این روزها مقدار ارز مسافرتی و نحوه دریافت آن دغدغه بسیاری از مسافران است. ارز مسافرتی با قیمت دولتی تنها سالی یک بار به مسافرانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، تخصیص داده می‌شود. اما برای دریافت ارز مسافرتی سال ۱۴۰۲ لازم است با شرایط خرید ارز دولتی مسافرتی آشنا شوید، به خصوص با توجه به تغیرات قیمت دلار در هفته های گذشته، باید از تغییر شرایط دریافت ارز مسافرتی آگاه باشید. در این مطلب، به پاسخ تمامی سوالات شما در مورد نحوه دریافت ارز مسافرتی برای ترکیه و یا دریافت ارز مسافرتی برای عراق خواهیم پرداخت. با مجله گردشگری فلای تودی همراه باشید.

در این مطلب از فلای تودی می‌خوانید... پنهان

ارز مسافرتی چیست و به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

ارز مسافرتی مبلغ کمک هزینه سفر است که به هر نفر در سال فقط یک بار تعلق می‌گیرد. از آنجا که مبلغ آن کمتر از قیمت بازار است، افراد زیادی تمایل به دریافت آن دارند، از این رو معمولا بانک‌ها و صرافی‌های دولتی که ارز دولتی مسافرتی ارائه می‌دهند، بسیار شلوغ می‌شوند. بنابراین اگر قصد دریافت ارز مسافرتی با مراجعه به بانک را دارید، این موضوع را مد نظر قرار دهید.

با توجه به اینکه تعرفه ارز مسافرتی هر سال توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی اعلام می‌شود و معمولا به دلیل نوسانات ارز، دچار تغییر می‌شود، امسال هم مبلغ ارز مسافرتی ۱۴۰۲ اعلام شده که در ادامه شرح داده خواهد شد و شرایط و قوانین ارز مسافرتی معرفی می‌شود.

راهنمای دریافت ارز

ثبت نام ارز مسافرتی بانک ملی یکی از راه های دریافت ارز مسافرتی دولتی از بانک است. برای این کار باید وارد سامانه برخط my.ice.ir شوید. در این سامانه می‌توانید میزان و نوع ارز مورد نظر خود را وارد کرده و نزدیک ترین شعبه صرافی برای دریافت ارز خود را وارد کنید. بعد از تکمیل این مراحل، یک پیامک در خصوص تایید و یا عدم تایید شعبه مربوطه برای درخواست شما ارسال می‌شود که جزئیات دقیق تاریخ و محل دریافت ارز دولتی را دارد.

مقدار ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

ارز مسافرتی چقدر است؟ بر اساس تغییرات اعمال شده، سقف ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ برای کشورهای با ویزا به صورت هوایی ۵۰۰ یورو است و برای کشورهای بدون ویزا چه به صورت هوایی، زمینی، ریلی و دریایی معادل ۳۰۰ یورو است. بنابراین اگر بلیط هواپیما به یک مقصد خارجی بخرید، می‌توانید با توجه به مقصد ارز مسافرتی دریافت کنید.

میزان ارز مسافرتی اعلام شده توسط بانک مرکزی به یورو است، اما هنگام تحویل ارز می‌توانید معادل آن را به دلار یا پوند هم دریافت کنید. در ادامه این مقاله درباره شرایط جدید دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه امام و یا صرافی ها بیشتر بدانید. در نظر داشته باشید که برای دریافت ارز مسافرتی باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

بلیط یکسره کاغذی یا الکترونیکی

گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار

رسید پرداخت عوارض خروج از کشور

با داشتن این مدارک می‌توانید به شعب بانک ملی در فرودگاه برای دریافت ارز مسافرتی مراجعه کنید.

دریافت ارز مسافرتی برای ترکیه ۱۴۰۲

ترکیه به ویژه شهرهای استانبول و آنتالیا از محبوب ترین مقاصد گردشگری در میان ایرانیان به شمار می‌رود. در حال حاضر دریافت ارز مسافرتی برای ترکیه با توجه به عدم نیاز به ویزا ۳۰۰ یورو است.

دریافت ارز مسافرتی برای عراق

اگر برای شما سوال است که چگونه ارز دولتی بخریم؟ یکی از راه های خرید ارز مسافرتی، دریافت ارز برای سفرهای زیارتی است. از آنجایی که مسافران و زائران زیادی در طول سال به شهرهای زیارتی نجف و کربلا سفر می‌کنند، دریافت ارز مسافرتی برای عراق امکانپذیر است. برای دریافت این ارز مسافرتی افراد باید در سامانه سماح (samah.haj.ir) ثبت نام کنند.

شرایط جدید دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

قوانین جدید نحوه دریافت ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ چگونه است؟ بانک مرکزی پنج بانک را برای فروش ارز مسافرتی اعلام کرده است که شامل بانک ملی، بانک تجارت، بانک سامان، بانک ملت و بانک پارسیان می‌شوند. لازم به ذکر است برای دریافت ارز مسافرتی از این بانک‌ها، باید به شعب ارزی آنها مراجعه کنید.

نحوه خرید ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ از بانک‌ها به این‌گونه است که یک هفته پیش از پرواز باید با همراه داشتن مدارک به شعب ارزی بانک‌های نامبرده شده مراجعه کنید. مراجعه به بانک‌ها و پرداخت هزینه برای دریافت حواله ارز، باید بین ساعات ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ باشد، زیرا قیمت اعلامی بانک مرکزی برای دریافت ارز مسافرتی تا این ساعت اعتبار دارد.

با ارائه حواله ارز در شعب بانک فرودگاه و بعد از عبور از گیت مسافران، ارز مسافراتی به شما تحویل داده می‌شود. دلیل زمان تحویل آن هم این است که دست دلالان ارز کوتاه شود و تضمینی برای سفر قطعی شما باشد.

 • برای دریافت حواله ارزی از بانک سامان، حداقل ۱۰ روز قبل از پرواز اقدام کنید.
 • برای دریافت حواله ارزی از بانک ملی، حداقل ۴ روز قبل از پرواز اقدام کنید.
 • دریافت حواله ارزی از شعب بانک تجارت، معمولا در همان روز انجام می‌شود.
دریافت ارز

مدارک لازم جهت دریافت ارز مسافرتی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، ارز مسافرتی، برای مسافرت های خارجی افراد تخصیص داده شده و قیمت پایین تری نسبت به بازار ارز دارد. بدیهی است که اگر قصد استفاده و دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲ را داشته باشید، باید مدارک خاصی به همراه داشته باشید.

مدارک لازم جهت دریافت ارز مسافرتی عبارتند از:

 • اصل پاسپورت به همراه کپی از آن
 • اصل ویزا (در مورد کشورهایی همانند ترکیه که نیازی به ویزا ندارند، این مدرک نیز لازم نیست)
 • اصل کارت ملی و کپی از آن
 • اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی (در صورت اینترنتی بودن کد رهگیری و اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط، تاریخ و زمان خرید باید روی آن قید شده باشد)
 • تکمیل فرم درخواست ارز در بانک یا به صورت الکترونیکی
 • مبلغ ریالی معادل قیمت دلار مبادلاتی در آن روز (هزینه کارمزد بانک را نیز باید در نظر بگیرید)
 • اصل رسید واریز مبلغ عوارض خروج از کشور
 • شماره موبایل و حساب بانکی معتبر

نحوه تهیه ارز مسافرتی با سامانه اینترنتی

اسفند ۱۴۰۰ سامانه برخط ارز مسافرتی با همکاری بانک مرکزی با بازار ارزی راه‌اندازی شده است. این سامانه بدین منظور راه‌اندازی شده تا متقاضیان دریافت ارز مسافرتی از صرف زمان طولانی در صف‌های بانک و صرافی‌ها بی‌نیاز شوند. بنابراین برای اطلاع از شرایط جدید دریافت ارز مسافراتی، لازم است با این سامانه آشنا شوید.

نحوه دریافت ارز مسافرتی از صرافی ها

نحوه دریافت ارز مسافرتی از صرافی ها در سال ۱۴۰۲ در این سامانه اینگونه است که ابتدا متقاضیان، مستندات و مدارک لازم را در سامانه بارگذاری می‌کنند. پس از احراز صلاحیت بر اساس قوانین بانک مرکزی، لیستی از صرافی‌های نزدیک نمایش داده می‌شود و با انتخاب صرافی موردنظر توسط متقاضی، بررسی مدارک و احراز هویت شخص متقاضی توسط آن صرافی انجام می‌شود، سپس پیامکی حاوی زمان مراجعه به صرافی برای متقاضی ارسال می‌شود. بدین صورت، بدون معطلی و منتظر ماندن در صف، ارز خود را دریافت خواهید کرد.

نحوه دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه

همانطور که پیش از این گفتیم برای گرفتن ارز مسافرتی در فرودگاه امام با مراجعه به بانک و پرداخت هزینه ارز، حواله ارزی را دریافت خواهید کرد. با ارائه حوال ارزی بانک به فرودگاه، پس از عبور از گیت می‌توانید ارز خود را دریافت کنید. با مراجعه به وبسایت my.ice.ir یا دانلود اپلیکیشن سامانه از طریق وبسایت ice.ir می‌توانید از سامانه آنلاین خرید ارز مسافرتی استفاده کنید.

نکات دریافت ارز مسافرتی ۱۴۰۲

 • پروسه اخذ ارز مسافرتی از ۷ روز مانده به تاریخ پرواز تا روز پرواز قابل انجام است.
 • انجام عملیات هروز از ساعت ۹ صبح  لغایت ۱۲:۳۰ (پنجشنبه ۱۱:۳۰) صورت می‌گیرد.
 • اگر پاسپورت شما به‌تازگی عوض شده یا المثنی گرفته‌اید، باید گذرنامه‌ خود را برای بررسی به متصدی بانک ارائه کنید.
 • به افراد زیر ۱۲ سال ارز تعلق نمی‌گیرد.
 • حضور صاحب پاسپورت هنگام دریافت ارز الزامی است.
 • به افراد مقیم خارج از کشور ارز دولتی تعلق نمی‌گیرد.
 • به افراد با گذرنامه‌های خدمات و سیاسی نیز ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد.
 • اگر ارز مسافرتی برای سفر زیارتی خریداری می‌کنید، باید نام شما در پرتال سازمان حج و زیارت ثبت شده باشد.

ترتیبات تامین و پرداخت ارز مسافرتی

ترتیبات تامین و پرداخت ارز مسافرتی به شرح زیر است:

۱) تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) یک بار در سال امکان‌پذیر خواهد بود.

۲) براساس گزارش بانک مرکزی، تامین و پرداخت ارز مسافرتی (به صورت اسکناس) برای مسافران هوایی به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استونی، لتونی، لیتوانی، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین، ازبکستان، ترکیه، افغانستان، بحرین، قطر، کویت، پاکستان، عمان، امارات متحده عربی و قبرس امکان‌پذیر خواهد بود.

دریافت ارز مسافرتی

۳) تامین و پرداخت ارز مسافرتی به مسافران با سن قانونی کمتر از ۱۲ سال امکان‌پذیر نیست.

۴) مدارک‌ مورد نیاز هنگام ارائه درخواست خرید ارز به بانک، گذرنامه‌ معتبر جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌، بلیط‌ مسافرت هوایی اعم از یکسره‌ یا دو سره‌ (کاغذی و یا الکترونیکی‌)، ویزای کشور مقصد (در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) را شامل می‌شود.

۵) تامین و پرداخت ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور مجاز نیست؛ در رابطه با مصادیق ایرانیان مقیم خارج از کشور، بانک‌ها می‌توانند، مراتب را از وزارت امور خارجه استعلام کنند.

۷) در صورت امکان استفاده از سایر ابزارهای پرداخت (مثل کارت و حواله)، مجاز و مورد تاکید بانک مرکزی است.

چه مقدار ارز مسافرتی می توان از کشور خارج کرد؟

در سفرهای خارجی، هر مسافر تا مبلغ خاصی می‌تواند ارز به همراه خود داشته باشد و برای جابه‌جایی بیش از این مقدار اسکناس، قبل از خروج باید هماهنگی‌های لازم را با گمرک انجام دهد.

سقف مجاز ورود و خروج ارز مسافرتی

بر اساس مصوبه بانک مرکزی، سقف مجاز خروج ارز از کشور در مرزهای هوایی ۵ هزار یورو و در مرزهای زمینی، ریلی و دریایی، ۲ هزار یورو است. در صورتی که مسافران بخواهند اوراق بهادار از کشور خارج کنند، اوراق بهادارشان باید از ارزشی معادل ۵ هزار یا ۲ هزار یورو مصوب بانک مرکزی برخوردار باشد. همچنین، مقدار ارز مجاز برای ورود در کشور در سال ۱۴۰۲، ۱۰ هزار یورو یا معادل ارزی و اوراقی آن است.

شرایط دریافت ارز مسافرتی

در رابطه با سقف مجاز ورود و خروج ارز، بد نیست که نکات زیر را هم به یاد داشته باشید:

 • ترکیه هیچ محدودیتی در قبال مقدار ارز ورودی ندارد.
 • سقف ورود ارز به کشورهای اروپایی ۱۰ هزار یورو است و برای مبالغ بالاتر باید مجوز دریافت شود.
 • حداکثر مقدار مجاز ورود ارز به کشور امارات ۶۰ هزار درهم است و برای مبالغ بالاتر، مسافر باید هماهنگی‌های لازم را با گمرک انجام دهد.

شرایط دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ چیست؟

شرایط دریافت ارز مسافرتی برای دانشجویان متفاوت است. اگر در یکی از مقاطع تحصیلی در یکی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت تحصیل می‌کنید، می‌توانید برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنید. برای دریافت ارز دانشجویی باید مدارک مرتبط را به همراه داشته و در سامانه برخط nesha.msrt.gov.ir ثبت نام کنید.

یکی از شرایط مهم برای دریافت این ارز داشتن نمره قبولی در یکی از آزمون های زبان مورد تایید وزارت علوم است. باقی شرایط را می‌توانید در سامانه مشاهده کنید و فرم های مربوطه را دریافت کنید.

چه کسانی نمی‌توانند ارز مسافرتی ۱۴۰۲ دریافت کنند؟

همانطور که اشاره شد، افراد دارای گذرنامه خدماتی یا سیاسی و همچنین افراد مقیم خارج از کشور، نمی‌توانند ارز مسافرتی دریافت کنند.

سخن پایانی

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های مسافران در سفرهای خارجی، خرید ارز مسافرتی و اطلاع از حداکثر سقف مجاز ورود و خروج ارز است. با توجه به اینکه ارز مسافرتی با قیمتی پایین‌تر در مقایسه با قیمت ارز در بازار به افراد عرضه می‌شود، اغلب مسافران با اشتیاق از این فرصت استقبال می‌کنند.

در مطلب حاضر با شما درباره نکات مهم در مورد ارز مسافرتی ۱۴۰۲ صحبت کردیم و هر چیزی را که باید درباره دریافت آن بدانید، در اختیار شما قرار دادیم. اگر سوالی در زمینه اخذ ارز مسافرتی دارید، آن را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

سوال‌ های متداول درباره ارز مسافرتی

مقدار ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

در صورتی که بخواهید به کشورهای با ویزا سفر کنید، ۵۰۰ یورو ارز مسافرتی به شما تعلق می‌گیرد و این مبلغ در سفرهای زمینی به ۳۰۰ یورو کاهش پیدا می‌کند.

ثبت نام ارز دولتی مسافرتی به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

به افراد دو تابعیتی و مقیم خارج از کشور، مسافران زیر ۱۲ سال و اشخاصی که گذرنامه‌های خدمات و سیاسی دارند، ارز مسافرتی تعلق نمی‌گیرد. همچنین، مسافرانی که در یک سال اخیر برای سفر خارجی خود ارز مسافرتی دریافت کرده‌اند، واجد شرایط دریافت این ارزها نخواهند بود.

مسافران در زمان خروج از کشور چه مقدار ارز می‌توانند همراه خود داشته باشند؟

سقف مجاز خروج ارز از کشور در سفرهای هوایی ۵ هزار یورو و در سفرهای زمینی ۲ هزار یورو است.

برای گرفتن ارز دولتی به کجا مراجعه کنیم؟

شما می‌توانید ارز خود را هم از طریق صرافی‌های منتخب دریافت کنید و یا به بانک هایی که ارز دولتی ارائه می‌کنند، مراجعه کنید.

سامانه ثبت نام ارز مسافرتی چیست؟

برای دریافت ارز مسافرتی، وارد وب سایت my.ice.ir شوید.

 

91 نظرات

  • سلام،
   اختلاف قیمت ارز دولتی و مسافرتی ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان است. اما برای اطلاع دقیق از قیمت ارز می‌توانید به بانک‌هایی که ارز مسافرتی ارائه می‌دهند مراجعه کنید.

 1. سلام.(( در حال حاضر و طبق تصمیم بانک مرکزی پرداخت ارز مسافرتی از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی حذف شده است؛ بنابراین نرخ ارز مسافرتی تفاوت چندانی با نرخ ارز در بازار آزاد نداشته بیشتر مسافران ترجیح می‌دهند ارز مورد نیاز خود را از صرافی‌ها و به صورت آزاد تهیه کنند.))
  یعنی از این به بعد ارز مسافرتی تعلق نمیگیره به مسافر ها؟ یعنی تفاوت زیادی با بازار آزاد ندارن؟

 2. سلام افرادی دم در صرافی ها اقدام به خرید ارز مسافرتی میکنن آیا فروختن ارز مسافرتی با کارت ملی اشکالی نداره

   • سلام دوست عزیز
    هم میتونین حضوری به بانک یا صرافی ها مراجعه کنید و هم با استفاده از سامانه ای که معرفی شده، مدارکتون رو آپلود کنید و وقت از صرافی بگیرید تا لازم نباشه زمان زیادی در صف بایستید.

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز
   بعد از چک‌این و بررسی گذرنامه و ویزا می‌توانید برای دریافت ارز مسافرتی به شعبه بانک مستقر در فرودگاه مراجعه کنید.

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز
   درست است که در حال حاضر نرخ ارز مسافرتی تفاوت زیادی با ارز آزاد ندارد اما با این حال برخی از مسافران خارج از کشور همچنان ترجیح می‌دهند این ارز را برای سفرشان تهیه کنند. بنابراین این مطلب به کار آنهاخواهد آمد.

   • بنده خودم کارمند بانک تحارت هستم حدود یک ساله طبق بخشنامه فروش ارز مسافرتی ممنوع شده ، میتونید حضورا به یکی از واحدهای ارزی مراجعه کنید تا با جواب منفی مواجه بشید ، با اطلاع رسانی نادرست شما وقت مردم تلف میشه

    • سلام دوست عزیز
     اگر فرودگاه های ایران منظورتان هست که بعید است ولی میتونین با اطلاعات فرودگاه تماس بگیرین و مطمئن بشین.
     کشورهای خارجی هم بستگی به مقصد دارند.

 3. من امروز ارز مسافرتی گرفتم برای سفر به ترکیه، مقدارشم ۵۰۰ یورو هست که از قرار هر یورو ۳۱۳۲۰ حواله گرفتم.

  • سلام به شما دوست عزیز
   بدون مدارک سفر نمی‌توانید ارز مسافرتی دریافت کنید. ارز مسافرتی پس از چک‌این و بررسی گذرنامه و ویزا و ارائه حواله به شعب بانک مستقر در فرودگاه به شما پرداخت می‌شود.

 4. با درود و احترام
  من اقامت اروپا دارم و پاسپورت ایرانی در پاسپورتم نوشته مقیم خارج، پروازم از ایران هست ، میتونم ارز مسافرتی دریافت کنم؟

 5. ارز مسافرتی رو صرافی ها هم میدن با بلیط و ویزا و گذرنامه و عوارض خروجی. دیگه دست بانک نیست تا ۲۴۰۰ دلار میدن

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز
   تمامی فرودگاه‌های بین‌المللی دارای شعب بانک برای پرداخت ارز مسافرتی هستند.
   برای دریافت حواله با امور مشتریان بانک مورد نظرتان تماس بگیرید و شرایط را به صورت دقیق جویا شوید.

   • باسلام وخسته نباشید امسال یعنی سال ۴۰۱ هم ارز مسافرتی پرداخت میشه؟اگه میشه مبلغش چقدره وایا تفاوت چندانی داره وباتوجه به اینکه من زمینی سفر میکنم واز تهران تور رزرو کردم ایا از بانکای اصفهان میتونم ارز بگیرم؟ممنونم از زحماتتون

    • سلام دوست عزیز
     بله سقف ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۱ برای کشورهای با ویزا به صورت هوایی ۵۰۰ یورو است و برای کشورهای بدون ویزا چه به صورت هوایی، زمینی، ریلی و دریایی معادل ۳۰۰ یورو است. که حتما برای گرفتن ارز باید بلیط و ویزاتون رو گرفته باشین.

 6. درود بر شما
  برای خرید ارز مسافرتی از صرافی، تماس گرفتم و عنوان کردند فرد متقاضی ارز ( به شرط ارائه مدارک کامل مربط به سفر مثل بلیط، ویزا پرداخت عوارض خروج ) باید سیم کارت هم به نامشون باشه؛
  اما موضوع این هست که به نام افراد زیر ۱۸ سال سیم کارت صادر نمیشه و فرزند من چند ماه تا ۱۸ سال داره به نظرتون باید چی کار کرد؟

  • سلام دوست عزیز
   همان طور که در متن اشاره شده ارز مسافرتی برای کشورهای مشترک المنافع و هم‌مرز با ایران ۵۰۰ یورو و برای سایر کشورها ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها محاسبه می شود. همچنین لیست کشورهای مشترک‌المنافع در همین مطلب آمده است و نپال جزو آنها نیست؛ بنابراین می‌توانید ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن را به عنوان ارز مسافرتی دریافت کنید.

 7. سلام علی عزیز
  باتوجه به ساعت و تاریخ پروازتون، گیت مربوط به پرواز شما باز خواهد بود و نگرانی نداشته باشید
  سفرتون خوش و آرام

 8. با سلام یک سوال داشتم، برای ثبت نام در سامانه جدید برای دریافت ارز ، سامانه غیر فعال می باشد از طریق دیگر نمی توان ارز مسافرتی دریافت کرد؟

  • سلام دوست عزیر
   سامانه به منظور نوبت دهی در صرافی ها طراحی شده تا نیازی به منتظر موندن در صف های طولانی نباشه. اما شما می تونید بدون ثبت نام در سامانه هم با مراجعه به صرافی ها، ارز مسافرتی خودتون رو دریافت کنید.

 9. درود و روزبخیر
  برای دریافت ارز مسافرتی برای سفرهای زمینی مثل وان ترکیه چه مدارکی لازمه و کلا چطر پرداخت میشه چون دیگه بلیطی در کار نیست.
  ممنونم

 10. سلام
  من می تونم روز پروازم از صرافی داخل فرودگاه ارز مسافرتی بگیرم؟ باید نوبت گرفته بشه قبلش یا همون موقع می تونم برم صرافی ارز تهیه کنم؟

  • حمید عزیز
   سلام امکان تمام شدن ارز زودتر از موعد در صرافی های فرودگاه زیاد است بهتره ارزتون رو قبل از رفتن به فرودگاه تهیه کنین که بابت دریافتش به مشکلی برنخورین.

 11. سلام روزتون بخیر
  گفته شده فقط ۵۰۰۰ یورو امکان خروج از کشور هست. من حدودا یکماه عازم کانادا هستم که یک خونه به مبلغ ۳۶۰۰ دلار اجاره کردم. امکانش نیست با حدودا ۱۴۰۰ دلار در یک ماه موند. پکار می بایست کرد؟
  ضمنا اگر ۲۰۰۰ دلار به کارت ملی گرفته شده باشه امکان خرید ۵۰۰ دلار مسافرتی هم هست؟
  تشکر از پاسختون

  • لاله عزیز
   سلام و درود
   دریافت ارز هم با کارت ملی و هم ارز مسافرتی مربوط به صرافی ها است و چون ممکنه قوانین روزانه تغییر کنه بهتره برای اطمینان خاطر با یک صرافی تماس بگیرین.

 12. سلام
  بلیط رفت من کنسل شده و بابت حواله ی ارزی پول پرداخت کردم چطوری پولو پس بگیرم؟ اگه زمینی برم میتونم حواله رو نقد کنم اگه میشه کجا باید نقدش کنم؟
  ممنون

  • سیاوش جان
   روزت بخیر
   حواله ارزی را می تونی از بانک یا فرودگاه بگیری، اگر هم پولی پرداخت کردی بهتره به بانکی که حواله رو گرفتی مراجعه کنی تا اگر اقدامی نیاز هست، انجام بدی.

 13. سلام.من دوم فرودین ۱۴۰۲ به اروپا پرواز دارم.تو سال ۱۴۰۱ از ارز دولتی استفاده کردم.آیا زمان مراجعه به بانک در اسفند ماه سال جاری تاریخ پرواز من لحاظ میشه و دوباره ارز بهم تعلق میگیره؟یا باید در سال جدید به بانک مراجعه کنم؟

  • سلام مسلم عزیز
   اگر تاریخ پروازتون در سیستم ثبت شده باشه به احتمال زیاد صرافی ارز بهتون میده.
   باز برای مطمئن شدن حتما از صرافی یا بانک سوال کنید تا مسئله ای براتون پیش نیاد.

 14. سلام من اگر حواله داشته باشم یا بگیرم برای ارز مسافرتی ۵۰۰ دلار ،چون روز پروازم تعطیل هست ایا باجه برای تحویل باز هست یا روز قبلش باید برای گرفتن اقدام کنم

  • سلام علی عزیز
   برای اطلاع از باز بودن باجه های فرودگاه با شماره تلفن ۰۲۱۵۱۰۰۱۱۸ تماس بگیرین اما برای اینکه دچار مشکل نشین بهتره چند روز جلوتر اقدام کنین.

 15. سلام.برای بالی اندونزی میخوایتم بدونم چند یورو ارز مسافرتی میدن و پرواز ما ساعت ۳ صبحه،میخواستم بدونم بانکها فرودگاه اون موقع خدمات میدن.ممنون

  • سلام احسان عزیز
   امیدواریم سفر خوب و خوشی به بالی داشته باشید.
   حدود ۵۰۰ یورو ارز به شما تعلق می‌گیرد که برای این کار باید وارد سامانه برخط my.ice.ir شوید. در این سامانه می‌توانید میزان و نوع ارز مورد نظر خود را وارد کرده و نزدیک ترین شعبه صرافی برای دریافت ارز خود را وارد کنید. بعد از تکمیل این مراحل، یک پیامک در خصوص تایید و یا عدم تایید شعبه مربوطه برای درخواست شما ارسال می‌شود که جزئیات دقیق تاریخ و محل دریافت ارز دولتی را دارد. بهتر است یکی دو روز قبل از پرواز نسبت به دریافت ارز خود اقدام کنید تا دچار مشکل نشوید.

 16. سلام‌
  امروز تاریخ برج ۲ ۱۴۰۲
  میخواستم ببینم برا کشوری ک ویزا داریم چقد بهمون دلار مسافرتی تعلق میگیره
  ممنون میشم جوابمو بدید

 17. سلام وقت بخیر
  نحوه دریافت ارز دولتى از چه طریق مى باشد؟
  و روال کاریش به چه صورته؟
  از بانک ها میشه اقدام کرد یا فقط صرافى؟
  و مدارک مورد نیاز براى سفر هوایى که ویزا داشته باشه چه چیزایى هستش؟

  • سلام دوست عزیز
   برای دریافت ارز مسافرتی هم می‌توانید از طریق بانک و هم صرافی‌ها اقدام کنید. نحوه دریافت ارز از بانک ملی به صورت زیر است:
   برای این کار باید وارد سامانه برخط my.ice.ir شوید. در این سامانه می‌توانید میزان و نوع ارز مورد نظر خود را وارد کرده و نزدیک ترین شعبه صرافی برای دریافت ارز خود را وارد کنید. بعد از تکمیل این مراحل، یک پیامک در خصوص تایید و یا عدم تایید شعبه مربوطه برای درخواست شما ارسال می‌شود که جزئیات دقیق تاریخ و محل دریافت ارز دولتی را دارد.
   مدارک مورد نیاز برای کشورهایی با ویزا متفاوت است، اما از مهم ترین مدارک، پاسپورت با اعتبار حداقل ۷ ماهه و تمکن مالی برای برخی از کشورهاست. برای اطلاعات دقیق می‌توانید با بخش تور فلای تودی به شماره ۴۲۴۰۵۰۰۰-۰۲۱ در ارتباط باشید.

 18. سلام دوست عزیز برای کسی که پاسپورت آمریکایی داره و ۲۰ سال از ایران خارج نشده و الان با پاسپورت امریکایی میخواد از ایران خارج بشه آیا ارز مسافرتی تعلق میگیره؟ چون پاس ایرانیم که ویزا توش نداره ؟ با پاس خارجی ایا من مقیم حساب میشم ؟ چجوری میتونم ارز مسافرتی دریافت کنم؟؟؟

  • سلام دوست عزیز
   معمولا ارز به پاسپورت های ایرانی تعلق می‌گیرد، از طرفی چون قوانین ارز متغیر هست، بهتره برای دریافت آخرین اطلاعات دریافت ارز به یکی از شعب بانک های ملی و ملت مراجعه کنید.

 19. سلام
  در اپلیکیشن بله برای ارز ثبت نام کردم ‌مبلغ رو واریز کردم تاریخ پروازم ۲/۴۰دقیقه بامداد ۲۱خرداده پروازو ۲۰خرداد ثبت کردم مشکلی پیش نمیاد؟

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید