کلیسای سنت ایزاک؛ سمبل امپراطوری روسیه

0
3503
کلیسای سنت ایزاک
کلیسای سنت ایزاک

معرفی کلیسای سنت ایزاک

کلیسای جامع سنت ایزاک( Saint Isaac’s Cathedral) را می‌توان اصلی‌ترین و بزرگترین کلیسای شهر سن پترزبورگ دانست، سازه‌ای تاریخی و جذاب که در طی سال‌های ۱۸۱۸ تا ۱۸۵۸ توسط معماری فرانسوی به نام آگوست دو مانفراند طراحی و بنا گردید. این کلیسا بزرگترین کلیسای ارتدوکس روسیه است و امروزه نام کلیسای سنت ایزاک در کنار جاذبه‌های نمادین و تاریخی شهر قرار می‌گیرد و از آن به عنوان سرمایه و سمبل امپراطوری روسیه یاد می‌شود.

کلیسا سنت ایزاک مکمل مجلس سنا و میدان سنت ایزاک است که از بهترین معماری برخوردار بوده و میزبان مراسم مذهبی در تعطیلات روز یکشنبه است. درخشش گنبد طلاکاری شده کلیسای سنت ایزاک را از تمام نقاط شهر سن پترزبورگ می‌توان دید.

ساخت این بنای تاریخی بیش از ۴۰ سال به طول انجامید و عمر معمار هم به دیدن پایان کار نرسید، اما ظرافت و زیبایی بی‌نقص این کلیسا ارزش این همه تلاش را داشت. وزن هر کدام از ستون‌های کلیسا ۸۰ تن و وزن بنای این کلیسا ۳۰۰ هزار تن است.

معماری داخلی این بنا تحت تاثیر سبک سمبولیسم صورت گرفته است. گنبد طلایی بر روی یک سیلندر قرارگرفته و پنجره‌‌هایی کوچک اطراف آن ساخته ‌شده است. هر گوشه‌‌ای از کلیسای ایزاک دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است. برج ناقوس دارای ۱۱ زنگ ناقوس است که از مس، قلع و آلیاژ با گرانیت‌‌های براق ساخته ‌شده است.

دیوارهای کلیسای ایزاک با سنگ مرمر خاکستری تزیین ‌شده است. جنس تمام رواق‌‌ها گرانیت قرمز بوده و مجسمه‌‌های برنز از رسولان و نقش ‌های برجسته طلاکاری در کنار آن قرار داده ‌شده است. در کنار نرده‌های داخلی نیز ردیفی از شمایل فرشتگان به چشم می‌خورد. کلیسای ایزاک نماد مذهب و تاریخ در سن ‌پترزبورگ و مکانی برای عبادت و مراسم مذهبی است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید