دلایل کنسلی در پروازها

0
9701
دلایل کنسلی در پرواز
دلایل کنسلی در پرواز

کنسلی در پرواز چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

کنسلی در پرواز یکی از بدترین مواردی است که ممکن است هنگام سفر برای هر مسافری پیش بیاید. البته کنسلی در پرواز همیشه اتفاق نمی‌افتد اما آگاهی از قوانین کنسلی در پرواز می‌تواند به شما کمک کند تا هنگام کنسلی در پرواز بتوانید حقوق خود را از ایرلاین‌ها دریافت کنید و یا سفر خو را به گونه‌ای مدیریت کنید که با این اتفاق ناگوار مواجه نشوید چرا که هر مسافری اولویت بندی‌های زمانی خود را دارد و گاهی کنسلی در پرواز می‌تواند برای برخی از افراد فاجعه انگیز باشد. پس بهتر است که در هر زمانی از سفر تمامی موارد را چک کنید تا امکان وقوع این مشکل را به حداقل برسانید. آگاهی از دلایل کنسلی در پرواز می تواند در این زمینه به شما بسیار کمک کند. گاهی اوقات ممکن است دلیل واضحی برای کنسلی در پروازها از سوی ایرلاین وجود نداشته باشد اما به طور کلی کنسلی در پروازها به یکی از دلایل زیر رخ می‌دهد.

۶ دلیل کنسلی در پروازها

۱. شرایط جوی نامساعد

دلایل کنسلی در پرواز
دلایل کنسلی در پرواز

شرایط آب و هوایی یکی از مهمترین دلایل کنسلی در پروازها است. معمولا آب وهوای طوفانی، بوران، مه، بادهای شدید و یا آب و هوای خیلی گرم باعث کنسلی در پروازها می‌شوند، به این دلیل که هواپیماها در این شرایط قادر به پرواز نیستند و در صورت پرواز، ایمنی مسافران به خطر خواهد افتاد. خبر بد این است که شرکت‌های هواپیمایی هنگامی که هواشناسان شرایط آب وهوایی را نامساعد پیش بینی می‌کنند، پروازهای خود را کنسل می‌کنند. هیچ ایرلاینی دوست ندارد که مسافران خود را روی زمین نگه دارد اما این استانداردی در صنعت هوانوردی است که همه ملزم به انجام آن هستند.

در این موقعیت چه کار کنیم؟

قبل از اینکه عازم فرودگاه شوید، شرایط جوی را هم در مبدا و هم در مقصد چک کنید. چرا که ممکن است مبدایی که از آن پرواز می‌کنید شرایط آب و هوایی مطلوبی داشته باشد اما وضعیت آب و هوایی مقصد برای فرود هواپیما مناسب نباشد و در نتیجه پرواز کنسل شود. در ضمن شرایط پروازی خود را به طور مرتب چک کنید.

معمولا در مواردی که تاخیر و یا کنسلی در پرواز به دلیل شرایط بد آب وهوایی و یا بلایای طبیعی اتفاق می‌افتد، ایرلاین‌ها هزینه‌ای بابت خسارت به مسافران پرداخت نمی‌کنند.

۲. مسائل امنیتی

دلایل کنسلی در پرواز
دلایل کنسلی در پرواز

گاهی اوقات ایرلاین‌ها پروازهای خود را به دلایل امنیتی کنسل می‌کنند. برای مثال فرض کنید در مبدا و یا مقصد مورد نظرتان فرودگاه بمب گذاری شده باشد، در این شرایط منطقی است که پروازهای آن فرودگاه کنسل شوند. امروزه امنیت هوایی بسیار جدی تلقی می‌شود و شرکت‌های هواپیمایی بیش از هر زمان دیگری به آن توجه می‌کنند. در نتیجه هر جا که صحبت از امنیت می‌شود ایرلاین‌ها هیچ گونه ریسکی نمی‌کنند. اگر کوچکترین نگرانی در مورد امنیت پرواز وجود داشته باشد، هواپیما اجازه پرواز نخواهد داشت.

در این موقعیت چه کار کنیم؟

سعی کنید در فرودگاه موضوعاتی که به نوعی تابو هستند را به استهزا نگیرید. فرودگاه مکان مناسبی برای شوخی در مورد بمب گذاری، تروریسم، مواد منفجره، اسلحه و مواردی از این قبیل نیست. ممکن است تعجب کنید و با خود بگویید که آیا کسی هم این کار را انجام می‌دهد؟ باید به شما بگوییم که بله. متاسفانه بسیاری از افراد دست به این کار می‌زنند.

۳. نقص فنی در هواپیما

دلایل کنسلی در پرواز
دلایل کنسلی در پرواز

ناگفته پیداست که در این مورد هواپیما نیاز به تعمیر دارد و به دلیل نقص فنی قادر به پرواز نخواهد بود. نقص فنی ممکن است به هزاران دلیل مثل نشت هیدرولیک، موتور معیوب و یا حتی خراب شدن لولای درب هواپیما اتفاق بیفتد.

معمولا در اینگونه موارد پرواز شما با مقداری تاخیر صورت خواهد گرفت تا قطعه معیوب در هواپیما تعمیر و یا جایگزین شود و یا پرواز به پرواز دیگری منتقل شود، اما گاهی نیز ممکن است که پرواز به طور کامل کنسل شود.

در این موقعیت چه کار کنیم؟

یکی از مهم‌ترین مواردی که هنگام کنسلی پروازها باید به آن توجه کنید حفظ آرامش و خونسردی است. سعی کنید عقلتان بر احساستان غلبه داشته باشد، چرا که اگر رفتاری معقول و محترمانه پیش بگیرید پرسنل ایرلاین هم برای کمک به شما نهایت تلاش خود را خواهند نمود.

مدیران فروش ایرلاین به دنبال راهی خواهند بود تا به شما در رفع این مشکل کمک کنند. نقص فنی معمولا مشکلی است که خود ایرلاین مسئول آن است، بنابراین بیشتر شرکت‌های هواپیمایی پرواز شما را با پروازی جدید جایگزین خواهند کرد و یا هزینه استرداد بلیط را به شما پرداخت خواهند کرد.

۴. نقص در کامپیوترها

تکنولوژی در ۹۹% موارد فوق العاده است، اما کوچکترین نقص کامپیوتری و یا وقفه در کار آن می‌تواند باعث کنسلی تعداد زیادی از پروازها در سراسر جهان شود.

بسیاری از عوامل مانند برنامه‌ها و مسیرهای پروازی وابسته به الگوریتم‌های کامپیوتری هستند و سیستم‌های هوایی طوری طراحی شده‌اند تا از اینکه هواپیماها در آسمان پر ترافیک در مسیری امن پرواز می‌کنند، اطمینان حاصل کنند. بنابراین هر عاملی که باعث اختلال در این سیستم شود، باعث کنسل شدن پرواز شما خواهد شد.

هر گونه اختلال در سیستم کامپیوتری برج مراقبت فرودگاه از خرابی سیستم گرفته تا قطع برق، حملات سایبری و یا دیگر مشکلات IT، می‌تواند باعث کنسلی در پروازها شود.

در این موقعیت چه کار کنیم؟

مسئله دیگری که تحت کنترل ایرلاین‌ها است و خود ایرلاین مسئول آن است، مسئله نقص در کامپیوترها است. بنابراین با توجه به شرایطی که در آن پرواز شما کنسل شده است و میزان تاثیری که بر روی شما داشته است می‌توانید برای دریافت خسارت اقدام کنید.

اما به خاطر داشته باشید تا زمانیکه نقص کامپیوترها برطرف نشود، پروازها انجام نخواهند شد. بنابراین بهتر است که در این شرایط آرامش و خونسردی خود را حفظ کنید.

۵. عدم وجود هواپیما

دلایل کنسلی در پرواز
دلایل کنسلی در پرواز

مطمئنا هیچ مسافری بدون وجود هواپیما قادر به پرواز نخواهد بود و گاهی اوقات کنسلی در پروازها به این دلیل اتفاق می‌افتد.

عدم وجود هواپیما برای یک پرواز ممکن است به دلیل کنسلی و یا تاخیر پرواز در فرودگاهی دیگر باشد.

ممکن است در مسیر پروازی موردنظر فقط یک هواپیما موجود باشد و یا تمام ظرفیت رزرو ایرلاین تکمیل شده باشد. در این گونه مواقع است که مسافران متوجه می‌شوند هیچ هواپیمایی برای سرویس دهی به آن ها در دسترس نیست.

در این موقعیت چه کار کنیم؟

حق قانونی ایرلاین‌ها است که صندلی‌های خود را برای پرواز پر کنند. معمولا ایرلاین‌ها برای پر کردن صندلی‌های خود درصد افرادی که No-Show می‌شوند را نیز محاسبه می‌کنند. هنگامیکه ایرلاینی بیش از حد ظرفیت، صندلی‌های پرواز را می فروشد از مسافران درخواست می کند که به صورت داوطلبانه پرواز خود را با پروازی دیگر جایگزین کنند.

۶. کمبود کادر پرواز

دلایل کنسلی در پرواز
دلایل کنسلی در پرواز

مانند هر محیط کاری دیگری، گاهی اوقات ممکن است ایرلاین‌ها هم فاقد اعضای کافی برای کادر پروازی خود باشند. این موضوع ممکن است به دلیل بیماری افراد و نبود جایگزین برای آن‌ها اتفاق بیفتد و یا کادر پرواز در جدول زمانبندی خود دچار اشتباه شده باشند.

در این موقعیت چه کار کنیم؟

در مواردی که ایرلاین با کمبود کادر پرواز مواجه است، پرواز ممکن است با تاخیر مواجه شود و یا به طور کامل کنسل شود. در مدت زمانی که تاخیر در پرواز رخ می‌دهد، ایرلاین در پی یافتن کادر پرواز جایگزین است.

در اینگونه موارد می‌توانید گزینه‌های دیگری را برای یافتن پرواز جستجو کنید و ایرلاین‌های دیگری که در این پرواز با ایرلاین جاری Code Share دارند را پیدا کنید و با مدیر فروش ایرلاین بررسی کنید که آیا می‌توانید پرواز دیگری را با این پرواز جایگزین کنید یا خیر.

اگر پروازتان برای اوایل صبح باشد، گزینه‌های بیشتری برای جایگزینی پرواز خواهید داشت.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید