نامه تمکن مالی چیست؟

0
2164

اگر قصد سفر یا مهاجرت تحصیلی، کاری یا توریستی به کشور‌های مختلف به ویژه کشور‌های حوزه شینگن را داشته باشید، نامه تمکن مالی یکی از مدارک مهم است. این نامه در واقع اثبات‌کننده میزان توانایی مالی برای تامین هزینه‌های سفر و زندگی در کشور مقصد محسوب می‌شود. نامه تمکن مالی یکی از مهمترین مدارکی است، که وجود آن می‌تواند شرایط دریافت ویزا را قطعی کند و یا منجر به ریجکت شدن شود. اما شاید این سوال مطرح شود که این نامه را از کجا باید تهیه کرد؟ چه میزان سرمایه برای اثبات تمکن مالی کافی است؟ پاسخ به این سوالات به طور کامل در این مطلب از مجله گردشگری فلای‌تودی ارائه خواهد شد.

تمکن مالی چیست؟

تمکن مالی که به آن POF نیز گفته می‌شود، در واقع میزان توانایی فرد برای تامین هزینه‌های زندگی و تحصیل یا سفر به کشور مقصد است. نامه گواهی تمکن مالی یکی از اصلی‌ترین مدارک ویزا بسیاری از کشور‌ها به ویژه کشور‌های حوزه شینگن که ویزای شینگن به متقاضیان ارائه می‌کنند، محسوب می‌شود.

علت صدور این نامه نیز، اثبات توانایی مالی فرد است که بتواند تمامی هزینه‌های خود را شامل هزینه‌های زندگی، خوراک، پوشاک، بیمه، تحصیل، اجاره محل اقامت و…. پرداخت کند و هزینه اضافه برای دولت آن کشور نباشد. از همین رو یکی از شرایط ویزا، ارائه نامه‌ای با عنوان تمکن‌مالی است که در آن میزان دارایی‌ها و سرمایه فرد مشخص شده باشد. این مبلغ باید پوشش‌دهنده هزینه‌های زندگی متقاضی در هنگام سفر باشد.

تمکن مالی چیست؟

 نامه تمکن مالی چیست؟

نامه تمکن مالی سندی است که نهاد‌های معتبر مانند بانک‌ها و موسسات مالی آن را برای نشان دادن گردش حساب افراد صادر می‌کنند. این گواهی به منظور تایید توانایی مالی فرد برای تامین هزینه‌های زندگی، تحصیل، سرمایه‌گذاری و… در خارج از کشور ارائه می‌شود.

از نامه تمکن مالی برای دریافت ویزا و مهاجرت کاری، سرمایه‌گذاری، تحصیلی، شغلی و… استفاده می‌شود. البته گواهی تنها برای افراد نیست، بلکه شرکت‌ها و موسساتی که قصد انجام تبادلات و تعاملات مالی و تجاری دارند و یا می‌خواهند شعبه‌ای در کشور مقصد راه‌اندازی کنند، نیز باید این گاهی را در کنار سایر مدارک ارائه کنند.

نامه تمکن مالی چیست؟

شرایط نامه تمکن مالی

گواهی که برای POF صادر می‌شود، باید دارای شرایط زیر باشد:
 – به زبان انگلیسی و معادل واحد ارزی دلار یا یورو
 – گواهی تمکن‌مالی برای حساب‌های دارای سابقه حداقل ۶ ماهه
 – به نام فرد متقاضی یا همسر وی با سربرگ بانک
– دارای تمام اطلاعات مهم مانند اطلاعات تماس، شماره حساب و…
 – حداقل میزان دارایی معادل حداقل یکسال هزینه‌های زندگی در کشور مقصد

 مدارک لازم جهت اخذ گواهی تمکن مالی

برای اینکه بتوانید برای دریافت نامه توانایی مالی اقدام کنید، لازم است پیش از هر اقدامی مدارک مورد نیاز را گردآوری کنید. مدارک لازم برای دریافت نامه تمکن مالی شامل کارت ملی و اصل شناسنامه متقاضی، اصل یا گواهی پاسپورت معتبر، پر کردن فرم درخواست صدور گواهی تمکن است. در صورتی که فرد امکان مراجعه برای دریافت گواهی را ندارد اصل وکالت نامه نماینده قانونی فرد می‌تواند شرایط دریافت این گواهی را تسهیل کند.

انواع گواهی تمکن مالی؟

گواهی تمکن‌مالی انواع مختلفی دارد که دلیل و روش مهاجرت یا سفر فرد به کشور مقصد نوع آن را تعیین می‌کند. پیش از آنکه برای دریافت این گواهی اقدام کنید، لازم است با انواع گواهی تمکن‌مالی آشنا شوید:
  – گواهی تمکن مالی برای سفر توریستی

– گواهی تمکن مالی برای سرمایه‌گذاری

– گواهی تمکن مالی برای تحصیل

انواع گواهی تمکن مالی؟

گواهی تمکن مالی برای ویزای توریستی

گواهی POF برای ویزای توریستی نیز یکی از انواع گواهی‌هایی است که برای تمکن‌مالی می‌توانید، دریافت کنید. علاوه بر این گواهی می‌توانید از مدارک دیگری مانند کارت اعتباری، فیش حقوقی، اثبات اشتغال به کار، چک‌های مسافرتی، سند اسکان خصوصی در کشور مقصد و گواهی پیش پرداخت حمل و نقل استفاده کنید.

تمکن مالی ویزای توریستی شینگن

در صورتی که قصد سفر به کشورهای حوزه شینگن را داشته باشید باید تمکن مالی ارائه دهید. تمکن مالی ویزای شینگن با توجه به استانداردهای کشور مقصد شما متفاوت خواهد بود. در واقع با ارائه نامه تمکن مالی به سفارت آن کشور ثابت می‌کنید که توانایی پرداخت هزینه‌های روزانه خود را دارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه می‌کنیم مطلب صفر تا صد اخذ ویزا را در مجله گردشگری فلای‌تودی مطالعه کنید.

 گواهی تمکن مالی برای ویزای تحصیلی

توجه داشته باشید که مبلغ تمکن مالی به نوع مهاجرت و ویزایی که درخواست آن را دارید و نیز کشور مقصد بستگی دارد. میزان تمکن مالی لازم برای برای مهاجرت تحصیلی به کشور‌های حوزه شینگن شامل موارد زیر است:

  • مبلغ تمکن‌مالی برای کانادا: نامه تمکن مالی برای مهاجرت به کانادا نیز باید نشان دهنده دارایی ۳۵ هزار دلار کانادا در حساب بانکی فرد باشد. ارائه گواهی این میزان دارایی پولی در حساب بانکی برای دریافت ویزای کانادا الزامی است و نداشتن آن می‌تواند منجر به ریجکتی شود.
  • مبلغ تمکن‌مالی برای آلمان: گواهی تمکن مالی که برای مهاجرت تحصیلی به آلمان باید ارائه کنید نیز باید مجموعا ۱۱۲۰۰ یورو باشد تا به سفارت این کشور اثبات شود توانایی تامین هزینه‌های زندگی در این کشور را پس از مهاجرت دارا هستید.
گواهی تمکن مالی برای ویزای تحصیلی
  • مبلغ تمکن‌مالی برای آمریکا: برای مهاجرت تحصیلی به آمریکا نیز داشتن صلاحیت مالی ۱۰ هزار دلار در حساب بانکی ضروری است.
  • مبلغ تمکن‌مالی برای انگلستان: مهاجرت تحصیلی به انگلیس نیز نیازمند ارائه مدرک تمکن مالی است. برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید باید مبلغی معادل یک سال هزینه زندگی در این کشور حدود ماهانه مبلغ ۱۲۶۵ پوند داشته باشید. با این حساب داشتن حدود ۹۲۰۰ پوند در حساب ضروری است تا بتوانید برای دریافت ویزای تحصیلی موفق شوید.
  • مبلغ تمکن‌مالی برای ایتالیا: ایتالیا یکی از کشور‌های محبوب برای مهاجرت تحصیلی است. کشوری مناسب از نظر اقتصادی با دانشگاه‌های معتبر که هزینه‌های تحصیل نیز در آن بسیار مناسب است. اگر قصد دارید برای ادامه تحصیل به ایتالیا مهاجرت کنید، ارائه نامه POF از حساب بانکی که حداقل ۶۰۰۰ یورو دارید، کفایت می‌کند. نکته مهم اینکه تا زمان تعیین تکلیف درخواست ویزا به هیچ عنوان از این مبلغ برداشت نکنید.
  • مبلغ تمکن‌مالی برای اسپانیا: این مبلغ برای کشوری مانند اسپانیا، مناسب‌تر از دیگر کشور‌های اروپایی است. اگر قصد دارید به عنوان دانشجو به این کشور مهاجرت کنید، باید حداقل ۵۰۰۰ یورو معادل هر ماه حدود ۵۶۴ دلار در حساب خود پول داشته باشید.
گواهی تمکن مالی برای ویزای توریستی

نحوه گرفتن نامه تمکن مالی

 دریافت نامه تمکن‌مالی از بانک‌ها و موسسه‌های مالی معتبر از دو روش حضوری و آنلاین امکان‌پذیر است. کافی است برای مراجعه حضوری به بانک مدارک شناسایی مانند کارت ملی و پاسپورت معتبر خود را در دست داشته باشید. پس از آن با ارائه فرم تکمیل شده می‌توانید درخواست دریافت گواهی تمکن مالی را ارائه کنید. در این روش صدور نامه ۳ تا ۵ روز کاری ممکن است طول بکشد.

نحوه گرفتن نامه تمکن مالی

اگر قصد دارید از طریق غیرحضوری و به صورت آنلاین درخواست خود را ارائه کنید، ابتدا باید ببینید بانک مورد نظر چنین امکانی برای مشتریان خود در نظر گفته یا خیر؟
 در حال حاضر بانک ملی این شرایط را برای مشتریان خود فراهم کرده که از طریق غیرحضوری بتوانند در خواست گواهی تمکن مالی را ارائه کنند. در این روش باید اسکن مدارک خود را در زمان ثبت درخواست ارائه دهید.

مدت اعتبار نامه تمکن مالی

یکی از مهمترین نکاتی که باید درباره این گواهی مدنظر قرار دهید، مدت اعتبار آن است. نامه‌ تمکن مالی ۶ ماه اعتبار دارد. در صورتی که طی این مدت دریافت ویزای شما به نتیجه نرسد، باید مجدد برای دریافت آن اقدام کنید.

مدت اعتبار نامه تمکن مالی

 متن نامه تمکن مالی

متن نامه تمکن مالی باید حاوی اطلاعاتی باشد که سفارت کشور مقصد را از نظر ادبیات و محتوا برای داشتن تمکن مالی قانع کند. بنابراین فرقی نمی‌کند که در این متن از چه واژگانی استفاده می‌شود، داشتن اطلاعاتی مانند اسم و آدرس بانک یا موسسه مالی معتبر، شماره حساب مورد نظر برای گواهی دارایی و میزان دقیق مانده حساب ضروری است. از زمان درخواست برای صدور گواهی تا زمان ارائه آن حدود سه تا پنج روز کاری طول می‌کشد. گواهی تمکن مالی به زبان فارسی و انگلیسی صادر می‌شود.

متن نامه تمکن مالی

 نمونه نامه تمکن مالی

نامه تمکن مالی بسته به بانکی که آن را صادر می‌کند، دارای شکل ظاهری و سربرگ متفاوت است، اما اطلاعاتی که در همه آنها قید می‌شود، یکسان است. در ادامه نمونه‌ای از نامه‌های تمکن مالی از بانک ارائه می‌شود.

تمپلیت عکس بلاگ تکی 1

  تفاوت تمکن مالی و گردش حساب

یکی از نکات مهمی که باید در زمان دریافت گواهی تمکن مالی توجه کنید، تفاوت آن با گردش حساب است. زمانی که به سفارت کشور مورد نظر مراجعه می‌کنید، حتما به این نکته توجه داشته باشید که قصد شما دریافت نامه تمکن مالی است یا صرفا گردش حساب؟

تفاوت تمکن مالی و گردش حساب


 در گواهی گردش حساب اطلاعاتی مانند جزییات تراکنش‌ها با ذکر روز و ساعت، واریزی‌ها، برداشت‌ها و…. به طور کامل ذکر می‌شود. این در حالی است که در نامه‌ای که برای تمکن مالی صادر می‌شود، تنها اطلاعات کلی حساب فرد شامل مشخصات فرد، شماره حساب و مانده حساب مدنظر قرار دارد.

همه نکات مهم و ضروری درباره نامه تمکن مالی

با همه توضیحاتی که درباره نامه تمکن مالی ارائه شد، اکنون می‌دانید که برای مهاجرت یا سفر توریستی به کشورهای حوزه شینگن و برخی کشورهای دیگر نیازمند دریافت گواهی تمکن مالی برای اثبات داشتن توانایی مالی برای تامین هزینه‌های مختلف است. گواهی مورد نظر حتما با سربرگ بانک یا موسسه مالی معتبر باشد. علاوه بر این اطلاعات دقیق و ضروری مانند نام متقاضی، شماره حساب، آدرس و شماره تماس، آدرس ایمیل باید در این نامه ذکر شود. اطلاعات مهم دیگری اعم از تاریخ افتتاح حساب، موجودی جاری و میانگین موجودی طی ۶ ماه اخیر نیز حتما بیان شود. این نامه بدون هیچ ایرادی از سوی سفارت کشور مقصد مورد تایید خواهد بود.

 سوالات متداول درباره نامه تمکن مالی

 گواهی تمکن مالی در چه مواقعی لازم است؟

 زمانی که افراد قصد مهاجرت یا دریافت ویزای کشور‌های مختلف به ویژه کشور‌های حوزه شینگن را داشته باشند، باید نامه تمکن مالی را در کنار دیگر مدارک به سفارت کشور مقصدارائه کنند.

 مبلغ تمکن مالی برای دریافت ویزا باید چقدر باشد؟

 با توجه به نوع ویزا این مبلغ متفاوت است. بیشترین میزان تمکن مالی اغلب برای مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری است اما در مواردی مانند کار و تحصیل داشتن سرمایه‌ای معادل یک سال هزینه‌های تحصیل و زندگی و اجاره مسکن کفایت می‌کند.

چه بانک‌هایی گواهی تمکن مالی ارائه می‌دهند؟ 

 تقریبا همه بانک‌ها نامه تمکن مالی را ارائه می‌دهند.

آیا می‌توان به جای ارائه گواهی تمکن، سند ملکی ارائه داد؟

خیر، برای اینکه بتوانید گواهی تمکن مالی دریافت کنید، کافی است درخواست خود را با ارائه کارت ملی و فرم تکمیل شده درخواست ارائه کنید.

چگونه برای اخذ ویزای توریستی اقدام کنیم؟

با کارشناسان ویزا فلای‌تودی به شماره ۴۲۴۰۵۰۰۰ داخلی ۳ تماس بگیرید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید