی پروازها
 • تاریخ بلیط و سفر

  بلیط‌هایی که درتاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ و یا قبل از آن صادر شده‌اند و  تاریخ پرواز آن‌ها ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰ و قبل از آن است.

  گزینه‌های موجود برای مسافران

 • تغییر تاریخ و یا مسیر سفر
 • تغییر بلیط برای واچر به اندازه مبلغ اصلی بلیط
 •  استرداد
 • گزینه ۱: تغییر تاریخ و مسیر
 • تغییر تاریخ در مسیر فعلی
 • تغییر مسیر در مسیر جایگزین
 • تغییر بلیط‌های استفاده نشده:
 • از زمان صدور بلیط تا یکسال می‌توان بلیط را تغییر داد. (Open Ticket)
 • تغییر بلیط‌هایی که بخشی از آن‌ها استفاده شده:
 • از زمان پرواز رفت تا یکسال پس از انجام سفر، می‌توان بلیط را تغییر داد.
 • گزینه ۲: تغییرات جهت تبدیل به واچر پرواز

  برای مساقرانی که خواهان اعتبار پرواز برای سفرهای آتی خود هستند:

 • تمدید بلیط به واچر پرواز جهت استفاده یکساله از تاریخ صدور بلیط اولیه.
 • مالیات‌های غیر قابل استرداد شامل این تغییر نمی‌شوند.
 • گزینه ۳: استرداد

  برای مسافرانی که تمایل به دریافت کامل وجه خود دارند:

 • وجه اولیه پرداخت شده به صورت کامل مسترد خواهد شد.
 •  از جریمه صرفنظر خواهد شد.
 • با توجه به قوانین بلیط‌های مالیات‌های غیر قابل استرداد، مسترد نخواهند شد.
 • جدول (۱)
  فرودگاه‌هایی که در اثر کرونا بسته شده‌اند ( آخرین به روزرسانی ۱ اپریل ۲۰۲۰)
  کشور کد فرودگاه
  الجزایر ALG
  آرژانتین EZE
  آذربایجان GYD
  بنگلادش DAC
  جیبوتی JIB
  عراق EBL, BGW, ISU, BSR
  ایتالیا MXP, VCE, PSA
  هند AMD, ATQ, BOM, BLR, CCU, CCJ, COK, DEL, HYD, GOI, TRV, NAG
  اردن AMM
  کنیا NBO
  کویت KWI
  لبنان BEY
  مقدونیه SKP
  مالت MLA
  مراکش CMN, RAK, RBA
  نامیبیا WDH
  عمان MCT, OHS, SLL
  پاکستان LYP, MUX, SKT, PEW
  فیلیپین DVO
  لهستان WAW
  پرتغال LIS
  رواندا KGL
  صربستان BEG
  آفریقای جنوبی CPT, JNB
  تونس TUN
  ترکیه ESB, SAW
  اوکراین KBP

  جدول (۲)
  کشورهایی که در سفرها محدودیت اعمال کرده اند(آخرین به روز رسانی ۲۲ مارچ ۲۰۲۰)
  جمهوری آذربایجان هنگ کنگ قطر
  ارمنستان عراق رومانی
  آرژانتین ایران روسیه
  استرالیا هند رواندا
  اتریش اندونزی عربستان سعودی
  بنگلادش ایتالیا صربستان
  بلژیک ژاپن سیشل
  بوتان اردن سنگاپور
  بوسنی و هرزگوین قزاقستان جمهوری اسلواکی
  برزیل کنیا اسلوونی
  بلغارستان کویت سومالی
  کامبوج لبنان کره جنوبی
  کانادا مقدونیه سری لانکا
  کرواسی مالزی سوئد
  قبرس مالدیو سوئیس
  جمهوری چک مراکش تایوان
  دانمارک موزامبیک تانزانیا
  جیبوتی میانمار تایلند
  اکوادور نامیبیا تونس
  اتیوپی نپال ترکیه
  مصر هلند اوگاندا
  فرانسه نیوزلند اوکراین
  آلمان عمان ایالات متحده
  یونان پاکستان ویتنام
  مجارستان فیلیپین

   

  اصلاحیه شرایط و قوانین پذیرش مسافر به مقصد استرالیا

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۹/۱/۱۱، این شرکت هواپیمایی از پذیرش مسافران ایرانی که مبدا آن‌ها فرودگاه امام خمینی است و در ادامه  قصد سفر به استرالیا را دارند، در صورتیکه ادامه پرواز آن‌ها با ایرلاین دیگری باشد، از پذیرش مسافران ایرانی معذور خواهد بود. ( پروازهای داخلی استرالیا نیز شامل این قانون خواهد بود.)

  برای مثال:

  ۱. در مقصد پروازی فرودگاه امام خمینی- دوحه- مونترال (هواپیمایی قطر ایرویز) مونترال– تورنتو (ایرکانادا)، هواپیمایی قطر فقط مسافران را تا مونترال جابجا خواهد کرد.

  ۲. در مقصد پروازی فرودگاه امام خمینی- دوحه- فرانکفورت (هواپیمایی قطر ایرویز) فرانکفورت– مونترال (ایرکانادا)، هواپیمایی قطر فقط مسافران را تا فرانکفورت جابجا خواهد کرد.

  ۳. در مقصد پروازی فرودگاه امام خمینی- دوحه (قطر ایرویز) دوحه- لندن (بریتیش ایرویز)، هواپیمایی قطر فقط مسافران را تا قطر جابجا خواهد کرد، بنابراین فقط مسافران قطری در این مسیر قادر به پرواز خواهند بود.

  ۴. در مقصد پروازی فرودگاه امام خمینی- دوحه- لندن (قطر ایرویز) لندن- لس آنجلس (امریکن ایرلاینز)، هواپیمایی قطر فقط مسافران را تا لندن جابجا خواهد کرد، و در ادامه مسیر یعنی از لندن تا لس آنجلس اگر مسافران امریکایی باشند اجازه پرواز با ایرکانادا را خواهند داشت. اما شهروندان ایرانی که اقامت دائم امریکا را دارند قادر به ادامه مسیر نخواهند بود چون این مسافران اجازه ورود به بریتانیا را نخواهند داشت.

  مسافران می‌توانند یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب کنند:

  ۱. کنسلی بدون پرداخت جریمه

  ۲. واچر پرواز برای سفر بعدی با ۱۰% ارزش افزوده

  ۳. هواپیمایی قطر در پروازهای چند مسیره مسافران را تا مقصدی که پروازهای ای ایرلاین انجام می‌شود جابجا خواهد کرد.

  راهنمایی مسافر جهت تغییرات پروازهای قطر ایرویز

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۸/۱۲/۲۷  پس از شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای قطر ایرویز از/ به ایران به حالت تعلیق درآمده است. با این حال هواپیمایی قطر ایرویز با شرایط زیر روزانه یک پرواز از/ به تهران خواهد داشت:

  بر اساس این بخشنامه و مقرارت جدید آن استرداد کامل تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌گیرد. در صورت تمایل منتظر ابلاغ بخشنامه جدید باشید.

  برای پروازهای دوحه- تهران- دوحه تا ۳۰ اپریل ۲۰۲۰

  این دستور العمل مخصوص مسافرینی است که:

  • بلیط‌های آن‌ها به دلایل عملیاتی و یا فرودگاهی لغو شده است.
  • پروازهایی که توسط هواپیمایی قطر ایرویز انجام می‌شوند اما ممکن است سفر به/ از/ توسط این مناطق توسط مقامات رسمی محدود و ممنوع شده باشد.
  • پروازهایی که توسط هواپیمایی قطر ایرویز انجام می‌شوند، اما مسافران با توجه به شرایط موجود، مایل به تغییر برنامه پروازی خود هستند. به طور مثال پروازهای شماره ۴۹۱ و ۴۹۸ در مسیر تهران – دوحه – تهران
  • پروازهای ترانزیت که مدت توقف آن‌ها در فرودگاه حمد قطر ۸ الی ۲۴ ساعت است و در همان حین هتل‌های تایید شده ترانزیتی آنان کنسل شده است.
  • پروازهایی که در فرودگاه حمد دوحه توقف دارند.

  تاریخ صدور بلیط: بلیط‌هایی که تا ۳۰ ژوئن صادر شده‌اند.

  تاریخ پرواز مسافر: ۳۰ ژوئن و قبل از آن

  تاریخ پروازی جدید: بر اساس بلیط فعلی به شرط استفاده نکردن کامل از پرواز

  شرایط صدور مجدد بلیط: ۱٫ صدور مجدد برای بلیط‌ها با مسیر یکسان (مبدا و مقصد یکسان)۲٫ صدور مجدد بلیط با همان کلاس پروازی

  تغییر مسیر: تغییر مسیر برای کشورهای یکسان و یا کشوری دیگر با فاصله حداکثر ۵۰۰ مایلی انجام می‌گیرد. تغییر مسیر با همان کلاس پروازی انجام می‌گیرد.

  صدور مجدد در ایرلاین دیگر: برای صدور مجدد بلیط در مواردی که پرواز قطر ایرویز با پروازهای دیگر ترکیب می‌شود، مسافر باید برای هماهنگی با نمایندگی قطر ایرویز در ایران تماس بگیرد.

  تغییر بدون جریمه : تغییر تا چندین بار انجام پذیر است. این امکان شامل بلیط‌های تغییرپذیر و تغییر ناپذیر می‌گردد.

  No-Show : در صورت عدم استفاده مسافر از پرواز قوانین No-Show و جاماندن از پرواز شامل وی نخواهد گردید و در صورت تمایل می‌تواند تاریخ جدیدی را جهت انجام پرواز اعلام نماید.

  انتقال مسافرین از مسیر انگلستان به ایالات متحده توسط قطر ایرویز

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر مورخ ۹۸/۱۲/۲۸ هواپیمایی قطر اعلام کرد تنها دارندگان پاسپورت و گرین کارت ایالات متحده می‌توانند از انگلستان به امریکا سفر ترنزیت داشته باشند.

  لازم به ذکر است مسافرینی که بعد از ساعت ۱۱:۵۹ بعداز ظهر به وقت نیویورک در ۱۶ مارچ سفر می‌کنند، حتی اگر سفرشان ترانزیت باشد ، هیچ ضمانتی برای ورودشان به ایالات متحده نیست.

  ممنوعیت ورود اتباع خارجی به کانادا از هر کشوری به غیر از ایالات متحده توسط قطر ایرویز

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۸/۱۲/۲۸ و تصمیم مقامات رسمی این کشور، ورود افرادی که شهروند کانادا نیستند و یا اقامت دائم کانادا را ندارند و ۱۴ روز پیش از سفر خود به کانادا در هر کشوری به غیر از ایالات متحده اقامت داشته‌اند، به کانادا ممنوع است.

  محدودیت‌های ورود به ایالات متحده توسط قطر ایرویز

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۸/۱۲/۲۵ این شرکت هواپیمایی محدودیت‌هایی را برای مسافرین ایرانی که از طریق این کشور عازم ایالات متحده هستند صادر کرده است. بر این اساس تمامی مسافرانی که تاریخ صدور بلیط آن‌ها تا قبل از تاریخ ۴ مارچ ۲۰۲۰ است و تاریخ انجام پرواز آن‌ها در بازه زمانی ۲ فوریه تا ۳۱ می می‌باشد و از طریق قطر به ایالات متحده سفر می‌کنند، چنانچه در ۱۴ روز گذشته در ایران اقامت داشته‌اند، حتما ورود آن ها به ایالات متحده باید به یکی از فرودگاه های زیر باشد:

  • فرودگاه بین المللی جان. اف. کندی، نیویورک
  • فرودگاه بین المللی اوهر شیکاگو، ایلینویز
  • فرودگاه بین المللی لس آنجلس، کالیفرنیا
  • فرودگاه بین المللی هارتسفیلد جکسون آتلانتا، جورجیا
  • فرودگاه بین المللی دالس واشینگتن، ویرجینیا
  • فرودگاه بین المللی دالاس فورت ورث، تگزاس
  • فرودگاه بین المللی میامی،  فلوریدا
  • فرودگاه بین المللی ادوارد ال لوگان، ماساچوست

  همچنین مسافران زیر مشمول قوانین فوق نخواهند شد:

  • شهروندان ایالات متحده که پاسپورت این کشور را دارند.
  • افرادی با اقامت دائم ایالات متحده که کارت اقامت دائم این کشور، کارت شهروندی و یا نامه قضایی (عفو مشروط) دارند.

  توجه داشته باشید که:

  • ترانزیت از ایالات متحده به هر مقصد دیگر فقط برای شهرواندان ایالات متحده با پاسپورت امریکایی و کارت شهروندی مقدور است.

  به عنوان مثال شهروندان کانادایی که پاسپورت کانادا را دارند نیز نمی‌توانند در ادامه مسیر از فرودگاه‌های ذکر شده به کانادا سفر کنند.

  • همچنین امکان تغییر تاریخ ترانزیت از طریق کویت وجود ندارد.
  تغییر تاریخ پروازهای قطر ایرویز

  قوانین تغییر تاریخ شامل شهروندان ایالات متحده که پاسپورت این کشور را دارند و افراد با اقامت دائم ایالات متحده که کارت اقامت دائم این کشور، کارت شهروندی و یا نامه قضایی (عفو مشروط) دارند، نمی‌شود.

  ۱ . برای پرواز(های) از/ به مبدا و مقصد یکسان حداکثر یکبار امکان تغییر تاریخ پرواز بدون هزینه وجود دارد.

  تاریخ‌های جدید پروازی باید ۲۱ روز پس از اتمام ممنوعیت از سفر باشد.

  ۲. مشتریان می‌توانند مبدا/ مقصد خود را تغییر دهند.

  قوانین تغییر تاریخ پرواز برای شهروندان امریکایی و افرادی که واجد شرایط فوق نیستند:

  ۱. برای پروازهای ورودی به یکی از شش فرودگاه ذکر شده، حداکثر یکبار امکان تغییر تاریخ بدون هزینه وجود دارد.

  تاریخ‌های جدید باید حداکثر در بازه زمانی ۱۴ روز پس از تاریخ اولیه سفر انجام گیرد.

  ۲. مشتریان می‌توانند مبدا/ مقصد خود را تغییر دهند.

  شرایط کنسلی و استرداد بلیط :

  برای بلیط های استفاده نشده شرایط کنسلی بدون پرداخت جریمه خواهد بود. برای No-show و کنسلی بلیط هزینه‌ای در نظر گرفته نمی‌شود.

  لازم به ذکر است در خصوص قرنطینه مسافرین ایالات متحده در کشور قطر تاکنون بیانیه‌ای صادر نشده است.

  ممنوعیت حمل حیوانات زنده، خوراک دام و داروهای دامپزشکی توسط قطر ایرویز

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز مورخ ۹۸/۱۲/۲۵ از تاریخ این بخشنامه، حمل و نقل حیوانات زنده، خوراک دام و داروهای دامپزشکی از کشورهای زیر به و از طریق کشور قطر ممنوع است.

  • ایران
  • چین
  • ایتالیا
  • هنگ کنگ
  • ماکائو
  • کره جنوبی

  تعلیق شدن هتل‌های رایگان در دوحه توسط قطر ایرویز

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قطر ایرویز در تاریخ ۹۸/۱۲/۲۱ به اطلاع می‌رساند خدمات هتل رایگان در دوحه (STPC) به طور موقت برای تمام شبکه پروازی هواپیمایی قطر به حالت تعلیق در آمده استو مسافرینی که پروازشان دارای زمان ترانزیت طولانی است می‌بایست در فرودگاه بین المللی حمد باشند و قادر به ورود به شهر دوحه نخواهند بود. هیچ مورد استثنایی اعمال نخواهد شد.

  STPC تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود و تمامی رزروهای فصلی STPC کنسل خواهد شد.

  هواپیمایی سلام ایر

  شرایط کنسلی هواپیمایی سلام ایر در مسیرهای خارجی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی سلام ایر در تاریخ ۹۸/۱۲/۶ پس از شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای سلام ایر بین ایران و عمان از تاریخ ۹۸/۱۲/۵ تا اطلاع ثانوی کنسل می‌باشد.

  هواپیمایی ترکیش

  مواردی در رابطه با استرداد بلیط‌های هواپیمایی ترکیش

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۱/۱۱ در رابطه با استرداد کلیه بلیط‌های صادر شده توسط این شرکت، لطفا مسافران قبل از اقدام به استرداد به موارد زیر توجه نمایند:

  •  به مسافرینی که قصد استرداد بلیط خود را دارند در درجه اول پیشنهاد استرداد وجه بلیط به حالت مایلیج داده می‌شود.

  بدین ترتیب که در ازای هر ۱۰ یورو وجه استردادی مسافر ۱۰۰۰ مایل (Bonus Mile) دریافت خواهد نمود. به عنوان مثال اگر کل مبلغ قابل استرداد معادل ۷۴ یورو باشد مسافر ۷۴۰۰ مایل ( Bonus Mile) دریافت خواهد نمود.

  مسافر می‌تواند از مایل‌های خود برای دریافت Free Ticket و یا Upgrade استفاده نماید.

  شایان ذکر است که هزینه هر ۱۰۰۰۰ مایل (Bonus Mile) که در این شرایط در ازای ۱۰۰ یورو ارائه می‌شود در حالت عادی معادل ۳۰۰ دلار می‌باشد.

  در صورت رضایت مسافر مبنی بر دریافت مایل به جای وجه نقد درخواست مسافر از طریق ایمیل به دفتر ترکیش ایرلاینز ارسال می‌شود.

  • در صورت عدم پذیرش پیشنهاد مایلج از سوی مسافر و درخواست مسافر مبنی بر استرداد مبلغ بلیط به صورت نقدی فرم استرداد (که پیوست می‌باشد) تکمیل شده و از طریق ایمیل به دفتر ترکیش ارسال می‌شود.
  • توجه: بازپرداخت مبلغ قابل استرداد ۶۰ روز پس از رفع کنسلی پروازها انجام خواهد شد.

  شرایط کنسلی هواپیمایی ترکیش در مسیرهای خارجی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۸/۱۲/۱۵ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، بدینوسیله به استحضار می رساند پیرو شیوع بیماری کرونا، دستورالعمل زیر جهت بلیط های صادرشده ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ و قبل از آن و تاریخ پروازی تا ۳۱ مارچ ۲۰۲۰ قابل اجرا می باشد. اعمال تغییرات تا تاریخ ۱۱ اپریل ۲۰۲۰ الزامی است.

  قوانین ذیل شامل بلیط‌هایی می‌باشد که تاریخ صدور آن‌ها پیش از ۲۹ فوریه باشد.

  ۱. تعویق تاریخ و تغییر مسیر (به شرطی که در همان منطقه یاتا باشد) در پروازهای تا تاریخ ۳۱ مارس ۲۰۲۰ در همان کابین پروازی با شرایط ذیل بدون جریمه مجاز می باشد.

  • اگر تاریخ جدید درخواستی مسافر تا ۳۱ می ۲۰۲۰ باشد، تغییر تاریخ و تغییر مسیر بدون احتساب ما به التفاوت نرخی و جریمه تغییر امکان پذیر است.
  • اگر تاریخ جدید درخواستی مسافر پس از۳۱ می ۲۰۲۰ باشد، تغییر تاریخ و مسیر در همان کلاس نرخی بدون جریمه تا یک سال صورت می پذیرد. در صورت تغییر کلاس نرخی تنها ما به التفاوت نرخ اخذ می گردد.

  ۲. استرداد بلیطهای تا ۳۱ مارس ۲۰۲۰:

  • بلیط های استفاده نشده : بدون در نظر گرفتن قوانین نرخی بلیط، استرداد به صورت کامل انجام می شود
  • بلیط هایی که بخشی از آن استفاده شده : با توجه به شرایط  اعلامی ایرلاین قابل استرداد می‌باشد.

  انجام استرداد بلیط‌های هواپیمایی ترکیش

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۱/۷ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، به استحضار می‌رساند استرداد کلیه بلیط‌های صادر شده، تا اطلاع ثانوی توسط این شرکت انجام خواهد شد.

  تسهیلات تغییر تاریخ بلیط‌های صادر شده هواپیمایی ترکیش

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۱/۵ با توجه به شرایط موجود، تسهیلات ویژه جهت تغییر تاریخ بلیط‌های صادر شده از مبدا ایران به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

  • بلیط های صادر شده تا تاریخ ۲۰ مارچ ۲۰۲۰ که تاریخ پرواز آنها تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۰ می باشد.
  • این تغییرات برای یک بار به صورت کامل رایگان و بدون در نظر گرفتن مابه التفاوت عوارض فرودگاهی، YR و نرخ خالص مسیر، حتی برای بلیط های غیرقابل تغییر، اجرایی می باشد.
  • قوانین ذیل درصورتی قابل اجرا می باشند که رزرویشن مسافر قبل از تاریخ سفر کنسل گردد.

  ۱. تغییر تاریخ و تغییر مسیر: چنانچه درخواست تغییر تاریخ یا تغییر مسیر مسافردر همان منطقه یاتایی و کابین بلیط اولیه باشد، تغییرات بدون در نظر گرفتن ما به التفاوت کالس پروازی قابل اجرا است. این تغییرات مشمول بلیط های Share Code و SPA نمی باشد. تغییر تاریخ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ مشروط به آنکه تمامی کوپن های بلیط تا قبل ازاین تاریخ استفاده گردد، میسرمی باشد.

  ۲. Open End : اجازه تغییربه Segment Open، با رعایت اتمام سفر تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ مقدور می باشد.

  ۳. تمدید اعتبار بلیط : تمدید اعتبار بلیط تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۱ مشروط به آنکه تمامی کوپن ها قبل از این تاریخ استفاده گردند، میسرمی باشد. بدینوسیله تمامی بخشنامه‌های قبلی مربوط به کورونا ویروس ملغی اعلام می‌گردد. ضمنا تغییرات بر روی تمامی بلیط‌هایی که سگمنت پروازی کنسل شده داشته و در وضعیت UN باشند کماکان تحت قوانین INVOLUANTRY  انجام خواهد شد.

  کنسلی پروازهای هواپیمایی ترکیش

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۹/۱/۱۴ پیرو شیوع و گسترش ویروس کرونا، تمامی پروازهای این شرکت از مبدا ایران، تا تاریخ ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ کنسل می‌باشد. خواهشمند است جهت تغییرات بلیط مطابق قوانین Involuntry اقدام نمایید.

  تغییر ساعت کاری دفتر هواپیمایی ترکیش

  طبق آخرین بخش نامه هواپیمایی ترکیش مورخ ۹۸/۱۲/۲۵ به اطلاع می‌رساند ساعات کاری دفتر ترکیش ایرلاینز تهران از روز دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ برابر با ۱۶ مارچ ۲۰۲۰ به شرح ذیل می‌باشد:

  • شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۶:۳۰
  • پنج شنبه از ساعت ۸:۳۰ الی ۱۲:۳۰

  همچنین پیرو شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی دفتر به صورت غیر حضوری ارائه خدمات خواهد داد.

  هواپیمایی آرمنیا

  برقراری پروازهای آرمنیا

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی آرمنیا مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ به اطلاع می‌رساند پروازهای این شرکت از مورخ ۹۹/۱/۶ مصادف با ۲۰۲۰/۳/۲۵ تا اطلاع ثانوی فقط در روزهای چهارشنبه برقرار می‌باشد. شایان ذکر است مسافران محترمی که قصد سفر به کشور ارمنستان را دارند می‌بایست پیش از سفر به نحو مقتضی اقدام به اخذ روادید مورد نیاز نمایند.

  لازم به ذکر است این پرواز فقط شامل جایجایی افراد با ملیت ارمنی می‌شود.

  لغو پروازهای آرمنیا ایرویز به ایران

  طبق آخرین بخشنامه هواپبمایی آرمنیا مورخ ۹۸/۱۲/۲۵ با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط ویژه به وجود آمده، کلیه پروازهای آرمنیا به ایران از تاریخ ۲۵ مارچ ۲۰۲۰ تا پایان اپریل ۲۰۲۰ کنسل خواهد بود.

  تغییر ساعت کاری ارمنیا ایرویز

  طبق آخرین بخشنامه ارمنیا ایرویز مورخ ۹۸/۱۲/۲۵ به اطلاع می‌رساند دفتر فروش هواپیمایی آرمنیا از مورخ ۹۸/۱۲/۲۹ لغایت ۹۹/۱/۱۵ تعطیل می‌باشد.

  هواپیمایی فلای دبی

  شرایط کنسلی هواپیمایی فلای دبی در مسیرهای خارجی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی فلای دبی مورخ ۹۸/۱۲/۶ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، کلیه پروازهای هواپیمایی فلای دبی از مبدا ایران به دبی تا اطلاع ثانوی لغو می‌باشد. در پی این تصمیم مبلغ کامل بلیط استردادی به آژانس صادرکننده استرداد خواهد شد.

  تغییر ساعت کاری هواپیمایی فلای دبی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی فلای دبی مورخ ۹۸/۱۲/۱۲ ساعت کاری شرکت هواپیمایی فلای دبی از تاریخ ۱۲ اسفند ۹۸ تا اطلاع ثانوی، شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح الی ۱۴ و پنجشنبه از ۹ صبح الی ۱۳ می‌باشد.

  هواپیمایی ایرعربیا

  شرایط کنسلی هواپیمایی ایرعریبا در مسیرهای خارجی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایرعربیا مورخ ۹۸/۱۲/۶ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، تمامی پروازهای هواپیمایی ایرعربیا در مسیر تهران، مشهد، شیراز و لار از تاریخ ۹۸/۱۲/۶ بنابر تصمیم دولت امارات تا اطلاع ثانوی کنسل می‌باشد. بر همین اساس در صورت درخواست مبلغ کامل بلیط کنسل شده از طرف این شرکت به آژانس صادر کننده بازگردانده خواهد شد.

  تغییر ساعت دفتر هواپیمایی ایر عربیا

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایر عربیا مورخ ۹۸/۱۲/۱۲ در پی انتشار ویروس کرونا، از تاریخ ۹۸/۱۲/۱۲ تا اطلاع ثانوی کلیه دفاتر این شرکت از ساعت ۱۰ الی ۱۴ تنها به صورت غیر حضوری پاسخگوی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی خواهد بود.

  هواپیمایی عمان ایر

  شرایط کنسلی پروازهای هواپیمایی عمان ایر در مسیرهای خارجی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی عمان ایر مورخ ۹۸/۱۲/۶ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، کلیه سرویس‌های پروازی عمان ایر در مسیر تهران- مسقط از تاریخ ۹۸/۱۲/۶ تا اطلاع ثانوی لغو می‌گردد. بر همین اساس برای تمامی بلیط‌های کنسل شده عمان ایر:

  ۱-استرداد کامل بلیط بدون جریمه خواهد بود.

  ۲-امکان تغییر مسیر در شبکه پروازی عمان ایر بدون جریمه یا پرداخت مابه تفاوت نرخ خام بلیط مسیر جدید وجود دارد.

  ۳- امکان یک بار تغییر تاریخ بدون جریمه در بازه زمانی اعتبار بلیط وجود دارد.

  ۴- هرگونه تغییر تاریخ یا مسیر فقط یکبار بدون جریمه امکان‌پذیر می‌باشد و دفعات بعدی شامل قوانین مندرج در بلیط می‌گردد.

  ۵- امکان جایگزینی پرواز بر روی ایرلاین‌های دیگر وجود ندارد.

  تغییر ساعت کاری عمان ایر

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی عمان ایر در تاریخ ۹۸/۱۲/۱۱ ساعت کاری دفتر عمان ایر از ساعت ۹ الی ۱۶ خواهد بود.

  هواپیمایی ماهان

  شرایط کنسلی هواپیمایی ماهان در مسیرهای خارجی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ماهان مورخ ۹۸/۱۲/۲۷ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، به استحضار می‌رساند با توجه به شرایط به وجود آمده، کلیه پروازهای خارجی شرکت هواپیمایی ماهان، منتهی به تاریخ ۹۹/۲/۱۵ که تاریخ صدور بلیط آن‌ها ۹۸/۱۲/۵ یا پیش از آن می‌باشد و همچنین درخواست ابطال بلیط بعد از تاریخ ۹۸/۱۲/۵ باشد بدون کسر جریمه قابل استرداد خواهد بود.

  لازم به ذکر است بلیط‌هایی که بعد از تاریخ مذکور صادر گردیده شامل این قانون نخواهد بود.

  تغییر فرودگاه مسکو برای پروازهای ماهان

  در حال حاضر پروازهای هواپیمایی ماهان اجازه فرود در فرودگاه ونوکووا را ندارند و تمامی پروازهای این ایرلاین به مقصد روسیه به فرودگاه شرمتیوو ترمینال F انتقال پیدا کرده است.

آخرین وضعیت پروازهای هواپیمایی ماهان

طبق آخرین بخشنامه ماهان در تاریخ ۹۸/۱۲/۹ از ۲۹ فوریه تا ۳ مارچ هر شب یک پرواز ساعت ۲۲:۰۰ با شماره پرواز ۰۶۴ از دبی (فرودگاه آل مکتوم) به تهران انجام می‌گیرد.

و مسافران جهت انجام امور پذیرش ۳ ساعت قبل از پرواز می‌بایست به کانترهای هواپیمایی ماهان در فرودگاه آل مکتوم دبی مراجعه نمایند.

 • هواپیمایی ایران ایر

  شرایط کنسلی هواپیمایی ایران ایر در مسیرهای خارجی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۸/۱۲/۲۴ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، استرداد وجه کلیه بلیط‌های صادره تا تاریخ ۲۴FEB20 بر روی شبکه پرواز بین المللی “هما” ( چارتری یا برنامه‌ای) که تاریخ مسافرت آن‌ها (رفت یا برگشت) در بازه زمانی ۱ اپریل ۲۰۲۰ تا ۳۰ اپریل ۲۰۲۰ می‌باشد، قبل از شروع مسافرت بدون کسر هزینه استرداد و پس از شروع مسافرت نیز با کسر ½ RT کلاس پروازی استفاده شده به علاوه مالیات‌های مسیر مربوطه و بدون کسر هزینه استرداد مجاز می‌باشد.

  لازم به ذکر است در صورت ابطال جای مسافر در محدوده No-Show (پروازهای خارجی تا قبل از محدوده ۲۴ ساعت مانده به پرواز) استرداد بلیط صرفا با کسر هزینه No-Show مجاز می‌باشد.

  شرایط کنسلی هواپیمایی ایران ایر به مقصد ترکیه

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۸/۱۲/۶ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، با توجه به اعلام سازمان هواپیمایی کشوری ترکیه مبنی بر عدم پذیرش مسافران ایرانی در فرودگاه‌های این کشور تمامی پروازهای هما از تهران به مقصد ترکیه، بدون هیچ کنسلی تا روز جمعه مورخ ۹۸/۱۲/۹ بدون مسافر انجام خواهد شد تا مسافران ترکیه را به کشور منتقل کنند. همچنین مسافرین گرامی سایر شرکت‌های هواپیمایی که پروازشان به مقصد تهران کنسل شده است، می‌توانند ضمن تماس با دفتر فروش هما در استانبول به شماره ۰۲۱۲-۲۹۱۲۰۲۲ و مراجعه به دفتر فروش نسبت به خرید بلیط برگشت اقدام نمایند.

  همچنین لغو و استرداد وجه کلیه بلیط‌های صادره خارجی تا تاریخ ۹۸/۱۲/۵ که تاریخ سفر آن‌ها در بازه زمانی ۹۸/۱۲/۶ تا تاریخ ۹۹/۱/۱۲ می‌باشد قبل از شروع سفر بدون هزینه (استرداد/ No-show) و پس از شروع سفر نیز با کسر ۱/۲RT (در پروازهای دو طرفه) کلاس پروازی استفاده شده به علاوه مالیات‌های مسیر مربوطه و بدون کسر هزینه (استرداد/ No-show) مجاز می‌باشد.

  لازم به ذکر است کلیه بلیط‌های صادره که تاریخ سفر آن‌ها بعد از تاریخ ۹۸/۱۲/۸ می‌باشند، می‌بایست قبل از زمان مقرر (پروازهای خارجی تا قبل از ساعت ۱۲ روز قبل از پرواز و در پروازهای خارجی تا قبل از محدوده ۲۴ ساعت مانده به پرواز) نسبت به ابطال و استرداد آن‌ها اقدام گردد، در غیر این صورت (ابطال در محدوده  No-Show) شامل هزینه مربوطه خواهد شد.

  اعلام مقررات و شرایط نرخی در پروازهای بین المللی ایران ایر

  طبق آخرین بخشنامه مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ هواپیمایی ایران ایر مقررات و شرایط نرخی در پروازهای بین المللی “هما” با شروع مسافرت از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۲۰ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

  ۱. اعتبار کلاس‌های پروازی L,X,N,I سه ماه و اعتبار کلاس‌های پروازی M,K,Q,V,S,Y,C,J یکسال می‌باشد.

  ۲. در بلیط‌های صادره با دو کلاس نرخی متفاوت، اعتبار بلیط بر اساس کلاس پروازی محدودتر در نظر گرفته می‌شود.

  ۳. صدور بلیط به صورت Open در کلیه کلاس‌های پروازی مجاز نمی‌باشد.

  ۴. منظور از Infant، مسافر از بدو تولد تا ۲ سال و Child، مسافر از ۲ تا ۱۲ سال (۱۱ سال و ۳۶۴ روز) می‌باشد. صدور بلیط Infant و Child در شبکه پروازی “هما” بدین ترتیب است که سن مسافر در زمان شروع مسافرت، ملاک تعیین نرخ بلیط در رفت و برگشت است. در هنگام تعویض بلیط نیز سن مسافر در روز پرواز جدید ملاک محاسبه نرخ بلیط جدید می‌باشد.

  ۵. ابطال جای مسافر تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز با دریافت هزینه استرداد کلاس پروازی مربوطه انجام می‌گردد و ابطال جای مسافر در محدوده ۲۴ ساعت به پرواز تنها با هزینه No-Show محاسبه می‌گردد.

  ۶. کلیه هزینه‌های ابطال و No-Show در پروازهای بین المللی مستقیم از/ به شهرستان، ۷۵% هزینه‌های تعیین شده از/ به تهران می‌باشد.

  ۷. کلیه هزینه‌های استرداد و No-Show برای مسافران Adult و Child یکسان می‌باشد. Infant بدون جا از پرداخت هرگونه هزینه معاف می‌باشد.

  ۸. بلیط‌های مسافران متوفی در شبکه پروازی ایران ایر (بین المللی و داخلی) قبل و بعد از شروع مسافرت بدون کسر هیچ گونه هزینه‌ای استرداد می‌گردد. این معافیت شامل بلیط‌های بستگان درجه یک متوفی(پدر، مادر، همسر و فرزندان) جهت استرداد و تغییر تاریخ نیز می‌گردد. ارسال کپی گواهی فوت مسافر و شناسنامه همراهان به همراه گزارش به واحد مالی “هما” الزامی است.

  ۹. در صورت تغییر برنامه پروازی در شبکه پروازی ایران ایر (بین المللی و داخلی) اعم از ابطال، تاخیر/ تعجیل پرواز به هر میزان در ساعت ورود یا خروج که منجر به ابطال در سیستم گردد. ارسال کپی یا اصل بلیط ممهور به تاخیر بیش از دو ساعت در فرودگاه به اداره درآمد الزامی است.

  ۱۰. در شبکه پروازی ایران ایر (بین المللی و داخلی)، تغییر کابین به بیزینس در همان پرواز، با استرداد بلیط بدون دریافت هزینه‌های استرداد / No-Show و صدور بلیط جدید با نرخ روز و بر روی کلاس‌های بیزینس امکان پذیر می‌باشد.

  ۱۱. وزن هر بسته (جامدان) در تمامی کلاس‌های پروازی نباید بیشتر از ۲۳ کیلوگرم باشد.

  ۱۲. کلیه مسافران دارای کارت طلایی باشگاه مسافران وفادار “هما” و مسافرانی که بلیط خود را در کابین “هما” کلاس I,C,J خریداری نموده‌اند، می‌توانند از سرویس رایگان سالن CIP واقع در فرودگاه امام خمینی در پروازهای خروجی از تهران بهره‌مند گردند.

  بازیابی و صدور مجدد بلیط مسافران اروپایی ایران ایر

  طبق آخرین بخشنامه ایران ایر مورخ ۹۸/۱۲/۲۱ در خصوص برقراری مجدد برخی پروازهای اروپایی ایران ایر لازم به ذکر است:

  ۱. امکان بازیابی و صدور مجدد بلیط تنها برای مسافرانی امکان پذیر است که بلیط خود را کنسل نکرده باشند. بدیهی است که برای بلیط‌های استردادی امکان بازیابی و صدور مجدد وجود ندارد.

  ۲. در صورتی که پرواز فاقد ظرفیت خالی باشد اولین پرواز دارای ظرفیت تایید خواهد شد.

  انتقال مسافران از ترکیه و هند به ایران با ۲ پرواز فوق العاده “هما”

  طبق آخرین خبر مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ هواپیمایی ایران ایر، مسافرانی که به دلیل تعلیق پروازها در کشورهای هندوستان و ترکیه حضور دارند، می‌توانند با ۲ پرواز فوق العاده ایران ایر به کشور بازگردند.

  تاریخ انجام پرواز اول امروز ۲۲ اسفند ۹۸ ساعت ۲۳:۴۰ به وقت محلی و از تهران به مقصد استانبول خواهد بود. این پرواز روز جمعه ۲۳ اسفند در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد به مقصد فرودگاه امام خمینی انجام می‌شود و مسافران را به تهران منتقل می‌کند.

  همچنین تاریخ پرواز دوم ساعت ۱۰:۳۰ روز جمعه ۲۳ اسفند از تهران به مقصد بمبئی خواهد بود. این پرواز در ساعت ۱۲ همان روز بمبئی را به مقصد تهران ترک خواهد کرد

  سومین پرواز فوق العاده ایران ایر به دوحه

  طبق آخرین خبر مورخ ۹۸/۱۲/۲۱ هواپیمایی ایران ایر (هما) در تاریخ ۹۸/۱۲/۲۳ سومین پرواز فوق العاده خود را برای بازگرداندن مسافران از قطر به ایران انجام می‌دهد. پیش از این که به دلیل شیوع ویروس کرونا پروازهای ایران ایر به قطر لغو شده بود، این شرکت هواپیمایی دو پرواز فوق العاده به قطر برای بازگرداندن مسافران ایرانی انجام داده بود.

  در حال حاضر مجوز سومین پرواز ایران ایر به قطر برای تاریخ ۹۸/۱۲/۲۳ نیز از سوی سازمان هواپیمایی کشوری قطر صادر شده است.

  لازم به ذکر است این پرواز از فرودگاه امام خمینی به فرودگاه دوحه قطر بدون مسافر انجام خواهد شد.

  لغو پروازهای هواپیمایی ایران ایر به مقاصد اروپایی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۸/۱۲/۱۸ در اثر شیوع ویروس کرونا با توجه به محدودیت‌هایی که به دلایل نامعلوم از طرف اروپا بر پروازهای “هما” اعمال گردیده، تمامی پروازهای هواپیمایی ایران ایر به مقاصد اروپایی تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

  لازم به ذکر ایت رایزنی جهت رفع تعلیق و برقراری مجدد پروازها به مقاصد اروپایی از طرف “هما” در حال انجام است.

  محدودیت سفر به لبنان

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۸/۱۲/۱۱ پیرو دستورالعمل‌های هواپیمایی کشوری و ابلاغیه وزارت حمل و نقل کشور لبنان ورود اتباع غیرلبنانی از کشور ایران به لبنان از تمامی مرزهای هوایی، دریایی و زمینی ممنوع می‌باشد و تا اطلاع ثانوی صرفا اتباع لبنانی و کسانی که اقامت لبنان را دارند اجازه ورود به کشور لبنان را خواهند داشت.

  لازم به ذکر است مقررات فوق شامل مسافران ترانزیت نیز می‌باشد.

  حذف هزینه کنسلی بلیط هواپیمایی ایران ایر در مسیر بیروت برای اتباع غیر لبنانی

  همچنین پیرو بخشنامه مورخ ۹۸/۱۲/۱۱ مبنی بر ممنوعیت ورود اتباع غیر لبنانی به کشور لبنان به علت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، به اطلاع می‌رساند کلیه بلیط‌های صادره تا تاریخ ۳ مارچ ۲۰۲۰ که مسافرت آن‌ها (رفت یا برگشت) در بازه زمانی ۳ مارچ ۲۰۲۰ لغایت ۳۱ مارچ ۲۰۲۰ به/از مسیر بیروت در شبکه پروازی هما (برنامه‌ای یا چارتری) می‌باشد، از پرداخت هزینه استرداد بر روی تمامی کلاس‌های پروازی معاف خواهند بود. شایان ذکر است، در صورت عدم ابطال جای مسافر تا ۲۴ ساعت قبل از پرواز، هزینه No-show محاسبه و دریافت می‌گردد.

  همچنین مسافرانی که پرواز آن‌ها به/ از مسیر بیروت در تاریخ ۲ مارچ ۲۰۲۰ بوده است علاوه بر حذف هزینه استرداد از پرداخت هزینه No-show نیز معاف خواهند بود.

  تعلیق پروازهای ایران ایر به استکهلم و گوتنبرگ

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایر مورخ ۹۸/۱۲/۱۵ به اطلاع مسافران گرامی پروازهای هواپیمایی ایران ایر در مسیر استکهلم و گوتنبرگ می‌رساند، با توجه به شیوع ویروس کرونا در مناطقی از کشور، آژانس حمل و نقل کشور سوئد طی بخشنامه‌ای، تمامی پروازها از ایران به این کشور را به حالت تعلیق درآورده است.

  به گزارش اداره کل روابط عمومی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، به دنبال تعلیق پروازها به کشور سوئد، مسئولان شعبه هما در اسکاندیناوی طی نامه‌ای درخواست انجام چند پرواز فوق العاده را برای بازگرداندن هموطنان ایرانی به کشور به آژانس حمل و نقل سوئد ارائه کرده‌اند، که این آژانس هنوز پاسخی به درخواست هما نداده است.

  همراه داشتن برگه اظهارنامه سلامت جهت سفر به مقاصد اروپایی هواپیمایی ایران ایر

  طبق آخرین بخش نامه هواپیمایی ایران ایر (هما) مورخ ۹۸/۱۲/۱۱ در خصوص جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بدینوسیه به اطلاع می‌رساند از تاریخ این بخشنامه کلیه مسافرانی که از مبدا ایران عازم مقاصد اروپایی “هما” می‌باشند، می‌بایستی فرم سلامت تکمیل شده ضمیمه بخشنامه این شرکت را همراه داشته باشند.

  لازم به ذکر است این فرم هنگام پذیرش مسافران در فرودگاه امام خمینی به مسافران محترم تحویل می‌گردد و در صورت عدم تکمیل و ارائه فرم سلامت فوق الذکر از ورود آنان در مقاصد اروپایی ممانعت به عمل آورده خواهد شد.

  هواپیمایی ایران ایرتور

  شرایط کنسلی هواپیمایی ایران ایرتور در مسیرهای خارجی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی ایران ایرتور مورخ ۹۸/۱۲/۲۷ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، بلیط رفت و برگشت مسافرین خارجی بدون جریمه قابل استرداد می‌باشد. لازم به ذکر است این رویه تا تاریخ ۹۹/۱/۱۵ اجرایی می‌باشد.

  همچنین مسافرین پروازهای خارجی که به هر دلیل قبل از تاریخ صدور این بخشنامه اقدام به ابطال بلیط مسیرهای خارجی نموده‌ و مشمول جریمه استرداد بلیط گردیده اند، هیچ وجه مازادی بابت جریمه پرداختی به آن‌ها مسترد نخواهد شد.

  هواپیمایی قشم ایر

  شرایط کنسلی پروازهای هواپیمایی قشم ایر در مسیرهای خارجی

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قشم ایر مورخ ۹۸/۱۲/۶ در خصوص ابطال بلیط مسیرهای خارجی پس از شیوع بیماری کرونا، با توجه به عدم پذیرش مسافران ایرانی کلیه پروازهای ورودی به کشور گرجستان و ترکیه تا اطلاع ثانوی لغو گردیده است. لذا پروازهای قشم ایر برای بازگرداندن مسافران به ایران بدون مسافر انجام خواهد شد.

  اعلام پرواز فوق العاده دبی- قشم توسط هواپیمایی قشم ایر

  طبق آخرین بخشنامه هواپیمایی قشم ایر مورخ ۹۸/۱۲/۲۰ در پی انتشار ویروس کرونا، هواپیمایی قشم در نظر دارد پرواز فوق العاده‌ای برای بازگشت مسافرین دبی به قشم در روز پنج شنبه مورخ ۹۸/۱۲/۲۲ از فرودگاه آل مکتوم دبی برقرار کند. لذا خواهمشمند است، مسافرین محترم جهت تهیه بلیط بازگشت به آژانس‌های مربوطه در دبی یا قشم مراجعه کنند.

  ذکر این نکته ضروری است که تاکنون هیچ گونه‌ بخش‌نامه‌ای در خصوص شرایط کنسلی پروازهای خارجی ناشی از شیوع بیماری کرونا از جانب ایرلاین آلیتالیا، هواپیمایی اتحاد، هواپیمایی اطلس گلوبال، هواپیمایی اکراین، هواپیمایی ایرآستانا، هواپیمایی ایرآسیا، هواپیمایی ایرفرانس، هواپیمایی ایژین، هواپیمایی بریتیش ایرویز، هواپیمایی بوراجت، هواپیایی تاجیکستان، هواپیمایی تای، هواپیمایی جت آسیا، هواپیمایی جرمنیا، هواپیمایی جزیره، هواپیمایی چاینا ساترن، هواپیمایی سنگاپور، هواپیمایی کی ال ام و هواپیمایی گلف ایر صادر نشده است.

  در صورت تمایل به استرداد بلیط درخواست خود را از طریق فرم تماس با ما در وب سایت فلای تودی ارسال نمایید. درخواست شما در اسرع وقت پیگیری خواهد شد.

7 نظرات

 1. با سلام
  با توجه به اینکه پرواز اینجانب برای روز ۱ شنبه ۱ مارچ از مقصد استانبول به تهران می باشد خواهشمند است نسبت به تایید انجام پرواز اقدام فرمایید.
  بلیط خریداری شده از وب سایت پیوست می باشد.

  با احترام

  • مشتری گرامی چنانچه سوالی پیرامون پروازهای کنسلی دارید لطفا سوال خود را در بخش تماس با ما سایت فلای تودی مطرح بفرمایید تا درخواست شما در اسرع وقت توسط کارشناسان ما پیگیری شود.

 2. سلام من پرواز ماهان گرفتم آیا تاریخ ۹۸/۱۲/۱۱رفت و برگشت ۹۸/۱۲/۲۲انجام می شود ممنون اعلام کنین چون زمان پروازه زیاد نمونده

  • مشتری گرامی چنانچه سوالی پیرامون پروازهای کنسلی دارید لطفا سوال خود را در بخش تماس با ما سایت فلای تودی مطرح بفرمایید تا درخواست شما در اسرع وقت توسط کارشناسان ما پیگیری شود.

 3. مشتری گرامی چنانچه سوالی پیرامون پروازهای کنسلی دارید لطفا سوال خود را در بخش تماس با ما سایت فلای تودی مطرح بفرمایید تا درخواست شما در اسرع وقت توسط کارشناسان ما پیگیری شود.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید