قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه به شمار می‌رود که همواره میزبان مسافران زیادی با اهداف مختلف است. اخذ ویزا علاوه بر خرید بلیط و رزرو هتل از شرایط سفر به قطر محسوب می‌شود. اگر مسافر این کشور خاورمیانه هستید، با مجله گردشگری فلای تودی همراه شوید و هر آنچه باید درباره شرایط اخذ ویزای قطر بدانید را در این مطلب بخوانید.

انواع ویزای قطر

به طور کلی ویزای قطر در دو نوع بلند مدت (type D) و کوتاه مدت (type C) صادر می‌شود. ویزای کوتاه مدت قطر حداکثر ۳ ماهه و ویزای بلند مدت برای بیش از ۳ ماه صادر خواهد شد. با داشتن ویزای کوتاه مدت، شما اجازه ۳۰ روز اقامت در خاک قطر را به صورت یک بار ورود دارید. در صورت نیاز به مدت زمان بیشتر برای اقامت قطر می‌توانید درخواست تمدید ویزا بدهید. اگر درخواست‌تان مورد پذیرش قرار بگیرد، ویزای شما به مدت یک ماه دیگر تمدید خواهد شد و در مجموع اجازه ۵۹ روز اقامت در خاک قطر را خواهید داشت.

اگر این مدت هم برای اقامت شما کافی نباشد، دوباره امکان درخواست تمدید ویزا را ندارید و باید برای اقامت بیشتر حتما دعوتنامه داشته باشید تا با شرایطی متفاوت درخواست نوع دیگری از ویزای قطر را بدهید.

شرایط اخذ ویزای قطر برای ایرانیان

صفر تا صد اخذ ویزای قطر

در ادامه به این موضوع اشاره خواهیم کرد که چرا قبل از اقدام برای اخذ ویزا، باید خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل را انجام دهیم.

شهروندان بسیاری از کشورها تنها با در دست داشتن پاسپورت خود می‌توانند به قطر بروند و نیازی به ثبت نام ویزا پیش از سفر ندارند و با توجه به کشور مبدا با سه حالت کلی روبرو هستند:

  • در یک دوره ۶ ماهه بدون نیاز به ویزا، اجازه اقامت ۳ ماهه خواهند داشت.
  • طی مدت ۳ ماه بدون نیاز به ویزا می‌توانند یک ماه در این کشور اقامت داشته باشند.
  • در بدو ورود و در فرودگاه‌ های قطر برای آن‌ها ویزا صادر خواهد شد و با داشتن این نوع ویزا در یک دوره ۳ ماهه اجازه اقامتی ۳۰ روزه را در این کشور دارند.

اما کشور ما در این مورد چه وضعیتی دارد و شرایط ویزای قطر برای ایرانیان به چه صورت است؟ ایران جزو آن دسته از کشورهایی است که شهروندان آن پیش از سفر باید برای دریافت ویزای قطر درخواست بدهند. این درخواست نیز به صورت اینترنتی ثبت خواهد شد و در مدت ۲۴ ساعت پس از ارائه مدارک از سمت متقاضی، ویزای مورد نظر برای وی ایمیل خواهد شد.

شرایط و مدارک دریافت ویزای قطر برای ایرانیان نیز مانند شهروندان کشورهای دیگر است و تفاوت خاصی ندارد. در ادامه به بررسی این شرایط پرداخته و درباره هر مورد توضیح مختصری ارائه می‌کنیم.

شرایط اخذ ویزای قطر برای ایرانیان

تمکن مالی

تمکن ویزای قطر مبلغ ۵۰۰۰ ریال قطر برای هر نفر است که گواهی آن باید توسط مدیر شعبه صادرکننده مهر و امضا شود.

گردش حساب

گردش حساب مورد نیاز برای ویزای قطر محدود به گردش سه ماهه آخر حساب متقاضیان است و منظور از آن مبالغ ورودی و خروجی به حساب نیست، بلکه تعداد تراکنش‌ها مد نظر قرار می‌گیرد. بنابراین هرچه این تعداد بیشتر باشد، متقاضی شانس بالاتری برای اخذ ویزا قطر خواهد داشت.

پاسپورت متقاضی

پاسپورت متقاضی ویزای قطر باید حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد.

بلیط سفر

برای درخواست ویزای قطر باید بلیط هواپیما قطر را ارائه دهید و بر روی سایت بارگذاری کنید.

ویزای قطر برای جام جهانی 2022

واچر هتل

در هنگام درخواست ویزای قطر باید واچر هتل قطعی شده را بر روی سایت بارگذاری کنید. این واچر باید برای مدت حداکثر ۳۰ روز رزرو شده باشد.

کارت واکسن

برای سفر به قطر، داشتن کارت واکسیناسیون یکی از واکسن‌ های فایزر، مدرنا، جانسون اند جانسون، آسترازنکا و یا سینوفارم اجباری است. توجه داشته باشید، کسانی که واکسن سینوفارم دریافت کرده‌اند، باید تست منفی PCR را حداکثر ۷۲ ساعت قبل از پرواز از آزمایشگاه‌ها و مراکز مورد تایید وزارت بهداشت ارائه دهند.

بیمه مسافرتی

اسکن و یا عکس واضح تمامی این مدارک که با موبایل گرفته شده است، باید قبل از سفر بر روی سایت بارگذاری شود. در صورت تایید از سوی دولت این کشور، ویزای قطر پس از پرداخت هزینه آن ظرف مدت ۲۴ ساعت برای متقاضی صادر خواهد شد.

باید گفت که به طور معمول ریجکت ویزای قطر وجود ندارد، مگر اینکه نوع ویزای درخواستی خود را به اشتباه اعلام کرده باشید.

ثبت نام در سایت احتراز

ثبت نام در سایت احتراز قطر مجوز ورود به این کشور محسوب می‌شود. باید ۱۲ ساعت پیش از رسیدن به این کشور ثبت نام خود را در این سایت انجام داده و تاییدیه را در فرودگاه ارائه دهید.

سفر به قطر بدون ویزا برای جام جهانی

ولی در این میان شرایطی نیز وجود دارد که می‌توان سفر به قطر را بدون ویزا تجربه کرد. در ایام جام جهانی ۲۰۲۲ قطر این کشور صدور ویزای توریستی عادی خود را متوقف کرده و هیا کارت (Hayya Card) را به عنوان جایگزین این نوع ویزا معرفی کرده است.

هیا کارت قطر

از تاریخ اول نوامبر ۲۰۲۲ تا ۲۳ ژانویه ۲۰۲۳ شما نمی‌توانید ویزای توریستی قطر را بگیرید و حتما باید برای سفر توریستی به این کشور نسبت به دریافت حیا کارت اقدام کنید. شرایط گرفتن هیا کارت که یک کارت الکترونیکی است، رزرو هتل های قطر و خرید بلیط مسابقات جام جهانی است. اگر برایتان سوال شده باید بگوییم که صرف نظر از اینکه به تماشای مسابقات می‌روید یا خیر، برای سفر به قطر در این بازه زمانی داشتن هیا کارت به منزله داشتن ویزای توریستی و به دنبال آن دو شرط بلیط مسابقات جام جهانی و رزرو هتل الزامی است.

دولت قطر این تصمیم را گرفته تا مسافران جام جهانی را به خوبی مدیریت کند و بهترین میزبانی را در طول این مسابقات داشته باشد.

قیمت ویزای قطر

اما قیمت ویزای قطر چقدر است؟ باید گفت نرخ ویزای قطر بسته به نوع آن و اینکه کشور مبدا متقاضی ویزا کجاست، می‌تواند مقادیر متفاوتی داشته باشد.

شرایط اخذ ویزای قطر

برای مثال، قیمت ویزای توریستی قطر مبلغ ۲۰۰ ریال قطر است، در حالی که صدور ویزا برای شهروندان کشورهای GCC یا شورای همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، مبلغ ۱۰۰ ریال قطر محاسبه می‌شود. توجه داشته باشید که ویزای ۴ روزه ترانزیت قطر یا ویزای دیپلماتیک رایگان هستند.

تا به اینجای مقاله درباره شرایط اخذ ویزای قطر و همچنین ویزای قطر برای ایرانیان صحبت کردیم و شرایط مختلف را به اختصار شرح دادیم. اگر مایل هستید که اطلاعات بیشتری در مورد قطر و جام جهانی ۲۰۲۲ به دست آورید، مقاله راهنمای سفر به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را مطالعه کنید.

اگر شما هم تجربه سفر به قطر، حضور در دوره‌های قبلی جام جهانی و یا اطلاعاتی در مورد شرایط برگزاری جام جهانی قطر دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید