بازار بزرگ تهران علاوه بر جنبه خرید، یکی از جاذبه های گردشگری تهران محسوب می‌شود. بازدید از قدیمی‌ترین بازار تهران در یکی از زنده ترین قسمت های شهر، حال و هوای دیگری داشته و برای همه جذاب است. این بازار با توجه به معماری سنتی که دارد، لذت بصری فوق العاده‌ای برای بازدیدکنندگان فراهم می‌آورد. اگر عکس بازار بزرگ تهران را دیده باشید، بدتان نمی آید که دست کم برای یک بار هم که شده، به بازار بروید و گشتی در محوطه تاریخی آن بزنید. جالب است بدانید که بازار تهران، تنها مرکز عمده فروشی کالاها در تهران به شمار می‌آید، اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان در بازار بزرگ تهران خرید خرده فروشی انجام داد.

 
تقریباً بیشتر محصولات فروشگاه‌های تهران از این بازار نشات می‌گیرند. همچنین بسیاری از رستوران‌های معروف با غذاهای فوق العاده خوشمزه ایرانی در اطراف این بازار تاریخی وجود دارند. در واقع بازار بزرگ تهران مجموعه‌ای کامل از تمامی نیازهای انسان‌ها است. به طوری که با قدم گذاشتن در بازار تهران پیاده روی در دل تاریخ شروع می‌شود و جاذبه‌های محیطی آن، لحظه‌های ماندگاری را در ذهن‌ها ثبت می‌کنند. اما بازار بزرگ تهران کجاست؟

بازار بزرگ تهران کجاست و چقدر قدمت دارد؟

بازار
ناصرالدین شاه بازار بزرگ تهران را مسقف کرد

بازار تهران در منطقه ۱۲ واقع شده، از جنوب به خیابان مولوی، از شرق به خیابان سیروس، از شمال به خیابان ۱۵ خرداد و از غرب به خیابان خیام منتهی می شود. با استفاده از مترو ۱۵ خرداد به راحتی می‌توانید به بازار بزرگ تهران دسترسی داشته باشید.

تاریخچه بازار بزرگ تهران مفصل است اما می‌توان کوتاه اشاره ای به آن داشت. آغا محمدخان، بنیانگذار سلسله قاجار، در قرن نوزدهم تهران را به عنوان پایتخت ایران انتخاب کرد. بازار بزرگ تهران در کنار کاخ‌ های سلطنتی، مسجد امام، دروازه و عمارت شمس العماره یادگار دوران حکومت او هستند. نکته جالب این است که معماری بسیاری از این آثار ایرانی نیست.

بعد از آغا محمدخان، ناصرالدین شاه از تیمی از معماران فرانسوی درخواست کرد تا در دوران ۵۰ ساله حکومت خود، دروازه‌های تهران و مکان‌هایی مانند بازار بزرگ تهران را طراحی و معماری کنند. از این رو معماران فرانسوی به دلیل کاهش گرما در بازار، سقفی طاق ضربی بر روی بازار احداث کردند. گردشگران این بازار را به عنوان قوی‌ترین  و زیباترین جاهای دیدنی تهران می‌شناسند. این بازار در گذشته تنها مکانی برای تجارت محصولات داخلی و کالاهای وارداتی بود.

اما به مرور تبدیل به مرکزی برای جنبش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شد. به دلیل معماری خاص این بازار، گرفتن معترضان ماموریت سختی برای ماموران حکومتی محسوب می‌‌شد، زیرا در این بازار کوچه‌های در هم تنیده‌‌ی بسیاری وجود دارد.

ساعت کاری بازار بزرگ تهران

ساعت کاری بازار بزرگ تهران همه روزه (شنبه تا پنجشنبه) ساعت ۹ صبح تا ساعت ۶ بعد از ظهر است. روزهای جمعه بازار تهران نیز همچون دیگر بازارهای بزرگ کشور، تعطیل است. البته از فضای کلی بازار و معماری آن می‌توانید دیدن کنید، اما غرفه ها فعالیت ندارند.

معماری بازار تهران

بازار 3

بازار بزرگ تهران دارای معماری منحصر به فرد و پیچیده‌ای است. طاق‌های چشم نواز، راهروهای هزارتوی و سیستم تهویه هوای سنتی آن بر زیبایی‌اش افزوده است. مکان‌های بسیاری برای سرگرمی و تفریح رهگذران مانند چایخانه‌های سنتی، زورخانه‌های قدیمی، حمام عمومی و مسجدهای تاریخی در این بازار وجود دارد.

جالب است بدانید بازارچه‌های کنونی بازار بزرگ تهران به مرور برای هر کالا و صنفی ایجاد شد. اگر مشتاق بازدید از جاذبه‌های بیشتری در این منطقه هستید، فلای تودی پیشنهاد می‌کند از باغ ملی، باغ نگارستان، کلیسای ارتدکس یونانی سنت ماری، کاخ گلستان، موزه عبرت، موزه ملی ایران، موزه مقدم و مسعودیه در حوالی بازار بزرگ دیدن کنید.

غذاخوری‌های نزدیک بازار بزرگ تهران

غذا بازاز

علاوه بر آثار و بناهای تاریخی در اطراف بازار، رستوران‌های خوش آب و رنگی که در این منطقه وجود دارد، مورد توجه بسیاری از گردشگران و رهگذران است.

بسیاری از مردم پس از خرید و گشت و گذار در بازار بزرگ تهران، علاقه دارند در رستوران‌های خاطره‌انگیز غذاهای باکیفیتی را میل کنند. اگر می‌خواهید طعم واقعی کباب ایرانی را بچشید از رستوران‌های مسلم، نایب، شمشیری،حاج مرشد، شرف الاسلامی و جوان غافل نشوید.

اقامتگاه‌های نزدیک بازار تهران

بازار تهران
بازار بزرگ مرکز عمده فروشی کالاها در تهران به شمار می‌آید.

بسیاری از گردشگران علاقه دارند در نزدیکی مکان‌های تاریخی اقامت داشته باشند. بازار بزرگ تهران در مرکز شهر تهران واقع شده و دسترسی مناسبی به سایر نقاط شهر دارد. همین امر باعث به وجود آمدن اقامتگاه‌های بسیاری در اطراف این منطقه شده است. از این رو طیف وسیعی از اقامتگاه‌ها برای همه افراد در هر موقعیت اجتماعی در این منطقه در دسترس خواهد بود.

Link 6 ایران مال تهران را بشناسید

هتل امیرکبیر (۲ ستاره)، هتل اخووات (۱ ستاره)، هتل زیبا (۲ ستاره)، هتل فارس (۲ ستاره)، هتل ثامن (۱ ستاره)، هتل بزرگ فردوسی (۴ -ستار)، هتل شیراز (۳ ستاره)، هتل خیام (۱ ستاره)، هتل گلستان (۲ ستاره)، هتل آرمان (۲ ستاره) و هتل آسیا (۱ ستاره) مناسب ترین هتل های نزدیک بازار تهران هستند.

البته برای اقامت در نزدیکی بازار این نکته را مد نظر داشته باشید که بازار همه روزه شلوغ و پر ازدحام است، بنابراین اگر با شلوغی و ازدحام رابطه خوبی ندارید، اقامت در نزدیکی بازار ممکن است برای شما خوشایند نباشد. در عین حال موضوع دسترسی مناسب از این قسمت به سایر نقاط شهر را نیز در نظر داشته باشید.

دسترسی به بازار بزرگ تهران

بازار 4
برای دسترسی به بازار بزرگ تهران ایستگاه مترو امام خمینی و ۱۵ خرداد مناسب است

بازار بزرگ تهران، در مرکز شهر تهران واقع در خیابان ۱۵ خرداد است. بازار ناصر خسرو در نزدیکی بازار بزرگ تهران قرار دارد و برخی آن را جزوی از بازار می‌دانند. برای دسترسی به بازار تهران می‌توان از سه ایستگاه متروی امام خمینی، ۱۵ خرداد و خیام استفاده کرد. نزدیک ترین ایستگاه مترو بازار بزرگ تهران در واقع ایستگاه ۱۵ خرداد است.

در واقع به دلیل ترافیک و ازدحام جمعیت در این منطقه توصیه می‌شود از مترو برای رفت و آمد استفاده کرد. البته تاکسی‌هایی به مقصد بازار بزرگ تهران در آزادی و صادقیه وجود دارد. همچنین می‌توان از طریق خطوط بی آر تی تجریش – راه‌آهن، در ایستگاه منیریه پیاده شوید و تاکسی به مقصد پانزده خرداد بگیرید. بازار بزرگ تهران را می‌توانید بر روی نقشه دقیق جانمایی کنید.

Map 1

بازار بزرگ تهران، خرید در بافت تاریخی شهر

بازار بزرگ تهران یکی از مهمترین آثار به جا مانده در دل بافت قدیم و تاریخی شهر تهران است. بازاری که خاطرات تلخ و شیرین زیادی به یاد داشته و ناظر اتفاقات و رویدادهای مهمی بوده است. در گذر تاریخ، این بازار همواره همچون چراغی روشن در دل شهر بوده و مردم در اطراف آن در رفت و آمد.

هم اکنون نیز این بازار، همچون بازار رضا مشهد، بازار بزرگ تبریز، بازار وکیل شیراز و دیگر بازارهای کشور، فعال بوده و اهمیت بالایی از نظر اقتصادی و جذب گردشگر دارد. اگر به تهران سفر کردید، حتما سری به این بازار بزنید.

اگر ساکن تهران هستید، آیا تا به حال به بازار تهران رفته اید؟

سوالات متداول بازار تهران

آیا بازار بزرگ تهران جمعه ها باز است؟

خیر. بازار روزهای جمعه تعطیل است و کاسبان فعالیت ندارند.

ساعت کاری بازار تهران چگونه است؟

شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر.

نزدیکترین ایستگاه مترو به بازار تهران کجاست؟

ایستگاه مترو ۱۵ خرداد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید