واتیکان، کوچکترین دولت مستقل جهان است. کشوری که درست وسط شهر رم قرار دارد! در واتیکان می‌توانید تاریخ، هنر و زیبایی را تماشا کنید. شاید باور کردنی نباشد که چه تعداد آثار هنری، ساختمان‌های شگفت‌انگیز و بناهای تاریخی را می‌توان همزمان در یک نقطه کوچک جمع کرد. کشور واتیکان توسط دیوارهای باستانی احاطه شده؛ دیوارهایی هزار ساله که با عبور از آن‌ها می‌توانید میدان سنت پیتر، کلیسای سنت پیتر، موزه‌های واتیکان، باغ‌های واتیکان، کلیسای سیستین و حتی بقایای باستان‌شناسی در زیر زمین را ببینید! حتی برخی از معروف‌ترین آثار هنری ایتالیا در موزه‌های عظیم واتیکان نگهداری می‌شوند، موزه‌هایی که به تنهایی سالانه میلیون‌ها نفر را برای تماشا جذب می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با جاذبه های گردشگری واتیکان کافی است در این مطلب با مجله گردشگری فلای تودی همراه شوید.

واتیکان کجاست؟

کشور واتیکان در مرکز شهر رم، کوچکترین کشور جهان است. این کشور هم از نظر جمعیت و هم از نظر وسعت به عنوان کوچک ترین کشور دنیا شناخته می‌شود. واتیکان یک کشور مستقل است و توسط پاپ یا اسقف اداره می‌شود. کشور واتیکان را می‌توان به عنوان مرکز اقتدار کلیسای کاتولیک رم در نظر گرفت.

با قدم زدن در کشور واتیکان از شاهکارهای رنسانس گرفته تا عصر آهن، هنر مصر باستان، هنر معاصر، آثار مذهبی و هرچه که در تاریخ اروپا وجود داشته را می‌توانید تنها در چند ساعت تماشا کنید. بازدید از مکان های دیدنی واتیکان تجربه‌ای است که حداقل یک بار در طول زندگی به آن نیاز دارید. واتیکان را حتما در برنامه سفر به رم قرار دهید و بازدید از یک کشور در دل یک شهر را از دست ندهید.

جاهای دیدنی واتیکان

بر اساس آخرین تخمین سازمان ملل متحد، جمعیت واتیکان در حال حاضر ۸۰۷ نفر است و از این نظر کم جمعیت ترین کشو دنیا به حساب می‌آید. اگر از جغرافیای واتیکان بپرسید باید گفت این کشور کوچک با وسعت بیش از ۱۰۰ هکتار کوچکترین کشور جهان از نظر مساحت محسوب می شود. شما می‌توانید جاهای دیدنی واتیکان را تنها در عرض چند ساعت کشف کنید. جغرافیای واتیکان به دلیل کوچک بودن بسیار منحصربه‌فرد است.

این کشور توسط ایتالیا و شهر رم احاطه شده، بنابراین آب و هوا واتیکان مثل سایر نقاط شهر رم است. در واتیکان تابستان‌ها کوتاه، گرم و مرطوب می‌شوند. از طرفی زمستان‌های واتیکان طولانی، سرد، مرطوب و نیمه ابری را تجربه خواهید کرد. در طول سال، دما معمولا از ۲ درجه تا ۳۲ درجه متغیر خواهد بود.

اگر تاریخ واتیکان را از تاریخ رم جدا کنیم، به سال ۱۹۲۹ می رسیم. واتیکان در سال ۱۹۲۹ استقلال پیدا کرد و از آن زمان به عنوان یک سلطنت مطلقه با ریاست پاپ اداره می شود. البته قدمت مکان های دیدنی واتیکان به صدسال ها پیش باز می گردد. در ادامه با این شهر اسرار آمیز،تاریخ واتیکان و گوشه به گوشه آن و مناطق دیدنی واتیکان بیشتر آشنا می‌شویم.

جاهای دیدنی واتیکان | کشوری در میان یک شهر!

یکی از عجایب کشور واتیکان این است که شما می‌توانید در ۰٫۴۴ کیلومتر مربع  به اندازه یک شبانه‌روز مکان‌های عجیب ببینید، تجربه‌های جالب داشته باشید و در دل تاریخ پر فراز و نشیب اروپا ماجراجویی کنید. چه به مذهب علاقه داشته باشید، چه تاریخ و چه هنر و معماری، مکان های دیدنی واتیکان برایتان شگفت‌انگیز خواهد بود. اگر به اندازه یک بازدید کوتاه از این کشور فرصت دارید، با این فهرست از مهمترین مناطق دیدنی واتیکان می‌توانید راحت‌تر تصمیم بگیرید که کدام مکان‌ها را بازدید کنید و برای سفر به واتیکان برنامه‌ریزی کنید.

جاهای دیدنی واتیکان

میدان سنت پیترو | مهمترین جاذبه واتیکان

در مقابل کلیسای سنت پیتر یک میدان زیبا به نام میدان سنت پیتر یا پیازا سن پیترو قرار دارد. پیازا علاوه بر اینکه یک نقطه عطف تاریخی مهم محسوب می شود، به عنوان یک از شگفتی‌های معماری نیز قابل بررسی است. میدان سنت پیترو با ستون‌های زیبا، مجسمه‌هایی عظیم و سازه‌های زیبای دیگر پر شده و همین موضوع آن را به یکی از زیباترین میدان‌های جهان و مهم ترین جاهای دیدنی واتیکان تبدیل می‌کند.

کاتولیک‌ها اعتقاد دارند که این میدان محل کشته شدن سن پیتر یا اولین پاپ جهان است. میدان سنت پیترو در طول سال، از رویدادهای مذهبی، فرهنگی متعددی میزبانی می کند. هر ساله میلیون‌ها نفر از میدان سنت پیترو دیدن می کنند تا معماری‌های شگفت انگیز را از نزدیک ببیند. میدان سنت پیتر یکی از مهمترین مکان های دیدنی واتیکان است که در بازدید از این شهر اسرارآمیز نباید دیدن آن را از دست بدهید.

جاذبه های گردشگری واتیکان

نکروپولیس | از اسرارآمیزترین جاهای دیدنی واتیکان

قبل از هرچیز اجازه دهید کلمه یونانی نکروپولیس را تعریف کنیم. نکرو به معنای مرده و پولیس به معنای شهر است. نکروپولیس یا شهر مردگان یکی از معروف ترین گورستان های جهان و یکی از اسرارآمیزترین جاهای دیدنی واتیکان به شمار می‌رود. میزترین در دوران رم باستان، منطقه کنونی واتیکان جزو محله‌های خطرناک شهر به حساب می‌آمد. این منطقه پر از بیماری سل و مالاریا بود و همین موضوع باعث شده بود که بهترین نقطه برای ساخت گورستان‌ها یا نکروپولیس باشد.

جالب است بدانید که باستان شناسان در کاوش‌های اخیرشان در این منطقه بیش از ده‌ها مقبره جدید پیدا کردند. اگر از ماجراجویی در مناطق تاریخی اسرارآمیز لذت می‌برید، نکرو پولیس یکی از بهترین مکان های دیدنی واتیکان برای شما است.

دیدنی های واتیکان

باغ های شهر واتیکان | تماشای معماری رنسانس

باغ های شهر واتیکان با وسعت ۵۷ هکتار باغ‌هایی با طرح‌بندی و معماری دوران رنسانس هستند. این باغ‌ها تنها مجموعه‌ای از درختان سبز در یک تصویر قرون وسطی نیستند. در باغ های شهر واتیکان شما می‌توانید مجسمه‌ها، فواره‌ها و ساختمان‌هایی که قدمتشان به قرن ششم باز می‌گردد را از نزدیک ببینید.

در کنار تمام این زیبایی‌ها، آنچه این باغ‌ها را به یکی از بهترین مناطق دیدنی واتیکان برای لذت بردن از آرامش تبدیل کرده، سیاست ورود محدود است. باغ های واتیکان به ندرت شلوغ هستند و این مسئله آن‌ها را به فضایی فوق‌العاده آرامش‌بخش تبدیل می‌کند. از سمتی باغ های شهر واتیکان بهترین نقطه برای دیدن چشم‌انداز کلیسای سنت پیتر و شهرهای دوقلو رم و واتیکان هستند.

باغ های شهر واتیکان

کولوسئوم | از معروفترین سالن‌های تئاتر جهان

کولوسئوم که آمفی تئاتر فلاویان نیز نامیده می‌شود، یکی از معروف‌ترین سالن‌های تئاتر جهان است. این بنا در زمان امپراتوری فلاویان به عنوان هدیه‌ای به مردم روم ساخته شده و تاریخ عجیبی دارد. ساخت کولوسئوم بین سال‌های ۷۰ و ۷۲ پس از میلاد آغاز و ده سال بعد برای اولین بار افتتاح شد. هنگامی که کولوسئوم برای اولین بار افتتاح شد، امپراتور تیتوس با صد روز بازی گلادیاتوری این اتفاق جشن گرفت. جدای از بازی‌ها، کولوسئوم میزبان نمایش ها و حتی اعدام‌های عمومی نیز بود.

کولوسئوم یا آمفی تئاتر فلاویان چهار طبقه ارتفاع داشت و شامل هشتاد ورودی به آمفی تئاتر، هفتادوشش ورودی برای تماشاچیان، دو ورودی برای شرکت کنندگان در رویدادها و دو ورودی مخصوص برای امپراتور بود. کولوسئوم می‌توانست بیش از پنجاه هزار تماشاگر را در خود جای دهد.

این منطقه حتی قرن ها پیش نیز یکی از مهمترین جاهای دیدنی واتیکان به حساب می‌‎آمد. پس از سقوط امپراتوری روم غربی، کولوسئوم شروع به تخریب کرد و تا قرن بیستم، تقریبا دو سوم ساختمان اصلی ویران شده بود. با این وجود، یک پروژه بازسازی در دهه ۱۹۹۰ برای تعمیر کولوسئوم آغاز شد و این بنا تاریخی امروز با زیبایی تمام در شهر واتیکان میزبان عاشقان هنر و تاریخ است. کولوسئوم در حال حاضر یکی از مکان های دیدنی واتیکان است و سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده دارد.

کولوسئوم واتیکان

پل سنت آنجلو | تماشای منظره قلعه سنت آنجلو

پل سنت آنجلو مثل تمام مناطق دیدنی واتیکان داستان جالبی دارد. این پل به دستور امپراتور هادریان در سال ۱۳۶ میلادی و به یک دلیل عجیب ساخته شد. امپراطور می خواست از مرکز شهر به مقبره خود دسترسی داشته باشد. اما، این جان لورنتسو برنینی بود که در سال ۱۶۶۸ با ساخت مجسمه‌های حیرت‌انگیز از فرشته‌هایی که روی پل ایستاده‌اند به آن جان بخشید.

پل سنت آنجلو روی رودخانه تیبر قرار گرفته و با مرمر تراورتن پوشانده شده است. این پل پنج طاق دارد که سه تای آن از دوران روم باستان به جا مانده و در حال‌حاضر تنها توسط عابران پیاده استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید یکی از زیباترین نماها از قلعه سنت آنجلو را ببینید باید سری به این پل بزنید.

بهترین جاهای دیدنی واتیکان

غارهای واتیکان | مجموعه‌ای از مقبره‌های پاپ

وقتی صحبت از کشور واتیکان باشد، کتاب‌خانه‌ها، قلعه‌ها و حتی گورستان‌های مخفی حرف اول را می‌زند. غارهای واتیکان یکی دیگر از جاهای دیدنی واتیکان هستند که در زیر زمین کلیسای سنت پیتر قرار گرفته‌اند. غارهای واتیکان مجموعه‌ای از مقبره‌های پاپ هستند که در زیر کلیسای سنت پیتر قرار دارند.

البته در داخل غارها به جز مقبره‌های قدیمی و مدرن شما می‌توانید آثار هنری و آثار باستانی زیادی را ببینید که در طول قرن‌ها حفظ شده‌اند. علاوه بر مقبره‌ پاپ‌ها، غارهای واتیکان سال‌ها محل استراحت بزرگان کلیسا، پادشاهان و دیگر افراد مهم تاریخ رم بوده است.

جالب است بدانید که بیش از صد مقبره در کلیسای سنت پیتر وجود دارد و بیشتر آنها در غارهای واتیکان قرار دارند. اگر به کاوشگری در دل تاریخ علاقه دارید، در بازدید از کشور عجیب واتیکان این مقبره را در فهرست جاهای دیدنی واتیکان فراموش نکنید.

اتاق های رافائل | جاذبه ای برای اهل هنر و نقاشی

اتاق های رافائل چهار اتاق مجزا در کاخ واتیکان هستند که بخشی از خانه پاپ ژولیوس دوم (پاپ بین ۱۵۰۳-۱۵۱۳) را تشکیل می‌دهند. دلیل نامگذاری این اتاق‌ها، نقاشی های رافائل، نقاش معروف دوران رنسانس است. دیوارهای هر اتاق نقاشی‌های دیواری بزرگی را با انواع داستان‌های مذهبی و اساطیری به تصویر می‌کشد.

اگرچه بسیاری از این نقاشی‌ها توسط خود رافائل کشیده شده، امابه دلیل مرگ غیرمنتظره این هنرمند در سال ۱۵۲۰ قبل از تکمیل اتاق‌ها، باقی نقاشی‌ها توسط شاگردان او تکمیل شد. اتاق های رافائل درحال حاضر از محبوب ترین مناطق دیدنی واتیکان برای اهالی هنر و نقاشی است.  

مکان های دیدنی واتیکان

کاخ حواری | خانه رسمی پاپ

کاخ حواری در شهر واتیکان و در قسمت شمال شرقی کلیسای سنت پیتر قرار دارد.کاخ حواری محل اقامت رسمی پاپ است و بیش از ۱۰۰۰ اتاق دارد. این کاخ جدا از اینکه خانه رسمی پاپ محسوب می‌شود، از چندین دفتر اداری تشکیل شده که برای اداره عملکرد ایالت واتیکان استفاده می‌شود.

کتابخانه واتیکان، دفتر دولتی کلیسای کاتولیک و همچنین کلیساهای متعدد خصوصی و عمومی همه و همه در کاخ حواری قرار دارند. به زبان ساده می‌توان گفت کاخ حواری خانه‌ای عجیب است که در حال حاضر یکی از جاهای دیدنی واتیکان به شمار می‌رود.

باغ‌های متعدد، حوض‌های ماهی، موزه‌های جذاب و  کتابخانه از جمله معدود ویژگی‌های برجسته‌ای هستند که کاخ حواری به آن شهرت دارد. این کاخ با نام‌های دیگری مثل  کاخ پاپ و کاخ واتیکان نیز شناخته می‌شود.

جاهای دیدنی واتیکان

قلعه سنت آنجلو | به جا مانده از رم باستان

در حالی که اکثر بناهای تاریخی مربوط به دوران رم باستان درحال حاضر به ویرانه تبدیل شدند، قلعه سنت آنجلو توانسته ۲۰۰۰ سال در آزمون زمان مقاومت کند. این بنای تاریخی منحصربه‌فرد در طول تاریخ چندین دگرگونی ساختاری و معماری داشته است. قلعه سنت آنجلو ابتدا در سال ۱۳۵ پس از میلاد به عنوان مقبره‌ای برای امپرواتور هادریان ساخته شد.

این مقبره در نهایت به یک قلعه نظامی تبدیل شد که در قرون وسطی از رم محافظت می‌کرد. دوره‌ای به عنوان اقامتگاه پاپ از آن استفاده می‌شد و در دوران رنسانس به زندان تبدیل شد. قلعه سنت آنجلو در حال حاضر به یکی از مهم ترین موزه های رم و مکان های دیدنی واتیکان تبدیل شده است.

به‌طورکلی، این قلعه به غیر از اینکه یک مخزن اطلاعات تاریخی مهم به شمار می‌رود، مکانی با ارزش فرهنگی بسیار زیاد است. در این قلعه می‌توانید انواع مجسمه‌ها، معماری، نقاشی‌های دیواری و تعداد زیادی از بازمانده‌های مختلف تاریخ رم را مشاهده کنید.

جاذبه های گردشگری واتیکان

آپارتمان بورجیا | اتاق های مرموز کاخ واتیکان!

آپارتمان بورجیا مجموعه‌ای از چند اتاق در کاخ واتیکان است که با نام بورجیا شناخته می‌شود. این واحدها در واقع اتاق‌های شخصی پاپ الکساندر چهارم بودند. نام او قبل از انتخاب به عنوان پاپ، رودریگو بورجیا بود. رودریگو بورجیا یک شخصیت بسیار بحث‌برانگیز در تاریخ واتیکان محسوب می شود.

مخالفان او بر این باور بودند که او با تقلب و رشوه به عنوان پاپ انتخاب شده و شایعاتی در مورد حیله‌گری، خیانت و فساد او منتشر می‌کردند. همین موضوع باعث شد در زمان اسکندر چهارم به اقتدار پاپ ضربه جدی وارد شود. به همین دلیل، هیچ پاپ دیگری حتی با وجود تزئینات مجلل نمی‌خواست در آپارتمان‌های بورجیا زندگی کند.

آپارتمان بورجیا شامل تالار شگفتی‌های ایمان، تالار اسرار ایمان، تالار مقدسین و …می‌شود. تالار پاپ بزرگترین اتاق از بین پنج اتاق است که مراسم تشریفاتی معمولا در آن برگزار می‌شد. آپارتمان بورجیا یکی دیگر از مکان های دیدنی واتیکان محسوب می شود که داستان‌های جالبی برای کشف کردن دارد.

مکان های دیدنی کشور واتیکان

کلیساهای واتیکان | پایتخت کاتولیک های جهان

شاید معروف ترین جاهای دیدنی واتیکان کلیساهای این شهر باشد. واتیکان پایتخت کاتولیک‌های جهان و  کلیساهای این شهر یکی از بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین مکان‌ها برای عبادت و زیارت کاتولیک‌ها است. البته کلیساهای واتیکان فقط محلی برای عبادت نیستند، آن‌ها به عنوان محل زندگی پاپ، مقبره پاپ ها و محل برگزاری مراسم انتخاب پاپ جدید، موزه های هنری و … شناخته می‌شوند. اگر دوست دارید تاریخ مسیحیت را از ابتدا بررسی کنید، کلیساهای واتیکان یکی از بهترین نقاط جهان برای این کار است. در ادامه با کلیساهای این کشور و داستان‌های جالبشان بیشتر آشنا می‌شویم.

کلیساهای واتیکان

کلیسای سن پیترو | از چهار کلیسای معروف جهان

کلیسای سنت پیتر واتیکان به دلیل معماری دوران رنسانس و همچنین جایگاهش در جهان کاتولیک به عنوان مقدس ترین زیارتگاه کاتولیک مشهور است. یک بنای مستحکم و شگفت انگیز که درست بر فراز مزار سنت پیتر سر از زمین بلند کرده است. کلیسای سنت پیترو یکی از چهار کلیسا معروف جهان به شمار می‌رود که رتبه کلیسای بزرگ پاپ را دارد. کلیسای سنت پیترو علاوه براین یکی از بزرگ‌ترین آثار دوران رنسانس است و هرکسی باید حداقل یک بار آن را از نزدیک ببیند. اگر در رم هستید و قصد دارید از کشور واتیکان دیدن کنید، فراموش نکنید که بازدید از مناطق دیدنی واتیکان بدون بازدید از کلیسای سنت پیتر کامل نمی‌شود.

کلیساهای واتیکان

کلیسای سیستین | تماشای نقاشی های میکل آنژ

کلیسای سیستین، کلیسای کوچک پاپ در کاخ واتیکان است. این کلیسا در سالهای ۱۴۷۳–۱۴۸۱ توسط معمار جیووانی دی دولچی برای پاپ سیکستوس چهارم ساخته شد. شهرت کلیسای سیستین بیش از هرچیز به خاطر نقاشی های دیواری رنسانس است که توسط میکل آنژ کشیده شده‌اند. 

کلیسای سیستین یک ساختمان آجری مستطیل شکل با شش پنجره قوسی در هر یک از دو دیوار اصلی و سقف طاق‌دار بشکه‌ای است. نمای بیرونی کلیسا کوچک و بدون تزیین است، اما دیوارهای داخلی و سقف آن با نقاشی‌های دیواری توسط بسیاری از استادان دوره رنسانس فلورانس تزئین شده‌اند.

البته مهم‌ترین آثار هنری این کلیسا، نقاشی‌های دیواری میکل آنژ بر روی سقف و دیوار غربی پشت محراب است. نقاشی‌های دیواری روی سقف، که به عنوان سقف سیستین شناخته می شوند را پاپ ژولیوس دوم در سال ۱۵۰۸ به میکل آنژ سفارش داده بود. این نقاشی‌ها حوادث و شخصیت‌هایی از عهد عتیق را به تصویر می‌کشند.

نقاشی دیواری آخرین داوری که در دیوار غربی قرار دارد و توسط میکل آنژ برای پاپ پل سوم کشیده شده، یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای نقاشی غربی است. تمیز کردن و بازسازی سقف سیستین که در سال ۱۹۸۹ به مدت ۱۰ سال انجام شد، تجمع چندین قرن خاک و  دود را از بین برد. اگر به هنر دوران رنسانس علاقه دارید، کلیسای سیستین از آن دسته جاهای دیدنی واتیکان است که سرذوقتان می‌آورد.

کلیساهای واتیکان

کلیسای سنت استفان حبشی | قدیمی‌ترین کلیسای واتیکان

سنت استفان حبشی قدیمی‌ترین کلیسای واتیکان محسوب می‌شود که هنوز پابرجا ایستاده است. این بنا در ابتدا توسط پاپ لئو یکم ساخته شد و بعدها به دست پاپ الکساندر سوم در سال ۱۱۵۹ مورد بازسازی قرار گرفت. نمای کلیسا سنت استفان حبشی نمونه‌ای بارز از معماری قرن هجدهم محسوب می‌شود. البته درگاهی که با صلیب و بره تزئین شده به قرن دوازدهم بازمی‌گردد و به خوبی حفظ شده است. یکی از جذاب‌ترین تزیینات و مهم‌ترین اثر هنری سنت استفان حبشی تصویر مدونا با کودک است که قدمت آن به قرن پانزدهم بازمی‌گردد.

کلیساهای واتیکان

موزه‌ های واتیکان | از بزرگترین مجموعه‌های هنری جهان

موزه های واتیکان یکی از بزرگترین مجموعه‌های هنری جهان هستند. این موزه‌ها شامل آثاری است که در طول قرن‌ها توسط کلیسای کاتولیک جمع‌آوری شده‌اند. درون موزه واتیکان حدود ۷۰ هزار اثر هنری و تاریخی وجود دارد که از این تعداد ۲۰ هزار اثر برای عموم به نمایش گذاشته شده است. از مومیایی و پاپیروس مصری و برنزهای اتروسکی گرفته تا مجسمه‌های نیم تنه باستانی، نقاشی‌های رافائل و میکل آنژ تا نقاشی‌های سالوادور دالی، همه و همه را می‌توانید در موزه واتیکان تماشا کنید.

نکته‌ای که در بازدید از موزه های واتیکان باید در نظر داشته باشید این است که شما هرگز نمی‌توانید تمام موزه های واتیکان را در یک روز ببینید. به همین دلیل انتخاب بهترین موزه واتیکان با توجه به سلیقه شما اهمیت زیادی دارد. در این قسمت بخش های مختلف موزه واتیکان همراه با ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر بخش را بررسی کردیم تا در سفرتان بهترین انتخاب را بین مکان های دیدنی واتیکان داشته باشید.

کلیساهای واتیکان

موزه اتروسک | تماشای تحول هنر و خلاقیت

موزه اتروسک گریگوری یکی از قسمت‌های موزه واتیکان است و در بیست‌ودو اتاق تاریخ هزارساله قوم اتروسک را به زیبایی نشان می‌دهد. از عصر آهن تا ادغام تدریجی و قطعی شهرهای اتروسکی در ساختار دولت روم، تاریخ مردم اتروسکی را در این موزه می‌توانید با سفال، برنز، نقره و طلا ببینید.

این بنا در سال ۱۸۳۶ توسط پاپ گریگوری شانزدهم برای نگهداری آثار یافت شده در کاوش های باستان شناسی تاسیس شد. گلدان‌ها، برنزها و سایر یافته‌های جنوب اتروریا، مجموعه بزرگی از گلدان‌های یونانی‌، یافته‌های دوران روم، جواهرات ساخته شده توسط زرگران اتروسکی در طول ۱۰قرن را می‌توانید در موزه اتروسک از نزدیک تماشا کنید. موزه اتروسک یکی از بهترین مکان های دیدنی واتیکان برای ردیابی سیر تحول هنر و خلاقیت است.

موزه های واتیکان

موزه مصر واتیکان | مجموعه‌ای از آثار باستانی مصر

موزه مصر یکی از جذابترین قسمت های موزه واتیکان است. موزه گریگوری مصر که در سال ۱۸۳۹ توسط گریگوری شانزدهم تاسیس شد، مجموعه‌ای از آثار باستانی مصر است. در این موزه می‌توانید تابوت‌های گرانبهای هزاره سوم و دوم پیش از میلاد و مجسمه‌های خانه امپراطور هادریان را از نزدیک ببینید. از همه مهمتر پاپیروس، مومیایی، کتیبه های هیروگلیف و کتاب معروف مردگان مصر همه و همه در این موزه قرار دارند.

موزه مصر واتیکان ۹ اتاق تقسیم شده است و در تراس آن مجسمه‌های غول‌پیکر و زیبایی وجود دارد. در این موزه می توانید آثاری از بین النهرین باستان و سوریه و فلسطین را تماشا کنید. اگر به تاریخ بین النهرین و مصر علاقه دارید، یکی از جذاب ترین مناطق دیدنی واتیکان برای شما موزه مصر است.

جاذبه های واتیکان

موزه کیارمونتی | تاریخ رم قبل و بعد از مسیحیت

موزه کیارمونتی به نام پاپ پیوس هفتم که آن را در قرن نوزدهم تاسیس کرد، نامگذاری شده است. در این موزه واتیکان حدود هزار مجسمه، از جمله شبیه‌سازی خدایان، پرتره‌های امپراتوران و مجسمه‌های نیم‌تنه رومی قرار دارد. بخش دیگری از موزه، گالری لپیداری است که بیش از ۳۰۰۰ لوح و کتیبه سنگی را در خود جای داده و فقط در صورت درخواست برای بازدیدکنندگان باز می‌شود.

این گالری برای مطالعه دنیای رومی و مسیحی بسیار مهم است. از جمله آثار اصلی موزه کیارمونتی می‌توان به مجسمه آگوستوس، دو طاووس پر زرق و برق طلاکاری شده و مجسمه نیل که رودخانه بزرگ مصر را با شاخه‌های آن نشان می‌دهد، اشاره کرد. اگر به مطالعه تاریخ رم قبل و بعد از مسیحیت علاقه دارید، موزه کیارمونتی یکی از بهترین جاهای دیدنی واتیکان برای این کار است.

موزه های واتیکان

گالری عکس پیناکوتکا | از مهمترین گالری‌های هنری در اروپا

گالری عکس واتیکان یکی از مهم‌ترین گالری‌های هنری در اروپا محسوب می شود. به طورکلی موزه هنر بخشی از موزه واتیکان است و شما با خرید بلیط موزه واتیکان می‌توانید از این موزه هم دیدن کنید. گالری عکس پیناکوتکا یک ساختمان بزرگ است که در کنار ساختمان اصلی موزه واتیکان قرار دارد. این گالری در سال ۱۹۳۲ افتتاح شده و بخشی از مهمترین شاهکارهای هنری جهان را در آن مشاهده خواهید کرد. تمام نقاشی‌ها در گالری عکس پیناکوتکا مربوط به دوره بین قرن ۱۱ و ۱۹ هستند و به زیباترین شکل، ایتالیا در عصر رنسانس را به تصویر می‌کشند.

از نقاشی‌های لئوناردو داوینچی و رافائل گرفته تا نقاشانی مثل پروجینو، فدریکو باروچی، جووانی بلینی، تیزیانو وچلیو، میکل آنژ مریسی دا کاراواجو، جووانی دی پائولو، بیتو آنجلیکو و پیترو دا کورتونا، تعدادی از مشهورترین نقاشی‌های جهان را می‌توانید در گالری پیناکوتکا از نزدیک ببینید. اگر قصد شما از سفر به ایتالیا بیشتر از هرچیزی لذت بردن از هنر نقاشی باشد، یکی از لذت‌بخش‌ترین مناطق دیدنی واتیکان گالری عکس پیناکوتکا است.

گالری های واتیکان

کتابخانه واتیکان | از راز آلود ترین نقاط کره زمین!

آرشیو واتیکان یاکتابخانه مخفی واتیکان یکی از راز آلودترین نقاط کره زمین است. میلیون‌ها سندی که قدمت آن‌ها به بیش از ۱۲ قرن پیش بازمی‌گردد، به‌طور امن در دیوارهای کتابخانه مخفی واتیکان نگهداری می‌شود. این اسناد حاوی اطلاعات مهمی است که برخی از بحث‌برانگیزترین رویدادها و پرسش‌های تاریخی را روشن می‌کند.

از محاکمه گالیله تا نقش اروپا در جنگ جهانی دوم همه و همه را می‌توان در اسناد مخفی آرشیو واتیکان پیدا کرد. در قرن هفدهم کتابخانه واتیکان و آرشیو از یکدیگر جدا شدند. تا اواخر قرن نوزدهم، بایگانی‌ها به روی افراد خارجی بسته بود، اما اکنون پذیرای پژوهشگران مذهبی است. آرشیو حواری واتیکان در داخل واتیکان و در نزدیکی کتابخانه واتیکان قرار دارد.

کتابخانه واتیکان

واتیکان، سرزمینی کوچک و اسرارآمیز

سفر به واتیکان یا بازدید از مکان های دیدنی واتیکان، برای هر مسافری که تاریخ یا هنر را دوست داشته باشد جذاب است. واتیکان شهری با تفریحات ساحلی، سرگرمی‌های لوکس یا جنگل‌های استوایی نیست. اما تاریخ اسرارآمیزی دارد. نقاشی‌ها و معماری دوران رنسانس، گورستان‌ها، کتاب‌خانه‌ها، کلیساها و موزه های واتیکان، قرن‌ها جنگ، پیروزی و  تاریخ پر فراز و نشیب اروپا را در دل خود جای داده است. بازدید از واتیکان بیشتر از آنکه یک سفر تفریحی باشد، سفری برای تماشای تاریخ و سیر تحول هنر، معماری و مذهب است. واتیکان با تمام وسعت و جمعیت کمی که دارد یکی از مهمترین قسمت های جهان برای اکتشاف است.

سوالات متداول درباره جاهای دیدنی واتیکان

واتیکان شهر است یا کشور؟

واتیکان کوچکترین کشور مستقل جهان و محل اقامت رهبر معنوی کلیسای کاتولیک روم است. این کشور توسط شهر رم پایتخت ایتالیا احاطه شده و کشیشان و راهبه‌ها از ملیت‌های مختلف تقریبا تمام جمعیت آن را تشکیل می‌دهند.

آیا می‌توان به واتیکان سفر کرد؟

شما می‌توانید فارغ از وابستگی مذهبی در هر زمانی از سال از کشور واتیکان دیدن کنید. این کشور روزانه میزبان بیش از ۱۹ هزار گردشگر از سرتاسر جهان است.

واتیکان کجاست؟

کشور واتیکان در قلب شهر رم و در کنار رودخانه تیبر واقع شده است.

آیا افراد معمولی اجازه دارند در واتیکان زندگی کنند؟

تنها روحانیون و گاردهای سوئیسی که از شهر واتیکان دفاع می‌کنند، اجازه اقامت در شهر واتیکان را دارند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید