کویر لوت، پهنه‌ای وسیع و اسرارآمیز در جنوب شرقی ایران، با وسعتی حدود ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع، به عنوان بیست و پنجمین بیابان بزرگ جهان شناخته می‌شود. این کویر که در سال ۲۰۱۵ به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید، به دلیل برخورداری از پدیده‌های طبیعی کم‌نظیر و شگفتی‌های منحصر به فرد، همواره مورد توجه گردشگران و طبیعت‌‌گردان بوده است. اگر قصد سفر به کویر لوت را دارید، در این مطلب از مجله گردشگری فلای‌تودی همراه ما باشید.

معرفی کویر لوت ایران

در جنوب شرقی ایران، پهنه‌ای وسیع و بی‌کران به نام کویر لوت خودنمایی می‌کند. این کویر به دلیل برخورداری از پدیده‌های طبیعی کم‌نظیر و شگفتی‌های منحصر‌به‌فرد، همواره مورد توجه افراد بسیاری بوده است. تجربه سفر به این منطقه، قطعا یکی از بی‌نظیرترین و تکرارنشدنی‌ترین تجربه‌های سفر هر فردی خواهد بود و با وجود تمام سختی‌ها و چالش‌هایش، تجربه‌ای منحصر‌به‌فرد را برای افراد رقم می‌زند. 

 کویر لوت ایران

کویر لوت کجاست؟

کویر لوت در محدوده استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی واقع شده است. این کویر از شمال به کوه‌های ایرانشهر، از غرب به کوه‌های کرمان، از شرق به دشت سیستان و از جنوب به کوه‌های بشاگرد و مکران محدود می‌شود. پس از بازدید از جاهای دیدنی کرمان می‌توانید زمانی را به بازدید از این کویر زیبای ایران اختصاص دهید.

چگونه به کویر لوت برویم؟

بهترین راه رفتن به کویر لوت این است که خودتان را به کرمان برسانید و سپس به شهداد بروید. با توجه به اینکه بلیط هواپیما یا قطار به طور مستقیم به شهداد وجود ندارد، باید ابتدا خودتان را به شهر کرمان برسانید. فاصله تهران تا شهداد به صورت زمینی حدود ۱۰ ساعت طول می‌کشد. از شهداد تا کویر لوت به دلیل جاده ناهمواری که وجود دارد، دو ساعت زمان لازم است، یعنی حدود ۴۵ کیلومتر راه دارید تا به ابتدای منطقه کلوت‌ها برسید.

گیاهان و حیوانات کویر لوت 

با وجود شرایط سخت آب و هوایی، این کویر تنوع گیاهی و جانوری قابل توجهی دارد. در کویر لوت می‌توان گیاهانی مانند گز، تاغ، اسکنبیل، قیچ، اسفناج وحشی و درختان گز و بنه را مشاهده کرد. همچنین، حیواناتی نظیر مارمولک، عقرب، گرگ، شغال، روباه، خرگوش، تیهو و کبک در این منطقه زندگی می‌کنند.

آب و هوای کویر لوت

این کویر به دلیل موقعیت جغرافیایی و دوری از منابع آبی، دارای آب و هوایی گرم و خشک است. دمای هوا در این کویر در فصل تابستان به بیش از ۷۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در زمستان به حدود صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد. این منطقه در سال ۲۰۰۵ به عنوان گرم‌ترین نقطه کره زمین با دمای ۷۰٫۷ درجه سانتی‌گراد ثبت شده است. بارندگی در کویر لوت بسیار کم و نامنظم می شود.

بهترین زمان برای سفر به کویر لوت

با توجه به گرمای شدید هوا در فصل تابستان، بهترین زمان برای سفر به کویر لوت، اواخر پاییز تا اوایل بهار است. در این زمان، دمای هوا ملایم‌تر بوده و سفر به این منطقه لذت‌بخش‌تر خواهد بود.

بخش های مختلف کویر لوت

کویر لوت به طور کلی به ۳ بخش شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم می‌شود:

 • کویر لوت شمالی: این بخش از کویر لوت شامل دشت‌های ریگ‌زنی و باتلاق‌های فصلی است.
 • کویر لوت مرکزی: این بخش که به عنوان گرم‌ترین نقطه کره زمین شناخته می‌شود، شامل چاله‌های گندم بریان و شهداد است.
 • کویر لوت جنوبی: این بخش از کویر لوت شامل کوه‌ها و تپه‌های ماهوری است.

افسانه ها و عجایب کویر لوت

مردم محلی افسانه‌های متعددی درباره این منطقه روایت می‌کنند. یکی از این افسانه‌ها مربوط به دیو زشت و بدجنسی است که در اعماق کویر زندگی می‌کند. از طرفی، کویر به دلیل برخورداری از پدیده‌های طبیعی منحصر‌به‌فرد، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه طبیعی ایران شناخته می‌شود. برخی از عجایب کویر لوت عبارتند از:

 • کلوت‌ها: کلوت‌ها که به عنوان یاردانگ (Yardang) نیز شناخته می‌شوند، عارضه‌های طبیعی هستند که در اثر فرسایش باد و آب به وجود آمده‌اند.
 • گندم بریان: گندم بریان به عنوان گرم‌ترین نقطه کره زمین شناخته می‌شود.
 • رگه‌های ماسه‌ای: رگه‌های ماسه‌ای که به عنوان خطوط ماسه‌ای نیز شناخته می‌شوند، در اثر وزش بادهای دائمی به وجود آمده‌اند.
کلوت‌های کویر لوت

دیدنی های کویر لوت و اطراف آن

نقاط دیدنی کویر لوت کم نیست و همگی سرشار از شگفتی و زیبایی هستند. در ادامه به برخی از مهمترین دیدنی‌های کویر لوت اشاره می‌کنیم:

کلوت‌ها | سازه‌های عظیم و شگفت‌انگیز 

کلوت‌ها که به عنوان یاردانگ نیز شناخته می‌شوند، عارضه‌های طبیعی هستند که در اثر فرسایش باد و آب به وجود آمده‌اند. این سازه‌های عظیم و شگفت‌انگیز که در اشکال مختلف مانند هرم، ستون و دیوار دیده می‌شوند، در بخش‌های مختلف کویر لوت، به خصوص در منطقه شهداد، به وفور یافت می‌شوند.

گندم بریان | گرمترین نقطه زمین 

گندم بریان به عنوان گرم‌ترین نقطه کره زمین شناخته می‌شود. این چاله که در مرکز کویر واقع شده است، به دلیل دمای بسیار بالا و تابش شدید خورشید، هیچ موجود زنده‌ای در آن یافت نمی‌شود.

رگه‌های ماسه‌ای | خطوط رنگی

رگه‌های ماسه‌ای که به عنوان خطوط ماسه‌ای نیز شناخته می‌شوند، در اثر وزش بادهای دائمی به وجود آمده‌اند. این خطوط که در رنگ‌ها و اشکال مختلف دیده می‌شوند، مناظر زیبایی را در کویر به وجود آورده‌اند.

کویر لوت کجاست؟

نخلستان‌های شهداد | منظره‌ای بی‌نظیر

نخلستان‌های شهداد در حاشیه کویر لوت واقع شده‌اند و مناظر زیبایی را به وجود آورده‌اند. این نخلستان‌ها که در سایه کوه‌های بلند قرار دارند، از منابع مهم تامین آب و غذا برای مردم محلی هستند.

قلعه شادی | از قلعه‌های تاریخی ایران

قلعه شادی که در نزدیکی روستای شادی واقع شده، از جمله قلعه‌های تاریخی ایران است که در دوران ساسانیان ساخته شد. این قلعه که در دل کویر قرار دارد، از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این منطقه به شمار می‌رود.

چاله‌ های گاوخونی | زیستگاه پرندگان مهاجر

چاله‌های گاوخونی در بخش شرقی کویر لوت واقع شده‌اند. این چاله‌ها که در اثر فرونشست زمین به وجود آمده‌اند، به دلیل وجود آب‌های شور و باتلاقی، زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر هستند.

دریاچه نمک سیرجان | از بزرگترین دریاچه‌های نمک ایران

دریاچه نمک سیرجان در شمال غربی کویر لوت واقع شده است. این دریاچه که به عنوان یکی از بزرگترین دریاچه‌های نمک ایران شناخته می‌شود، در فصل‌های پر بارش، منظره‌ای زیبا و منحصر‌به‌فرد را به وجود می‌آورد.

دریاچه نمک سیرجان

روستای دهج | از قدیمی‌ ترین روستاهای ایران 

روستای دهج در حاشیه کویر لوت واقع شده است. این روستا که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روستاهای ایران شناخته می‌شود، معماری سنتی و جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد و از این رو گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

موزه شهداد | نمایانگر تاریخ و طبیعت کویر لوت

موزه شهداد در شهر شهداد واقع شده است. این موزه که به تاریخ و طبیعت کویر لوت اختصاص دارد، اطلاعات و یافته‌های جالبی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. عکاسی از کویر لوت به دلیل وجود پدیده‌های طبیعی منحصر به فرد مانند کلوت‌ها، رگه‌های ماسه‌ای و آسمان پرستاره، همواره مورد توجه عکاسان قرار دارد. تاکنون، تصاویر کویر لوت، در مجلات و وب‌سایت‌های معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده و جوایز متعددی را کسب کرده است. آسمان شب در کویر به دلیل عدم وجود آلودگی نوری، بسیار صاف و پرستاره است و رصد ستارگان، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای گردشگران خواهد بود.

تفریحات در کویر لوت

کویر لوت به دلیل وسعت زیاد و تنوع جاذبه‌های گردشگری، امکانات تفریحی متعددی را برای گردشگران فراهم کرده است. برخی از این تفریحات عبارتند از:

 • شترسواری: شترسواری یکی از تفریحات محبوب در این کویر است که به گردشگران امکان می‌دهد تا از نزدیک با این حیات وحش این منطقه آشنا شوند.
 • کویرنوردی: کویرنوردی یکی از مهیج ترین تفریحات کویر است که تجربه تماشای طبیعت بکر و منحصر به فرد این منطقه را از نزدیک برایتان فراهم می‌کند.
 • رصد ستارگان: آسمان شب در کویر به دلیل عدم وجود آلودگی نوری، بسیار صاف و پرستاره است. رصد ستارگان تجربه‌ای فراموش‌نشدنی و شگفت‌انگیز برای گردشگران محسوب می‌شود.
 • کمپ کردن: کمپ کردن در کویر لوت یکی از تفریحات لذت‌بخش است که به گردشگران این امکان می‌دهد تا از سکوت و آرامش کویر لذت ببرند.
 • آفرود: کویر لوت به دلیل وجود مسیرهای صعب‌العبور، یکی از بهترین مکان‌ها برای آفرودسواری است.
تفریحات در کویر لوت

اقامت در کویر لوت

برای اقامت در کویر لوت، گزینه‌های مختلفی وجود دارد. اقامتگاه‌های بوم‌گردی متعددی در حاشیه کویر احداث شده‌اند که می‌توانید در آن‌ها اقامت داشته باشید. همچنین در برخی از مناطق این کویر، کمپ‌های عشایری وجود دارند که امکان اقامت برای گردشگران را فراهم می‌کنند.

اقامت در این کمپ‌ها، فرصتی برای تجربه زندگی عشایری و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم عشایر را فراهم می‌کند. اگر می‌خواهید در هتل اقامت داشته باشید، در برخی از شهرهای نزدیک به کویر لوت مانند شهداد، هتل‌هایی وجود دارند که می‌توانید برای اقامت در آنها برنامه‌ریزی کنید. البته اگر به دنبال تجربه‌ای هیجان‌انگیز و ماجراجویانه هستید، می‌توانید در کویر کمپ کنید. برای این کار، باید تجهیزات مناسب مانند چادر، کیسه خواب، زیرانداز و لوازم آشپزی را همراه خود داشته باشید.

نکات مهم در سفر به کویر لوت

با توجه به شرایط سخت آب و هوایی و وسعت زیاد کویر لوت، سفر به این منطقه نیازمند رعایت نکات مهمی است. برخی از این نکات عبارتند از:

 • قبل از سفر، باید تجهیزات مناسب مانند لباس گرم، کلاه، عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، آب آشامیدنی و غذای کافی به همراه داشته باشید.
 • پیش از سفر، از وضعیت آب و هوا مطلع شوید و از سفر در زمان بارندگی و طوفان خودداری کنید.
 • قبل از سفر، باید با مسیر آشنا شوید و از سفر به مناطق ناشناخته خودداری کنید.
 • سفر به کویر لوت به صورت گروهی و با همراهی افراد باتجربه، امن‌تر خواهد بود.
 • در سفر به کویر لوت، باید از هرگونه فعالیتی که به محیط زیست آسیب می‌رساند، خودداری کنید.
سفر به کویر لوت

کویر لوت | پهنه‌ای وسیع و اسرارآمیز

کویر لوت با وسعتی حدود ۱۲۰ هزار کیلومتر مربع، گنجینه‌ای از جاذبه‌های طبیعی و منحصر‌به‌فرد است در جنوب شرقی ایران است. این کویر هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند و با برخورداری از پدیده‌های طبیعی کم‌نظیر، به عنوان یکی از عجایب هفتگانه طبیعی ایران شناخته شده است. سفر به این کویر و بازدید از جاذبه‌های طبیعی و منحصر‌به‌فرد آن، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی خواهد بود. اگر به دنبال سفری هیجان‌انگیز و خاطره‌انگیز هستید، کویر لوت را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنید.

آیا شما تجربه سفر به کویر لوت را داشته‌اید؟ تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول سفر به کویر لوت

کویر لوت کجاست؟

کویر لوت در محدوده استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی واقع شده است.

از تهران تا کویر لوت چند ساعت راه است؟

از تهران تا کویر لوت حدود ۱۲ ساعت و ۳۶ دقیقه (۱۲۴۶ کیلومتر) راه است.

بهترین زمان سفر به کویر لوت چه زمانی است؟

بهترین زمان برای سفر به کویر لوت، اواخر پاییز تا اوایل بهار است.

چه تفریحاتی در کویر لوت وجود دارد؟

تفریحاتی مثل سافاری، موتورسواری، شترسواری، تماشای ستارگان و کلوت‌ها، گشت‌وگذار و عکاسی را می‌توانید در کویر لوت تجربه کنید.

چطور به کویر لوت برویم؟

برای رسیدن به کویر لوت ابتدا باید به کرمان بروید و سپس از آن‌جا به منطقه شهداد و کویر لوت وارد شوید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید