آشنایی با قوانین حمل بار هواپیمایی ایران ایر

0
14974
بار مجاز و قوانین حمل بار هواپیمایی ایران ایر
قوانین حمل بار هواپیمایی ایران ایر

میزان بار مجاز و قوانین حمل بار هواپیمایی ایران ایر

ایران ایر که از ابتدای تاسیس آن با نام هما شناخته می شود، یکی از قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی ایران است. دفتر مرکزی این شرکت هواپیمایی در فرودگاه مهرآباد است. ایران ایر در حال حاضر به بیش از ۴۰ مقصد داخلی و بین المللی پرواز دارد. این ایرلاین نیز مانند بسیاری از ایرلاین های بین المللی دیگر برای حمل بار و چمدان مسافرین قوانین مخصوص به خود را دارد و بهتر است که مسافران قبل از سفر با قوانین حمل بار هواپیمایی ایران ایر آشنا شوند تا برای سفر با این شرکت هواپیمایی دچار مشکل نشوند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با میزان بار مجاز و قوانین حمل بار هواپیمایی ایران ایر آشنا کنیم. با فلای تودی همراه باشید.

مقررات بار مجاز هواپیمایی ایران ایر

مقدار بار مجاز در برخی از ایرلاین ها بر اساس بسته و در بعضی دیگر بر اساس وزن محاسبه می شود. بر اساس قوانین حمل بار هواپیمایی ایران ایر ، این ایرلاین میزان بار مجاز برای هر مسافر را بر اساس وزن در نظر گرفته و این میزان با توجه به مبلغ پرداختی بلیط و کلاس پروازی متفاوت است.

شرایط پذیرش و حمل بار مسافر در ایران ایر

حمل بار مسافر در ایران ایر
حمل بار مسافر در ایران ایر
 • وزن مجاز چمدان و بار همراه مسافر در بلیط وی قید شده است. در صورتی که مقدار بار مسافر از وزن مجاز، تجاوز نماید، مسافر ملزم به پرداخت اضافه بار می باشد. میزان اضافه بار باید در همان مبدا سفر پرداخت شود.
 • ابعاد چمدان یعنی مجموع طول، عرض و ارتفاع نباید از ۱۵۸ سانتی متر( یا ۶۲ اینچ) بیشتر شود. و وزن آن نیز نباید بیش از ۲۳ کیلوگرم باشد.
 • هواپیمایی ایران ایر در قبال چمدان های معیوب، یا دارای محتویات شکستنی و یا بسته بندی ناقص مسئولیتی قبول نمی کند و در صورت آسیب به چمدان ها مسئولیت پرداخت خسارت به عهده خود مسافر خواهد بود. در اینگونه موارد، ایران ایر برچسبی با عنوان محدودیت پذیرش( Limited Release) روی چمدان ها می چسباند.
 • توصیه می شود در صورتی که چمدان و یا بار غیر استانداردی حمل می کنید، حتما قبل از سفر، جهت اخذ راهنمایی با دفاتر هواپیمایی تماس بگیرید.
 • در صورتی که بسته و یا چمدان شما مورد پذیرش هواپیمایی جمهوری اسلامی قرار بگیرد، برچسبی با عنوان قابل مشاهده با اطلاعات نام مسافر و مقصد نهایی او روی چمدان الصاق می شود. این نام باید با نامی که روی بلیط ذکر شده، یکسان باشد.
 • در صورتی که اعضای خانواده با هم سفر می کنند، می توانند بار چمدان های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. مجموع بار مجازی که این مسافرین می توانند حمل کنند با مجموع کل بارهای مجاز هر یک از مسافرین برابر است.
 • از قرار دادن هر گونه وسیله قیمتی و با ارزش مثل پول، جواهرات، اوراق بهادار، وثیقه، ضمانت نامه بانکی، سوئیچ خودرو، تبلت، لپ تاپ، گوشی همراه، دوربین، مدارک شناسایی، گذرنامه و … داخل چمدان جدا خودداری کنید.

شرایط پذیرش و حمل بار دستی مجاز در ایران ایر

حمل بار دستی مجاز در ایران ایر
حمل بار دستی مجاز در ایران ایر

منظور از بار دستی مجاز، میزان باری است که هر مسافر علاوه بر چمدان، می تواند همراه خود به داخل کابین ببرد. بر اساس قوانین حمل بار هواپیمایی ایران ایر ، میزان بار دستی مجاز در این شرکت هواپیمایی با توجه به کلاس پروازی متفاوت است. میزان بار دستی مجاز در پروازهای:

 • اکونومی کلاس در مسیرهای داخلی و خارجی: ۵ کیلوگرم
 • هما کلاس( بیزینس کلاس) د مسیرهای داخلی و خارجی: ۷ کیلوگرم

می باشد.

 • ابعاد کیف دستی نباید از مجموع ۱۱۵ سانتیمتر( ۵۶*۴۵*۲۵) تجاوز نماید.
 • کیف های دستی که مسافرین با خود به داخل کابین می برند باید دارای برچسب بار کابین باشند.

پذیرش کالسکه در هواپیمایی ایران ایر

پذیرش کالسکه در هواپیمایی ایران ایر
پذیرش کالسکه در هواپیمایی ایران ایر

مسافرین مجاز به حمل یک کالسکه تاشو برای نوزاد خود به عنوان بار مجاز رایگان هستند. مسافرین تا زمان سوار شدن به هواپیما مجاز به استفاده از کالسکه هستند و نمی توانند آن را با خود به داخل کابین ببرند. در زمان تحویل کالسکه در گیت خروج، برچسب محدودیت پذیرش روی آن الصاق می شود.

حمل کالاهای خطرناک در هواپیمایی ایران ایر

حمل کالاهای خطرناک در هواپیمایی ایران ایر
حمل کالاهای خطرناک در هواپیمایی ایران ایر
همراه داشتن کالاهای ممنوعه جهت حمل در چمدان

کالای خطرناک، به هر گونه کالایی گفته می شود که به جان و اموال مسافران و خدمه پرواز و یا بدنه هواپیما آسیب برساند.

کالاهای خطرناک را می توان به این صورت دسته بندی کرد:

مواد منفجره و قابل اشتعال، گازهای فشرده و آتش زا، مایعات قابل اشتعال مانند استون، تینر، انواع پاک کننده و …، مواد اکسید شوند و اکسید کننده، سفید کننده، مواد رادیو اکتیو، مواد سمی، لوازم اطفا حریق، هر نوع چراغ قوه، مواد عفونی و حامل ویروس و باکتری، مواد رادیو اکتیو و …

کالاهای فوق فقط با تائید کارمند مسئول هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مجاز به حمل به عنوان بار پذیرش شده می باشد.

همراه داشتن کالاهای ممنوعه جهت حمل به داخل کابین
این کالاها شامل موارد زیر می شوند:

وسایلی که باعث قطع عضو شوند، چاقو، اسپری فلفل، انواع تجهیزات امنیتی، وسایل شوک دهنده و وسایل حاوی مواد محرک و آزار دهنده

قوانین اضافه بار در هواپیمایی ایران ایر

قوانین اضافه بار در هواپیمایی ایران ایر
قوانین اضافه بار در هواپیمایی ایران ایر

اگر میزان بار مسافری بیشتر از مقدار بار مجاز در نظر گرفته شده برای وی باشد، در این صورت مشمول اضافه بار خواهد شد و در این صورت باید مبلغی را به میزان بار اضافی بر حسب کیلوگرم پرداخت نماید.

نحوه خرید اضافه بار در هواپیمایی ایران ایر

در دفاتر فروش

آن دسته از مسافرینی که نیاز دارند بار اضافه تر از حد مجاز خود همراه داشته باشند، می توانند با مراجعه به دفاتر فروش هما، اضافه بار خود را با نرخ مناسبتری خریداری کنند.

در فرودگاه

اگر در فرودگاه مسافری بار اضافه تر از بار مجاز خود، حمل کند، هنگام پذیرش در فرودگاه باید به ازای هر کیلوگرم بار اضافی مبلغی را پرداخت کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید