حتی اگر خودتان هم با پدیده ممنوع الخروجی مواجه نشده باشید، حداقل شنیده‌اید که فردی در فرودگاه و تازه متوجه شده اجازه ترک کشور را ندارد و نمی‌تواند به سفر خارجی برود. ممنوع الخروجی واژه بسیار ترسناکی است و می‌تواند همه برنامه‌های ما برای سفر را به هم بریزد. غیر از افراد زیر ۱۸ سال و زنان متاهل که به صورت پیش‌فرض ممنوع‌الخروج هستند، مسافران به دلایل گوناگونی ممنوع‌الخروج می‌شود. برای آنکه با صفر تا صد استعلام ممنوع‌ الخروجی و دلایل آن آشنا شوید، این مطلب از مجله گردشگری فلای تودی را دنبال کنید تا در صورت مواجه با این پدیده ناخوشایند، بدانید چه اقداماتی باید انجام دهید.  

دلایل اصلی ممنوع الخروجی چیست؟

افراد بنا به دلایل گوناگونی ممنوع‌ الخروج می‌شوند که از عمده‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ممنوعیت خروج مالیاتی: این نوع ممنوعیت برای بدهکاران مالیاتی که میزان بدهی آن‌ها بیش از حد مجاز شده است، اعمال می‌شود. این مقدار در حال حاضر برای افراد حقیقی معمولی ۱۰۰ میلیون ریال، افراد حقیقی تولیدی ۲ میلیارد ریال و افراد حقوقی تولیدی تا ۵ میلیارد ریال یا ۲۰ درصد از مقدار اصلی سرمایه است. در نظر داشته باشید، افرادی که ممنوع الخروجی مالیاتی دارند، در سال یکبار می‌توانند به دلایلی همچون سفر زیارتی یا درمانی از کشور خارج شوند و نیازی به استعلام ممنوع الخروجی مالیاتی ندارند.
 2. سوء شهرت: افرادی که به دلیل ولگردی، سرقت، تکدی، کلاهبرداری و یا هر عملکرد غیرقانونی دیگری در خارج از ایران دارای سوء شهرت هستند، اجازه خروج از کشور را نخواهند داشت.
 3. بدهکاری بانکی – افرادی که با توجه به لایحه ۱۳۵۹ بدهکار بانک محسوب می‌شوند، نمی‌توانند از مرز ایران خارج شوند.
 4. پرداخت مهریه: اگر مردی مهریه همسرش را پرداخت نکنند، ممکن است ممنوع‌الخروج شوید. توجه داشته باشید که عدم پرداخت مهریه تنها در، صورت شکایت زوجه ممنوعیت خروج را به همراه دارد. اگر سفر بسیار مهمی در پیش دارید، با استعلام ممنوع الخروجی مهریه می‌توانید از این مسئله اطلاع پیدا کنید.  
 5. محکومیت کیفری: شخصی که به تشخیص مقامات قضایی، سفر او به خارج از کشور مخالف مصالح جمهوری اسلامی باشد، ممنوع‌الخروج خواهد شد. در واقع، ارگان‌هایی که ممنوع الخروج می‌کنند، ممنوعیت خروج افراد دارای محکومیت کیفری و قضایی را به صورت کتبی اعلام خواهند کرد.
 6. سربازی: سربازان فراری که کارت پایان خدمت دریافت نکرده‌اند و دوره خدمت خود را نیمه‌کاره رها کرده‌اند، اجازه خروج از کشور نخواهند داشت.

استعلام ممنوع الخروجی به صورت اینترنتی

چگونه استعلام ممنوع الخروجی را بگیریم؟

روش‌های مختلفی برای استعلام ممنوع الخروجی در سریعترین زمان ممکن وجود دارد که شما با توجه به شرایطی که دارید می‌توانید روش مناسب را انتخاب کنید. اگر در رابطه با این مسئله تردید دارید، بهتر از پیش از اقدام برای رزرو بلیط، از روش‌های زیر از وضعیت ممنوع‌الخروجی خود اطلاع پیدا کنید.

استعلام اینترنتی ممنوع الخروجی

امروزه وجود وب سایت‌های مختلف، کارهای اداری و استعلام‌ها را ساده‌تر کرده است. به این ترتیب استعلام آنلاین ممنوع‌ الخروجی در زمانی کوتاه امکان‌پذیر می‌شود. شما به راحتی می‌توانید وارد سایت ثبت من شوید و با وارد کردن اطلاعات شخصی از جمله کد ملی و شماره شناسنامه، نسبت به ممنوع الخروج بودن یا نبودنتان اطلاعات کسب کنید. اگر ممنوع الخروج باشید، در این سایت علت آن مشخص می‌شود و اگر ممنوع الخروجی شما علتی قضایی داشت، باید به سامانه ثنا مراجعه کرده تا ابلاغیه مربوطه را مشاهده کنید.

استعلام ممنوع الخروجی از اداره گذرنامه

پیش‎تر افراد برای استعلام ممنوع الخروجی خود باید به اداره گذرنامه واقع در خیابان گیشا مراجعه می‌کردند. با توجه به اینکه این مساله در طول روز درگیری زیادی برای اداره گذرنامه ایجاد می‌کرد و موجب می‌شد افراد مجبور باشند از مسیرهای خیلی دور به این نقطه مراجعه کنند، استعلام ممنوع الخروجی با تلفن به روی کار آمد تا افراد با سهولت بیشتر و بدون مراجعه حضوری بتوانند وضعیت ممنوع الخروجی خود را بررسی کنند. اما در حال حاضر حتی روش تلفنی هم منسوخ شده است و استعلام ممنوع الخروجی از طریق سامانه‌های آنلاین انجام می‌شود.

ممنوع الخروجی اتباع خارجی

در صورتی که اتباع خارجی مطابق مقررات کشور از بسته‌های مالی دولت و بانک‌ها استفاده کنند و متعهد به پرداخت بدهی باشند، امکان ممنوعیت خروج آن‌ها تا پیش از پرداخت کامل بدهی وجود خواهد داشت. مراحل رفع ممنوع الخروجی اتباع خارجی در چنین شرایطی طبق قوانین جزایی و به دستور مقام قضایی کشور خواهد بود.

روش های رفع ممنوع الخروجی

شرایط رفع ممنوعیت خروج از کشور  

 • همانطور که به آن اشاره شد، ممنوع الخروجی دلایل مختلفی دارد و همیشگی نیست. عموما اعتبار حکم ممنوعیت خروج از کشور شش ماه است. هرچند با توجه به نوع ممنوعیتی که برای فرد وجود دارد این مدت ممکن است تمدید شود.
 • اگر از سوی دادگاه برای شخص ابلاغیه‌ای مبنی بر ممنوعیت خروج صادر شده باشد، فرد تا بیست روز پس از زمان ابلاغ حکم فرصت دارد نسبت به آن اعتراض کرده و نسبت به خروج از این ممنوعیت اقدام کند.
 • شخصی که ممنوعیت خروج مالیاتی دارد باید به دادستان انتظامی مالیاتی مراجعه کند و طبق قانون، میزان بدهی که مشخص شده را تسویه کرده یا معادل ارزش آن را به صورت نقدی یا وثیقه نقدی گرو بگذارد.
 • در صورتی که بدهی خیلی زیاد باشد که پرداخت یکجا یا معادل آن کار دشواری باشد، طبق رای و نظر دادگاه با تقسیط بدهی، ممنوعیت فرد رفع خواهد شد.
 • ایرانیانی که مقیم خارج از کشور هستند و می‌خواهند ممنوعیت خروج خود را رفع کنند، می‌توانند از سامانه میخک، که برای خدمات رسانی به ایرانیان خارج از کشور راه‌اندازی شده، استفاده کرده و امور قضایی و حقوقی خود را از راه دور پیگیری و برطرف کنند.
 • توصیه می‌شود برای رفع ممنوعیت خروج از کشور از وکیل مجرب کمک بگیرید تا دچار خسارت یا جریمه نشوید.

قبل از سفر استعلام ممنوع الخروجی بگیرید!

در رابطه با ممنوع الخروجی این نکته را فراموش نکنید اغلب مواقع ممکن است ممنوع الخروجی به فرد اعلام نشود و او درست زمانی که قصد خروج از کشور را دارد متوجه این موضوع می‌شود. به همین دلیل بهتر است که پیش از سفر و خرید بیلط هواپیما، از روش‌های ارائه‌شده استعلام ممنوع الخروجی خود را بگیرید تا در صورت لزوم هر چه سریع‌تر نسبت به رفع آن اقدام کیند.

سوالات متداول درباره استعلام ممنوع الخروجی

چگونه استعلام ممنوع الخروجی بگیریم؟

استعلام اینترنتی از سایت ثبت من، راحت‌ترین روش برای استعلام ممنوع‌الخروجی هستند. با مراجعه حضوری به اداره گذرنامه در خیابان گیشا هم می‌توانند ممنوعیت خروج خود از کشور را ردیابی کنند.

مدت زمان ممنوع الخروجی چقدر است؟

اعتبار ممنوع الخروجی ۶ ماه است و دادگاه در صورت صلاح‌دید خود می‌تواند هر ۶ ماه یکبار آن را تمدید کند.

برای استعلام ممنوع‌الخروجی به چه اطلاعاتی نیاز است؟

اطلاعات شخصی از جمله کد ملی، شماره شناسنامه، شماره تماس و… از جمله ضروری‌ترین اطلاعاتی هستند که برای استعلام ممنوع‌الخروجی به آن‌ها نیاز دارید.  

6 نظرات

 1. سایت ثبت من به درستی جواب نمیده
  من با اینکه ممنوع الخروج بودم ولی در سایت ثبت من اعلام میکنه که ممتوع الخروج نبستم
  بهترین راه مراجعه به اداره گذرنامه هست

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید