تست محتوا

هنگام خرید بلیط هواپیما حتما با عبارت بلیط چارتر مواجه شده‌اید و شاید سوالاتی از این قبیل در ذهن شما نقش بسته باشد که: پرواز چارتر چیست؟ تفاوت بلیط چارتری با بلیط سیستمی در چیست؟ آیا بلیط چارتری همان بلیط لحظه آخری است؟ و ده‌ها سوال دیگر.

«چارتر» به معنای دربست کرایه کردن و یا همان اجاره یکجا است و بلیط چارتری هواپیما بلیطی است که توسط برخی دفاتر گردشگری فروخته می‌شود. در حقیقت برخی از شرکت‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی تمام یا بخشی از صندلی‌های یک پرواز را به صورت یکجا خریداری می‌کنند و بلیط این پروازها را به مسافران می‌فروشند. در این شرایط شما بلیط هواپیما را نه به صورت مستقیم از شرکت هواپیمایی بلکه از چارترکننده می‌خرید. طبیعی است که ایرلاین چارتر دهنده دخالتی در سیاست قیمت گذاری بلیط‌های چارتر نداشته و بهای بلیط هواپیما چارتر توسط شرکت چارتر کننده تعیین می‌شود، به همین دلیل قیمت بلیط هواپیما چارتری با نوساناتی همراه خواهد بود. دلیل این امر آن است که چارتر کننده چه موفق به فروش تمامی بلیط‌ها بشود و چه نتواند تمام صندلی‌های چارتر شده را به فروش برساند ملزم به پرداخت کل مبلغ اجاره به شرکت هواپیمایی خواهد بود. در این شرایط شرکت چارتر کننده در شرایط و زمان‌های مختلف نرخ بلیط چارتری را تغییر می‌دهد تا موفق به فروش تمام صندلی‌ها شود و از لحاظ اقتصادی سود کند.

انواع پرواز چارتر

چارتر هواپیما به دو صورت چارتر کامل (Full Charter) و چارتر صندلی (Seat Charter) انجام می‌شود. در حالت اول کلیه صندلی‌های هواپیما توسط چارتر کننده برای مدتی خاص اجاره می‌شود، اما در حالت دوم چارتر کننده تنها تعدادی از صندلی‌های پرواز را اجاره می‌کند.

چه زمانی می‌توانیم بلیط چارتر ارزان قیمت بخریم؟

به طور کلی قیمت بلیط چارتری هواپیما در زمان‌های کم سفر سال هنگامی که به زمان پرواز نزدیک می‌شویم ارزان‌تر می‌شود، چون ممکن است تمام ظرفیت صندلی‌‌های چارتر پر نشود و چارتر کننده برای اینکه ضرر خود را به حداقل برساند بلیط ارزان چارتر را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. این نوع بلیط‌های چارتر در واقع همان بلیط‌های لحظه آخری هستند. اما عکس این امر زمانی اتفاق می‌افتد که بخواهید در زمان‌های پر سفر سال مانند عید نوروز و یا تعطیلات تابستان سفر کنید. در این مواقع با توجه به درخواست بالای مسافران برای خرید بلیط هواپیما، قیمت بلیط هواپیما چارتری افزایش می‌یابد، و حتی ممکن است از قیمت بلیط سیستمی نیز بیشتر شود. معمولا بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما چارتری و بلیط ارزان هواپیما، اسفند ماه و بعد از تعطیلات نوروز است.

چه زمانی نباید بلیط چارتر خرید؟

به طور کلی از خرید بلیط چارتری هواپیما در مواقع زیر خودداری کنید:

  • همانطوری که پیشتر نیز گفته شد از خرید بلیط چارتر هواپیما در مواقع پر سفر سال خودداری کنید. زیرا در این مواقع ممکن است نرخ بلیط هواپیما چارتر از نرخ بلیط هواپیما سیستمی نیز بیشتر شود.
  • در مواقعی که با کودک سفر می‌کنید از خرید بلیط هواپیما چارتری اجتناب کنید. چون قیمت بلیط کودک در پروازهای سیستمی شامل تخفیف می‌شود، اما هزینه این بلیط‌ها هنگام فروش بلیط هواپیما چارتر برابر با همان بلیط بزرگسال خواهد بود.
  • امکان استرداد بلیط چارتری بسیار پایین است و اگر هم این امکان بر روی برخی بلیط‌های چارتری وجود داشته باشد، درصد جریمه کنسلی بلیط‌های چارتری بسیار بالا است. در ضمن امکان تغییر نام وتغییر تاریخ نیز بر روی این بلیط‌ها وجود ندارد و در صورت نیاز به تغییر، مجبور به کنسلی بلیط چارتر خواهید شد.
خرید اینترنتی بلیط چارتر ارزان از فلای تودی
خرید ارزانترین بلیط چارتر هواپیما از فلای تودی
خرید بلیط چارتر ارزان قیمت

تفاوت بلیط چارتر با سیستمی در چیست؟

نخستین تفاوت بلیط سیستمی با بلیط چارتری هواپیما در قیمت آن‌ها است. بلیط‌های سیستمی چون به صورت مستقیم از ایرلاین خریداری می‌شوند نرخ‌های مصوب و ثابتی دارند که قابل تغییر نیست. از سوی دیگر بلیط‌های سیستمی برنامه و مسیرهای پروازهای مشخصی دارند که از چند ماه قبل می‌توانید نسبت به خرید آن‌ها اقدام کنید و در صورت تغییر تاریخ پرواز و یا کنسل شدن سفر قادر به استرداد بلیط‌های سیستمی خواهید بود. اما باید به این نکته توجه کنید که بیشتر بودن قیمت پرواز سیستمی نسبت به پرواز چارتر دلیل بر کیفیت برتر این پروازها نیست. در حقیقت پروازهای چارتری و سیستمی از لحاظ کیفیت پرواز هیچ تفاوتی با هم ندارند و حتی خرید بلیط چارتری بیزینس کلاس نیز برای مسافران مقدور است.

آیا بلیط چارتر فقط برای پروازهای داخلی است؟

جواب این سوال منفی است. در خرید بلیط هواپیما چارتر علاوه بر خرید بلیط چارتر داخلی امکان خرید بلیط چارتر خارجی نیز وجود دارد.

محبوب‌ ترین پروازهای چارتر داخلی

از میان محبوب‌ترین بلیط‌های داخلی چارتر می‌توان به بلیط چارتر مشهد اشاره کرد. پرواز چارتر این مسیر پروازی به دو صورت بلیط چارتر تهران مشهد در مسیر رفت و بلیط چارتر مشهد تهران در مسیر برگشت عرضه می‌شود. از دیگر پروازهای چارتر پرطرفدار داخلی می‌توان به بلیط چارتر کیش به دو صورت بلیط چارتر تهران کیش در مسیر رفت و بلیط چارتر کیش تهران در مسیر برگشت و همچنین بلیط چارتر شیراز به دو صورت بلیط چارتر تهران شیراز در مسیر رفت و بلیط چارتر شیراز تهران در مسیر برگشت اشاره کرد. همچنین بلیط چارتر تهران، بلیط چارتر اصفهان، بلیط چارتر اهواز، بلیط چارتر شیراز و بلیط چارتر قشم، بلیط چارتر آبادان نیز در میان مسافران محبوب هستند.

همچنین از میان پرطرفدارترین بلیط‌های خارجی چارتر می‌توان به بلیط چارتر استانبول اشاره کرد. پرواز چارتر این مسیر پروازی به دو صورت بلیط چارتر تهران استانبول در مسیر رفت و بلیط چارتر استانبول تهران در مسیر برگشت عرضه می‌شود. دیگر پروازهای خارجی چارتر محبوب بلیط چارتر دبی، بلیط چارتر آنتالیا، بلیط چارتر بغداد، بلیط چارتر نجف، بلیط چارتر بصره و بلیط چارتر سلیمانیه هستند.

خرید بلیط چارتر از فلای تودی

فلای تودی جامع‌ترین و بهترین سایت خرید بلیط هواپیما چارتر انتخاب گسترده‌ای را از میان پروازهای چارتر در اختیار شما قرار می‌دهد. خرید پرواز چارتر از فلای تودی بسیار آسان است. کافی است پس از جستجوی پرواز مورد نظر خود در لیستی که سمت راست این صفحه قرار دارد، گزینه «نرخ‌های لحظه‌ای» را تیک بزنید تا تمامی پروازهای چارتر و لحظه آخری برای شما نمایان شود.