فرودگاه مهرآباد ۸۳ ساله شد

0
4035
فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد تهران ۸۳ ساله شد

۸۳ سال پیش در چنین روزی فرودگاه مهرآباد در تهران افتتاح شد. مهرآباد حدود ۱۰۰ سال پیش روستایی به نام حسین آباد بود. صدراعظم محمد شاه قاجار صاحب این روستا بود و برای نشان دادن لطف و محبت خود آن را به ناصرالدین شاه هدیه داد. پس از این بذل و بخشش،‌ سرگذشت روستای حسین آباد دستخوش تغییراتی شد. روستای حسین آباد ( مهرآباد کنونی) تبدیل به مهریه دختر شاه شد و پس از مدتی نام آن به مهرآباد تغییر کرد.

مردم تهران تا سال ۱۲۹۶ تصوری از هواپیما نداشتند تا اینکه در این سال هواپیمایی روسی را بر فراز آسمان‌ها دیدند. حدود اواخر جنگ جهانی دوم بود که مونتاژ قطعات هواپیماهای روسی در ایران برای اولین بار صورت گرفت. کم کم صنعت هواپیمایی با افزایش هواپیماهای جنگی در ایران و جهان رونق چشمگیری پیدا کرد. اگر می‌خواهید با فرودگاه مهرآباد بیشتر آشنا شوید با مجله‌ی گردشگری فلای تودی همراه باشید.

فرودگاه مهرآباد چه زمانی شکل گرفت؟

فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد

با گسترش صنعت هواپیمایی در جهان، بهمن ماه ۱۳۰۴ اولین شرکت هواپیمایی آلمانی به نام یونکرس به صورت انحصاری در ایران شروع به فعالیت کرد. اما داستان به همینجا ختم نشد. ۲۲ سال بعد باشگاه خلبانی در ایران افتتاح و ۲۰ هواپیما به آنجا وارد شد. سپس در ۱۳ مرداد ۱۳۱۷ فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تاسیس شد.

Link 3 آشنایی با ترمینال های فرودگاه مهرآباد تهران 

 

آموزش خلبانان تا سال ۱۳۲۸ ادامه داشت و به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. زمانی که فرودگاه مهرآباد تاسیس شد بزرگترین فرودگاه در خاورمیانه به حساب می‌‌آمد. فرودگاه مهرآباد به دلیل قدمت تاریخی در لیست آثار ملی قرار گرفته است. در حال حاضر در فرودگاه مهرآباد سفرهای داخلی و برخی سفرهای زیارتی انجام می‌شود.

ترمینال‌ های فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد ۶ ترمینال دارد که هرکدام از ترمینال‌ها به ایرلاین‌های متفاوتی خدمات می‌دهند. بسیاری از مسافران نمی‌دانند که کدام ایرلاین در چه ترمینالی خدمات ارائه می‌دهند. ترمینال ۱، میزبان پروازهای خروجی شرکت‌های هواپیمایی کیش ایر، وارش و زاگرس هستند. پروازهای ورودی ایرلاین‌های کیش ایر و زاگرس و پروازهای ورودی و خروجی ایرلاین‌های ایران ایر، کارون، معراج، قشم ایر، آتا، ایرتور در ترمینال ۲  مهرآباد صورت می‌پذیرند.

ترمینال۳ و ۵ مربوط به پروازهای زیارتی به مکه مکرمه هستند. پروازهای خروجی ایرلاین‌های ماهان، تابان، آسمان، کاسپین، سپاهان، پویا، ساها، سپهران و اترک در ترمینال ۴ قرار دارند. پروازهای ورودی شرکت‌های هواپیمایی آسمان، ماهان، تابان، کاسپین، اترک، پویا، ساها و سپهران در ترمینال ۶ پذیرش می‌شوند. اگر به دنبال رستوران، کافی‌شاپ، نمازخانه و کتابخانه هستید می‌توانید به ترمینال ۱ مراجعه کنید.

راه دسترسی به ترمینال های فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد
فرودگاه مهرآباد

بسیاری از مسافران پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد برای دسترسی به ترمینال‌ های فرودگاه دچار سردرگمی می‌شوند. بهترین و راحت‌ترین مسیر برای تمامی مسافران استفاده از قطار سریع‌السیر شهری است. ایستگاه مترو بیمه در خط ۴ مترو ( زرد رنگ) برای ترمینال‌های مهرآباد خط ویژه دارد.

بعبارتی اگر می‌خواهید به هرکدام از ترمینال‌های ۱، ۲، ۴ و ۶ بروید در ایستگاه مترو بیمه خط عوض کرده و مسیر ورودی به هر ترمینال را انتخاب کنید. جالب است بدانید که قطارهای ورودی به ترمینال محل مناسبی برای قرار دادن چمدان دارند.

آدرس فرودگاه مهرآباد: تهران، میدان آزادی، خیابان معراج، فرودگاه بین المللی مهرآباد

تلفن فرودگاه مهرآباد: ۶۱۰۲۱

اطلاعات پرواز:‌ ۱۹۹

Map 1

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید