کابوس هر مسافر این است که دیر به فرودگاه برسد و پرواز خود را از دست بدهد. این اتفاق روزانه برای افراد زیادی رخ می‌دهد. مراحل سوار شدن به هواپیما در فرودگاه ساده به نظر می‌رسد اما همیشه اینطور نیست. شلوغی فرودگاه، جا گذاشتن یک وسیله ضروری، یا بروز مشکل در مدارک شما یا حتی سیستم‌های فرودگاهی، همه اتفاقاتی هستند که شاید یکبار رخ دهند اما همان یکبار ممکن است سفر رویایی شما را به‌هم بزند. حال این سوال پیش می‌آید که واقعا چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟ برای پاسخ به این سوال با مجله گردشگری فلای‌تودی همراه شوید.

چند ساعت قبل پرواز فرودگاه باشیم؟

پاسخ به این سوال به چند عامل مختلف بستگی دارد که در ادامه هر یک از آنها را جداگانه بررسی می‌کنیم.

پرواز داخلی یا پرواز خارجی

در پاسخ به این سوال که چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم، ابتدا باید سفر شما را به پروازهای داخلی و خارجی تقسیم کنیم، زیرا مراحلی که در فرودگاه طی می‌کنید در این شرایط متفاوت است. به عنوان مثال شما در پروازهای داخلی نیازی به چک شدن پاسپورت نخواهید داشت که همین مساله می‌تواند چند دقیقه هم که شده شما را جلو بیندازد. به همین دلیل است که به طور کلی وقتی بلیط هواپیما پرواز داخلی می‌خرید، باید ۲ ساعت و وقتی پرواز خارجی باشد تا ۴ ساعت زودتر از پرواز در فرودگاه باشید.

در نظر داشته باشید این مدت زمان به زمانی که باید در فرودگاه سپری کنید، اختصاص یافته است. بنابراین زمان حرکتتان از منزل به سمت فرودگاه باید با توجه به میزان ترافیکی که ممکن است در مسیرتان وجود داشته باشد تخمین زده شود.

بزرگ یا کوچک بودن فرودگاه

تا به حال شده وارد فرودگاهی شوید و احساس کنید وارد یک شهر دیگر شده‌اید و سردرگم هستید؟ این مساله بیشتر در فرودگاه مقصد و زمانی که می‌خواهید پرواز برگشت به شهر خود داشته باشید، به چشم می‌آید. تصور کنید وارد فرودگاه بزرگی نظیر فرودگاه استانبول یا فرودگاه سنگاپور شده‌اید. همه چیز در این فرودگاه با آنچه پیش‌تر دیده‌اید، متفاوت است. هر چه فرودگاه بزرگتر باشد، مسیرهایی که باید طی کنید نیز به همان نسبت طولانی‌تر خواهند بود.

فرودگاه بزرگ

بنابراین اگر دوست ندارید در این فرودگاه‌ها از سویی به سوی دیگر بروید و استرسی را تحمل کنید، بد نیست اول از همه پیش از مراجعه به فرودگاه اطلاعاتی درباره آن کسب کنید و در نهایت زمانتان را طوری تنظیم کنید که با رسیدن به فرودگاه در عجله نباشید.

شلوغی یا خلوتی فرودگاه

میزان خلوتی و شلوغی فرودگاه‌ها همیشه یکسان نیست. به عنوان مثال در روزهای تعطیل طبیعی است که فرودگاه شلوغ‌تر باشد، بنابراین اگر پرواز شما در تعطیلات است، با در نظر داشتن این نکته بهتر است زودتر به سمت فرودگاه حرکت کنید. در مقابل، فرودگاه معمولا در وسط هفته خلوت‌تر می‌شود، با این حال نباید حرکتتان را به دقیقه ۹۰ موکول کنید. در ادامه به شما خواهیم گفت هر مرحله از حضور شما در فرودگاه به طور میانگین چقدر زمان می‌برد.  

چک شدن چمدان‌ها و تعداد نفرات | ۲۰ دقیقه

در بدو ورود به فرودگاه باید چمدان‌هایی که دارید بررسی شوند. اگرچه این کار فقط با رد شدن چمدان از دستگاه اسکن صورت می‌گیرد، اما اگر فرودگاه شلوغ باشد باید در صف‌های طولانی بمانید. این چک شدن به تعداد چمدانی که دارید و تعداد نفراتی که هستید هم بستگی دارد. اگر گروهی سفر می‌کنید، فرزند کوچک دارید، یا تعداد چمدان‌هایتان بیشتر است، همیشه انتظار اینکه این مرحله زمان بیشتری ببرد، وجود دارد.

چک این فرودگاه

اگر در خلوتی سفر کنید، مدت زمان بازرسی بدنی شاید فقط ۵ دقیقه طول بکشد و اگر شلوغ باشد ممکن است حتی تا نیم ساعت هم منتظر بمانید. بنابراین برای این مرحله به طور متوسط ۱۰ الی ۲۰ دقیقه را در نظر بگیرید. زمان کوتاه‌تر برای پروازهای داخلی و زمان بیشتر برای پروازهای خارجی در این مرحله نیاز است.

پرینت کردن بلیط در کیوسک | ۵ دقیقه

وقتی بلیط خود را آنلاین خریداری کنید، معمولا نیاز به در دست داشتن بلیط به صورت فیزیکی نخواهید داشت؛ با اسکن بارکد بلیط بسیاری از مراحل کار برایتان طی می‌شود.

امروزه سایت‌ها و اپلیکیشن‌های ایرلاین‌های مختلف به شما این امکان را می‌دهند که به صورت آنلاین چک‌این کنید و این کار، شما را چند مرحله جلو می‌اندازد. وقتی شما آنلاین چک‌این می‌کنید، فقط لازم است به کانتر مراجعه کنید تا به شما کارت پرواز داده و بارتان را تحویل بدهید. بنابراین اگر دیرتر هم برسید عجله‌ای در کار نیست و نیازی به در صف ایستادن نخواهید داشت.

اگر هم بار یا چمدانی برای تحویل دادن نداشته باشید، می‌توانید با کارت پروازی که به صورت آنلاین به شما ارائه شده به کنترل پاسپورت مراجعه کنید و سریع‌تر به پرواز برسید. در این صورت مرحله مراجعه به کانتر پرواز را رد می‌کنید و این کار در زمان صرفه‌جویی زیادی می‌کند.

حداکثر بار مجاز در پروازهای داخلی و خارجی

حداکثر بار مجاز در پروازهای خارجی و داخلی، بسته به نوع ایرلاین ممکن است متفاوت باشد، ولی معمولا با بلیط کلاس اکونومی حداکثر تا ۳۰ کیلوگرم (یک چمدان)، با بلیط کلاس بیزینس حداکثر تا ۴۰ کیلوگرم (دو چمدان) و با بلیط فرست کلاس حداکثر تا ۵۰ کیلوگرم (دو چمدان) است. مقدار بار مجازی که می‌توانید با خود به کابین هواپیما ببرید، ۷ کیلوگرم است.

اگر می‌خواهید در این باره بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب هزینه اضافه بار و میزان بار مجاز ایرلاین ها را مطالعه کنید.

لوازم ممنوعه در هواپیما

پیش از پرواز حتما فهرست وسایل مجاز و غیرمجاز هواپیما را مطالعه کنید. لیست لوازم ممنوعه در هواپیما شامل موارد زیر می‌شود:

  • مایعات بیشتر از ۱۰۰ میل
  • لوازم ورزشی
  • لوازم تیز و برنده
  • ابزارآلات
  • لوازم آتش‌زا
  • محصولات مصرفی مثل میوه و گوشت
  • مواد منفجره پلاستیکی یا غیر پلاستیکی
  • انواع سموم
لوازم ممنوعه در هواپیما

کنترل پاسپورت | ۲۰ دقیقه

بعد از در دست داشتن کارت پرواز باید به مرحله کنترل پاسپورت مراجعه کنید؛ جایی که کارت پرواز و پاسپورت را ارائه داده و از گیت عبور می‌کنید. مدت زمان کنترل مدارک در پروازهای خارجی از دست شما خارج است چرا که به میزان شلوغی فرودگاه، فعال بودن تعداد باجه‌های چک کردن پاسپورت و موارد دیگری بستگی دارد.

بنابراین فکر نکنید با در دست داشتن کارت پرواز سریع به پروازتان می‌رسید. هر زمانی که به فرودگاه برسید تا از این مرحله عبور نکنید اجازه پرواز نخواهید داشت. در نهایت اگر لحظه آخر به فرودگاه برسید و فرودگاه شلوغ باشد، در این مرحله ممکن است از پروازتان جا بمانید.

کنترل پاسپورت در فرودگاه

رد شدن از امنیت فرودگاه |۲۰ دقیقه

تا این مرحله شما چمدان‌های بزرگتان را تحویل بار داده‌اید، کارت پرواز گرفته‌اید و قرار است وارد سالن پروازها شوید. در این مرحله باید از آخرین امنیت فرودگاه عبور کنید که هم خودتان هم چمدان و بارهایی که به داخل هواپیما می‌برید، یک‌بار دیگر بررسی شوند. در این مرحله وسایلتان مجدد اسکن می‌شوند و گاهی لازم است چمدان‌تان را باز کنید تا داخل آن را ببینند.

گاهی یک وسیله خیلی کوچک ممکن است شک‌برانگیز باشد. همچنین وقتی از گیت امنیتی TSA عبور می‎‌کنید، باید کفش خود را در بیاورید و همین در آوردن و پوشیدن مجدد کفش می‌تواند زمان‌بر باشد. پس در نظر داشته باشید از وقتی از گیت عبور کردید تا زمانی که به ترمینال پروازتان برسید ممکن است ۲۰ دقیقه طول بکشد. این زمان را در صورتی که در تعطیلات سفر می‌‎کنید بیشتر در نظر بگیرید.

رفتن به گیت پرواز و سیاست‌های پرواز | ۲۰ دقیقه

پس از عبور از بخش امنیت فرودگاه، دیگر تقریبا به پروازتان رسیده‌اید و زمانی برای جا ماندن از پرواز ندارید. فقط کافی است گیت پروازتان را بیابید و منتظر بمانید تا آماده سوار شدن شوید. البته با این تصور که هر زمانی به این گیت بروید آماده سوار شدن به هواپیما هستید، دیر نروید، زیرا هر ایرلاینی تا مدت زمانی منتظر مسافران می‌ماند و قرار نیست بابت دیرکرد یکی از مسافران، هواپیما دیر حرکت کنند. این سیاست پرواز در ایرلاین‌ها با یکدیگر متفاوت است و زمان باز شدن گیت پرواز خارجی و داخلی می‌تواند ۵ الی ۲۰ دقیقه انتظار را شامل شود اما پس از آن، زمان بسته شدن گیت پرواز داخلی و خارجی، دیگر از پروازتان جا مانده‌اید.

رفتن به گیت پرواز و سیاست‌های پرواز

نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که این مدت زمان‌ها به طور میانگین برای یک فرودگاه به وسعت متوسط تخمین زده شده است. در فرودگاه‌های بزرگ گاهی مجبور می‌شوید از جایی به جای دیگر را با اتوبوس داخل فرودگاه را طی کنید تا زودتر برسید. بنابراین تخمین زمان را با توجه به مقصد، فرودگاه و روزی که سفر می‌روید، انجام دهید. بسیاری از فرودگاه‌ها امکانات و تفریحات مختلفی را برای سرگرم شدن مسافران در نظر می‌گیرند تا زمانی را که منتظر پروازشان هستند، با لذت و جذابیت بیشتری بگذرانند.

به موقع به فرودگاه بروید!

به طور کلی اگر چمدانی برای تحویل ندارید، به صورت آنلاین چک‌این کرده‌اید و در زمان خلوتی به سفر می‌روید، برای سفرهای داخلی حداقل ۴۵ دقیقه و برای سفرهای خارجی حداقل ۹۰ دقیقه زودتر به فرودگاه بروید. اما اگر می‌خواهید با خیال راحت به کارهایتان در فرودگاه بپردازید و عجله‌ای در کارتان نباشد، در پروازهای داخلی ۲ الی ۳ ساعت و در پروازهای خارجی ۳ الی ۴ ساعت زودتر در فرودگاه حاضر باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که ایرادی ندارد اگر زمانی را در فرودگاه در آرامش بنشینید و منتظر پرواز باشید. بهتر از آن است که با عجله وارد فرودگاه شوید و پیش از پرواز استرس زیادی را متحمل شوید.

آیا تا به حال از پرواز جا مانده‌اید؟ تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره حضور در فرودگاه پیش از پرواز

چند ساعت قبل از پرواز در فرودگاه باشیم؟

در پرواز داخلی ۲ ساعت و وقتی پرواز خارجی باشد تا ۴ ساعت زودتر از پرواز در فرودگاه باشید.

چگونه بلیط هواپیما خارجی ارزان بخریم؟

با استفاده از سرویس کی‌کجا در فلای‌تودی ارزانترین بلیط هواپیما خارجی را خریداری کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید