چقدر با باغ شاهزاده ماهان کرمان آشنایی دارید؟ عموم مردم، کرمان را شهری گرم و خشک می‌دانند که زردی بیابان‌‌های آن بر سرسبزی درختان غلبه کرده‌ است. این تصور در ابتدای امر شاید به حقیقت نزدیک باشد، اما تا جایی که با باغ شاهزاده ماهان آشنا نشده باشید. در ۶ کیلومتری شهر ماهان تکه‌ای بهشت در دل کویر مانند نگینی زمردین خودنمایی می‌کند. باغ شاهزاده ماهان یکی از جاذبه‌ های منحصر به فرد در شهر کرمان به شمار می‌رود. اگر می‌خواهید از زیبایی‌های بی‌نظیر باغ شاهزاده ماهان بیشتر بدانید، با مجله گردشگری فلای تودی همراه باشید.

 باغ شاهزاده ماهان کجاست؟

اگر نیم ساعت به سمت شهر ماهان رانندگی کنید، در میان کویر سرسبزی درختان مانند سرابی از دوردست نمایان می‌شود. با نزدیک شدن به باغ شاهزاده ماهان، خیال به واقعیت تبدیل می‌شود و با یکی از بهترین جاهای دیدنی کرمان مواجه خواهید شد. از ورودی عمارت که داخل شوید، زیبایی، آب و هوای مطبوع و دلپذیر و سرسبزی منحصر به فردی را در دل کویر تجربه خواهید کرد.

نمای باغ شاهزاده ماهان
نمایی از باغ شازده ماهان در دل کویر

باغ شاهزاده ماهان یا شازده ماهان جزو بزرگترین و زیباترین باغ‌های ایرانی به شمار می‌رود که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این باغ تاریخی یادگار دوران قاجار بوده و فرمان ساخت آن را سردار ایروانی، محمد حسن خان حاکم وقت کرمان صادر کرد. بین سال‌های ۱۲۹۸- ۱۳۰۹ در زمان حاکم بعدی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله بناهای این باغ تکمیل شد.

شاهزاده ماهان چه کسی بوده است؟

زیبایی بی حد و حصر باغ شاهزاده ماهان هر بیننده‌ای را مشتاق می‌کند که درباره تاریخچه‌ آن بیشتر بداند. شاهزاده ماهان در واقع همان میرزا ناصرالدوله حاکم وقت کرمان بوده که نام خود را برای این باغ برگزیده است. ناصرالدوله نوه دختری ناصرالدین شاه و فرمانده قشون نظامی بود و هنگامی که دستور ساخت بنای باغ ماهان را داد، یازده سال به طول انجامید.

عکس قدیمی باغ شاهزاده ماهان

طولانی شدن ساخت باغ شاهزاده ماهان و سختگیری‌های بسیار ناصرالدوله به حدی بوده که گفته می‌شود وقتی خبر مرگ او را به معمار باغ دادند، او مشتی از گل را به سمت سقف پرتاب کرده و فرار می‌کند. به همین دلیل اگر به باغ شاهزاده ماهان بروید متوجه خواهید شد که بخشی از بنا خالی از تزئینات و معماری باقی مانده است. می‌توانید نیمه‌کاره رها شدن معماری باغ ماهان را در سردر آن و جای خالی کاشی‌ها مشاهده کنید.

معماری باغ شازده ماهان

در ابتدای ورود به باغ شاهزاده ماهان، کاشی کاری‌های زیبا توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. بالای سردر باغ اتاقک‌هایی وجود دارد که برای پذیرایی مهمانان قابل استفاده است. زمانی که به طور کامل وارد باغ می‌شوید و حوض‌های پلکانی را در میان درختان سرسبز می‌بینید، تازه به زیبایی های این باغ پی خواهید برد. باغ شاهزاده ماهان شیب‌دار طراحی شده؛ در واقع باغ مستطیل شکلی را در نظر بگیرید که حوض‌های مربعی پلکانی در وسط آن قرار دارد.

معماری باغ شاهزاده ماهان

علاوه بر حوض‌ها، نهر آبی روان که از قنات تیگران سرچشمه می‌گیرد، موازی حوضچه‌ها در حرکت است. همچنین عمارتی کوچک در انتهای باغ خودنمایی می‌کند. در حال حاضر اطراف این کوشک به رستورانی تبدیل شده که تخت‌های فرش شده‌ای در اطراف آن قرار دارد. بسیاری از گردشگران بر روی تخت‌ها می‌نشینند و خود را مهمان فالوده کرمانی می‌کنند و از منظره‌ باشکوه باغ لذت می‌‌برند.

عمارت باغ شاهزاده ماهان

معرفی بخش های مختلف باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان کرمان شامل بخش‌های مختلفی می‌شود. این بخش‌ها در کنار هم مجموعه زیبای باغ شازده را شکل داده‌اند.

  • سردرخانه: قبل از ورود به مجموعه، شما با سردرخانه مواجه خواهید شد. قسمتی که شما را از محیط خشک بیرون جدا کرده و به باغ سرسبز شاهزاده ماهان دعوت می‌کند.
  • بالاخانه: برای ثبت خاطره‌ای فراموش نشدنی از باغ شاهزاده ماهان، وارد عمارت دو طبقه در انتهای باغ شوید، از پلکان به بالاخانه بروید و از آنجا به تماشای باغ بنشینید.
  • باغ خلوت: قسمت پشتی عمارت یک باغ خصوصی وجود دارد که به باغ خلوت معروف است. در این فضا قدم بزنید و از سایه درختان و تماشای بنای زیبای عمارت لذت ببرید.
  • حمام: یک فضای تو در تو پشت دیوار عمارت، ساختمان حمام را تشکیل داده‌اند.
  • خانه زعیم باشی: برج مراقبت یا محل سکونت محافظ باغ را خانه زعیم باشی می‌گویند که در قسمت بالای حمام قرار گرفته است.

امکانات باغ شاهزاده ماهان

به قسمت انتهایی باغ که بروید با رستوران و مهمانسرای آن به رو خواهید شد. در واقع یکی از بهترین مکان‌ها برای لذت بردن از زیبایی این باغ رویایی، نشستن روی تخت‌های رستوران باغ شاهزاده ماهان است. غذاهای محلی کرمان در خنکای باغ، حال و هوایی خاطره‌ انگیزی را ایجاد می‌کند.

مهمانسرای باغ برای گردشگرانی که می‌خواهند در باغ اقامت کنند، امکانات اقامت شبانه را ارائه می‌دهد. اگر می‌خواهید از کرمان به شهر خود سوغاتی ببرید، می‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید و از صنایع دستی که در باغ شاهزاده ماهان برای فروش گذاشته شده، خریداری کنید. به علاوه، امکان اسب سواری در اطراف باغ برای علاقمندان این فعالیت فراهم شده است.

رستوران باغ شاهزاده ماهان

بهترین زمان بازدید از باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان باغی چهارفصل است، به این معنا که این باغ در هر زمان از سال زیبایی‌های خاص خود را دارد. در بهار و تابستان این باغ بسیار سرسبز است و گردشگران از قدم زدن در آن حظ وافر می‌برند. در پاییز با زرد و طلایی شدن برگ‌ها، باغ شاهزاده ماهان هم زیبایی خاص خود را می‌یابد. در برف زمستان، تماشای باغ سفیدپوش و گرفتن عکس باغ شاهزاده ماهان جذابیت خاص خود را دارد.

جاهای دیدنی اطراف باغ شاهزاده ماهان

پس از بازدید از باغ شاهزاده ماهان، می‌توانید از مقبره شاه نعمت الله ولی در نزدیکی باغ دیدن کنید. در کنار مقبره نیز امکان بازدید از نسخ خطی نفیس در موزه شاه نعمت الله وجود دارد. پس از این، می‌توانید تجربه سفر به کرمان را با بازدید از موزه زرتشتیان، باغ موزه هرندی، بازار تاریخی کرمان، موزه ساعت، مجموعه گنجعلی خان و گنبد جبلیه تکمیل کنید. همچنین برای آشنایی بیشتر با کرمان مقاله راهنمای سفر به کرمان را مطالعه کنید.

نمایی از باغ ماهان کرمان
نمایی از باغ ماهان کرمان

دسترسی به باغ شاهزاده ماهان

باغ شازده ماهان در ۳۵ کیلومتری کرمان و ۲ کیلومتری ماهان قرار دارد. بهترین راه برای دسترسی به باغ شازده ماهان، جاده کرمان به بم است. باغ از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب پذیرای مهمانان است. برای اطلاع بیشتر از جزئیات اقامت و پذیرایی می‌توانید با شماره تلفن باغ شاهزاده ماهان ۲۱۰۳ ۳۳۷۷ – ۰۳۴ ارتباط برقرار کنید.

باغ شازده ماهان، جاذبه متفاوت کرمان

باغ‌های ایرانی همچون باغ ارم شیراز، باغ فین کاشان، باغ چهلستون اصفهان و باغ شاهزاده ماهان در کرمان شهرت جهانی دارند. جذابیت این باغ ها نه تنها به دلیل پوشش گیاهی، بلکه به خاطر معماری و جزئیات بسیار ظریف در طراحی آنهاست که فقط می‌تواند هنر معماران ایرانی باشد.

باغ شاهزاده ماهان نمونه‌ای از زندگی و سرسبزی در کویر است. برای دیدن این زیبایی الهام بخش، راهی کرمان شوید و در یکی از هتل های نزدیک باغ شاهزاده کرمان مانند هتل سنتی متولی باشی، هتل جهانگردی ماهان، هتل بومگردی گدین و اقامتگاه بومگردی روشن دون اقامت کنید. رزرو هر یک از هتل های کرمان و خرید بلیط هواپیما و بلیط قطار را می‌توانید با بهترین قیمت در فلای تودی انجام دهید و از پشتیبانی ۲۴ ساعته برخوردار شوید.

اگر تجربه بازدید از باغ شازده کرمان را دارید، آن را با خوانندگان ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره باغ شاهزاده ماهان کرمان

ساعت بازدید از باغ شازده ماهان چه زمانی است؟

زمان بازدید از باغ از ۸ صبح تا ۱۰ شب هر روز به غیر از ایام سوگواری است.

قیمت بلیط باغ شاهزاده ماهان چقدر است؟

قیمت ورودیه باغ شاهزاده ماهان برای گردشگران ایرانی ۳ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۲۰ هزار تومان است.

باغ شاهزاده ماهان کجاست؟

باغ شاهزاده ماهان در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهر کرمان و دو کیلومتری شهر ماهان قرار دارد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید