اگر از آن دسته افرادی هستید که هنگام سفر کردن با هواپیما حالتان بد می‌شود و به همین دلیل از سفرهای هوایی دوری می‌کنید در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به شما بگوییم چگونه باید این مشکل را حل کنید. برخی از مردم تصور می‌کنند بروز این حال بد در هنگام پرواز مشکلی حل‌نشدنی است؛ در حالی که با اطلاع داشتن و ایجاد آمادگی قبل از سفر می‌توان از بروز حال بد تا میزان قابل توجهی جلوگیری کرد. می خواهیم در این مطلب از مجله گردشگری فلای تودی راه های جلوگیری از حالت تهوع در پرواز و جلوگیری از بروز حال بد در سفرهای هوایی را به شما بگوییم تا از این به بعد لحظات لذت بخشی را در هواپیما تجربه کنید.

علت بروز حال بد در پرواز چیست؟

غالبا بد شدن حال مسافران هنگام پرواز از دو دلیل روانی و جسمی نشات می‌گیرد. پس شناخت علت بروز حال بد اولین مسئله‌ای است که باید هنگام درمان این مشکل به آن توجه کرد.

از نظر جسمی، علت این مشکل به مایع داخلی گوش برمی‌گردد که باعث ایجاد تعادل می‌شود. وقتی این مایع حرکت کند، عدم تعادل در بدن رخ می‌دهد و می‌تواند باعث بروز علائمی مانند عرق سرد، رنگ پریدگی پوست، سردرد، سرگیجه، افزایش بزاق، خستگی و استفراغ شود. حالات بد جسمی، ترس و اضطراب را بین مسافران تشدید می‌کند و ترس از پرواز و حال بد ناشی از آن روی روان بیمار هم تاثیر می‌گذارد.

تمرکز کنید

نکات مهم در جلوگیری از بروز حال بد در پرواز

برای آنکه در طول پرواز حالتان بد نشوید، توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

حرکت نداشته باشید

حتما شنیده‌اید که می‌گویند برای دور شدن از محیط استرس‌زا خود را سرگرم و شروع به فعالیت کنید؛ اما این قانون در زمان بد شدن حال در پرواز، صدق نمی‌کند. تحرک زیاد هنگام پرواز باعث می‌شود که حال عمومی شما بیشتر بهم بریزد. پس سعی کنید روی صندلی خود آرام و راحت بنشینید و از هرگونه حرکت اضافی خودداری کنید.

صندلی مناسب را انتخاب کنید

برای اینکه کمترین حرکت را هنگام برخاستن هواپیما احساس کنید، باید صندلی مناسبی را در هواپیما انتخاب کنید. غالبا صندلی‌هایی که در وسط یا در کنار بال‌های هواپیما قرار دارند از بقیه صندلی‌ها باثبات‌تر هستند. به عبارتی هرچه به قسمت جلویی و انتهایی هواپیما نزدیک شوید، تکان‌های بیشتری را حس خواهید کرد.

درست است که در بسیاری مواقع امکان انتخاب صندلی در هواپیما توسط خود شما وجود ندارد اما می‌توانید در زمان دریافت کارت پرواز، از مسئول مربوطه در خواست کنید که در صورت امکان صندلی مناسبی به شما اختصاص دهد.

از دریچه‌ های هوا کمک بگیرید

اگر احساس فشار و تنگی نفس هنگام پرواز به شما دست داد، می‌توانید از دریچه‌های هوایی که بالای صندلی‌تان قرار دارد کمک بگیرید. با روشن کردن دریچه هوا و بالا بردن سر به سمت دریچه می‌توانید از میزان تهوع و تنگی نفس خود بکاهید. سعی کنید آرام نفس بکشید و بر روی نفس‌های خود تمرکز کنید. ترجیحا سر خود را به پشتی صندلی تکیه دهید و آن را ثابت نگه‌دارید.

احساس سردرد در پرواز

متدیشن کنید

شاید تصور کنید که مدیتیشن و ریلکس کردن برای ایجاد آرامش درونی است اما در سال ۱۹۹۵ مطالعه‌ای در مجله‌ پزشکی هوانوردی انجام شد که ماساژ دادن برخی از نقاط بدن باعث گردش بهتر جریان خون و انرژی در بدن می‌شود. این تکنیک برای افرادی که هنگام حرکت هواپیما دچار تنگی نفس، تپش قلب یا تهوع می‌شوند بسیار کارساز است. برای انجام دادن این روش سعی کنید با انگشت شست دور مچ خود را به مدت چند دقیقه فشار دهید و با خود تکرار کنید که می‌توانید حال بد خود را کنترل کنید. تمرکز روی نقاط بدن و تکرار این جمله می‌تواند آرامش را به بدن شما برگرداند و در نتیجه حالتان کمتر بد می‌شود.

زنجبیل به همراه داشته باشید

گیاهان دارویی بهترین انتخاب و کم‌ضررترین داروها به حساب می‌آیند. زنجبیل از جمله گیاهانی است که برای تسکین درد از آن استفاده می‌شود و برای دستگاه گوارش و معده بسیار مفید است. اگر می‌توانید پودر آن را به همراه کمی آب مخلوط کنید و با خود به داخل کابین هواپیما ببرید و در غیر این صورت می‌توانید آب نبات‌های زنجبیلی استفاده کنید.

آرامش

از غذاهای تند و چرب دوری کنید

اگر سابقه بد شدن حال در پرواز را دارید، توصیه می‌شود که ۲۴ ساعت قبل پرواز، غذاهای سنگین و چرب نخورید. غذاهای چرب و نمک دار، معده را تحریک می‌کنند و باعث کم آبی در بدن می‌شوند. سعی کنید از تنقلاتی مانند آجیل‌های بی نمک و غذاهای ساده و سبک استفاده کنید.

قرص ضد تهوع بخورید

اگر کارهای زیادی انجام دادید و شکست خوردید می‌توانید از قرص‌های ضد تهوع در هواپیما استفاده کنید. این قرص‌ها در عین تسکین درد باعث خواب‌آلودگی هم می‌شوند و می‌تواند انتخاب مناسبی برای بسیاری از مسافران باشند. برای جلوگیری از بروز حالت تهوع قرص‌های ضد تهوع را قبل از سفر میل کنید.

ybh shgl

لباس‌های تنگ نپوشید

شنیده‌اید که می‌گویند پاها قلب دوم انسان هستند؟ در واقع پوشیدن جوراب تنگ باعث ایجاد فشار و سخت شدن گردش خون در بدن می‌شود. به طور کلی لباس‌های تنگ باعث تشدید تنگی نفس و تپش قلب می‌شوند.

نکات دیگری که باید به آنها توجه داشته باشید

سعی کنید شب‌ها پرواز کنید تا بتوانید در طول پرواز راحت بخوابید. در غیر این صورت چشمان خود را در زمان بلند شدن هواپیما ببندید.

قبل از پرواز از خوردن کافئین و نوشیدنی‌های الکی خودداری کنید و در عوض آب زیادی بنوشید.

پاهای خود را در شکم جمع نکنید و سعی کنید کششی به پاها و دست‌های خود هنگام پرواز دهید.

در پرواز بخوابید

 شما چه کاری انجام می دهید؟

در این مطلب سعی کردیم که روش‌هایی را برای جلوگیری از بروز حال بد در هواپیما پیشنهاد دهیم. اگر حال بد شما در هواپیما ناشی از ترس از پرواز است، بهتر است مطلب چطور بر ترس از پرواز غلبه کنیم؟ را بخوانید. اگر شما هم سابقه بد شدن حالتان در هواپیما را دارید و به غیر از نکات گفته شده، کارهای دیگری انجام می‌دهید، راه حال‌هایتان را با ما در میان بگذارید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید